برنامه عمران خان برای تشکیل دولت آینده پاکستان تحت ائتلاف با حزب شیعیان all tv logo

برنامه عمران خان برای تشکیل دولت آینده پاکستان تحت ائتلاف با حزب شیعیان
بین‌المللخاورمیانه

به نقل از روابط عمومی دفتر حزب جنبش عدالت در اسلام‌آباد، عمران خان امروز طی گفتگو با خبرنگاران در زندان اعلام کرد که حزب وی هرگز تن به ائتلاف با مسلم لیگ نواز، حزب مردم و جنبش عدالت نخواهد داد.

وی هرگونه گمانه‌زنی‌ها درخصوص طرح نامزد‌های مستقل پیروز انتخابات (وابسته به حزب جنبش عدالت) برای پیوستن به حزب سنتی پاکستان را از پایه بی اساس دانست و اعلام کرد: جنبش عدالت تحت ائتلاف با حزب مجلس وحدت مسلمین پاکستان (MWM) در مرکز (فدرال) و ایالت پنجاب دولت تشکیل خواهد داد.

دوازدهمین دوره انتخابات عمومی پاکستان پنجشنبه گذشته برگزار و پس از آن شمارش آرا آغاز شد. تازه‌ترین نتایج شمارش آرای انتخابات عمومی در پاکستان، تکلیف ۲۵۶ کرسی مجلس ملی را مشخص کرد. برخی احزاب از جمله حزب عمران خان تاخیر در اعلام رسمی نتایج انتخابات را به مثابه تقلب و سوء استفاده دیگر رقبای سیاسی برای کسب غیرقانونی کرسی‌های مجلس می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری رسمی پاکستان، نامزد‌های وابسته به حزب عمران خان نخست وزیر سابق تا کنون ۹۲ کرسی، مسلم لیگ نواز ۷۵، حزب مردم ۵۴ کرسی و جنبش متحده قومی نیز ۱۷ کرسی کسب کرده‌اند. حزب مجلس وحدت مسلمین وابسته به شیعیان پاکستان نیز توانست کرسی مجلس ملی از منطقه «پاراچنار» را بدست آورد.

حزب شیعیان پاکستان به رهبری علامه ناصر عباس جعفری از جمله نیرو‌های سیاسی مطرح هستند که متحد قوی حزب عمران خان بوده و پس از برکناری عمران از قدرت پیمان همکاری و حمایت دوجانبه در جبهه‌های سیاسی را امضا کردند.

طرح مشارکت حزب مجلس وحدت مسلمین به عنوان حزب پیشرو شیعیان پاکستان در کنار حزب عمران خان برای تعیین سرنوشت دولت آینده این کشور با بازتاب چشمگیری در پاکستان همراه شده است.

علامه جعفری، رئیس حزب مجلس وحدت مسلمین با حمایت از مواضع عمران خان درخصوص انتخابات پاکستان اعلام که مجلس وحدت مسلمین بی قید و شرط آماده همکاری و کمک به حزب عمران خان در تمامی شرایط از جمله تشکیل دولت است.

وی ساعاتی پس از اعلام تصمیم عمران خان برای ائتلاف، از پیوستن نامزد‌های مستقل پیروز انتخابات از حزب جنبش عدالت به حزب مجلس وحدت استقبال کرد و گفت: ما در کنار حزب عمران خان برای پیروی از سیاست خارجی مستقل، استقلال کشور، حفاظت از مرز‌های خود، مقابله با توطئه قدرت‌های خارجی و تحکیم دوستی با کشور‌های اسلامی خواهیم بود.

اواخر خرداد سال گذشته حزب جنبش عدالت به ریاست عمران خان و مجلس وحدت مسلمین به عنوان حزب پیشروی شیعیان در پاکستان با امضای پیمان سیاسی مشترک، به پیروی از سیاست مستقل خارجی، وحدت اسلامی، مخالفت با هرگونه سازش با رژیم اسرائیل و جلوگیری از نفوذ خارجی در پاکستان متعهد شدند.

آنان با اعلام تعهد بر پایبند ماندن به پیمان سیاسی مشترک، افزودند که پرچمدار استقلال کشور و پیروی از سیاست خارجی مستقل هستند.

حزب عمران خان همچنین قرار است تحت ائتلاف با حزب جماعت اسلامی پاکستان دولت ایالتی در خیبرپختونخوا را تشکیل دهد.

منبع: ایرنا

باشگاه خبرنگاران جوانبین‌المللخاورمیانه#‌اخبار_بین_الملل منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی انتظامی کشور با بیان اینکه ملت ایران درصدد خلق یک حماسه بزرگ در تاریخ انقلاب اسلامی هستند، گفت: انتخابات تامین کننده امنیت پایدار ملت ایران است.

1 دقیقه پیش

در حالی که رژیم صهیونیستی با گسترش دایره حملات خود به جنوب لبنان تلاش داشت ساکنین این مناطق را وادار به ترک خانه و کاشانه خود نماید، مقاومت و ایستادگی اهالی جنوب لبنان سبب شده تا این مسئله به فشار مضاعفی بر ارتش اسرائیل مبدل شود.

2 دقیقه پیش

فرمانده سپاه امیرالمؤمنین(ع) استان ایلام گفت: مردم با حضور حداکثری خود در ساعات اولیه انتخابات مشت خود را بر دهان استکبار و دشمنان نظام جمهوری اسلامی زدند.

1 دقیقه پیش

رأی‌گیری در دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری از ساعت 08:00 امروز در استان کردستان آغاز شده و در حال جریان است.

2 دقیقه پیش

طبق نظرسنجی‌ها اکثریت قریب به اتفاق در فرانسه پیشنهاد مکرون برای اعزام نیرو به اوکراین را رد کردند.

یک ربع پیش

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان، گفت: افرادی را انتخاب کنیم که توان تحول آفرینی داشته باشند و بتوانند مجلس قوی تشکیل دهند و به دنبال خدمت به نظام اسلامی و مردم باشند.

2 دقیقه پیش

مردم سراسر استان چهارمحال و بختیاری در شهرستان‌ها با حضور پرشور خود پای صندوق‌های رای، نشان دادند که پای نظام و انقلاب ایستادند.

3 دقیقه پیش

نشست بین‌المللی دیپلماسی آنتالیا با حضور مقامات کشورهای مختلف از جمله ایران در ترکیه آغاز به کار کرد.

2 دقیقه پیش

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: مدیران شعب اخذ رای توجه دارند که هرکس با یکی از پنج مدرک هویتی به شعبه مراجعه کرد می‌توان رأی وی را اخذ کرد.

2 دقیقه پیش

بیشتر...