خبرگزاری رضوی |
۴ هفته پیش

جایگاه قرآن در ساختن شخصیت فرد هویت جامعه بسیار مهم است رضوی

رئیس جمهور:
جایگاه قرآن در ساختن شخصیت فرد و هویت جامعه بسیار مهم است
به گزارشخبرگزاری رضوی،حجت‌الاسلام سید ابراهیم شامگاه چهارشنبه در آئین اختتامیه سی و نهمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم با قدردانی از برگزارکنندگان این مراسم گفت: قرآن و نبی مکرم اسلام (ص) مایه هدایت برای همه مردم هستند، لکن انسان‌های پرهیزگار ومتقیکه دلشان را برای هدایت‌ها، نورانیت و پذیرش آیات آسمانی و هدایت‌های پیامبر آماده کرده‌اند، از این هدایت بهره‌مند می‌شوند.
رئیس جمهور با بیان اینکه انسان‌های آماده برای پذیرش هدایت قرآن و رسول یک امت هستند، افزود: امت جمع افرادی است که هدف دارند، توقف و ایستایی ندارند و حرکت و صیرورت آنها به طرف حق است. امت پویایی دارد و هرگز حرکت ارتجاعی و رو به عقب نداشته و همواره به طرف پیشرفت و تعالی در حال حرکت است.
رئیسی برخورداری از امام و مقتدا را ویژگی دیگر امت برشمرد و اظهار داشت: امام امت از همه ظرفیت‌های امت برای رساندن او به مقاصد عالی و متعالی بهره می‌برد و تلاش می‌کند که نفوس مستعده را در مسیر حق تربیت کند.
رئیس جمهور قرآن را جلوه تمام عیار رحمت حق توصیف و تصریح کرد: خداوند انسان را در دو مرحله خلق کرد؛ ابتدا جسم و سپس روح و جان او را آفرید. انسانیت انسان در گرو تعلیم قرآن و ارتباط با وحی و پروردگار است.
رئیسی با طرح این سوال که آیا همه ۸ میلیارد نفری که روی کره زمین زندگی می‌کنند، از ماهیت و حقیقت انسانی برخوردارند، اضافه کرد: نوع بشر به میزان کسب جایگاه ربانی و خدایی می‌تواند از مراتب انسانیت و خلیفه‌اللهی بهره‌مند و افکار، اندیشه‌ها و عمل او الهی شود.
رئیس جمهور با بیان اینکه در ادامه سخنانش رمز وحدت، عزت و اقتدار و نیز عامل نجات‌بخش جامعه اسلامی ما را توجه به قرآن دانست و خاطرنشان کرد: اگر قرآن پناه همگان باشد، هیچ‌کس احساس یاس، ناامیدی و فرسودگی نمی‌کند، چرا که قرآن همواره انسان را دعوت به امید و حرکت می‌کند.
رئیسی یاس را القای شیطان توصیف کرد و گفت: وجود پیامبر گرامی اسلام و قرآن کریم امیدبخش بوده و به دنبال ساخت جامعه‌ای پویا و بانشاط هستند که در آن انسان در عرصه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی نه متأثر که مؤثر باشد.
رئیس جمهور با بیان اینکه شخصیت انسان مؤثر در پرتو قرآن است که شکل می‌گیرد، افزود: بر همین اساس است که انسانیت انسان با تعلیم قرآن و در پرتو ارتباط با وحی شکل می‌گیرد. جایگاه قرآن در ساختن شخصیت فرد و هویت جامعه و هدایت آنها بسیار مهم است.
رئیسی با اشاره به اینکه انسان و جامعه قرآنی نه به کسی ظلم می‌کند و نه ظلم‌پذیر است، اظهار داشت: قرآن به دنبال ساختن جامعه‌ای است که روی پای خود بیایستد و نه ظلم کند و نه ظلم‌پذیر باشد. طبیعتاً دشمنان چنین جامعه‌ای را نمی‌پسندند و برای از پا درآوردن آن تلاش می‌کنند، اما در برابر جامعه‌ای که پناه و ملجا او قران و نبی اعظم (ص) است، کاری نمی‌تواند از پیش ببرد.
رئیس جمهور اضافه کرد: امروز جامعه ما پناهش به قرآن است و دشمن که از این ناحیه ضربه خورده به دنبال آن است تا کینه، استیصال و ورشکستگی خود را با اهانت به قرآن نشان دهد. امروز برخی در مغرب زمین در بن‌بستی فرهنگی گرفتار شدند که برای خروج از آن سراغ اهانت به قرآن و پیامبر اسلام رفته‌اند، در حالی که اهانت به قرآن و نبی مکرم، اهانت به همه کتب آسمانی و همه انبیای الهی و اهانت به انسان و آزادی است.
رئیسی در ادامه با تاکید بر بیان در پرتو تبیان مفهوم می‌یابد و الا هر سخنی بیان نیست، تصریح کرد: امروز قرآن نه فقط مورد توجه دو میلیارد مسلمان بلکه مورد توجه همه ادیان ابراهیمی و توحیدی و همچنین همه انسان‌های آزاده است؛ اهانت به این کتاب مقدس اهانت به انسان و بشریت است.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش تشکیل چنین نشست‌هایی را برای نشان دادن چهره‌های قرآنی بسیار ارزشمند دانست و خاطرنشان کرد: مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در ایران اسلامی مادر تمام مسابقات قرآنی در دنیا است. دست‌اندرکاران برگزاری این مسابقات در سازمان اوقاف تجربیات بسیار ارزشمندی در این زمینه دارند و آماده انتقال این تجربیات به همه کشورها و همه مجموعه‌های قرآنی هستند.
رئیسی برگزار کنندگان مسابقات بین المللی قرآن کریم را شایسته قدردانی و تشویق دانست و با بیان اینکه امروز حافظان، قاریان و خادمان قرآن پرچمداران اسلام هستند، بر ضرورت برگزاری این مسابقات به صورت استانی و سازمانی، بویژه در سطح مدارس و میان دانش آموزان تاکید کرد.


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

یحیی گل محمدی، برای دومین بار در پند ماه اخیر مورد تمسخر مجریان صدا و سیما قرار گرفت.

۴ هفته پیش

خلاصه دیدار الدحیل و الشباب در چارچوب مرحله ۱/۴ نهایی رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا

۴ هفته پیش

مولودی ولادت امام حسین (ع) با نوای محمود کریمی در اینجا قابل مشاهده است.

۴ هفته پیش

شبیه‌سازی دیدار لیورپول و رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا با لگو را ببینید.

۴ هفته پیش

باشگاه اتحاد کلبا اعلام کرد؛ در مورد تمدید قرارداد فرهاد مجیدی در پایان فصل تصیم گیری خواهد کرد.

۴ هفته پیش

واکنش زیبای کریستوفر کنت دروازبان فولاد روی شوت بازیکن الهلال در لیگ قهرمانان آسیا

۴ هفته پیش

برترین و زیباترین پاس گل‌های هفته بیست و دوم لالیگا را ببینید.

۴ هفته پیش

شادترین بازیکن تیم پرسپولیس بعد از برد در دیدار با سپاهان مهدی عبدی بود. بازیکنی که این روزها کمتر در ترکیب تیم به میدان می‌آید یا بهتر است بگوییم به میدان نمی‌آید.

۴ هفته پیش

تنیسورهای زن عربستانی برای اولین بار حضور در یک رویداد جهانی را تجربه خواهند کرد.

۴ هفته پیش

بیشتر...