۱ هفته پیش
2 بازدید

تعطیلی دو‌هفته‌ای چه تاثیری بر فعالیت بازاریان می‌گذارد؟ | شهرآرانیوز

تعطیلی دو‌هفته‌ای چه تأثیری بر فعالیت بازاریان می‌گذارد؟
پرداخت تسهیلات، افزایش مهلت پرداخت قبوض آب، برق و گاز، بخشودگی مالیاتی، استمهال اقساط بانکی، معافیت از پرداخت بیمه در اسفند و... برخی از وعده‌های مسئولان در حمایت از اصناف آسیب‌دیده از کرونا درپی تعطیلی‌های اسفند سال گذشته بود. وعده‌هایی که به قول بازاریان، یا محقق نشد یا عملی شدنش به‌صورتی بود که درنهایت حمایت چندانی از آن‌ها به عمل نیامد.
ملیحه فلاح | شهرآرانیوز؛پرداخت تسهیلات، افزایش مهلت پرداخت قبوض آب، برق و گاز، بخشودگی مالیاتی، استمهال اقساط بانکی، معافیت از پرداخت بیمه در اسفند و... برخی از وعده‌های مسئولان در حمایت از اصناف آسیب‌دیده از کرونا درپی تعطیلی‌های اسفند سال گذشته بود. وعده‌هایی که به قول بازاریان، یا محقق نشد یا عملی شدنش به‌صورتی بود که درنهایت حمایت چندانی از آن‌ها به عمل نیامد.
 
حالا درپی شیوع افسارگسیخته کرونا، دولت بار دیگر مجبور به اعمال محدودیت‌هایی در کشور شده است که شاید بتوان گفت اولین ترکش‌های آن به اصناف برخورد می‌کند. البته هم‌زمان با تعطیلی‌ها، دولت وعده‌هایی نیز درباره حمایت از کسب‌وکار‌هایی که دچار خسارت می‌شوند، داده است.

در این راستا دیروز معاون اقتصادی رئیس‌جمهور اعلام کرد: در دوران محدودیت‌های کرونایی به ۱۴رسته اقتصادی برای بازپرداخت اقساط، تنفس داده می‌شود. محمد نهاوندیان در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، به تشریح تسهیلات پرداختی به قشر‌های آسیب‌پذیر در زمان محدودیت‌های کرونایی پرداخت و اظهار کرد: صدور مجوز برای کسب‌وکار‌هایی که زمان آن در آذر و دی به پایان می‌رسد، تا بهمن تمدید می‌شود و نیازی به مراجعه به نهاد‌ها و دستگاه‌ها در این دو ماه برای تمدید نیست.
 
مهلت پرداخت عوارض کسب و پیشه شهرداری‌ها نیز تا اول بهمن تمدید شده است. اگر در طول آذر که کسب‌وکار‌ها تعطیل است، مشکلات مالی به‌گونه‌ای شد که این واحد‌ها با چک برگشتی مواجه شدند و نتوانستند در موعد مقرر آن را پرداخت کنند، با مراجعه به بانک پیامد‌های چک برگشتی که تنبیه‌هایی برای برگشتی چک در سیستم بانکی است، مترتب نخواهد بود که البته باید این افراد به بانک مراجعه و شرایط خود را اعلام کنند، با این حال فعالان صنفی معتقدند که معمولا این‌گونه حمایت‌ها در عمل به‌خوبی اجرا نمی‌شود، از این‌رو چندان به این وعده‌ها خوش‌بین نیستند.‌

می‌توان در تایید این مسئله به میزان استقبال کم بازاریان از تسهیلات دولتی اشاره کرد. به‌گفته مسئولان کشوری، از بسته ۴۰هزار میلیارد تومانی تسهیلات، به‌دلیل نداشتن جذابیت لازم، فقط ۷درصد اصناف استفاده کردند. براساس برآورد‌های صورت‌گرفته، هتل‌ها، دفاتر گردشگری، حوزه آجیل و خشکبار، پوشاک و کفش و حمل‌ونقل درون‌شهری، بیشترین زیان را از تعطیلات پیش‌رو خواهند دید، با این حال فعالان این مشاغل در گفتگو با خبرنگار ما، همگی بیان می‌کردند که امیدی به اجرایی شدن کمک‌های دولت ندارند.


جریمه نشویم، حمایت پیشکش!

«هر روز به‌دلایل واهی، ازسوی بازرس‌های مختلف جریمه نشویم، حمایت پیشکش!» این بخشی از درددل‌های پسر جوانی است که در یکی از پاساژ‌های خیابان ۱۷ شهریور، بوتیک فروش لباس مردانه دارد. او می‌گوید: نه بخششی در کار بود، نه حمایتی. کرونا را که کنار بگذاریم، بازهم وضعیت اقتصادی نابسامان است. هیچ‌کس متوجه افزایش هزینه‌های ما و کاهش قدرت خرید مردم نیست. اکنون وضعیت طوری شده است که باز بودن مغازه با بسته بودن آن، تفاوت چندانی ندارد و اگر حمایتی نباشد، خیلی از ما راهی تا ورشکستگی نداریم.

آقای بهرامی، یکی از فروشنده‌های اجناس پلاستیکی در خیابان مطهری مشهد، نیز در پاسخ به گزارشگر شهرآرا درباره حمایت دولت از اصناف پس از تعطیلات اسفند، با تعجب می‌پرسد: حمایت؟ هنوز یک روز از باز شدن مغازه‌ها نگذشته بود که اخطار پشت اخطار برای قطع آب و برق و گاز می‌آمد. درمورد تسهیلات هم که ۱۲ درصد بهره‌اش بود.
 
برای ما که بیشترین میزان کاسبی خود را دم عید از دست دادیم، صرفه اقتصادی نداشت. حالا هم هیچ امیدی به حمایت‌های دولت نداریم، فقط دست به دعا برداشته‌ایم، مگر این فاجعه تمام شود. آقای امیری، صاحب یکی از فست‌فود‌های خیابان احمدآباد، هم درباره تعطیلات پیش‌رو و حمایت دولت به ما می‌گوید: بار قبل هم حمایتی در کار نبود. اگر وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم به‌راه بود، مجبور نبودند برای یک لقمه نان، جان خود را به خطر بیندازند و خودشان در خانه می‌نشستند.
 
کمترین کاری که مسئولان می‌توانند انجام دهند، ارائه بسته‌های حمایتی موثر و به‌موقع است، وگرنه وعده فایده ندارد. او می‌گوید: من حقوق کارگرانم را به‌سختی جور می‌کنم، آن‌وقت می‌گویند اگر واحدی حق بیمه کارگرهایش را به تاخیر بیندازد، شامل حمایت‌های دولتی نمی‌شود.

در این میان بازاری‌هایی که در مجتمع‌های تجاری فعالیت می‌کنند، انتقادشان از عملی نشدن وعده‌های دولت، تندتر است. بیشتر واحد‌های صنفی مستقر در مجتمع‌های تجاری مشهد، به خبرنگار ما گفته‌اند محقق نشدن وعده‌ها سبب شده است بر تعداد واحد‌های خالی در این مجتمع‌ها افزوده شود.


دیگر به قول‌ها اعتمادی نیست

دبیر اتاق اصناف مشهد نیز در این‌باره به شهرآرا می‌گوید: دیگر کسی به این قول‌ها اعتماد ندارد و همه می‌دانند که این وعده‌ها برای دلخوشی است. این قول‌ها مقطعی است و بعد از مدتی فراموش می‌شود. ازطرفی با توجه به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده دیگر سرنوشت محقق شدن آن‌ها مشخص نیست.

عبدا... افشاری‌صالح با تاکید بر اینکه دولت وعده برنامه‌ها و طرح‌هایی را می‌دهد که انجام شدنش نوشدارو بعد از مرگ سهراب است، می‌افزاید: در حوزه مالیاتی همه روسای اتاق‌های کشور گفتند اسفند برای مغازه‌دار یک ماه نیست بلکه پنج ماه کاری است. مسئولان هم وعده‌هایی برای کمک به اصناف در این حوزه دادند، اما مگر از مالیات کم کردند؟ غیر از آنکه افزایش هم دادند.

او ادامه می‌دهد: تامین اجتماعی هم اعلام کرد اصنافی که از کمک دولت استفاده می‌کنند، اگر نتوانند حق بیمه کارگرهایشان را بدهند، از دسته مشمولان حمایت‌های دولتی خارج می‌شوند.

دبیر اتاق اصناف مشهد با بیان اینکه از تسهیلات حمایتی دولت نیز استقبال نشد، اضافه می‌کند: وام‌ها کارساز و فراگیر نبود. کمک‌ها باید واقعی و انجام‌شدنی باشد. کسی که درآمدی ندارد، چگونه می‌تواند وام با بهره ۱۲ درصد بگیرد؟ این اصلا منطقی نیست.

به گفته افشاری‌صالح، در زمینه پرداخت قبوض نیز علاوه بر آنکه حمایتی نشد، از چند روز قبل تا خبر تعطیلی اصناف منتشر شد، قبوض به واحد‌های صنفی سرازیر شد.
او با اشاره به دیر عمل کردن دولت در حمایت از کارگران می‌گوید: مثلا در خرداد اعلام کردند کارگرانی که نام آن‌ها در فهرست بیمه سه ماه زمستان سال ۹۸ رد شده است، مشمول بیمه بیکاری می‌شوند. اما کارگر‌ها در این مدت، بدون حقوق بودند و بعد هم ماهی ۸۰۰ هزار تومان به آن‌ها داده شد که با شرایط اقتصادی و سه ماه بیکاری جور درنمی‌آمد.


تعطیلی ۷۷ هزار واحد صنفی، درپی محدودیت‌های کرونایی

دبیر اتاق اصناف مشهد با بیان اینکه در شرایط خاص اقتصادی هستیم، ادامه می‌دهد: واحد‌هایی که باز بودند، فروش چندانی نداشتند، اما با سیلی صورت خود را سرخ نگه می‌داشتند و بازهم جای امیدواری بود. اما اکنون باتوجه‌به بسته بودن مغازه‌ها، در پرداخت اجاره و حقوق با مشکلات بیشتری مواجه خواهند شد.

افشاری‌صالح با تاکید بر اینکه نمی‌توان آمار دقیقی از تعداد اصنافی داد که باید در محدودیت‌های جدید به‌صورت کامل تعطیل باشند، می‌افزاید: از حدود ۱۱۰ هزار واحد صنفی پروانه‌دار در مشهد، بیش از ۷۰ درصد در این دو هفته تعطیل خواهند بود.

با یک حساب سرانگشتی می‌توانیم بگوییم در طول این محدودیت‌ها، حدود ۷۷ هزار واحد صنفی تعطیل خواهد شد. کنار گذاشتن نامه‌نگاری‌های اداری، بخشودگی مالیاتی و حمایت‌های منطقی و به‌موقع، گوشه‌ای از پیشنهاد‌هایی است که فعالان این حوزه برای تأثیرگذار بودن حمایت‌های دولتی مطرح می‌کنند تا شاید باری هرچند اندک از دوش بازاریان برداشته شود.


#‌اخبار #‌مشهد
منبع: شهرآرانیوز


مطالب پیشنهادی

انتقاد توئیتری آقای نماینده از عدم رعایت پروتکل ضدکرونایی در صحن مجلس /صحنه هایی خلاف موازین بهداشتی به دنیا مخابره شد

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از نحوه برگزاری جلسات علنی مجلس و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا انتقاد کرد.

تقابل کودکانه با دولت را کنار بگذارید

با معرفی منتخبان حاضر در مجلس یازهم و ترکیب نمایندگان، یکی از نگرانی‌هایی که در ارتباط با مجلس وجود دارد، این است که در شرایط تحریمی و فشارهایی که به کشور وارد می‌شود برخی تندروی پیشه کنند و تقابل با دولت را جزو برنامه‌های مجلس آینده قرار دهند.

یک توصیه به عقلای مجلس آینده

بیماری کرونا این روزها بر حوزه های سیاست، اقتصاد، جامعه و ...سایه انداخته و همه چیز را تحت الشعاع خود قرار داده است.

تبریزی: نگاه بازرگان با انقلاب همراه نبود /امام مخالف ترورهای موتلفه بود

پژوهشگر تاریخ معاصر ایران می‌گوید: در ماجرای ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ رژیم شاه قصد اعدام امام خمینی (ره) را داشت.

روایت میرسلیم از اختلاف نظرها بین آیت‌الله خامنه‌ای و میرحسین موسوی درباره نحوه اداره کشور

میرسلیم می گوید بین آیت الله خامنه ای که رئیس جمهور بودند و میرحسین موسوی که نخست وزیر بود درباره نحوه اداره کشور توسط دولت و توجه به بخش خصوصی اتفاق نظر وجود نداشت.

دستورات مهم روحانی درباره اجرای فاصله‌گذاری هوشمند مقابله با کرونا

رئیس جمهور پس از دریافت گزارش‌های جداگانه‌ای از وزیران کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند از روز شنبه و آغاز فعالیت کسب و کارهای کم‌ریسک در همه استان‌ها به جز تهران، تاکید کرد که این طرح باید با نظارت دقیق و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا اجرا شود.

لطفا کرونا را بهانه تسویه حساب سیاسی نکنید

این روزها شاهد برخی تسویه حساب‌های سیاسی با بهره‌گیری از فضای ملتهب ناشی از گسترش ویروس کرونا هستیم.

سلیمی‌نمین:هوچی‌گری،هم در جریان اصولگرا هست هم اصلاح‌طلب

عباس سلیمی‌نمین می‌گوید: آن چیزی که امروز جامعه را نسبت به عملکردها سرخورده و بی اعتماد کرده سیاست‌ورزی بیمار است. در سیاست ورزی بیمار، افراد و گروه‌ها به جای اینکه خودشان را اثبات کنند، نیروی مقابل را تخریب می‌کنند، هوچی‌گری می‌کنند و تهمت می‌زنند.

رییس مجلس ترکیه جویای حال علی لاریجانی بعد از ابتلا به کرونا

ایسنا نوشت: مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ملی ترکیه طی تماس تلفنی با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن آرزوی بهبودی برای وی درباره اقدامات مشترک دو کشور برای مهار کرونا گفت وگو کرد.

پخت ذرت | روش های مختلف پخت ذرت و درست کردن ان به صورت خوشمزه

پخت ذرت و روش های مختلف پخت ذرت و درست کرن ذرت به صورت خوشمزه و چگونه ذرت را بپزیم و خاصیت ذرت و ذرت مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

کرونا و رفتارهایی نامتعارف به بهانه دین‌دار بودن

هر روز که می گذرد دامنه شیوع ویروس کرونا گسترده‌تر می‌شود، تفاوتی هم بین فقیر و غنی، چپ و راست و ...نمی‌گذارد و همه را درگیر کرده است.

چگونه مرغ را آبپز کنیم | چگونه مرغ را آبپز کنیم تا بوی زهم مرغ ندهد

چگونه مرغ را آبپز کنیم و چگونه مرغ را آبپز کنیم تا بوی زهم مرغ ندهد و روش مزه دار کردن مرغ و چگونه مرغ خوشمزه طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

موارد مصرف سس سویا | موارد مصرف سس سویا برای مزه دار کردن غذا

موارد مصرف سس سویا و موارد مصرف سس سویا برای مزه دار کردن غذا و سس سویا چیست و فواید سس سویا چیست و خواص سس سویا را در پرشین وی بخوانید

ویدیو - روایتی دیده نشده از امام خمینی(ره) از برداشت‌های مختلف درباره انتظار فرج

در روز نیمه شعبان و ولادت حضرت ولیعصر(ع)، روایتی از امام خمینی(س) از برداشت های مختلف درباره انتظار فرج که برای اولین بار منتشر می شود را مشاهده می کنید.

برگ برنده اصلاح‌طلبان در ۱۴۰۰؛ ظریف،عارف، مطهری، جهانگیری یا...؟

۱۴۰۰ برای اصلاح طلبان سرنوشت ساز است، یا سورپرایز انتخابات می شوند و در روزهای سرخوشی اصولگرایان کاندیدایی رو می کنند که برگ برنده شان در انتخابات شود یا باید سنگری دیگر را هم به رقیب واگذار کنند.

موفقیت حقوقی و مهم ایران در از بین بردن توقیف ۱.۶ میلیارد دلار /رسیدگی روند درخواست از صندوق بین‌المللی پول از سوی رئیس جمهور

رئیس جمهور درگفت وگو با رئیس کل بانک مرکزی به بررسی روند درخواست وام از صندوق بین المللی پول، پرداخت.

پایداری‌ها همچنان بلای جان قالیباف /شورای ائتلاف حکمیت خواهد کرد؟

نشانه ها از این حکایت دارد که پایداری ها برای مانع تراشی بر سر راه ریاست قالیباف، از همین حالا و حتی پیش از این به تخریب شهردار پیشین روی آورده اند و در کنار آن درحال لابی با نمایندگان شهرهای کوچک برای جمع کردن رأی به نفع آقاتهرانی هستند.

ساختار شورای نگهبان قابل بازنگری و اصلاح است؟ / پاسخ دو حقوقدان

آیا قانون اساسی بعد از ۳ دهه از آخرین بازنگری نیازمند اصلاحی دیگر است؟ آیا با وجود انتقادات به عملکرد شورای نگهبان به مرحله بازنگری در ساختار این شورا رسیده‌ایم؟ چرا به اصل رفراندوم نگاه منفی وجود دارد؟ و ...سوالاتی که در میزگردی که به مناسب سالگرد تصویب قانون اساسی در کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین برگزار شد به آن ها پاسخ داده شد.

بخاطر کرونا، دین و علم را مقابل هم قرار ندهید

متاسفانه چند هفته ای می‌شود که کشور درگیر ویروسی شده که مداس و دانشگاه ها، مراسمات مذهبی چون نمازجمعه و اعتکاف و کسب و کارها را به تعطیلی کشانیده است.

میرسلیم: چرا برخی هنوز شاهنشاهی فکر می‌کنند و فخر می‌فروشند

رئیس شورای مرکزی حزب مؤتلفه و نماینده منتخب تهران در مجلس یازدهم با تاکید براینکه بازسازی اعتماد عمومی نیازمند تعامل بین عقلای سیاست است، می‌گوید:«وای به حال جامعه ای که عقلا و علما و نخبگان سیاسی آن به جای تعامل برای کشف مسائل و چاره جویی مشکلات و کوشش برای دستیابی به کمال، هرکدام به انزوا بخزند»

مطالب مرتبط