راهبرد معاصر |
1 ماه پیش

ارسال بی حد حصر سلاح های آمریکایی اروپایی به اوکراین شرایط را پیچیده تر می کند راهبرد معاصر

وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای فنلاندی با تأکید مجدد بر مخالفت ایران با تداوم جنگ از جمله در ا‌وکراین، گفت: ارسال بی‌حد و حصر سلاح‌های آمریکایی و اروپایی به اوکراین شرایط را پیچیده‌تر کرده است.

به گزارش راهبرد معاصر، حسین امیرعبداللهیان و «پکا هاویستو» وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و فنلاند، شامگاه امروز (پنجشنبه) ۱۷ آذر ماه، تلفنی گفت‌وگو کردند.

در این تماس تلفنی که به درخواست طرف فنلاندی انجام شد، آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه، تحولات اخیر ایران، بحران اوکراین، مهاجران و آوارگان افغانستانی و برخی موضوعات مورد اهتمام دو طرف مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

امیرعبداللهیان با اشاره به سفر سال گذشته پکا هاویستو به تهران مناسبات موجود دو کشور را در مسیر درست خود خواند.

«پکا هاویستو» وزیر خارجه فنلاند ۱۸ بهمن ماه ۱۴۰۰ با در سفر به تهران با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار کرد. این نخستین سفر وزیر خارجه فنلاند به تهران در دولت سیزدهم بود.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص بحران اوکراین گفت: «جمهوری اسلامی ایران مخالف تداوم جنگ از جمله در اوکراین است و‌ معتقدیم ارسال بی حد و حصر سلاح‌های آمریکایی و اروپایی به اوکراین شرایط را پیچیده‌تر کرده است.»

امیرعبداللهیان همچنین همتای فنلاندی خود را در جریان آخرین وضعیت گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌ها قرار داد.

پکا هاویستو وزیر امور خارجه فنلاند نیز در این‌ گفت‌وگوی تلفنی بار دیگر بر حمایت از احیای توافق هسته‌ای تأکید کرد. وی همچنین از نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در میزبانی از آوارگان و پناهجویان افغانستانی تقدیر کرد و افزود: «فنلاند آمادگی دارد به همکاری‌ها در کمک به آوارگان و پناهجویان افغانستانی با ایران ادامه دهد.»

دو وزیر خارجه در این گفت‌وگوی تلفنی با اشاره به ۹۰ سال روابط دیپلماتیک دو کشور و همچنین طرح برخی از موضوعات کنسولی، بر تقویت مناسبات دوجانبه تأکید کردند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و «پکا هاویستو» وزیر امور خارجه فنلاند ۱۵ مهر ماه سال جاری نیز در گفت‌وگویی تلفنی درباره آخرین تحولات مناسبات دوجانبه، مذاکرات رفع تحریم‌ها، بحران اوکراین و حوادث اخیر در ایران به رایزنی پرداخته بودند.

امیرعبداللهیان در آن تماس تلفنی در خصوص بحران اوکراین گفته بود: علیرغم کمک‌های نظامی‌برخی کشورها به اوکراین، ما هیچ گونه تسلیحاتی به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین ارسال نکرده و نخواهیم کرد، چرا که معتقدیم راه حل این بحران سیاسی است و هرگونه حمایت تسلیحاتی از طرفین، فرصت صلح را به تأخیر می‌اندازد. / فارس#‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...