خبرآنلاین |
4 روز پیش

چه چیزی باعث می شود بترسیم ریشه اصلی ترس های روانی چیست خبرآنلاین

چه چیزی باعث می‌شود بترسیم؟/ ریشه اصلی ترس‌های روانی چیست؟

محیانیوز نوشت: باورهایی که در ذهن ما وجود دارند و این باورها، بر اساس ورودی هایی هستند که باعث شده اند باورهای غلطی نظیر همین ترس ها، در ذهن ما به وجود بیایند.

سال هاست که شیوه تربیتی در کشور ما بسیار غلط است، به این شکل که ما به کودکان‌مان هرگز اجازه اشتباه کردن نمی دهیم و ترس از اشتباه و قضاوت شدن در بند بند وجود آن ها تا بزرگسالی ریشه می کند و چه بسا تا زمان مرگ.

ریشه همه ترس های ما، در جامعه شرقی ایران ترس از اشتباه و ترس از قضاوت شدن است که منشا اصلی تمام ترس های روانی ماست، ما با انتشار مطالب این مقاله سعی کرده ایم بگوییم که فضا برای اشتباه هست، دست از کمال گرایی بردارید و از چیزی نترسید بر خلاف فرهنگ و سنت غلطمان که همواره سعی کرده خلافش را یادمان بدهد، فهمیدن این موضوع بسیار مهم است و چالش های خودش را دارد.

یک مطالعه جدید شواهد قوی از دو مدار غیر همپوشانی ارائه کرده است که با هم کار می کنند تا ترس را در مغز ما ایجاد کنند. تیم محققین دریافتند که نورون هایی که از مولکولی به نام پپتید مرتبط با ژن کلسی تونین (CGRP) استفاده می کنند، نقش مهمی در این فرآیند دارند که ترس را در بخش مرکز ترس و در آمیگدال مغز به وجود می آورد.

محققان با آزمایش فرضیه خود بر روی موش های اصلاح شده ژنتیکی، دو جمعیت متمایز از این نورون های CGRP را در ساقه مغز و تالاموس یافتند که به آمیگدال حیوان متصل می شوند. نورون های انسانی نیز CGRP را بیان می کنند، بنابراین ممکن است این مدار در شرایطی مانند میگرن، اختلال استرس پس از سانحه و اختلال اوتیسم درگیر باشد.

چه چیزی باعث می‌شود بترسیم؟/ ریشه اصلی ترس‌های روانی چیست؟

محققان یک دستگاه کوچک برای تصویربرداری از کلسیم به نام مینیسکوپ در موش ها تعبیه کردند که به دانشمندان اجازه می دهد تا فعالیت نورون های CGRP را در حالی که موش آزادانه در حال پرسه زدن است، ردیابی کنند. سپس موش ها با محرک های تهدید آمیز از جمله یک شوک کوچک، صدای انفجار، شبیه سازی پرواز یک پرنده شکاری و ایجاد بوی روباه با پنبه آغشته به مدفوع این حیوان، مواجه شدند. در این مطالعات دانشمندان فعالیت ۱۶۰ نورون CGRP را ثبت کردند.

محققان دریافتند که بیشتر نورون های CGRP زمانی که موش با صداها، مزه ها، بوها، احساسات و نشانه های بصری تهدید آمیز مواجه می شود، فعالیت خود را افزایش داده و نورون ها به شدت به محرک های کنترل پاسخ نمی دهند.

سونگ هان (Sung Han) عصب‌ بیولوژیست در موسسه مطالعات بیولوژیکی سالک در کالیفرنیا می ‌گوید: مسیر مغزی که ما کشف کردیم مانند یک سیستم هشدار مرکزی عمل می ‌کند. ما هیجان زده بودیم که متوجه شدیم نورون های CGRP توسط نشانه های حسی منفی شامل پنج حواس بینایی، صدا، چشایی، بویایی و لامسه فعال می شوند.

با این یافته ها محققان می ‌خواستند تأیید کنند که این نورون‌ های CGRP برای درک تهدید چندحسی مورد نیاز هستند. به عبارت دیگر، نورون های دیگر همان واکنش ترس را ایجاد نمی کردند. بنابراین محققان در موش ‌ها، نورون‌ های CGRP را خاموش کردند و آزمایش را دوباره انجام دادند تا ببینند آیا حیوانات همچنان همان الگوی رفتار ترس را در پاسخ به محرک‌ های ترسناک نشان می ‌دهند یا خیر.

پژوهشگران دریافتند موش هایی که این نورون ها را خاموش کرده بودند، به طور قابل توجهی کمتر به شوک الکتریکی پا یا صداهای بلند پاسخ می دادند. به گفته دانشمندان، این نتایج نشان می دهد که نورون های CGRPSPFp و CGRPPBel برای میانجیگری پاسخ های رفتاری به مجموعه های مختلف تهدیدات چندحسی مورد نیاز هستند.

محققان نتیجه می‌ گیرند که همگرایی همه این سیگنال‌ های تهدید آمیز در یک ناحیه واحد از مغز، ممکن است به حیوانات کمک کند تصمیم‌ گیری را تسهیل کنند و اگر همین مدار عصبی CGRP در انسان یافت شود، ممکن است به درمان شرایط پزشکی مانند میگرن کمک کند. شرح کامل این پژوهش و یافته های آن در آخرین شماره مجله تخصصی Cell Reports منتشر شده است.

بیشتر بخوانید:

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم؟/ توصیه‌هایی برای کارآمدتر کردن آن

چگونه کودکی شاد تربیت کنیم؟/ ۷ویژگی رفتاری کودکان شاد

۳۵۲۳۶#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ایسنا نوشت: فرمانده انتظامی استان همدان از دستگیری قاتل طلافروش همدانی در بندرعباس خبر داد.

14 ساعت پیش

مهر نوشت : در مقدمه این شیوه نامه آمده است: کمیته انضباطی دانشجویان، به عنوان مرجع رسیدگی به تخلفات دانشجویان موظف است با تاکید بر موازین شرعی، اخلاقی، قانونی و حقوقی به این تخلفات رسیدگی کند. ضرورت دارد که این برخورد، توأم با حفظ آبرو و حیثیت اجتماعی دانشجو باشد؛ از اولین مراحل تذکر و ارشاد آغاز شده و زمینه اجتناب از تخلف و میل به اصلاح را در فرد خاطی و محیط ایجاد کند.

19 ساعت پیش

سلامت‌نیوز نوشت: تا به حال پس از ورزش‌های هوازی یا حتی فعالیت‌های عادی روزانه، دچار درد ساق پا شده‌اید؟ این عارضه می‌تواند ناشی از شین اسپلینت (shin splints) باشد که سندروم فشار ساق میانی نیز نامیده می‌شود. دلیل این نوع دردها فشار روی ساق پا و بافت‌های همبندی است که استخوان را به ماهیچه متصل می‌کنند.

10 ساعت پیش

مهر نوشت: رئیس سازمان غذا و دارو گفت: تا پایان آذرماه مشکل اصلی کمبودهای دارویی رفع خواهد شد و مردم از اوایل دی ماه مشکل حادی در تأمین دارو نخواهند داشت.

20 ساعت پیش

ایسنا نوشت: یک کارشناس ارشد گیاهان دارویی گفت: تبخال یک بیماری ویروسی است و هر زمان شما آلوده به این ویروس باشید طبیعتاً تبخال خواهید زد. کیوان بهرامی در این باره اظهار کرد: تبخال یک بیماری ویروسی است که با تاول‌های کوچک و دردناک و معمولا قرمز رنگ بروز می‌یابد.

12 ساعت پیش

ایلنا نوشت : دادستان مهاباد گفت: در ارتباط‌ با علت مرگ مشکوک ۲ نفر در این شهرستان، پرونده قضایی تشکیل شده و تحقیقات قضایی ادامه دارد.

12 ساعت پیش

بهداشت نیوز نوشت: عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به این سوال که علت بروز آفت چیست و آیا امکان پیشگیری از این بیماری وجود دارد؟، گفت: علت اصلی بروز آفت مشخص نیست، اما یکسری عوامل، فرد را مستعد ابتلا به آفت می‌کند که شامل ضربه‌ها که به شکل مستقیم و یا گاز گرفتگی ناخودآگاه توسط خود شخص اتفاق می‌افتد است.

9 ساعت پیش

دیجیاتو نوشت: کارل پنجم امپراتور روم مقدس در بین سال‌های ۱۵۱۹ تا ۱۵۵۶ در این نامه به یک سوء قصد علیه خودش اشاره کرده است.

22 ساعت پیش

مهر نوشت: جدیدترین نسخه شیوه نامه اجرایی آیین نامه انضباطی دانشجویان کشور با امضای وزرای علوم و بهداشت برای اجرا به دانشگاه های کشور ابلاغ شد.

دیروز

بیشتر...