ایران آنلاین |
۴ هفته پیش

چگونه قدرت مغز را با رویاپردازی افزایش دهیم ایران آنلاین

چگونه قدرت مغز را با رویاپردازی افزایش دهیم؟

رویاپردازی در دوران کودکی کاری بسیار لذت بخش است که به نظر می رسد یک غریزه طبیعی باشد؛ اما تداوم همین کار لذت بخش در بزرگسالی بسیار سخت است. محققان معتقدند این عمل برای تقویت مغز مفید است.


افکار ما نتیجه احساسات ما هستند و به همین دلیل ممکن است برخی از ما با افزایش سن، قدرت رویاپردازی را از دست بدهیم.

دکتر ارین وستگیت، استاد روانشناسی دانشگاه فلوریدا، در بیانیه ای در این رابطه توضیح داد که رویاپردازی بخشی از مجموعه ابزارهای شناختی ما است که توسعه نیافته و این موضوع بسیار غم انگیز است.

طبق مطالعات دکتر وستگیت، رویاپردازی سخت تر از آن است که به نظر می رسد.

وی در این رابطه می گوید: برای رویاپردازی در واقع شما باید بازیگر، کارگردان، فیلمنامه نویس و مخاطب یک اجرای ذهنی باشید. اگرچه به نظر می رسد که با رویاپردازی هیچ کاری در واقعیت انجام نمی شود اما این کار از نظر شناختی روی ما تاثیرگذار است.

نتایج مطالعات نشان می دهد که مغز ما در تدوین افکار شاد مشکل دارد و به نظر می رسد ما نمی دانیم چگونه برای داشتن یک تجربه مثبت به چه چیزی فکر کنیم.

از آنجا که روند رویاپردازی به احساسات ارتباط دارد، محققان معتقدند توانایی رویاپردازی دارای مزایای احساسی است و دکتر وستگیت و تیمش می گویند رویاپردازی ممکن است به مردم در تقویت قدرت مغز، تحمل درد و حتی تحریک سلامتی کمک کند. آنها در حال تلاش برای کمک به مردم برای بازیابی توانایی رویاپردازی هستند.

اولین راه برای تسلط بر هنر رویاپردازی این است که موضوعات دلپذیری را برای مغز ارجاع دهید. این کاری است که همه ما می توانیم انجام دهیم اما در عین حال این عمل برای همه آسان نیست هرچند بخش دلگرم کننده مساله این است که همه ما می توانیم برای رویاپردازی بهتر عمل کنیم.

در این مطالعه، شرکت کنندگان به چیزهای سطحی مانند لذت بردن از بستنی فکر کرده و افکار لذت بخش معنی داری را به ذهن نیاوردند.

هنگامی که محققان آنها را با فهرستی از موضوعات متناسب با این قالب راهنمایی کردند، ۵۰ درصد افزایش تفکر مثبت را گزارش کردند و موضوعاتی مانند اهداف آینده، رویدادهای پیش بینی شده و خاطرات مورد علاقه در لیست موضوعات مثبت آنها دیده شده است.

قابل توجه است که فقدان رویاپردازی می تواند منجر به کسالت شده و باعث شود افراد پرخاشگر شده و حتی رفتارهای خشونت آمیز از خود بروز دهند.

در یک مطالعه دیگر، یک چهارم شرکت کنندگان زن و بیش از نیمی از مردان (۶۷ درصد) ترجیح دادند خودشان را با شوک الکتریکی تنبیه کنند تا اینکه بتوانند افکار خود را بازتاب دهند.

با پیشرفت های امروزی در فناوری، دستگاه های هوشمند می توانند به راحتی ما را از افکارمان منحرف کنند.

در واقع اگر شما در مرکز توجه باشید، ترجیح می دهید به یک پیک نیک خوب که قبلاً رفته اید فکر کنید تا اینکه به کار خود برسید.

مطالعه مذکور نشان می دهد که اگرچه اکثر مردم از برنامه ریزی لذت می بردند اما وقتی این مفهوم با رویاپردازی روز آزمایش ترکیب شد، دیگر یک رویداد خوشایند نبود.

در نهایت، زمان بندی برای ورود به حالت رویاپردازی مهم است. با اینکه خیال پردازی برای ما آسان تر است اما در برابر کارهای معمولی مانند مسواک زدن یا دوش گرفتن سخت تر خواهد بود؛ بنابراین متخصصان توصیه می کنند بهترین کار این است که افراد در سنین بزرگسالی باید توانایی خود را برای رویاپردازی تقویت کنند تا از طریق آن قدرت مغزشان را پرورش دهند.

شرح کامل این تحقیقات و نتایج حاصل از آن در آخرین شماره مجله احساسات (Emotion) منتشر شده و قابل دسترس است./جام جم#‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

-1 دقیقه پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

لحظاتی پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

لحظاتی پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

لحظاتی پیش

مرکز مدیریت راه‌های کشور اعلام کرد تردد در محورهای چالوس، فیروزکوه و آزادراه قزوین ـ رشت در مسیر رفت و برگشت روان است.

4 دقیقه پیش

تیم فوتبال ساحلی منطقه آزاد چابهار با پیروزی در برابر حریفان به لیگ برتر کشور صعود کرد.

11 دقیقه پیش

سیدرضا فاطمی امین با بیان اینکه قیمت خودرو به تدریج تا پایان سال کاهش خواهد یافت، گفت: قیمت‌های کنونی بازار خودرو غیر منطقی است و باید کاهش یابد.

14 دقیقه پیش

نیروهای امنیتی نیجریه به دنبال صدها زندانی هستند که از زندانی در ایالت "اویو" در جنوب غربی این کشور گریخته‌اند.

یک ربع پیش

ترکیه طرح رژیم صهیونیستی برای ساخت واحدهای مسکونی جدید در کرانه باختری را محکوم کرد.

یک ربع پیش

حذف دلار از اقتصاد ایران طرحی است که هفته گذشته توسط وزیر صمت مطرح شده که عملی شدن آن نیز مشروط بوده است و باید بررسی شود که در صورت عملی شدن چه تاثیراتی بر اقتصاد ایران خواهد داشت.

یک ربع پیش

کارگروه بازداشت‌های خودسرانه سازمان ملل متحد خواستار آزاد کردن دو زندانی فلسطینی دربند عربستان سعودی شد.

یک ربع پیش

امشب فوتبال اروپا شاهد برگزاری مهم‌ترین رقابت‌های سال خواهد بود.

یک ربع پیش

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در امر بازگشایی مدارس با شاره به اینکه در فاز اول بازگشایی حدود ۳۱ درصد دانش آموزان مناطق روستایی و عشایری و دانش‌آموزان شاخه مهارتی فقط در دروس مهارتی تحت پوشش آموزش حضوری قرار گرفتند، درباره بازگشایی مدارس در فاز دوم که از ابتدای آبان آغاز می شود توضیحاتی ارائه کرد.

یک ربع پیش

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس به بیان توضیحاتی درباره زمان پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان پرداخت.

یک ربع پیش

طبق قانون برنامه ششم باید افزایش حقوق کارمندان دولت متناسب با تورم باشد اما اینکه دولت برای اجرای قانون اعتبار لازم را دارد یا ندارد، بحث دیگری است که دولت در بودجه اعلام می کند.

یک ربع پیش

بیشتر...