اعطای گرنت میلیاردی به دانش بنیان های علاقه مند به پژوهش all tv logo

اعطای گرنت ۲ میلیاردی به دانش‌بنیان‌های علاقه‌مند به پژوهش‌
علمی پزشکیفناوری

مصطفی امینی امروز در نشست خبری که در محل صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران برگزار شد، با طرح این سؤال که چرا بسیاری از محصولات موجود در بازار با برند خارجی به فروش می‌رسند و کمتر برند‌های داخلی دیده می‌شوند، گفت: سایر کشور‌ها از ۲۰ تا ۳۰ سال قبل به حوزه دانش‌بنیانی وارد شدند، ولی سابقه فعالیت در این حوزه در کشور ما به ۵۰ سال نمی‌رسد.

او با بیان این که بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان ایران روی محصولاتی کار می‌کنند که نیاز کنونی کشور است، ادامه داد: بحث پژوهش و چشم‌انداز شرکت‌های دانش‌بنیان اهمیت زیادی پیدا می‌کند. از این رو درصدد تدوین برنامه‌ای برای ایجاد زیرساختی برآمدیم تا بر اساس آن، زمینه تولید دانش فنی و محصول فراهم شود.

امینی افزود: برای تبدیل پژوهش به نمونه اولیه و محصول در شرکت‌های دانش‌بنیان لازم است در قالب برنامه‌ای تا سقف ۲ میلیارد تومان گرنت به این شرکت‌ها اعطا کنیم و از این طریق از پژوهش‌هایی که اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در شرکت‌ها با قابلیت صنعتی شدن اجرایی می‌کنند، حمایت کنیم.

به گفته وی در حال حاضر شرکت‌های دانش‌بنیان علاقه‌مندی کمتری نسبت به فعالیت در بخش پژوهش دارند و این در حالی است که کشور‌های خارجی با پژوهش کار خود را پیش می‌برند.

مسئول برنامه حمایت از پژوهش‌های عمیق شرکت‌های دانش‌بنیان صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران، نمونه آن را کشور امریکا دانست که سرمایه گذاری ۳۵ درصدی در پژوهش‌های بنیادی و ۸۵ درصد در پژوهش‌های کاربردی دارد.

او این میزان سرمایه‌گذاری در ایران را حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد در حوزه پژوهش‌های بنیادی دانست و یادآور شد: به همین دلیل برنامه اعطای گرنت ۲ میلیارد تومانی برای اولین بار به شرکت‌های دانش‌بنیان با توانمندی انجام پژوهش نظام‌مند اجرا می‌شود تا چالش‌های پژوهش‌های کاربردی آن‌ها رفع شود.

او با بیان این که اگر شرکتی دانش‌بنیان حائز دریافت گرنت باشد، می‌تواند نیاز خود را مطرح کند و با اعضای هیئت علمی با سابقه فعالیت در صنعت رایزنی کند، گفت: در این صورت می‌توانیم قراردادی ۳ جانبه منعقد کنیم‌تا این گرنت در اختیار شرکت قرار گیرد.

امینی با بیان این که طبق این برنامه، شرکت‌های دانش‌بنیان ۲۰ درصد از هزینه تخمین شده برای پژوهش را متقبل می‌شوند، گفت: تاکنون ۵۵ طرح به مرحله ارزیابی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران ارسال شده که از این تعداد ۳ طرح در مرحله غربالگری قرار دارد.

او گفت: مجری پروپوزال، اعضای هیات علمی هستند که در یک شرکت دانش‌بنیان مشغول انجام پژوهش کاربردی هستند.

او تاکید کرد: صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران (بنیاد علم ایران) اولین گرنت حمایت از پژوهش عمیق شرکت‌های دانش‌بنیان که حائز شرایط انجام پژوهش نظام‌مند باشد را اعطا می‌کند.

مسئول برنامه حمایت از پژوهش‌های عمیق شرکت‌های دانش‌بنیان صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران، گفت: شاخص‌های این حمایت نیز تدوین شده و طبق آن این حمایت مشمول مسیر مهندسی معکوس نمی‌شود. در واقع حذف عمده بسترسازی برای ایجاد رقابت‌پذیری بین شرکت‌ها در عرصه بین‌المللی بوده است.

امینی گفت: فراخوان دوم این برنامه آبان اعلام می‌شود و قرار است طی یک ماه ارزیابی صورت گیرد و بعد از ۳ هفته غربالگری انجام بگیرد. بعد از آن وارد انعقاد قرارداد سه‌جانبه خواهیم شد.

باشگاه خبرنگاران جوانعلمی پزشکیفناوری#‌اخبار_علمی_پزشکی منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وزارت داخله طالبان از تامین امنیت در روزهای آینده عید در افغانستان خبر داد.

6 دقیقه پیش

مدیر جهاد کشاورزی دامغان گفت: پیش‌بینی می‌شود ۱۲ هزار تن محصول زرد آلو در سراسر شهرستان از باغات جمع آوری شود.

9 دقیقه پیش

رئیس کل دادگستری استان گیلان از صدور دستور قضایی برای بررسی علت حادثه آتش‎‌سوزی بیمارستان قائم رشت خبر داد.

10 دقیقه پیش

خبرنگار صداوسیما نظرات مردم در مورد اولین مناظره نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری را جویا شد.

4 دقیقه پیش

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌ رضوی گفت: کیفیت هوای ۶ منطقه مشهد در شرایط پاک برای تنفس شهروندان قرار دارد.

11 دقیقه پیش

از ابتدای سال تا کنون بیش از ۱۵۰۰ تبعه غیر مجاز از استان قزوین به موطنشان بازگردانده شده اند.

3 دقیقه پیش

تحلیلگر بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه در یک ماه اخیر روند اصلاحی تند و تیز داشته که در سهم‌های کوچک این روند بیشتر بوده است.

10 دقیقه پیش

رئیس سابق دفتر شورای نگهبان در استان قم گفت: انتخابات مظهر عظمت، تجلی و عینیت بخش پشتوانه مردمی نظام جمهوری اسلامی است، هر نظامی را جزء نظام متکی بر مردم می‌توان شکست داد.

4 دقیقه پیش

جانشین فرمانده انتظامی استان قزوین از کشف ۱۷ دستگاه استخراج ارز دیجیتال به ارزش ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال در یک واحد مسکونی در شهر قزوین خبر داد. 

4 دقیقه پیش

بیشتر...