خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

نانو ربات هایی که ریشه دندان را درمان می کنند ایسنا

نانو ربات‌هایی که ریشه دندان را درمان می‌کنند

پژوهشگران "مؤسسه علوم هند" در بررسی جدیدی، از نانوربات‌ها برای درمان کانال ریشه دندان استفاده کرده‌اند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ادونسد ساینس نیوز،افرادی که کانال ریشه دندان را پر کرده‌اند، می‌دانند که این روش در میان راحت‌ترین و آرامش‌بخش‌ترین روش‌های مورد استفاده در دندانپزشکی، رتبه بالایی ندارد اما برای میلیون‌ها بیمار در سرتاسر جهان، یکی از بزرگترین مشکلات درمان‌های ریشه، خارج از جراحی دندان رخ می‌دهد زیرا میزان شکست آنها پس از درمان، نسبتا بالا است.

از آنجا که دندان پس از درمان ریشه تا حدودی ضعیف‌تر از پیش است، علاوه بر شکستگی احتمالی تاج، یک مشکل اصلی که پس از درمان ریشه رخ می‌دهد، عفونت باکتریایی است که به پوسیدگی دندان و بروز شکست در پر شدن کانال ریشه منجر می‌شود. تصور کنید آن دندانی که به غم و اندوه شدید منجر شده است، اکنون و درست زمانی که تصور می‌شد همه مشکلات پایان یافته‌اند، باید بیرون بیاید.  

چنین عفونت‌هایی می‌توانند از باکتری‌های باقیمانده در اعماق لوله‌های ریز در عاج دندان ایجاد شوند که به دلیل پیچیده بودن و هندسه باریک این لوله‌ها، ضدعفونی کردن آنها حتی با روش‌های مرسوم، سخت است اما به لطف تلاش‌های گروهی از پژوهشگران "مؤسسه علوم هند"(IISc)، این شکست‌های پس از درمان را می‌توان با ربات‌هایی در اندازه نانو که با نیروی مغناطیسی کنترل‌ می‌شوند، کاهش داد.

کاربرد نانوفناوری در مراقبت‌های دندانپزشکی

میکروربات‌ها و نانوربات‌ها، یک فناوری در حال پیشرفت هستند که برای مدیریت زباله و همچنین، برای کاربردهای حوزه مراقبت‌های بهداشتی مورد بررسی قرار گرفته‌اند. استفاده از آنها به عنوان عوامل ضد باکتری نیز شناخته‌ شده است و می‌توانند از دفاع ایمنی بدن ما فرار کنند. با وجود این، پژوهش‌های کمی به کاربرد چنین نانوربات‌هایی در دندانپزشکی پرداخته‌اند.

"امباریش گوش"(Ambarish Ghosh) و گروهش، نانوربات‌هایی را توسعه دادند که به اندازه کافی کوچک هستند تا در لوله‌های عاج دندان قرار بگیرند و به باکتری‌ها برسند تا آنها را از بین ببرند. این نانوربات‌ها را می‌توان طی درمان ریشه به کار برد و آنها را به صورت خارجی کنترل کرد. همچنین، نانوربات‌ها می‌توانند هنگام ضدعفونی کردن دندان آسیب‌دیده، امکان کنترل دقیق را برای دندانپزشک فراهم کنند.

"دبایان داسگوپتا"(Debayan Dasgupta)، از پژوهشگران این پروژه گفت: پژوهش ما، استفاده از نانوربات‌های کنترل‌شده از راه دور را شامل می‌شود که می‌توان آنها را با استفاده از میدان‌های مغناطیسی کم‌شدت و بی‌ضرر هدایت کرد.

"شانموخ پدی"(Shanmukh Peddi)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این امر ثابت می‌کند که این روش بسیار بهتر از روش‌های ضدعفونی کنونی است که برای افزایش عمق نفوذ داروها اجرا می‌شوند. از آنجا که انرژی به سرعت تجزیه می‌شود، این روش‌ها در نفوذ دارو به سطوح عمیق‌تر بافت، ناکارآمد هستند. بنابراین، روش‌های کنونی نمی‌توانند سکونتگاه‌های باکتریایی عمیق را که برای مدت طولانی باقی می‌مانند و عوارض پس از درمان را به همراه دارند، درمان کنند.

در این پژوهش، از دندان‌های تازه کشیده‌ شده استفاده شد که آن را به جای کارآزمایی بالینی، به یک بررسی آزمایشگاهی تبدیل کردند.

نانوربات‌هایی که ریشه دندان را درمان می‌کنند

همچنین، پدی بر اهمیت هدف قرار دادن باکتری "انتروکوک فکالیس"(Enterococcus faecalis) تاکید کرد زیرا این باکتری، شایع‌ترین علت عفونت پس از درمان است و به دلیل توانایی آن در مقاوم شدن به آنتی‌بیوتیک، یکی از باکتری‌های در اولویت "سازمان جهانی بهداشت"(WHO) به شمار می‌رود. پدی افزود: ما از گرمای موضعی برای از بین بردن این باکتری‌ها استفاده می‌کنیم و در نتیجه، نیاز به آنتی‌بیوتیک را از بین می‌بریم.

علاوه بر این، نانوربات‌ها پس از استفاده، قابل بازیابی هستند و آنها را می‌توان به سادگی کنترل کرد تا از لوله‌های عاج دندان خارج شوند. به گفته داسگوپتا، این ویژگی بی‌سابقه است.

با از بین رفتن همه باکتری‌های موجود در لوله‌های عاج، دندانپزشکان می‌توانند با آگاهی از این که خطر شکست در کانال ریشه پس از درمان به حداقل می‌رسد، ایمنی را حفظ کنند. گام بعدی، دور شدن از بررسی‌های آزمایشگاهی است؛ کاری که پژوهشگران امیدوارند به زودی پس از راه‌اندازی یک شرکت نوپا انجام دهند.

پدی گفت: چالش بعدی ما شامل سازماندهی آزمایش‌های تصادفی‌سازی‌شده و کنترل‌شده روی حیوانات و اثبات اثربخشی آنها در سیستم‌های زنده است که راه را برای انتقال به آزمایش‌های بالینی هموار می‌کند. این استارتاپ در حال حاضر در حال بررسی سایر حوزه‌های پزشکی است که در آنها می‌توان از این فناوری استفاده کرد.

گوش امیدوار است که کار گروهش، آغاز یک روش عمومی برای نانوجراحی باشد؛ نه فقط در زمینه دندان. وی افزود: ما نشان می‌دهیم که نانوربات‌ها را می‌توان در اندام‌های انسان به کار برد و با باکتری‌های کشنده مبارزه کرد.

این پژوهش، در مجله "Advanced Healthcare Materials" به چاپ رسید.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

نظر کارشناسان داوری درباره صحنه های مشکوکم دیدار استقلال تهران و آلومینیوم اراک را ببینید.

1 ساعت پیش

رئیس جمهور ترکیه گفت که کشورش عملیات نظامی جدیدی را در امتداد مرزهای جنوبی خود برای ایجاد مناطق امن در عمق 30 کیلومتری (شمال سوریه) آغاز خواهد کرد.

4 ساعت پیش

صحبت های رضا درویش مدیرعامل پرسپولیس درباره آخرین وضعیت مصدومیت و عمل جراحی عیسی آل کثیر را ببینید.

1 ساعت پیش

رییس دادگستری خوزستان گفت: تعداد بازداشت شدگان حادثه ریزش برج متروپل آبادان به ۸ نفر رسید و برخورد قاطعی با تمامی کسانی که نقش مستقیم و غیرمستقیمی در این حادثه داشتند صورت خواهد گرفت.

4 ساعت پیش

فال روزانه همانطور که از نامش پیداست، هر روز تغییر می کند. با مطالعه فال روزانه از اتفاقات مهم پیش روی خود آگاه می شوید.

4 ساعت پیش

نظر کارشناسان داوری درباره صحنه های حساس دیدار سپاهان اصفهان و شهرخودرو مشهد مقدس را ببینید.

1 ساعت پیش

صحبت های رضا درویش مدیرعامل پرسپولیس درباره ادعای سهرابی مدیرعامل تراکتور مبنی بر محیا بودن شرایط برای ادامه دیدار دو تیم در ورزشگاه یادگار امام تبریز پس از اتفاقات جنجالی و عدم همکاری سرخپوشان را ببینید.

3 ساعت پیش

فرایند بررسی اعتراض‌ها جاماندگان دریافت یارانه 300 و 400 هزار تومانی از هفته آینده آغاز می شود.

3 ساعت پیش

باشگاه تراکتور تبریز با انتشار این تصاویر اعضای تیم پرسپولیس را عامل تحریک کننده هواداران برای شروع درگیری ها عنوان کرد.

4 ساعت پیش

بیشتر...