شما نیوز |
۱ هفته پیش

فروشگاه های زنجیره ای بهترین انتخاب برای توزیعِ کالاهای یارانه ای

فروشگاه های زنجیره ای بهترین انتخاب برای توزیعِ کالاهای یارانه ای

به گزارش شمانیوز؛ این ایده فعلا با اختصاص یارانه مستقیم ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی محصولاتی همچون مرغ و تخم مرغ به مردم، آغاز شده است.

ابراهیم رئیسی در این رابطه گفته فراهم شدن زیرساخت‌ها برای پرداخت یارانه مستقیم به ۹ دهک جامعه یعنی ۷۲ میلیون نفر، چند ماه به طول خواهد انجامید.

در صورت اجرای سیاست دولت مبنی بر کوپنی شدن کالاهای اساسی، سوال مهم در خصوص نحوه توزیع این است که از چه طریق و کدام طرح قرار است این کالاها بدست مردم برسد؟ آیا همانند تجربه دهه ۶۰ شاهد صف‌های عریض و طویل و اضطراب مردم خواهیم بود؟

در همین رابطه مرتضی افقه،کارشناس اقتصادی و عضو هیات علمی دانشگاه چمران در گفت وگو با “اقتصاد سالم” با اشاره به اهمیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای گفت: استفاده از ظرفیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای، بهترین راهبرد برای اجرایی شدن ایده کالابرگ الکترونیکی است.

ابهام در حذف یارانه های مستقیم

عضو هیات علمی دانشگاه چمران در ابتدا به ابعاد مختلف سیاست حذف یارانه های مستقیم اشاره کرد و گفت:« جامعه به دلیل تصمیم اخیر دولت مبنی بر کوپنی شدن کالاهای اساسی یا همان اختصاص یارانه مستقیم، در وضعیت ابهام به سر می برد. قیمت کالاهای اساسی از قبیل مرغ و روغن و غیره پس از آزادسازی، حدود ۲ برابر شده در حالی که مشخص نیست دولت چه زمانی تصمیم دارد یارانه مستقیم این کالاها را به شکل کالابرگ الکترونیکی در اختیار مردم قرار دهد؛ به علاوه این مساله که دولت با چه مکانیزمی قادر است مانع افزایش تورم و افزایش قیمت سایر کالاها و خدمات شود، در حاله ای از ابهام قرار دارد.»

فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سیستم توزیع

وی در ادامه به سیستم توزیع کالابرگ های الکترونیکی اشاره کرد و گفت:« دولت در خصوص سیستم توزیع و اینکه قرار است مردم با کدام شیوه و با چه امکانی از طریق کالابرگ الکترنیکی کالا دریافت کنند، صحبتی نکرده اما آنچه مسلم و قطعی ست این است که سیاست کوپنی همواره فسادزاست و رانت های بزرگ ایجاد می کند؛ فساد و رانتی که دود آن بی تردید به چشم مردم خواهد رفت. سیستم توزیع و ساختار آن یکی از فضاهایی است که به ایجاد رانت و فساد کمک می کند. اگر دولت در اجرای سیاست کوپنی کردن کالاهای اساسی از ظرفیت و امکان فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای استفاده کند، تا اندازه زیادی مانع رانت و سردرگمی مردم خواهد شد زیرا نظارت بر عملکرد این فروشگاه‌ها به دلیل ساختار سازمانی و مرکزیتی که دارند بسیار آسان تر از کنترل تمام فروشگاه‌ها در شهرهای کشور است. برای مردم نیز دسترسی به کالاها و دریافت آنها از مکانی مطمئن و تحت نظارت و کنترل دولت، آسان تر و بهتر است زیرا فروشگاه‌های زنجیره‌ای این امکان را ایجاد می کنند که کالا به بهترین کیفیت و در کوتاه ترین زمان ممکن به دست مصرف کننده برسد.»#‌اخبار منبع: شما نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به پرونده وزیر سابق نفت گفت: پرونده وی در دادگاه کیفری در حال رسیدگی است. او در دادگاه حاضر می شود و تصمیم دادگاه پس از قطعیت اعلام خواهد شد.

1 ساعت پیش

مجامع «عمومی عادی سالیانه»، «عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده» و «عمومی فوق‌العاده» صاحبان سهام شرکت ارتباطات سیار ایران از ساعت ۹ صبح روز یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱، در ساختمان ستاره ونک تهران برگزار می‌شود.

1 ساعت پیش

سرلشکر باقری با صدور پیامی شهادت مظلومانه مدافع حرم سردار رشید اسلام "سرتیپ دوم پاسدار صیاد خدایی" را تبریک و تسلیت گفت و تاکید کرد: ترور شهید پاسدار صیاد خدایی مطمئنا بی پاسخ نخواهد ماند.

1 ساعت پیش

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ معتقد است که در حال حاضر ساعت ۱۷ زمان مناسبی برای پایان طرح ترافیک در تهران است.

1 ساعت پیش

وحید خانلری و حبیب‌اله اژدهاکش به ترتیب معاونان مدیرعامل بانک رفاه کارگران در امور اعتباری و حقوقی و فناوری اطلاعات، در نشست‌های جداگانه تلفنی که به مناسبت هفته ارتباطات و روابط عمومی برگزار شد، به سوالات و مباحث مطرح شده از جانب مشتریان بانک در حوزه اعتباری و حقوقی و فناوری اطلاعات، پاسخ دادند.

1 ساعت پیش

مدیر امورشعب و نمایندگان بیمه تجارت‌نو اذعان داشت با توجه به تاسیس شعب در شهرهای یاسوج، خرم آباد و زاهدان در سال 1400، شرکت بیمه تجارت‌نو در تمام استان ها حضور داشته و این افتخار را دارد که به تمام بیمه گذاران خود در سراسر کشور خدمات بیمه ای ارائه دهد.

1 ساعت پیش

عضو هئیت مدیره انجمن پارکینسون ایران با اشاره به اینکه ابتلا به پارکینسون قابل پیشگیری نیست و تنها می‌شود روند بیماری را بعد از ابتلا، کنترل و پیشرفت آن را کندتر کرد، گفت: ایجاد حالت‌های کند در افراد به لحاظ حرکتی نشانه‌ای مهم از ابتلای فرد به بیماری پارکینسون است.

1 ساعت پیش

کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال رای تخلفات دیدار تیم‌های استقلال تهران و نساجی مازندران از سری رقابت‌های جام حذفی را اعلام کرد که بر اساس آن، باشگاه استقلال ۸۰ میلیون تومان جریمه شد.

1 ساعت پیش

بیشتر...