خبرگزاری تسنیم |
5 روز پیش

تایوان، چین را متهم به شبیه سازی یک حمله نظامی کرد اخبار آسیا اقیانوسیه اخبار بین الملل تسنیم Tasnim


تایوان، چین را متهم به شبیه سازی یک حمله نظامی کرد

وزیر دفاع تایوان در اظهاراتی چین را متهم به شبیه سازی یک حمله علیه اراضی حاکمیتی خود کرد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری تسنیم، وزیر دفاع تایوان، چین را متهم کرد که در تلافی سفر نانسی پلوسی به تایوان، در حال شبیه سازی حمله ای نظامی علیه این کشور است.

براساس این گزارش، تایپه اعلام کرد شواهد حاکی از آن است که هواپیماها و کشتی های جنگی چین در تنگه تایوان مشغول شبیه سازی حمله‌ای گسترده به اراضی تحت حاکمیت این کشور هستند.

 این اظهارات در حالی مطرح شد که دولت چین از روز پنج شنبه گذشته ویک روز پس از سفر نانسی پلوسی به تایوان، یک رزمایش نظامی بی سابقه را در 6 منطقه پیرامون تایوان آغاز کرد.

دولت چین بلافاصله پس از آغاز این رزمایش نظامی در تلویزیون ملی این کشور خبر آن را اعلام و تصریح کرد این رزمایش تا روز یک شنبه ادامه خواهد داشت. این رزمایش شامل پرتاب آتش به سمت آب ها و مناطق اطراف تایوان خواهد بود.

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد 68 فروند جنگنده و 13 فروند کشتی جنگی ارتش چین به فعالیت در اطراف تنگه تایوان مشغول هستند و برخی از آنها از خطوط مرزی عبور کرده اند.

همچنین وزیر دفاع تایوان اعلام کرد به محض خروج پلوسی از تایوان، هواپیماهای ناشناس بدون سرنشین، به مدت حدود یک ساعت بر فراز تایوان به پرواز در آمدند.

دولت چین نیز شب گذشته ویدیویی را منتشر کرد که در آن یکی از خلبانان نیروی هوایی این کشور با پرواز بر فراز سواحل و کوه های تایوان از کل این منطقه فیلم برداری کرده است که این موضوع نشان دهنده عمق نفوذ چین به تایوان و تشدید تنش بین دو کشور در پی سفر نانسی پلوسی به تایوان است.

کاخ سفید: تحرکات نظامی چین مسئولانه نیست/ پکن: تایوان جزء جدایی ناپذیر از چین است
امیرعبداللهیان: ایران به‌عنوان یک تعهد حقوقی به اصل چین واحد پایبند است

 

وزارت امور خارجه چین نیز روز گذشته اعلام کرد که اقدامات تنبیهی بیشتری را در واکنش به سفر نانسی پلوسی به تایوان اتخاذ می‌کنیم.

در این بیانیه آماده است که چین گفتگوها میان فرماندهان نظامی‌ این کشور و همتایان آمریکایی آنها را لغو می‌کند.

این بیانیه می افزاید: مذاکرات آب و هوایی میان پکن و واشنگتن و همکاری با واشنگتن در زمینه مهاجرت غیرقانونی و جرایم فرامرزی و مبارزه با مخدر را به حال تعلیق درمی‌آوریم.

این در حالی است که شورای امنیت ملی آمریکا اعلام کرد: چین نمی‌تواند مانع فعالیت ما در دریاها و حریم هوایی شود و برای پاسخ به آن آماده‌ایم.

همچنین آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز گفت: از امنیت و صلح در منطقه تنگه تایوان که شاهد تردد گسترده کشتی‌ها در سطح جهان است، حمایت می‌کنیم.

وی ادامه داد: برای هیچ بحرانی با چین تلاش نمی‌کنیم، خواهان بحرانی شدن اوضاع نیستیم و از چین می‌خواهیم این مسئله را رعایت کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین نیز در پیامی جداگانه اعلام کرد که نمی‌توان آنچه را که در اوکراین جریان دارد با آنچه در تایوان جریان دارد، مقایسه کرد.

وی افزود: سفر پلوسی(به تایوان) تحریک آمیز بود و پایه‌های امنیت و صلح را متزلزل می‌کند. 160 کشور سفر پلوسی به تایوان را تحریک آمیز توصیف کردند، این سفر اصل چین واحد را نقض کرده است.

وزارت بازرگانی چین نیز اعلام کرد در پی سفر جنجال برانگیز نانسی پلوسی به تایوان، پکن تجارت با تایپه را محدود کرد.

اداره امور تایوان وزارت خارجه چین نیز در بیانیه ای جداگانه اعلام کرد که شرکت ها و کارخانه های چینی اجازه تجارت و معامله با دو بنیاد بزرگ تایوان به نام بنیاد دموکراسی تایوان و صندوق توسعه و همکاری بین المللی تایوان را نخواهند داشت.

همچنین سناتور «مکس باکوس» سفیر سابق آمریکا در چین، سفر نانسی پلوسی به تایوان را تحریک آمیز و تضعیف کننده دولت بایدن خواند.

انتهای پیام/  #‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ایران آنلاین-پیکر هوشنگ ابتهاج در رشت به خاک سپرده می‌شود : :

1 ساعت پیش

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بیش از ۸۴۷ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور به بهره برداری رسیده است و رشد خوبی در این زمینه داشته ایم.

1 ساعت پیش

ایران آنلاین-راهیابی سه ملی پوش کشورمان به مرحله نهایی مسابقات اسکی روی آب قهرمانی آسیا : :

1 ساعت پیش

ایران آنلاین-کریم‌زاده طلایی شد / نقره و برنز به ضیعمی‌نژاد و ایزدیار رسید : :

1 ساعت پیش

ایران آنلاین-سید کاظم سجادی حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی ندارد : روابط عمومی وزارت امور خارجه: :

1 ساعت پیش

ایران آنلاین-تالار مرکزی کرمان آبانماه امسال افتتاح می‌شود/ تکمیل فاز دوم موزه هنرهای معاصر کرمان : وزیر فرهنگ در نخستین روز برنامه های سفر استانی دولت مردمی به استان کرمان خبر داد؛ :

1 ساعت پیش

ایران آنلاین-سوادکوهی سومین طلایی کشتی آزاد در قونیه : :

1 ساعت پیش

ایران آنلاین-رییس جمهور وارد کرمان شد : :

1 ساعت پیش

پس از تاکید ویژه رییس‌جمهوری مبنی بر پیگیری حق آبه هیرمند و مامور کردن وزرای امورخارجه و نیرو برای تحقق این مهم، وزیر نیرو در صدر هیاتی متشکل از نماینده ویژه رییس جمهوری در امور افغانستان، ۲ معاون وزیر، ۲نماینده مجلس و ۲ مدیرکل به کابل سفر کرد.

1 ساعت پیش

بیشتر...