خبرگزاری ایسنا |
5 روز پیش

آیت الله مصباح یزدی از پیش از انقلاب به دنبال کادرسازی جریان تمدنی اسلام بود - ایسنا

آیت الله مصباح یزدی از پیش از انقلاب به دنبال کادرسازی جریان تمدنی اسلام بود

ایسنا/قمقائم مقام موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) بیان کرد: آیت الله مصباح یزدی از پیش از انقلاب به دنبال کادرسازی جریان تمدنی اسلام بود.

آیت الله محمود رجبی امروز در آیین نکوداشت آیت الله مصباح یزدی(ره) در مجتمع امام خمینی(ره)  که امروز به صورت برخط و حضوری برگزار شد،گفت: آیت الله مصباح یزدی در حوزه های مختلف علوم اسلامی و علوم عقلی و نقلی دارای جامعیت خاص بود.

وی افزود: بسیاری از آثار ایشان منتشر نشده است و قطعا آثار ایشان در حوزه های مختلف از جمله آثار حدیثی و علوم عقلی منتشر می شود.
قائم مقام موسسه آموزشی و پژوهشی  امام خمینی(ره) اظهارکرد: ایشان حتی در حوزه ادبیات نیز صاحب اثر بود. در بحث های لغت و معناشناسی واژگان به خصوص واژگان حدیثی و قرآنی آثار گرانبهایی دارد. اوصاف، واژگان اخلاقی و شرح الحدیثی قرآن از جمله مباحثی بود که ایشان در این مباحث بیان کرد.

وی گفت: در عرصه علوم انسانی ایشان فردی منحصر به فرد بود. کسی که در این جامعیت به مباحث علوم انسانی پرداخته باشد، آن هم بر اساس اشرافی که از قبل نسبت به این علوم برای وی حاصل شده بود. این شخصیت گاهی در مباحثی که گاهی مخاطبین ایشان گاهی به زبان بیگانه بودند بیان می کرد که بنده بدون مترجم بحثی را بیان نمی کنم ولی جالب است که ایشان جملات مترجمان را هم اصلاح می کرد.
آیت الله رجبی یادآورشد: ایشان در سالهای اولیه انقلاب توانست اساتید علمی در دانشگاه را به خوبی اقناع علمی می کرد و این مساله در همان زمانی است که بسیاری از اساتید غرب زده اجازه طرح چنین مباحثی را به حوزویان نمی دادند. این مباحث بسیار عمیق و دقیق بود.

وی افزود: ایشان در حوزه فرهنگی نیز آثار بسیاری منتشر کردند. مباحث مرتبط به تهاجمات فرهنگی از جمله رسته های اصلی کاری ایشان در حوزه فرهنگی بود. هرجا که حس می کرد دشمنان در عرصه ای زوم کرده اند ایشان نیز دست به کار می شد. در زمینه کرونا هم ایشان تحلیل هایی با عنوان شرور الهی مطرح کرد که مباحث بی نظیر و متقن و بنیادین بود.
قائم مقام موسسه آموزشی و پژوهشی  امام خمینی(ره)  اظهارکرد: ایشان در عرصه اخلاقی، آثار گرانبهایی طرح کردند. بحث های اخلاقی ایشان تحلیلی و تبیینی بود و باب جدیدی درپرداختن به مباحث اخلاقی باز کرد و راه نویی را پیش روی اساتید اخلاق باز کرد. ایشان دغدغه داشت که یک نظریه اخلاقی را که در مقام اخلاق کارساز باشد تبیین کند. ایشان بیان می کرد که اگر بتوانیم، مشترکات دستورالعمل های بزرگان را با سنجه قرآن و روایات مطرح کنیم، راهنمای متقن و قوی تولید خواهد شد.
وی گفت: ایشان از بدو ورود به حوزه در حوزه اخلاق و تهذیب در حوزه تلاش می کرد و از ابتدای ورود کارهای مختلفی را به اجرا دربیاورد و تا آخر هم در این مباحث کوشا و تلاشگر بود. ایشان وقتی حس کرد که نیاز جامعه است، درس های اخلاق شب های چهارشنبه را برگزار کردند.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه، یادآورشد: در دوره های آموزشی که درس های حوزه را زیر نظر آیت الله مظاهری طی می کردیم، درس های موسسه را نیز در عصرها و پنج شنبه نیز حضور می یافتیم. همه طلاب منتظر درس خودشناسی ایشان بودند. همه طلاب منتظر بودند که در روز تعطیل دست ازکارهای دیگر بکشند و در پای درس اخلاق ایشان حاضر باشند.
وی افزود: ایشان دغدغه عرفان اسلامی داشت و کتاب خاص ایشان در این حوزه استثنایی است. برخی به کلی عرفان اسلامی را رد می کنند ولی از دیگر سوی دکان باز کردن ها و مباحث دیگر وجود دارد ولی ایشان بحث عرفان اسلامی را با توجه به همه این مسایل بیان کرد. مباحث عرفانی قرآنی ایشان نیز انسان را شگفت زده می کند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم،‌اظهارکرد: آیت الله مصباح در خصوص نظام آموزشی حوزه دارای طرح بود. حتی در سالهای اولیه فعالیت آموزشی موسسه در راه حق داشت متون علمی را به خوبی در این نظام آموزشی استفاده کرد. آثار ایشان در همین شرایط به متون علمی و درسی مبدل شده اند. هنوز بدیلی برای آموزش فلسفه و مجموعه تفسیری ایشان در حوزه آموزشی عرضه نشده است.

وی گفت: ایشان هیچ وقت به دنبال مطرح کردن خودش نبود و همیشه به دنبال طرح مسایل اصلی دین داشت. ایشان نظام فکری و فلسفی و تفسیری و علمی برای خود داشت و آثار را در این نظا مطرح می کرد. ایشان می گفت که امروزه رقیبان ما سخنان خود را در قالب نظام مطرح می کنند که ما هم تفاهم علمی و هماوردی علمی باید این مسایل رادر قالب نظام مطرح کنیم. روش مندی از دیگر اصول علمی ایشان بود.

انتهای پیام#‌اخبار
منبع: خبرگزاری ایسنا


تبلیغات

مطالب مرتبط

طبق نرخ اعلام شده از سوی اتحادیه بارفروشان، خیار رسمی با افزایش ۴ هزار تومانی بیشترین رشد قیمتی را در بین اقلام پرمصرف به خود اختصاص داد.

یک ربع پیش

فرمانده هنگ مرزی اترک از مهار کاروان احشام به تعداد ۳۰۰ راس در حوزه استحفاظی پاسگاه نارلی این یگان خبر داد.

یک ربع پیش

رژیم صهیونیستی درخواست سازمان جهانی بهداشت جهت تأمین واکسن بیماری کرونا برای کادر درمان فلسطین را رد کرد.

یک ربع پیش

مجلس نمایندگان آمریکا طرح استیضاح مجدد رئیس‌جمهور این کشور را تصویب کرد تا او به اولین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا تبدیل شود که در دوره حضورش در کاخ سفید، دو بار استیضاح می‌شود.

نیم ساعت پیش

باشگاه رئال‌مادرید همچنان برای تمدید یک ساله قرارداد سرخیو راموس اصرار دارد، در حالی که او راضی به قرارداد کمتر از ۲ سال نیست.

نیم ساعت پیش

اتحادیه تولیدکنندگان خودروی چین در گزارش جدید خود اعلام کرد صادرات خودروی این کشور در سال ۲۰۲۰ تحت تأثیر پاندمی کرونا ۲.۹ درصد سقوط کرده است.

نیم ساعت پیش

بوژیدار رادوشوویچ با ارسال نامه دوم به باشگاه پرسپولیس خواستار پرداخت مطالباتش شده است.

نیم ساعت پیش

در روزهای اخیر شایعه دوپینگ بازیکن استقلال منتشر شده اما مسئولی در این باره صحبت نمی کند و حتی هیچ شخصی به تکذیب آن هم اقدام نمی کند.

نیم ساعت پیش

براساس اسناد جدید، فاش شده که رژیم صهیونیستی با شرکت واکسن سازی فایزر قراردادی امضا کرده تا در ازای واکسن کرونا، اطلاعات افراد واکسینه شده را در اختیار شرکت قرار دهد.

نیم ساعت پیش

آنتورپ با درخشش علیرضا بیرانوند، دروازه‌بان ایرانی‌اش موفق شد خنت را شکست دهد.

1 ساعت پیش

قیمت محصولات ایران خودرو امروز (دوشنبه 29 دی 99) در بازار را در دیلی اکسچنج دنبال کنید.

1 ساعت پیش

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: به دلیل افزایش قیمت ارز و انس جهانی شاهد رشد قیمت‌ها در بازار طلا و سکه هستیم.

1 ساعت پیش

رییس پلیس پایتخت از رصد تهران به وسیله ۱۵۰۰ دوربین خبر داد و با خاموشی‌های شبانه نیز مخالفت کرد.

1 ساعت پیش

مهدی صدرایی نسب از پلمپ و غیر فعال سازی ۲ باب مکان کسب توسط کارشناسان واحد سلامت محیط و کار ایرانشهر خبر داد.

1 ساعت پیش

مدارس به هیچ وجه به صورت اجباری برگزار نمی‌شود و برای پایه‌های اول و دوم دانش آموزان به صورت اختیاری می‌توانند در مدارس حضور یابند.

1 ساعت پیش