بازار نیوز |
5 روز پیش

دولت مخالف انتقال بورس کالا به وزارت صمت است

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: دولت مخالف انتقال بورس کالا به وزارت صمت است، اما وزارت صمت که بخشی از دولت است، راه خود را در پیش گرفته تا بورس کالا را تحت مدیریت خود در آورد و در این زمینه به شدت مصمم است.

حسین محمودی اصل گفت: اقدامات وزارت صمت برای قیمت گذاری دستوری کالاهای عرضه شده در بورس کالا، یک نوع فرار رو به جلو و یک نوع فرافکنی است، زیرا وزارت صمت کالاهایی که برای قیمت گذاری در اختیارش بود، نه تنها نتوانسته است قیمت آن ها را کنترل کند، بلکه ریسک تولید را نیز افزایش داده است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: قیمت گذاری دستوری موجب کاهش حاشیه سود تولید و در نتیجه عامل تضعیف تولید شده است، بنابراین با اقدامات وزارت صمت میزان تولید کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر اقدامات وزارت صمت موجب شده است تا انگیزه های تولید به شدت افت نماید و بسیاری از فعالان بازارها و همچنین تولید کنندگان به سمت کالاهایی که در آن قیمت گذاری دستوری نیست حرکت می کنند.

محمودی اصل اظهار داشت: اقدامات وزارت صمت موجب شده است تا سرمایه ها از بخش تولید به بخش مسکن کوچ کند زیرا که مسکن خارج از قیمت گذاری دستوری است به همین دلیل شاهد افزایش قیمت مسکن به بیش از ۸ درصد در ماه های اخیر هستیم، بنابراین قیمت گذاری دستوری وزارت صمت نه تنها مفید نبوده و کند، بلکه تضعیف تولید را در پی داشته است، در نتیجه انگیزه های دلالی تقویت شده است.

وی گفت: چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور مشاهده کردیم که قیمت گذاری دستوری محکوم به شکست است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بنابراین اقدامات وزارت صمت در نابود کردن بورس کالا و گسترش قیمت گذاری دستوری فرافکنی است و به دلیل عدم کنترل بازارها بهانه ای که وزارت صمت آورده است این است که بخشی از کالاهایی که در بورس کالا عرضه می شود را عامل عدم موفقیت در کنترل قیمت ها معرفی کرده است. در حالی که بر خلاف آن بورس کالا عامل موفقیت بوده است و بورس کالا در صنعت پتروشیمی، فولاد، سیمان و... دلال ها، رانت خواران، حواله فروش ها و امضاء های طلایی را حذف کرده است.

محمودی اصل ابراز داشت: در یک دهه اخیر به دلیل عرضه کالاها در بورس کالا شاهد هستیم که منابع به سمت تولید هدایت شده و رشد تولید قوت گرفته است.

وی افزود: باید توجه داشت که عده ای هستند که به دنبال رانت، فساد، امضاء های طلایی ، سهمیه و حواله هستند و به شیوه های مختلف این افراد طرح موضوع می کنند و این افراد چشم به وزارت صمت دوخته اند تا بورس کالا و کالا را تحت مدیریت خود درآورند. این موضوع حتی واحد های تولیدی را نیز به دلال تبدیل کرده است.

محمودی اصل در پایان با اشاره به این که شاهد اختلاف در درون دولت در مورد بورس کالا هستیم گفت: دولت مخالف انتقال بورس کالا به وزارت صمت است، اما وزارت صمت که بخشی از دولت است راه خود را در پیش گرفته تا بورس کالا را تحت مدیریت خود در آورد و سخنگو وزارت صمت نیز به تازگی عنوان کرده است به زودی بورس کالا به زیر نظر وزارت صمت منتقل خواهد شد./ تسنیم#‌اخبار منبع: بازار نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

استفاده از یک سامانه پیامکی معتبر به کسب و کارها در ارتقا تجارت و اطمینان از پیشرفت در مسیر موفقیت کمک می کند. در جهت افزایش کیفیت تبلیغات در ادامه به نکته ها و ایده هایی در این زمینه می پردازیم.

نیم ساعت پیش

ایران آنلاین-مالیات یک میلیون و ۷۰۰ هزار مؤدی مالیاتی امسال صفر شد : رئیس سازمان امور مالیاتی کشور: :

نیم ساعت پیش

ایران آنلاین-سوادکوهی سومین طلایی کشتی آزاد در قونیه : :

نیم ساعت پیش

ایران آنلاین-رییس جمهور: امروز تولید مساله اصلی کشور است : :

نیم ساعت پیش

ایران آنلاین-فیلم/ معاون رئیس‎ جمهور: نماینده خبرنگاران در دولت برای رفع مشکل مسکن آنها هستم : :

نیم ساعت پیش

ایران آنلاین-فیلم/ پایان تابستان؛ شروع غدیر : :

نیم ساعت پیش

ایران آنلاین-یارانه مرداد ماه امشب واریز می‌شود : :

نیم ساعت پیش

ایران آنلاین-فیلم/ محرابیان: شاهد تامین حقابه هیرمند خواهیم بود : :

نیم ساعت پیش

ایران آنلاین-راهیابی سه ملی پوش کشورمان به مرحله نهایی مسابقات اسکی روی آب قهرمانی آسیا : :

نیم ساعت پیش

بیشتر...