سلامت نیوز |
4 ماه پیش

نگران شنوایی کودکتان هستید این مطلب را بخوانید سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین، مهتاب ربانی،متخصص گوش حلق و بینی بیان می‌کند: «به صورت کلی و طبق برنامه‌های جهانی و کشوری که درمورد پایش و غربالگری شنوایی در کودکان وجود دارد، تکلیف شنوایی همه کودکان تا قبل از یک ماهگی باید مشخص شده باشد و پیگیری این موضوع باعث می‌شود بسیاری از بیماری‌های بدو تولد که مرتبط با حلزون گوش است، از همان سنین اولیه تشخیص داده شود، به همین دلیل هم توصیه می‌شود که والدین به صورت جدی دنبال این مسئله باشند.»

او ادامه می‌دهد: «پیش از این گفته می‌شد که تا شش ماهگی باید تکلیف شنوایی مشخص شود و اگرکم شنواییوجود دارد، از وسایل کمک شنوایی استفاده شود. در دنیا این سن رو به کاهش است، حتی عده‌ای معتقدند که تا سه ماهگی باید تکلیف این ماجرا مشخص شود، اما قطعا در این سنین از لحاظ رفتاری، گفتاری و قدرت تکلم، والدین کلیدی برای بررسی و فهم اینکه واکنش کودک به صداها چگونه است ندارند و به همین دلیل هم تست‌های تشخیصی کمک کننده است.»

ربانی می‌گوید: «در این میان سطح هوشیاری کودک نسبت به سطح صدای بلند و واکنش به آن برای ما اهمیت بسیاری دارد و برای بررسی این ماجرا بعضا مادرها راحت‌تر می‌توانند متوجه آن شوند و مسئله را به پزشک گزارش دهند. از سنین بعد از شش ماهگی تا یکسالگی که کودک آواسازی را شروع می‌کند، اگر کودکی نسبت به همسن‌هایش این آواسازی را شروع نکند، یا دیرتر شروع کند، علائم هشداری جدی به شمار می‌آید.»

او بیان می‌کند: «هرقدر سن کودک افزایش پیدا می‌کند، تکامل زبانی کودک به صورت کلمه و جمله برای پزشکان مهم است و یک کودک در حدود سن دو سالگی قطعا باید بتواند جمله‌ای که دست‌کم دو کلمه دارد را بیان کند.»

این متخصص گوش حلق و بینی می‌گوید: «هریک از مواردی که به آن اشاره شد در زمینه گفتاری رخ ندهد و همچنین میزان واکنش کودک نسبت به صداهای محیط کم باشد یا واکنشی نداشته باشد و والدین این مسئله را گزارش دهند، برای ما در کشف و بررسی اختلالات مرتبط با شنوایی کودکان اهمیت بالایی دارد.»#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مصرف ویتامین E بیش از ۴۰۰ واحد، خطر مرگ را به همراه دارد.

2 روز پیش

اعتماد بخش مهمی از هر رابطه است، اما چیزی نیست که به راحتی آن را به دست آورید،‌ بلکه از طریق اعمال، کلمات و مهمتر از همه، رفتار به دست می‌آید.

1 روز پیش

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت گفت: مردان نسبت به زنان در سبک زندگی خود روش‌های نادرست‌تری دارند از این رو رعایت اصول شش‌گانه سبک زندگی بر اساس آموزه‌های طب ایرانی به آنها پیشنهاد می‌شود.

2 روز پیش

۲ روان‌شناس ضمن اشاره به اینکه مدگرایی، الگوبرداری از سلیبریتی‌ها، تبلیغات، کمبود اعتماد به نفس و عزت نفس، اختلالات روان‌شناختی و ... از عوامل موثر در گرایش جوانان و نوجوانان به تتو زدن به شمار می‌روند، گفتند: با اصلاح روش تربیتی خانواده می‌توان از بروز این مسائل پیشگیری کرد. ‎

3 روز پیش

مردان به علت خصوصیات جنسیتی، رفتاری و شغلی بیش از زنان در معرض انواع بیماری‌های واگیر و غیرواگیر هستند و غفلت از این موضوع درد و رنج قابل توجه و هزینه‌های گزاف و غیرقابل اجتنابی را بوجود می‌آورد و از سوی دیگر این مفهوم علاوه بر اثرگذاری بر کیفیت زندگی مردان، تاثیر شگرفی بر اطرافیان آنها نیز خواهد گذاشت.

2 روز پیش

یک روان‌شناس کودک و نوجوان در خصوص بهترین روش تربیت فرزندان توضیح می‌دهد.

2 روز پیش

یک پزشک تغذیه با بیان اینکه کیفیت وزن کودکان مهم‌تر از وزن عددی آن‌ها است، گفت گاهی ممکن است کودکی لاغر باشد و به ظاهر هیچ‌گونه چربی نداشته باشد ولی ترکیب بدنی‌اش پر از چربی و یک استخوان پوک باشد.

1 روز پیش

بچه‌ها مراحل زیادی را در دوران رشد می‌گذرانند؛ به‌ویژه وقتی نوبت به خواب می‌رسد.

2 روز پیش

مدیر گروه جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: مردان نیمی از جمعیت کشور هستند و موضوع سلامت جسمی و روانی آن‌ها برای داشتن خانواده و جامعه سالم دارای اهمیت بالایی است.

نیم ساعت پیش

بیشتر...