خبرگزاری میزان |
۲ هفته پیش

محصولات میوه تره بار به سبد صادرات به افغانستان افزوده می شود عبور روزانه ۳۶۰ کامیون از مرز میلک resize

سید روح‌الله لطیفیدر گفت‌وگو با میزان، با اشاره به وضعیت آرام مرز‌های ایران و افغانستان، گفت: در حال حاضر مرز‌های دو کشور آرام است، اما این نگرانی وجود دارد که با بعضی از اتفاقات و ناامنی‌هایی که در برخی از نقاط افغانستان ایجاد شده است برخی از اقوام و اقلیت‌ها به دنبال این باشند که به طور موقت یا به نحو دیگر از کشور خارج شوند.
 
وی بیان کرد: موضوع روادید و چگونگی برنامه ریزی برای آن حتما در دستور کار وزارت امور خارجه، کنسولگری‌ها و سفارتمان در افغانستان قرار می‌گیرد و در حوزه وظایف آن‌ها است، اما از نظر گمرک و سازمان‌های مستقر در مرز طبیعتا افرادی که ویزا دارند می‌توانند وارد کشور شوند و آمادگی در این خصوص در مرز‌ها وجود دارد. 
 
سخنگوی گمرک با اشاره به احتمال ورود اتباع از مرز‌های ایران و افغانستان به کشور گفت: تاکنون در مرز ماهیرود روند افزایشی نبوده، همچنین در مرز دوغارون نیز فعلا افزایشی دیده نمی‌شود، اما در مرز میلک تا حدودی ورود اتباع کمی افزایش پیدا کرده است. 
 
لطیفی تاکید کرد: در حوزه تجارت مرز‌ها فعال هستند و افغانستان همچنان پنجمین شریک تجاری کشور ما محسوب می‌شود که در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ دو میلیون و ۵۱۶ هزار تن کالا به این کشور صادر شده که ارزش آن معادل ۹۹۹ میلیون دلار بوده است و این میزان صادرات ۴.۱۹ درصد از وزن کل صادرات و از لحاظ ارزش ۴.۵۸ درصد از ارزش کل کالا‌های صادراتی ما به دنیا بوده است.
 
وی در ادامه افزود: نسبت به ۶ ماه نخست سال ۹۹ نزدیک به ۲۵ درصد کاهش وزن در صادرات به افغانستان رخ داده و همچنین از لحاظ ارزش نیز نزدیک به ۹.۵ درصد کاهش به ثبت رسیده است که بخشی از آن مربوط به تحولات چند ماه اخیر در افغانستان بوده است.
 
سخنگوی گمرک گفت: برخی از صنایع در افغانستان که مواد اولیه خود را از ایران تهیه می‌کردند همانند مصالح ساختمانی تقاضا برایشان کمتر شده چراکه برای تکمیل یا ساخت پروژه‌های عمرانی دولتی مصرف می‌شده و با تغییر حاکمیت در افغانستان طبیعی است تا تصمیم‌گیری‌ها متوقف بماند و طبیعی است که تبادلات تا حدودی کاهش پیدا کند.
 
لطیفی در ادامه خاطرنشان کرد: البته در مرز میلک نسبت به قبل از تحولات افغانستان صادرات از لحاظ وزنی روند افزایشی داشته است به طوریکه قبلا به طور متوسط روزانه ۲۰۰ کامیون در این مرز تجاری عبور می‌کرد که در حال حاضر به حدود ۳۶۰ کامیون رسیده است، اما در بقیه مرز‌ها ممکن است در برخی روز‌ها افزایش یا کاهش ثبت شود.
 
وی تاکید کرد: در روز‌های آتی برخی از محصولات میوه و تره بار که به صورت فصلی در ایران تولید می‌شود نیز به سبد صادرات به افغانستات افزوده خواهد شد که پیش بینی می‌شود بازهم صادرات ما به افغانستان افزایش پیدا کند چرا که بازار مصرف در افغانستان به دلیل شرایط اقتصادی و ذائقه مشترکی که با ایرانیان دارد خواستار بسیاری از محصولات غذایی و میوه و تره‌بار ایرانی است به همین دلیل احتمال افزایش صادرات وجود دارد و ثبات به مرز‌ها بازگشته و شرایط عادی است.
 
  • بیشتر بخوانید:
  • بازگشت مبادلات تجاری ایران و افغانستان به حالت قبل/ پیش‌بینی رشد تردد کامیون‌ها از مرز میلک
 
انتهای پیام/


#‌اقتصاد#‌اخباراقتصاد منبع: خبرگزاری میزان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

برای رهن یک واحد آپارتمان ۹۰ متری در محدودۀ شادمهر به سرمایه ۳۰۰ میلیون تومانی نیاز است.

نیم ساعت پیش

رئیس جمهور با اشاره به اراده جدی مسئولان عالی‌رتبه ایران و ترکمنستان به منظور گسترش هر چه بیشتر سطح روابط دوجانبه‌، منطقه‌ای و بین‌المللی، گفت: تقویت مناسبات دوجانبه می‌تواند به همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی سازنده‌ دو کشور در راستای صلح و ثبات در منطقه بینجامد.

3 ساعت پیش

نفت صرفاً یک ماده سیاه نیست که از پوسته کره زمین به دست می‌آید بلکه یک کالای مهمی است که بخش عمده از اقتصاد کشور‌های دنیا را تحت تأثیر قرار داده است.

3 ساعت پیش

علت فوت خانم وکیل جوان مشهدی هنوز مشخص نیست و اخبار رسمی قتل او را تائید یا تکذیب نکرده اند.

4 ساعت پیش

اهمیت فلزات غیرآهنی از آنجایی است که کاربرد فراوان و ارزش افزوده بالایی داشته و می‌تواند سهم مهمی در اقتصاد کشورمان داشته باشد.

4 ساعت پیش

اگر کامیون یا شاسی‌بلند مناسب داشته باشید، آفرود را می‌توان به‌خوبی ارزان انجام داد و نمی‌توانید با این 10 مورد اشتباه کنید.

4 ساعت پیش

جدول تغیرات نرخ سود بین بانکی نشان می‌دهد که نرخ سود در این بازار از ۱۹.۱ درصد در اوایل مهرماه سالجاری به ۱۹.۸۶ درصد در اواخر این ماه رسیده است.

5 ساعت پیش

طرح فروش فوق‌‌العاده محصولات سایپا از دیروز سوم آبان‌ماه آغاز شده و متقاضیان امروز را نیز فرصت دارند اقدام به ثبت‌نام کنند.

5 ساعت پیش

اختلال ایجاد شده در سامانه سوخت‌گیری در پمپ‌بنزین‌ها که امروز موجب بروز مشکلاتی در روند سوخت‌گیری خودروها شده است.

5 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

5 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

5 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

5 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

5 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

5 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

5 ساعت پیش

بیشتر...