خبرگزاری رضوی |
1 ماه پیش

شش اثر تاریخی استان سمنان در انتظار ثبت جهانی رضوی

شش اثر تاریخی استان سمنان در انتظار ثبت جهانی
به گزارشخبرگزاری رضویسمنان، امیر کرم‌زاده سه‌شنبه شب در همایش سمنان، میراث کهن، به مناسبت گرامیداشت هفته میراث‌ فرهنگی در سالن تئاتر شهر سمنان افزود: جنگل ابر به عنوان جنگل هیرکانی ثبت جهانی شده است و این دستاورد بزرگی برای استان سمنان محسوب می‌شود.
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان گفت: آثاری در استان سمنان وجود دارد که حکایت از تمدن هشت ‌هزار ساله این استان دارد و این موضوع مایه فخر و مباهات است.
وی، از سمنان به عنوان نگین کویر یاد کرد و یادآور شد: استان سمنان دارای ۸۶۸ اثر تاریخی، طبیعی، ملموس و ناملموس ثبت ملی است که این تعداد میراث‌ فرهنگی ثبتی نشان از تمدن عمیق این خطه دارد.
کرم‌زاده با بیان اینکه حدود ۶۰۰ اثر تاریخی و طبیعی استان در انتظار ثبت ملی است، خاطرنشان کرد: استان سمنان دارای ۱۱ بافت تاریخی است که این تعداد بافت تاریخی قابل توجه و نشان از پیشینه، تاریخ و اصالت استان دارد.
او اضافه کرد: نام عارفان و علمای نامدار زیادی در کشور ثبت شده که از دیار استان سمنان هستند و این موضوع نشان می‌دهد استان سمنان محل اندیشه، تفکر و تعمق بوده است.
وی تصریح کرد: استان سمنان مهد عرفای شناخته شده و بزرگی چون شیخ ابوالحسن خرقانی، بایزید بسطامی، شیخ علاءالدوله بیابانکی سمنانی و شیخ محمود مزدقانی است.
کرم‌زاده با تأکید بر اهمیت نگهداری و مراقبت از میراث‌فرهنگی تصریح کرد: حفاظت از میراث‌فرهنگی در واقع حفظ اصالت، هویت و عزت است و ضروری است آحاد جامعه در حفظ میراث‌فرهنگی اهتمام ویژه داشته باشند.
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان با اشاره به برگزاری برنامه‌های مختلف در این استان به مناسبت هفته میراث‌فرهنگی، گفت: برگزاری آئین‌های مذهبی، جشنواره گل غلتان، جشنواره دشت شقایق در کالپوش میامی، رویداد پژوهشی دامغان نامی گمشده در هزاره‌های تاریخ، جشنواره زمرد حبله‌رود در گرمسار و  پاسداشت زبان سنگسری در مهدی‌شهر از جمله برنامه‌های برگزار شده در این هفته بود.
او تصریح کرد: حفاظت از میراث‌ فرهنگی و رونق گردشگری و صنایع‌دستی اولویت و رویکرد اصلی وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در دولت سیزدهم است.»
کرم‌زاده افزود: کاروانسرای شاه‌عباسی سمنان از جمله بناهای تاریخی است که آزادسازی آن برای دسترسی عموم یک مطالبه مردمی است و تلاش می‌شود به همت مسئولان مشکلات در این زمینه رفع شود.
در پایان این همایش از پیشکسوتان و فعالان عرصه میراث‌ فرهنگی استان سمنان قدردانی شد.


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

به همت معاونت اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی جمعی از خدام بارگاه منور رضوی به منظور برپایی موکب خدمت‌رسانی به زائران حرم کاظمین در ایام شهادت امام جواد(ع) به عتبات عالیات اعزام شدند.

6 ساعت پیش

حسین خسروی اسفزار در تذکر شفاهی خود ضمن تشکر از تلاش های دولت، گفت: به رئیس جمهور یادآوری می کنم برای ارزیابی شعارهای دولت که صادق الحن است زمان تائید کند.

7 ساعت پیش

عربستان_ ۴ هزار و ۸۰۰ زائر در مدینه با مراجعه به مراکز درمانی زائران ایرانی تحت معاینات پزشکی قرار گرفتند و خدمات درماني دریافت کردند.

6 ساعت پیش

رئیس‌جمهور گفت: مناسبات خوب نیروهای مسلح ایران و پاکستان شرایط امنیتی نسبتاً مناسبی در مرزهای دو کشور بوجود آورده است

6 ساعت پیش

تهران- در سالروز شهادت آیت‌الله بهشتی و یاران ایشان و به مناسبت روز قوه قضائیه، صبح امروز (سه‌شنبه) رئیس و مسئولان دستگاه قضایی با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

6 ساعت پیش

تهران- حادثه هفتم تیرماه سال 60 یادآور شهید بهشتی؛ مردی به وسعت یک فرهنگ و به اندازه یک مکتب است که با شهادتش ماندگاری و تداوم انقلاب اسلامی را تضمین کرد.

6 ساعت پیش

عربستان_ بر اساس اعلام ستاد مکه تا پایان امروز 32 هزار و 735 نفر از زائران و عوامل کاروان های حج تمتع 1401 وارد عربستان می شوند.

6 ساعت پیش

بیشتر...