خبرآنلاین |
1 ماه پیش

اختلال اضطراب بیماری یا خودبیمارانگاری چیست علائم آن کدامند خبرآنلاین

 اختلال اضطراب بیماری یا خودبیمارانگاری چیست؟ علائم آن کدامند؟

اختلال اضطراب بیماری که گاهی اوقات خودبیمارانگاری (هیپوکندریازیس/ hypochondriasis ) یا اضطراب سلامتی نامیده میشود، نگرانی افراطی از بیمار شدن است.

به گزارشخبرآنلاین، افرادی که دچار این اختلال هستند، ممکن است علائم فیزیکی خاصی نداشته باشند، اما باور داشته باشند که احساسات طبیعی بدن یا علائم کم‌اهمیت، نشانه‌های بیماری سختی هستند؛ حتی اگر معاینات پزشکی هیچ مشکلی را نشان ندهند. اگر شما هم به این اختلال دچار باشید، در این حالت ممکن است اضطراب شدیدی را تجربه کنید و به نظرتان علائم فیزیکی مانند انقباض عضلانی یا خستگی، با یک بیماری خاص و جدی مرتبط باشد. این اضطراب افراطی به مرور منجر به پریشانی شدیدی می‌شود که می‌تواند زندگی شما را مختل کند.

اختلال اضطراب بیماری، یک وضعیت طولانی‌مدت است که می‌تواند از لحاظ شدت، دارای نوسان باشد. ممکن است با افزایش سن یا در زمان استرس شدت یابد. اما مشاوره روانشناختی (روان‌درمانی) و گاهی اوقات مصرف دارو می‌تواند به کاهش نگرانی شما کمک کند.

علائم خودبیمارانگاری

علائم اختلال اضطراب بیماری اغلب شامل درگیری ذهنی پیرامون این مسئله است که شما بطور جدی بیمار هستید که مبتنی بر واکنش‌های طبیعی بدن ( همانند صدای شکم) یا علائم جزئی (همانند بثورات) است.

سایر علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • نگرانی بیهوده درباره وضعیت سلامت جسمانی
  • عدم اطمینان از معاینه پزشکی یا نتایج منفی آزمایشات
  • نگرانی افراطی از وضعیت خاص پزشکی یا ریسک به وجود آمدن وضعیت پزشکی به علت وجود سابقه خانوادگی
  • چکاپ مکرر بدن‌ برای شناسایی نشانه‌های بیماری یا اختلال
  • مراجعه مکرر به پزشک برای اطمینان یا اجتناب از مراقبت‌های پزشکی به خاطر ترس از تشخیص بیماری جدی
  • پرهیز و اجتناب از برقراری روابط اجتماعی یا حضور در اماکن عمومی به خاطر ترس از خطرات سلامتی
  • جستجوی مداوم در اینترنت برای علل و علائم بیماری‌ها

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

از آنجایی که علائم می‌تواند به مشکلات سلامتی مرتبط باشد، مهم است که معاینه توسط پزشک انجام شود. اگر پزشک معتقد است که شما ممکن است اختلال اضطراب بیماری داشته باشید، ممکن است شما را به یک متخصص سلامت روان ارجاع دهد.

برایپیشگیریاز اختلال اضطراب بیماری چه باید کرد؟

اطلاعات کمی درباره‌ی نحوه چگونگی جلوگیری از اختلال اضطراب بیماری پیشگیری وجود دارد، اما این راه‌ها ممکن است تا حدودی کمک‌کننده باشند:

اگر دچار مشکل اضطراب هستید، بهتر است در جستجویکمک تخصصیجهت بهبود وضعیت، پیشگیری از وخامت علائم و مختل نمودن کیفیت زندگیتان باشید.

سعی کنید به خودمسلطباشید و بدانید چه زمانی دچار استرس می‌شوید و این استرس چگونه بر شما اثر می‌گذارد؛ اضطراب خود را با تکنیک‌های آرام‌سازی مدیریت کنید.

جهت پیشگیری از عود کردن یا شدت یافتن علائم، سعی کنید به برنامه‌های درمانی خود عمل کنید.

منبع:mayoclinic/ مترجم: الهه جعفرزاده

4747#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ایسنا نوشت: یک روانشناس گفت: افسردگی یکی از بیماری‌های شایع قرن حاضر است که گاهی از آن به‌عنوان «سرماخوردگی روح» یاد می‌شود، مانند هر بیماری دیگری دارای علائمی است که با تشخیص به موقع و مداومت در روند درمان، امید بهبودی کامل فرد وجود دارد.

دیروز

بنا بر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، طی ۲۴ ساعت گذشته هفت بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در سراسر کشور جان خود را از دست دادند و ۱۶۱ نفر از بیماران مبتلا نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان‌ها تحت درمان قرار دارند.

18 ساعت پیش

تسنیم نوشت: تاکنون بالغ بر ۸۴۰ هزار فرهنگی، اطلاعات خود را در سامانه رتبه‌بندی معلمان ثبت کرده‌اند.

23 ساعت پیش

ایسنا نوشت: اثرات فلزات سنگین خطر ابتلا به اندومتریوز زنان در سنین باروری را افزایش می‌دهد.

20 ساعت پیش

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: سازمان غذا و دارو نسبت به بروز مسمومیت حاد و مرگ ناشی از مصرف سموم آفت کش کشاورزی برای درمان شپش سر هشدار داد.

21 ساعت پیش

کارنامه سبز کنکور سراسری ۱۴۰۱ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی بر روی سایت سازمان سنجش و آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار گرفت.

13 ساعت پیش

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: کشمکش‌های نحوه برگزاری کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ با دستور رئیس جمهور بالاخره پایان یافت.

دیروز

گاهی برخی تولیدات خودروسازهای چینی متهم طرح‌های خودروسازهای مشهوری چون پورشه را خط به خط کپی می‌کنند.

14 ساعت پیش

ایسنا نوشت: با رسیدن فصل پاییز و سرما بسیاری از افراد نگران ابتلا به کرونا یا آنفلوآنزا هستند و هر عطسه و سرفه‌ای را نشانه ابتلا می‌دانند، رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره تفاوت این دو بیماری گفت: آنفلوانزا ناگهانی و با بدن درد شدید، کوفتگی و تب بالا همراه است، اما کرونا خفیف تر شروع شده و علائم آن معمولا بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت نمایان می‌شود.

دیروز

بیشتر...