اعطای گرنت میلیاردی به دانش بنیان های علاقه مند به پژوهش all tv logo

اعطای گرنت ۲ میلیاردی به دانش‌بنیان‌های علاقه‌مند به پژوهش‌
علمی پزشکیفناوری

مصطفی امینی امروز در نشست خبری که در محل صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران برگزار شد، با طرح این سؤال که چرا بسیاری از محصولات موجود در بازار با برند خارجی به فروش می‌رسند و کمتر برند‌های داخلی دیده می‌شوند، گفت: سایر کشور‌ها از ۲۰ تا ۳۰ سال قبل به حوزه دانش‌بنیانی وارد شدند، ولی سابقه فعالیت در این حوزه در کشور ما به ۵۰ سال نمی‌رسد.

او با بیان این که بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان ایران روی محصولاتی کار می‌کنند که نیاز کنونی کشور است، ادامه داد: بحث پژوهش و چشم‌انداز شرکت‌های دانش‌بنیان اهمیت زیادی پیدا می‌کند. از این رو درصدد تدوین برنامه‌ای برای ایجاد زیرساختی برآمدیم تا بر اساس آن، زمینه تولید دانش فنی و محصول فراهم شود.

امینی افزود: برای تبدیل پژوهش به نمونه اولیه و محصول در شرکت‌های دانش‌بنیان لازم است در قالب برنامه‌ای تا سقف ۲ میلیارد تومان گرنت به این شرکت‌ها اعطا کنیم و از این طریق از پژوهش‌هایی که اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در شرکت‌ها با قابلیت صنعتی شدن اجرایی می‌کنند، حمایت کنیم.

به گفته وی در حال حاضر شرکت‌های دانش‌بنیان علاقه‌مندی کمتری نسبت به فعالیت در بخش پژوهش دارند و این در حالی است که کشور‌های خارجی با پژوهش کار خود را پیش می‌برند.

مسئول برنامه حمایت از پژوهش‌های عمیق شرکت‌های دانش‌بنیان صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران، نمونه آن را کشور امریکا دانست که سرمایه گذاری ۳۵ درصدی در پژوهش‌های بنیادی و ۸۵ درصد در پژوهش‌های کاربردی دارد.

او این میزان سرمایه‌گذاری در ایران را حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد در حوزه پژوهش‌های بنیادی دانست و یادآور شد: به همین دلیل برنامه اعطای گرنت ۲ میلیارد تومانی برای اولین بار به شرکت‌های دانش‌بنیان با توانمندی انجام پژوهش نظام‌مند اجرا می‌شود تا چالش‌های پژوهش‌های کاربردی آن‌ها رفع شود.

او با بیان این که اگر شرکتی دانش‌بنیان حائز دریافت گرنت باشد، می‌تواند نیاز خود را مطرح کند و با اعضای هیئت علمی با سابقه فعالیت در صنعت رایزنی کند، گفت: در این صورت می‌توانیم قراردادی ۳ جانبه منعقد کنیم‌تا این گرنت در اختیار شرکت قرار گیرد.

امینی با بیان این که طبق این برنامه، شرکت‌های دانش‌بنیان ۲۰ درصد از هزینه تخمین شده برای پژوهش را متقبل می‌شوند، گفت: تاکنون ۵۵ طرح به مرحله ارزیابی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران ارسال شده که از این تعداد ۳ طرح در مرحله غربالگری قرار دارد.

او گفت: مجری پروپوزال، اعضای هیات علمی هستند که در یک شرکت دانش‌بنیان مشغول انجام پژوهش کاربردی هستند.

او تاکید کرد: صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران (بنیاد علم ایران) اولین گرنت حمایت از پژوهش عمیق شرکت‌های دانش‌بنیان که حائز شرایط انجام پژوهش نظام‌مند باشد را اعطا می‌کند.

مسئول برنامه حمایت از پژوهش‌های عمیق شرکت‌های دانش‌بنیان صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران، گفت: شاخص‌های این حمایت نیز تدوین شده و طبق آن این حمایت مشمول مسیر مهندسی معکوس نمی‌شود. در واقع حذف عمده بسترسازی برای ایجاد رقابت‌پذیری بین شرکت‌ها در عرصه بین‌المللی بوده است.

امینی گفت: فراخوان دوم این برنامه آبان اعلام می‌شود و قرار است طی یک ماه ارزیابی صورت گیرد و بعد از ۳ هفته غربالگری انجام بگیرد. بعد از آن وارد انعقاد قرارداد سه‌جانبه خواهیم شد.

باشگاه خبرنگاران جوانعلمی پزشکیفناوری#‌اخبار_علمی_پزشکی منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مخبر دستور داد بنیاد شهید و امور ایثارگران برای رسیدگی بهتر به جانبازان اعصاب و روان ۶۲ قلم داروی مخصوص این بیماران را تأمین کند.

نیم ساعت پیش

«سید احسان خاندوزی» وزیر امور اقتصادی و دارایی ساعتی قبل در راس هیاتی وارد قاهره پایتخت مصر شد.

نیم ساعت پیش

ایرنا نوشت: رئیس جمهور با اشاره به پروژه برنامه‌ریزی شده دشمن برای تخریب ارزش‌های فرهنگی، نقش رسانه به‌ویژه صداوسیما در فرهنگ‌سازی و مقابله با آثار سوء ناهنجاری‌های اجتماعی را بسیار مهم ارزیابی کرد.

نیم ساعت پیش

معاون اول رئیس جمهور دستور داد با تأمین مالی، برخی مشکلات فوری آسایشگاه‌ها حل شده و بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز برای رسیدگی بهتر به جانبازان اعصاب و روان ۶۲ قلم داروی مخصوص این بیماران را تأمین کند.

نیم ساعت پیش

معاون وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه معوقات رتبه‌بندی معلمان پس از صدور احکام جدید با حقوق شهریور واریز شد،گفت: تا اسفند آزمون استخدامی برای جذب سرایداران مدارس برگزار می‌شود.

نیم ساعت پیش

بر اساس برنامه‌ریزی‌ها در چهار ماه گرم سال ۱۴۰۲ و با مدیریت مصرف برق در بخش صنایع کشور ۳۰۰ واحد صنعتی بزرگ و انرژی‌بر، نسبت به سال گذشته ۵.۵ درصد و در مقایسه با سال ۱۴۰۰ به میزان ۱۹.۶ درصد رشد مصرف برق را تجربه کردند که تاثیر مستقیمی در رشد تولید دارد.

نیم ساعت پیش

تیم ملی فوتبال امید در سومین دیدار خود در هانگژو مقابل مغولستان به پیروزی پر گل رسید تا به عنوان تیم صدرنشین به مرحله حذفی صعود کند.

نیم ساعت پیش

ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا و نامزد جمهوریخواه ریاست جمهوری آمریکا گفت که پیوستن اوکراین به ناتو هیچ سودی برای واشنگتن نداشته و بار دیگری برای واشنگتن خواهد بود.

نیم ساعت پیش

یک پایگاه تحلیلی در گزارشی نوشت، سخنرانی بایدن در مجمع عمومی سازمان ملل از نقطه‌نظر یافتن راهی صلح‌آمیز برای جنگ اوکراین یک فاجعه بود.

نیم ساعت پیش

بیشتر...