ایران آنلاین |
۱ هفته پیش

افزایش پنج برابری نرخ تورم در آمریکا کاهش شدید محبوبیت بایدن ایران آنلاین

افزایش پنج برابری نرخ تورم در آمریکا و کاهش شدید محبوبیت بایدن

بانک مرکزی آمریکا به منظور حفظ بهای کالاها و بالا بردن میزان اشتغال و مقابله با افزایش بی‌رویه تورم و کاهش رشد اقتصادی،نرخ بهره بانکی را افزایش داده اما این اقدام به سرعت جوابگو نیست. دولت بایدن نیز به علت افزایش بی‌سابقه تورم، مورد تهاجم سنگین جمهوری خواهان و کاهش شدید محبوبیت قرار گرفته است.

به گزارش ایران آنلاین؛ سفره آمریکایی‌ها به علت افزایش شدید قیمت مواد غذایی کوچکتر شده است و جنگ در اوکراین و افزایش قیمت گاز طبیعی و حتی کود شیمیایی که آمریکا یکی از واردکنندگان اساسی آن از روسیه هست، موجب افزایش قیمت انواع کالاها و اجناس در آمریکا شده است.

شاخص قیمت مصرف‌­کنندگان در این کشور نشان می‌­دهد که بهای مواد غذایی به بالاترین میزان از دهه ۱۹۷۰ میلادی تاکنون رسیده است. براساس گزارش منتشر شده در سی‌ان‌ان که باعث حیرت مصرف‌­کنندگان شده، شاخص بهای مواد غذایی، هزینه‌­های مسکن و انرژی که بیشتر درآمد افراد صرف آنها می­شود و نیز شاخص تقریبا تمام دیگر بخش‌­ها، به شکل چشمگیری افزایش یافته­‌اند.
این در حالی است که بهای مواد غذایی مصرفی خانوار با ۱۲ درصد افزایش در سال منتهی، بیشترین افزایش را داشته و این رقم بیشترین میزان افزایش سالانه از سال ۱۹۷۹ (۱۳۵۸) تاکنون بوده است. در این گزارش آمده است بیشترین میزان افزایش مواد غذایی مصرفی خانوار مربوط به محصولات لبنی، تخم مرغ و گوشت بوده که تخم مرغ ۳۲/۲ درصد، گوشت قرمز و مرغ و ماهی ۱۴/۲ درصد و محصولات لبنی ۱۱/۸ درصد از می ۲۰۲۱ تا می ۲۰۲۲ (اردیبهشت ۱۴۰۱-۱۴۰۰) افزایش قیمت داشته است.
همچنین تازه‌­ترین نتایج تحقیق دانشگاه میشیگان حاکی از آن است که مصرف­‌کنندگان ۷۰ درصد اقتصاد آمریکا را تشکیل می­‌دهند و رفتار مصرفی آنها تغییر کرده به طوری که شاخص اطمینان مصرف­‌کنندگان در چشم­‌انداز اقتصادی در اوایل ماه ژوئن (خرداد) به کمترین میزان خود رسیده است.

بایدن افزایش تورم را به گردن پوتین و تهاجم او به اوکراین انداخته است

صندوق بین‌المللی پول از جهش ۵ برابری نرخ تورم آمریکا در سال ۲۰۲۱ خبر داد و اعلام کرد این کشور در جدول رده‌بندی جهانی نرخ تورم طی این سال ۵۱ پله بالا آمده است

بانک مرکزی آمریکا به منظور حفظ بهای کالاها و بالا بردن میزان اشتغال، و مقابله با افزایش بی‌­رویه تورم و کاهش رشد اقتصادی، نرخ بهره بانکی را افزایش داده اما این اقدامی نیست که به سرعت جوابگو باشد و در حال حاضر خطر تورم همراه با رکود آمریکا را تهدید می‌­کند.
در حالی که دولت بایدن به علت افزایش بی­‌سابقه تورم، مورد تهاجم سنگین جمهوری خواهان قرار گرفته، اما بایدن افزایش بی­‌سابقه بهای نفت و بنزین و این تورم افسار گسیخته را به گردن پوتین و تهاجم وی به اوکراین انداخت اما نتایج نظرسنجی نشان می‌­دهد که این گفته در بین مردم آمریکا خریداری ندارد.
جمهوری خواهان بارها بایدن را به دلیل افزایش قیمت­‌ها سرزنش کرده و معتقدند سیاست­‌های نادرست او و تصویب طرح ذخیره یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلاری آمریکا برای کاهش تورم باعث ایجاد این معضل شده است.
در مقابل دموکرات­‌ها نیز معتقدند کاهش زنجیره تامین کالاهای اساسی به علت همه­‌گیری کرونا و کاهش بهای نفت و ذخایر گندم به علت وقوع جنگ روسیه و اوکراین، از علل ایجاد تورم فزاینده در آمریکاست. همچنین نتایج تحقیقات جدید در آمریکا که توسط موسسه هریس به سفارش دانشگاه هاروارد برای نشریه هیل انجام شده، نشان می‌­دهد تورم در جایگاه نخست مشکلات و نگرانی­های مردم این کشور قرار دارد.
بر اساس داده‌های انجمن خودروی آمریکا که قیمت‌ها را در بیش از ۶۰ هزار پمپ بنزین در سراسر این کشور دنبال می‌کند، قیمت‌ها اکنون از زمان تحلیف جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا دو برابر شده است. علاوه بر این، صندوق بین‌المللی پول از جهش ۵ برابری نرخ تورم آمریکا در سال ۲۰۲۱ خبر داد و اعلام کرد این کشور در جدول رده‌بندی جهانی نرخ تورم در این سال ۵۱ پله بالا آمده است.

تورم باعث کاهش محبوبیت بایدن شده است

تورم کنونی موجب شده که محبوبیت بایدن به‌شدت کاهش یابد. در حال حاضر محبوبیت وی میان رای‌دهندگان به ۳۳ درصد رسیده که نشان از شرایط بحرانی مقبولیت او دارد.

بر اساس نظرسنجی‌ها بازار انتظار داشت نرخ تورم رشد ۳/ ۸ درصدی را تجربه کند، اما گزارش منتشر شده نشان داد تورم با سرعتی فراتر از انتظارات بازار درحال رشد است. با افزایش بهای نفت تا کانال بشکه ۱۲۰ دلاری، قیمت حامل‌های انرژی به ‌شدت افزایش یافت و همین عامل تورم انرژی را در صدر جدول تورم بخش‌های مختلف اقتصادی قرار داد.
قیمت حامل‌های انرژی نسبت به سال گذشته ۳۴ درصد افزایش داشته که در این میان بنزین ۴۸ درصد، نفت کوره ۱۰۶ درصد، برق ۱۲ درصد و گاز طبیعی ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند. قیمت مواد غذایی نیز ۱۰ درصد افزایش داشته که از مارس ۱۹۸۱ تاکنون بی‌سابقه بوده است.
در این بخش، قیمت انواع گوشت با ۱۵ درصد افزایش بیشترین میزان رشد را در میان دیگر مواد غذایی داشته است. مشکلات زیادی موجب شده که تولیدکنندگان مواد غذایی مجبور به افزایش قیمت‌ها باشند. از مهم‌ترین مشکلات می‌توان به افزایش هزینه حمل‌ و نقل در پی افزایش قیمت سوخت و همچنین کمبود نیروی کار به‌دلیل شیوع کرونا اشاره کرد. هرچند افزایش قیمت‌ این بخش بالا بوده ولی در برخی از آنها مانند گوشت خام خوک و گاو دورقمی شده است.

افزایش ۴/۵ درصدی شاخص مسکن نسبت به سال گذشته

هزینه مسکن حدود یک‌سوم وزن شاخص قیمت مصرف‌کننده در آمریکا را تشکیل می‌دهد و درحال حاضر میانه قیمت اجاره در ایالات­متحده به ۴ هزار دلار رسیده که افزایش ۲۵ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد                                   

افزایش هزینه‌ اجاره مسکن نیز رکورد تازه‌ای داشته که در ۳۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است. هزینه مسکن حدود یک‌سوم وزن شاخص قیمت مصرف‌کننده در آمریکا را تشکیل می‌دهد و این موضوع نشان می‌دهد هزینه‌ مسکن از دید سیاست‌گذاران آمریکایی از اهمیت بالایی برخوردار است.
شاخص مسکن در آمریکا ۴/ ۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. کنون میانه قیمت اجاره در ایالات ­متحده به ۴ هزار دلار رسیده که افزایش ۲۵ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.این درحالی است که در فصل تابستان جابه‌جایی‌ها بیشتر شده و با افزایش متقاضیان مسکن، قیمت‌ها بیش از پیش افزایش خواهد یافت.
از سوی دیگر افزایش نرخ بهره موجب افزایش بهره وام مسکن شده و همین موضوع تقاضا برای خرید مسکن را کاهش داده است. افزایش قیمت‌ها در کنار کاهش تقاضای خرید مسکن می‌تواند به یک دوره رکودی در بازار مسکن منتج شود.

تورم کنونی موجب شده که محبوبیت بایدن به‌شدت کاهش یابد. اکنون محبوبیت وی میان رای‌دهندگان به ۳۳ درصد رسیده که نشان از شرایط بحرانی مقبولیت او دارد.
بایدن در سخنرانی خود پس از اجلاس سران آمریکای لاتین اذعان کرد تورم برای مدتی ماندگار خواهد بود. وی جنگ اوکراین و طمع‌ورزی شرکت‌های خصوصی را اصلی‌ترین علل تورم دانسته و گفته که قصد دارد با دخالت دولت، مانع دستکاری بازار توسط شرکت‌های خصوصی شود.
به نظر می‌رسد با توجه به شرایط کنونی و سخنان پیش از این مقامات فدرال رزرو، نرخ بهره تا انتهای سپتامبر به ۵/ ۱ درصد خواهد رسید. هدف فدرال رزرو برای نرخ بهره تا انتهای سال جاری
۹/ ۱ درصد است.

منابع:

https://www.commondreams.org/views/۲۰۲۲/۰۷/۱۵/why-food-prices-are-rising-even-more

https://tradingeconomics.com/united-states/inflation-cpi

https://www.cnbc.com/۲۰۲۲/۰۷/۱۸/bidens-economic-approval-rating-falls-to-new-low-on-fear-about-inflation-cnbc-survey-finds.html

https://www.france۲۴.com/en/economy/۲۰۲۲۰۶۱۰-biden-under-pressure-as-us-inflation-hits-۸-۶-highest-in-۴۰-years

https://www.rnz.co.nz/news/business/۴۶۶۴۷۰/us-makes-biggest-interest-rate-rise-in-۲۲-years

انتهای پیام/

 

 #‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

عضو هیات رییسه کمیسیون عمران مجلس از تحویل ۶۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن تا پایان امسال خبر داد.

5 ساعت پیش

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس گفت:اگر سری به دفتر ازدواج و طلاق بزنید و یک کار پژوهشی کنید به بحث طلاق‌های صوری می رسیدیم گفته شده است حدود ۳۰ درصد طلاقها صوری است. از کجا به این نتیجه رسیدند از اینجای که طبق گفته مسوولان دفاتر همان افرادی که طلاق می گیرند بلافاصله درخواست صیغه ۹۹ ساله می کند تا به زندگیشان ادامه دهند؛ طلاق می گیرند تا طلاقنامه ارائه کرده و زن حقوق پدر فوت شده را بگیرد.

5 ساعت پیش

سخنگوی وزارت خارجه ادعای منتشر شده در یک رسانه عربی مبنی بر قاچاق تسلیحات از بندرعباس به بندر الحدیده یمن را بی‌اساس و صحنه‌سازی تکراری از جانب ائتلاف متجاوز و حامیان غربی آنها دانست.

4 ساعت پیش

فارس نوشت : هم‌بند مقام معظم رهبری در کمیته مشترک ساواک می‌گوید: پاسبان در را باز کرد و پرسید: فامیلی‌ات چیست؟ آقا فرمود: حسینی. گفت: پیراهنت را بینداز روی سرت و بیا. ایشان را بردند. ساعتی بعد دیدیم ایشان را در حالی که حسابی زده بودند آوردند.

6 ساعت پیش

با صدور حکمی از سوی مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی، حسین طارمی به عنوان مدیرکل دفتر هیئت مدیره و مدیرعامل، روابط عمومی و امور بین الملل این شرکت منصوب شد.

6 ساعت پیش

به گقته معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت ثبت نام قطعی در سامانه سماح آغاز شده است.

6 ساعت پیش

تیم ملی والیبال ایران با شکست ۳-۱ کامرون برای چهارمین‌بار قهرمان بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی شد. این نخستین طلای تیمی ایران در قونیه است.

6 ساعت پیش

احمد صادقی عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: بر هیچ کس پوشیده نیست که ما بدون استفاده از توان مردمی و ظرفیت تشکل های مردم نهاد توان رویارویی با بحران ها را نداریم لذا باید هر چه بیشتر جایگاه این تشکل ها را در اسناد با لادستی تبیین کنیم و مشکلات و موانع را از سر راه آنان برداریم‌‌.

4 ساعت پیش

روزنامه معاریو اعتراف کرد براساس ارزیابی کمیته مالی کنست، مشخص شد جبهه داخلی اسرائیل حدود ۳۰۰ میلیون شیکل (بیش از ۹۲ میلیون دلار) در جنگ ۳ روزه زیان دیده است.

6 ساعت پیش

بیشتر...