خبرورزشی |
۲ هفته پیش

ساعت ۲۱ امشب مرگ یا زندگی کابوس زودهنگام ترین حذف تیم ملی در تاریخ جام جهانی وضعیت عجیب جدول را ببینید خبر ورزشی

تیم ملی فوتبال ایران امشب در دومین بازی از مرحله برگشت گروه سوم رقابت‌های انتخابی جام جهانی در منطقه آسیا، از ساعت ۲۱ به مصاف بحرین در منامه می‌رود تا یکی از سرنوشت‌سازترین بازی‌های چند وقت اخیر را برگزار کند.

ساعت ۲۱ امشب؛ مرگ یا زندگی/ کابوس زودهنگام‌ترین حذف تیم ملی در تاریخ جام‌جهانی؛ وضعیت عجیب جدول را ببینید

خبرورزشی- شاگردان دراگان اسکوچیچ که در اولین بازی برگشت موفق شدند ۳ بر یک از سد هنگ‌کنگ عبور کنند، فعلا از پنج بازی ۹ امتیازی هستند و پشت سر تیم‌های بحرین و عراق که به ترتیب ۱۲ و ۱۱ امتیاز گرفته‌اند در رده سوم جدول رده‌بندی ایستاده‌اند.

البته ایران و عراق در مقایسه با بحرین صدرنشین یک بازی کمتر دارند و همین بازی عقب‌افتاده می‌تواند سرنوشت این گروه را حسابی تغییر دهد.

با توجه به اینکه از هر گروه انتخابی، تیم اول به صورت مستقیم به مرحله بعدی صعود می‌کند و چهار تیم برتر دوم هم آنها را همراهی می‌کنند، پیروزی در سه بازی باقی‌مانده تیم ملی اهمیت زیادی دارد چون اگر ایران بخواهد صدرنشین این گروه شود و بدون حرف و حدیث به مرحله دوم انتخابی برسد، باید ۹ امتیاز کامل را از بازی‌های باقی‌مانده به دست بیاورد.

با این وجود اما شرایط برای تیم ملی به‌گونه‌ای رقم خورده که نه‌تنها نمی‌شود به رتبه دومی در این گروه فکر کرد، بلکه بسته به نتایجی ممکن است وداع زودهنگامی با این رقابت‌ها داشته باشد و رؤیای جام جهانی را از دست بدهد.

خلاصه مطلب اینکه بازی امشب برای تیم ملی ایران حکم مرگ و زندگی را دارد و گرفتن سه امتیاز این بازی سرنوشت‌ساز، حیاتی است. اینکه چرا کار تیم ملی فوتبال ایران به عنوان دومین تیم برتر آسیا، در مسیر رسیدن به جام جهانی این‌قدر زود به داستان مرگ و زندگی کشیده شده هم دلایل مشخصی دارد که در زیر به تعدادی از آنها اشاره شده است.

مهدی تاج

شاید نام‌بردن از مهدی تاج در این برهه زمانی چندان منطقی به نظر نرسد ولی او همچنان نقش اصلی اتفاقات تلخی است که برای تیم ملی ایران رخ می‌دهد! تاج با امضای قراردادی ننگین با مارک ویلموتس بلژیکی او را به عنوان سرمربی ایران معرفی کرد ولی عدم حمایت مناسب از این مربی در دیدارهای رفت و نتایج ضعیفی که ویلموتس در آن مرحله از بازی‌ها گرفت، کار را به اما و اگر رساند.

دستپخت مشترک تاج – ویلموتس برای فوتبال ایران در مرحله رفت انتخابی جام جهانی چهار بازی بود که ۵۰ درصد آنها با شکست مواجه شد؛ ایران دو تیم ساده گروه یعنی کامبوج و هنگ‌کنگ را برد ولی به دو تیم متوسط گروه یعنی بحرین و عراق باخت.

باخت به عراق در شرایطی رقم خورد که مربی نجیب مهدی تاج کلا استعفا داده و از ایران رفته بود ولی با منت‌کشی و البته پرداخت دو میلیون یورو به حساب او، برای یک بازی دیگر روی نیمکت نشست و با شکست یک بر صفر برابر عراق، برای همیشه ایران را ترک کرد. تاج هم بعد از قرارداد عجیب و غریب با ویلموتس، با ادعای اینکه بیماری قلبی دارد از کارش در فدراسیون فوتبال ایران استعفا داد.

عزیزی‌خادم

نقش رئیس جدید فدراسیون فوتبال ایران هم دست‌کمی از مهدی تاج ندارد! عزیزی‌خادم که پیش از نشستن روی صندلی ریاست فدراسیون فوتبال یکی از منتقدان فدراسیون قبلی بود، با شروع کارش در فدراسیون جدید نتوانست انتظارات را برآورده کند.

مهم‌ترین اتفاقی که باید در دوره او رقم می‌خورد، گرفتن حق مسلم میزبانی ایران در مرحله انتخابی جام جهانی بود ولی این مورد هم با وجود ژست‌های مثبت عزیزی‌خادم در زمینه حل مشکلات از طریق دیپلماسی، ناقص ماند تا بحرینی‌ها با استفاده از نفوذ و قدرتشان در AFC زرنگی کنند و میزبانی را از ایران بگیرند!

ایران در شرایطی امشب باید با بحرین و سپس با عراق در منامه دیدار کند که سه بازی از چهار دیدار مرحله رفت را در خانه رقبا از جمله همین بحرین به میدان رفته بود. انتظار می‌رفت تیم جدید فدراسیون فوتبال بتوانند در گرفتن میزبانی متمرکز ایران برای بازی‌های برگشت دست بالا را داشته باشند که این مورد هم اسیر شعارزدگی شد و نهایتا بحرین به عنوان میزبان انتخاب شد.

نتیجه شد اینکه تیم ملی پس از آنکه بازی رفت را در بحرین واگذار کرد، امشب یک بار دیگر ولی در چارچوب بازی‌های برگشت باز هم باید در بحرین(!) به مصاف این رقیب برود. طبیعی است که اگر این بازی به جای منامه قرار بود در تهران برگزار شود، این‌قدر نگرانی در سطح ملی وجود نداشت.

بازی با هنگ‌کنگ

دیگر موردی که باعث شده بازی امشب برای ایران نگران‌کننده به نظر بیاید، سبک بازی تیم ملی با تیم هنگ‌کنگ در دیدار چند روز قبل است. این بازی اگرچه با برتری ۳ بر یک ایران همراه شد ولی سردرگمی تاکتیکی و عدم انسجام تیمی در بین ملی‌پوشان، باعث شد تا به میزان نگرانی‌ها افزوده شود.

اگرچه عده‌ای عنوان می‌کنند دراگان اسکوچیچ نخواسته دستش برای بازی با بحرین رو شود ولی به نظر می‌رسد این تیم برای نتیجه‌گرفتن در بازی امشب که حکم مرگ و زندگی را دارد، نیاز به تغییر فاکتورهای زیادی دارد؛ فاکتورهایی که الزاما ارتباطی با رونشدن دست سرمربی برای تیم رقیب ندارد.

نتیجه ایران در بحرین

دیگر موردی که به حساسیت بازی امشب ایران و بحرین اضافه کرده، وضعیت نتیجه‌گیری ملی‌پوشان ایرانی در بحرین است؛ وضعیتی که اصلا خوب نیست! طبق آمار ایران تا به الان نتوانسته بحرین را در خاک این کشور ببرد! از ۶ بازی قبلی که ایران در بحرین داشته چهار تا را باخته و دو تا را فقط توانسته مساوی کند. خود این آمار به بار روانی که روی شانه‌های ملی‌پوشان قرار دارد می‌افزاید.

اگرچه در مجموع دیدارهای رودررو، وضعیت تیم ملی ایران از لحاظ نتیجه‌گیری بهتر از رقیب است ولی اینکه ایران در بحرین نتوانسته به پیروزی برسد خود حکایتی عجیب است. نکته مثبت این بخش از داستان اینکه تیم ملی بحرین سنگین‌ترین شکست تاریخ خود در مرحله انتخابی جام‌جهانی را در همین مرحله از رقابت‌های جام‌جهانی ۲۰۱۴ با شکست ۶ بر صفر مقابل ایران متحمل شده است.

وضعیت جدول

آن همه مقدمه‌چینی برای رسیدن به این بخش پایانی بود؛ در واقع هیچ‌یک از فاکتورهای بالا به اندازه همین مورد نمی‌تواند حساسیت بازی ایران – بحرین را به تصویر بکشد. در جدول و پیش از برگزاری بازی‌های امروز بحرین با شش بازی ۱۲امتیازی است، عراق از پنج بازی ۱۱ امتیاز دارد و ایران هم از پنج بازی ۹امتیازی است.

تیم ملی در صورت پیروزی برابر بحرین می‌تواند امیدوارانه دو بازی بعدی را دنبال کند ولی در صورت کسب تساوی در مصاف با بحرین در بهترین شرایط در رده دوم قرار می‌گیرد و در آن صورت شانس کمی برای صعود به عنوان یکی از تیم‌های برتر دوم به مرحله بعدی خواهد داشت.

شکست ایران مقابل بحرین تیم ملی را از گردونه رقابت‌ها خارج خواهد کرد و زودهنگام‌ترین حذف تیم ملی در تاریخ جام‌جهانی ثبت خواهد شد.

همان‌طور که در بالا اشاره شد در حال حاضر بحرین با ۶ بازی و یک بازی بیشتر از عراق و ایران با ۱۲ امتیاز صدرنشین گروه است و ایران با ۹ امتیاز سوم است. نکته مهم اینکه هرچقدر پیروزی برای ایران مهم است برای بحرین هم حائز اهمیت است.

بحرین با تساوی مقابل ایران عملا شانس اول‌شدن را از دست می‌دهد، جایگاه دومش با پیروزی ایران برابر عراق به خطر می‌افتد و حتی در صورت دوم‌شدن هم شانس زیادی برای راهیابی به مرحله بعد ندارد. از طرفی بحرین با پیروزی در این بازی گام بزرگی برای صعود برخواهد داشت.

با توجه به وضعیت بحرین این تیم به دنبال ضد فوتبالی که به آن معروف است نخواهد بود و این خبر دلگرم‌کننده‌ای برای عناصر هجومی ایران است. عناصری که البته اگر قرار باشد تأثیرگذار باشند باید متفاوت از بازی اول ایران در مرحله برگشت عمل کنند.#‌ورزشی #‌خبر_ورزشی منبع: خبرورزشی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

نشست کادر سرپرستی کاروان اعزامی ایران به المپیک 2020 توکیو عصر روز گذشته و به ریاست دکتر نصراله سجادی برگزار شد.

14 دقیقه پیش

رییس جمهوری با بیان اینکه اساس تفکرات امام در انقلاب اسلامی بر مبنای مردم بود، گفت: امام خمینی آگاهی مردم را اولین رکن اساسی را برای نهضت و انقلاب می‌دانستند.

یک ربع پیش

زیرساخت‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات در هشت سال اخیر با توسعه همه‌جانبه همراه بوده به گونه‌ای که در دولت یازدهم ۱۰۰ روستا و ۵۴۰ روستای استان خراسان جنوبی هم در دولت دوازدهم به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند که نقش موثری در افزایش رفاه و ماندگاری جمعیت مناطق روستایی داشته است.

نیم ساعت پیش

تولیت آستان قدس گفت: مردم ایران شایسته بهترین خدمت‌ها هستند. مردم وفادار ایران؛ مردم صبور و انقلابی ایران شایسته بهترین و آرام‌ترین زندگی هستند.

نیم ساعت پیش

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: ملاک تعیین شهرها به عنوان حوزه‌ آزمون سراسری در سال گذشته وجود ۲۵۰ داوطلب برای هر نوبت آزمون در هر شهر بود. امسال برای کاهش تردد کنکوری‌ها، ملاک تعداد داوطلبان هر شهر به ۱۵۰ نفر کاهش یافته و داوطلبان شهرهای قرمز در شهر محل سکونت خود آزمون خواهند داد.

نیم ساعت پیش

به نظر می‌رسد نوراللهی بدون اینکه حرف حاشیه‌داری بزند توپ را به زمین مدیران باشگاه انداخته تا رودرروی هواداران قرار نگیرد.

نیم ساعت پیش

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی جزئیات، زمان اجرا و مشمولان بخشنامه افزایش مرخصی زایمان زنان از ۶ به ۹ ماه را اعلام کرد.

نیم ساعت پیش

حضرت آیت الله خامنه ای در پیامی درگذشت فرزند علیرضا محجوب را تسلیت گفتند.

1 ساعت پیش

سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرد که تاکنون هیچ کدام از واکسن‌های کرونا تولید داخل در کمیسیون قیمت‌گذاری سازمان غذا و دارو، قیمت گذاری نشده‌اند.

1 ساعت پیش

جامعه چه نقشی در خشونت های خانگی دارد؟/خانه یکی از خطرناک‌ترین مکان‌های دنیا خواهد شد/حالا با پیشرفت علوم روان‌شناسی و روان شناختی معنا و مفهوم خشونت هم عوض شده/معتقدم در بعضی موارد این جامعه است که از والدین خواسته فرزند خود را بکشند

1 ساعت پیش

رد پای شماری از آخرین دایناسور‌های انگلیس، نزدیک وایت کلیفز، واقع در داور، کشف شده است.

1 ساعت پیش

در پی انتشار خبری با عنوان «هواپیمای لوکس؛ هدیه امیر قطر به ابراهیم رئیسی» در شبکه‌های اجتماعی، صحت و سقم این موضوع بررسی شده است.

1 ساعت پیش

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۶ بیمار کووید ۱۹ در کشور جان خود را به دلیل این بیماری از دست دادند.

1 ساعت پیش

شهردار منطقه 13 از مرمت ، بازسازی و راه اندازی 15 آبنما و بیش از هزار متر طول آبرسانی در محدوده نواحی چهارگانه منطقه خبر داد .

1 ساعت پیش

موتورسوار اسپانیایی تیم رپسول هوندا، فاتح گرندپری موتوجی‌پی آلمان شد.

1 ساعت پیش

بیشتر...