تیتر برتر |
1 ماه پیش

کلاف سردرگم برجام در دولت سیزدهم سایت تیتربرتر TitreBartar com

کلاف سردرگم برجام در دولت سیزدهم

به گزارشتیتربرتر؛بهروز محبی نجم آبادی نماینده مجلس، در حاشیه جلسه غیرعلنی با وزیر امور خارجه ضمن بیان تاثیر قانون اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها، از آغاز مذاکرات در هفته جاری خبر داد.

او در توئیتی نوشت: به اذعان وزیر امور خارجه کشورمان، قانون اقدام راهبردیلغو تحریم هامورد توجه خاص کشورهای موثر جهان قرار گرفته است. همه پیامی روشن و جدی را دریافت کرده اند. دولت با این ابزار قدرتمند مذاکرات را هفته جاری آغاز خواهد کرد.

ایران درباره برجام چه می گوید؟

پنجمین دور گفتگو های سیاسی جمهوری اسلامی ایران و اتریش (شنبه) به ریاست علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان و پیتر لاونسکی دبیر کل وزارت امور خارجه اتریش در تهران برگزار شد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در این دیدار با اشاره به پیشینه طولانی روابط، آن را سرمایه ارزشمندی برای مناسبات دو کشور دانست.

باقری در بخش مربوط به مسائل منطقه، ضمن مرور آخرین تحولات در یمن و افغانستان و همچنین تلاش های کشورمان برای کمک به کاهش مشکلات تصریح کرد: مردم یمن پنج سال است که تحت شدیدترین حملات نظامی قرار دارند و از بعد انسانی انتظار می رود برای توقف فجایع در حال انجام، کشورهایی اروپایی اقدام جدی کنند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با تصریح بر پایبندی کشورمان به تعهدات خود افزود : اروپا بعد از خروج امریکا از برجام اگر چه از توافق خارج نشد اما اقدام موثر و عملی در چارچوب تعهدات خود انجام نداد.

لاونسکی نیز با تصریح بر قدمت روابط ایران و اتریش خاطرنشان ساخت، احترام و درک متقابل، اراده برای همکاری را نزد مردم دو کشور نهادینه ساخته است.

دبیرکل وزارت امور خارجه اتریش نیز در این نشست ضمن اشاره به ظرفیت قابل توجه موجود در روابط اقتصادی دو کشور، تمایل شرکت های اتریشی برای حضور در بازار ایران را مورد تأکید قرار داد.

لاونسکی در موضوع افغانستان با تاکید بر درک نگرانی های جمهوری اسلامی ایران توسط کشورش، میزبانی کشورمان از پناهجویان افغانستانی را مورد قدردانی قرار داد.

وی در خصوص یمن تاکید کرد،  تلاش می کنیم با ارائه کمک های بشردوستانه تا حد امکان از آلام مردم یمن بکاهیم.

آمریکا درباره برجام چه می گوید؟

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی با اشاره به رایزنی‌های اخیر مقامات دولت جو بایدن با مقامات اروپایی، اسراییلی و مقامات کشورهای عربی در واشنگتن، به تحولات اخیر پیرامون از سرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین پرداخت.

روزنامه واشنگتن پست در بخشی از گزارشی درباره محور ایران وبرجامسفر مقامات منطقه و اتحادیه اروپا به واشنگتن، درباره سفر جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به واشنگتن نوشت: بورل که اخیرا دستیار ارشدش از سفری به تهران به منظور ارزیابی موضع دولت جدید ایران درباره ازسرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین بازگشته بود، گفت آماده است پیش از از سرگیری این مذاکرات با مقامات ایرانی دیدار کند. اما همچنین گفت سید ابراهیم رییسی، رییس جمهور جدید ایران و تیم او زمان کافی برای آمادگی را سپری کرده‌اند.

طبق نوشته واشنگتن پست، بورل روز جمعه در جمع خبرنگاران گفت: من اگر آن‌ها بخواهند به بروکسل بیایند، آماده این کار هستیم. اما زمان محدود است. من درک می‌کنم که دولت جدید برای بررسی سوابق [مذاکرات] و برای تشکیل تیم مذاکرات به زمان احتیاج دارد اما این فرصت حالا دیگر سپری شده است. زمان بازگشت به مذاکرات است.

این روزنامه آمریکایی می‌افزاید: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به این که در صورت شکست احتمالی در مذاکرات، «پلان B» در قبال ایران که از آن یاد می‌شود، شامل چه چیزهایی خواهد بود، گفت: من نمی‌خواهم به پلان Bها فکر کنم. هیچ کدام از پلان Bهایی که به ذهنم می‌رسند خوب نیستند.

پیتر استانو سخنگوی سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا دو روز پیش گفته بود، جوزپ بورل برای ماموریتی متناظر با ماموریت مورا در تهران، به واشنگتن سفر کرده است.

به گفته استانو، «جوزپ بورل نیز به سهم خود به واشنگتن رفته است تا با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا درباره توافق هسته‌ای ایران دیدار و گفت‌وگو کند».

همچنین در گزارش واشنگتن پست آمده است: مقامات آمریکایی، اروپایی،‌ اسراییلی و عربی در یک سری نشست رده بالا این هفته در واشنگتن بر سر ضرورت شفاف سازی این موضوع برای ایران توافق کرده بودند که مقاومت آن در  برابر پیوستن دوباره به مذاکرات وین نادیده گرفته نخواهد شد. این اتفاق نظر در بحبوحه نگرانی‌هایی در باره این مطرح می‌شود که تهران در بازگشت به مذاکرات احیای توافق هسته‌ای از طریق بازگشت دوجانبه ایران و آمریکا به پایبندی توافق هسته‌ای، جدیت به خرج نمی‌دهد. اتفاق نظر یادشده همچنین در پی این ایجاد شده است که دولت جو بایدن و دیگران در حال بدبین شدن به چشم‌انداز مذاکرات هستند، حتی با وجود از سرگرفته شدن آن.

پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۱  آمریکا و تشکیل دولت جدید در کاخ سفید، موضوع بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای که دولت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شده بود، طبق وعده انتخاباتی او در دستورکار سیاست خارجی دولت بایدن قرار گرفت. قدرت های جهانی از جمله آمریکا، در ماه‌های گذشته شش دور مذاکرات پیرامون احیای توافق هسته ای در وین را برگزار کردند. این مذاکرات میان ایران و دیگر اعضای کمیسیون مشترک برجام و با حضور آمریکا درمحل مذاکرات برگزار شد. البته ایران و آمریکا مذاکرات مستقیمی نداشتند و تنها از طریق نمایندگان دیگر کشورهای حاضر در مذاکرات در جریان مواضع یکدیگر قرار می گرفتند.

برگزاری دور هفتم این مذاکرات تا پس از تشکیل دولت سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان به تاخیر افتاد. زمان دقیق از سرگیری مذاکرات مشخص نیست، اما ایران اخیرا هم‌زمان با برگزاری نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل گفته که این مذاکرات می تواند در آینده نزدیک از سر گرفته شود. مذاکرات وین در این راستا پیش می رود که بتواند از طریق اقداماتی هماهنگ شده، موجب بازگشت دوجانبه آمریکا و ایران به پایبندی کامل به توافق هسته ای شود.

این گزارش می‌افزاید: طبق گفته مقامات شرکت‌ کننده در رایزنی‌های اخیر در واشنگتن، ایران در دستور کار تمامی دیدارهایی بوده است که دیپلمات‌های ارشد اتحادیه اروپا، اسراییل،‌عربستان سعودی و امارات متحده عربی در آن گرد هم آمده بودند. در این  نشست‌های دوجانبه و چندجانبه با واشنگتن، جوزپ بورل، یائیر لاپید وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی، فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان سعودی، شیخ عبدالله بن زاید وزیر امور خارجه امارات متحده عربی شرکت کرده‌اند. رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت‌وگو درباره ایران را با کشورهای حاشیه خلیج فارس در این آخر هفته ادامه خواهد داد. رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته آینده برای مذاکرات بیش‌تر به واشنگتن می‌رود.

واشنگتن پست در ادامه می‌نویسد: ایران نشان داده است که آماده بازگشت به «مذاکرات غیر مستقیم» با آمریکا[در چارچوب مذاکرات وین] است اما تاریخی برای آن مشخص نکرده است. اتحادیه اروپا که مسئولیت ترتیب دادن مذاکرات را بر عهده دارد، به تازگی گزارش داد که ایران ممکن است به این زودی آماده از سرگیری مذاکرات نباشد و می‌خواهد پیش از بازگشت به وین با بورل و دیگران در بروکسل دیدار کند.

این روزنامه می‌نویسد: فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی روز جمعه در کنفرانس خبری جداگانه‌ای با اشاره به فعالیت هسته‌ای سرعت گرفته ایران گفت، «ما در جای بسیار خطرناکی قرار داریم» و «من فکر می‌کنم باید بر ازسرگیری سریع مذاکرات و تعلیق این فعالیت‌ها از سوی ایران متمرکز شویم».

واشنگتن‌پست همچنین آورده است: آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا پس از دیدار روز چهارشنبه‌اش با یائیر لاپید همتای اسراییلی خود،‌ ارزیابی ناامیدانه‌ای را از وضعیت ارائه داد. او در تصدیق نادری از سوی آمریکا در زمینه این که واشنگتن در صورت شکست دیپلماسی با ایران چه خواهد کرد، گفت پنجره بازگشت ایران به مذاکرات در حال بسته شدن است اما تاریخ دقیقی را برای آن اعلام نکرد. او گفت:« زمان در حال اتمام است.  اگر ایران رویه‌اش را عوض نکند، آماده روی آوردن به گزینه‌های دیگر هستیم و این رایزنی‌ها با متحدان و شرکایمان بخشی از آن هستند. ما هر گزینه‌ای را برای مواجه شدن با چالش ایجاد شده از سوی ایران بررسی خواهیم کرد.»

این روزنامه در ادامه به مواضع جنگ‌طلبانه یائیر لاپید، وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی در سفر اخیرش به واشنگتن اشاره می‌کند و می‌نویسد: لاپید صریح‌تر بود و هشدار داد اسراییل در صورت لزوم با توان نظامی وارد عمل خواهد شد تا مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود.

واشنگتن‌پست در بخش دیگری از گزارشش آورده است: یک مقام اسراییلی که در این مذاکرات شرکت کرده بود، به خبرنگاران گفت سفر لاپید به واشنگتن که شامل دیدار با کامالا هریس، معاون رئیس جمهور آمریکا و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی این کشور بوده است، مکالمه‌ای محرمانه درباره این بوده است که در صورت عدم مشارکت ایران[درمذاکرات وین] یا عدم مشارکت جدی آن،‌ چه کاری باید انجام شود.

این روزنامه در بخش پایانی گزارشش مطرح می‌کند: رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران پیش از سفرش بهعربستان سعودی،امارات متحده عربی و قطر گفت،‌ دولت بایدن رویکرد دیپلماتیک را ترجیح می‌دهد. او تاکید کرد که در رایزنی‌ها گزینه‌های دیگر نیز مورد توجه قرار می‌گیرند. به گفته مالی، « ما آماده خواهیم بود اگر ایران آماده بازگشت به مذاکرات نباشد، خودمان را با واقعیتی متفاوت وفق دهیم که در آن مجبوریم با گزینه‌های دیگری هم برای پرداختن به برنامه هسته‌ای ایران سروکار داشته باشیم».

گردآورنده:محسن رضوی#‌سیاست منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

2 روز پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

2 روز پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

2 روز پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

2 روز پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

2 روز پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

2 روز پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

3 روز پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

3 روز پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

3 روز پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

3 روز پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

3 روز پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

3 روز پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

3 روز پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

3 روز پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

3 روز پیش

بیشتر...