خودروتک |
5 روز پیش

برآورد روحانی از نرخ دلار ۱۴۰۰ / تغییر انتظارات در بازار ارز

برآورد روحانی از نرخ دلار ۱۴۰۰ / تغییر انتظارات در بازار ارز

رئیس‌جمهوری تصویر رسمی از قیمت دلار ۱۴۰۰را ترسیم کرد. به گفته حسن روحانی، اگر بخشی از منابع ارزی بلوکه‌شده در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد، فردای آن روز قیمت دلار از ۲۵ هزار تومان به ۱۵ هزار تومان کاهش می‌یابد. بازار در واکنش به این اظهارنظر در ابتدای معاملات کمی صعودی شد؛ ولی بلافاصله با شروع یک روند کاهشی، به سوی حمایت ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومانی حرکت کرد. برخی از معامله‌گران ارزی به این عامل وزن بالایی دادند که «ممکن است دولت در آخرین سال فعالیت بخواهد حجم زیادی ارز را وارد بازار کند.»

به گزارش دنیای اقتصاد، پنجمین روز هفته، صحنه شدت گرفتن نزول سکه و دلار بود. اسکناس آمریکایی محدوده حمایتی اول ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومانی را از دست داد و به سوی حمایت ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومانی حرکت کرد.

در بازار سکه نیز مرز ۱۱ میلیون تومانی حفظ نشد و این فلز گرانبها در انتهای کانال ۱۰ میلیون تومانی به کار خود پایان داد. سکه امامی ۳۰۰ هزار تومان کاهش را به ثبت رساند و به بهای ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید. به گفته فعالان، عامل اصلی افت سکه، نزول قیمت دلار بود؛ اسکناس آمریکایی دیروز ۴۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

افت اسکناس آمریکایی تحت‌تاثیر متغیرهای مختلفی قرار داشت. از یک سو گفته می‌شد که تقاضای حواله‌ای دلار افت کرده است و از سوی دیگر، نوسان‌گیران پس از چند روز تلاش نتوانسته بودند قیمت را به بالای ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان ببرند، در نتیجه با ناامید شدن از قرار گرفتن این ارز در مسیر صعودی، فروشنده شدند. از نشانه‌های افت تقاضای حواله‌ای دلار می‌توان به پایین آمدن نرخ این ارز در سامانه نیما اشاره کرد که به نزدیکی ابتدای مرز ۲۵ هزار تومان رسیده بود. همچنین قیمت حواله درهم نیز روز گذشته محدوده ۶ هزار و ۹۰۰ تومانی را از دست داد و رهسپار کانال ۶ هزار و ۸۰۰ تومانی شد.

نفع سیاسی بازار ارز

برخی معامله‌گران باور دارند، هر چقدر بازار به آغاز دوره بایدن نزدیک‌تر می‌شود، میزان فروش‌های هیجانی می‌تواند بیشتر شود. حضور بایدن در حال حاضر از نگاه برخی معامله‌گران به معنای پایان فشار حداکثری است که این مساله خود زمینه‌ساز نزول انتظارات تورمی شده است. در زمینه ترکیب نقدینگی نیز اتفاقاتی رخ داده است که بخشی از نوسانات کنونی را توضیح می‌دهد. آخرین آمارهای بانک مرکزی مربوط به آذرماه نشان می‌داد که رشد پول در آبان ماه صفر شده است؛ آمارهای کلی این نهاد بیانگر کاهش سیالیت سپرده‌ها بود، امری که می‌تواند توضیح دهنده کاهش نوسانات افزایشی در تمام بازارهای داخلی باشد. در روزهای اخیر نه تنها ارز و سکه روند نزولی داشته‌اند که در بازار سهام نیز شاخص کل بورس، افت زیادی را به ثبت رسانده است.

متغیر سیاسی دولت

در کنار عوامل بنیادی، عده‌ای از معامله‌گران باور داشتند، صحبت‌های رئیس‌جمهور نیز در افت قیمت دلار اثر داشت. روحانی دیروز اعلام کرد، اگر پول‌های بلوکه شده ایران آزاد شود، قیمت دلار تا ۱۵ هزار تومان هم می‌تواند افت کند. بازار در ابتدا واکنش افزایشی به این صحبت‌ها نشان داد؛ ولی بلافاصله با حجم بیشتری از فروش مواجه شد. به‌نظر می‌رسد، بازار تصور می‌کند که ممکن است که دولت در آخرین سال صدارت خود بخواهد حجم زیادی ارز به بازار تزریق و قیمت‌ها را دچار افت شدیدی کند.

بی‌محلی دلار به وزیر امور خارجه آمریکا

کاهش قیمت دلار در روز چهارشنبه در شرایطی رخ داد که برخی معامله‌گران انتظار داشتند این ارز در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا راه صعودی را در پیش بگیرد. مایک پمپئو، روز سه‌شنبه در صحبت‌هایی ایران را مورد اتهام قرار داده بود که با القاعده ارتباط زیادی دارد. نوسان‌گیران سعی داشتند بازار را به چنین باوری برسانند که این ادعا می‌تواند زمینه‌ساز افزایش احتمال حمله نظامی به ایران شود. با این حال، به‌نظر می‌رسد، بزرگان بازار در آخرین روزهای دولت فعلی آمریکا، وزیر امور خارجه این کشور را چندان جدی نمی‌گیرند.

توصیه تحلیلگران فنی به بازیگران ارزی

در حالی که عده‌ای از معامله‌گران بر طبل ادامه افت قیمت‌ها می‌کوبند، تحلیلگران فنی اعتقاد دارند که اول باید واکنش دلار به مرز ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومانی را مورد سنجش قرار داد. به گفته آنها تا این مرز شکسته نشود، نباید انتظار افت بیشتر قیمت‌ها را داشت. قیمت دلار چند بار در این نقطه مورد حمایت خریداران قرار گرفته است. اگر دلار بتواند از این نقطه بازگردد، سکه نیز به بالای مرز ۱۱ میلیونی بازخواهد گشت. سکه روز چهارشنبه از سوی اونس طلا نیز سیگنال افزایشی دریافت نکرد، در نتیجه با راحتی بیشتر نزولی و وارد کانال ۱۰ میلیون تومانی شد.

خودروتک


#‌اخبار
منبع: خودروتک


تبلیغات

مطالب مرتبط

طبق نرخ اعلام شده از سوی اتحادیه بارفروشان، خیار رسمی با افزایش ۴ هزار تومانی بیشترین رشد قیمتی را در بین اقلام پرمصرف به خود اختصاص داد.

7 دقیقه پیش

فرمانده هنگ مرزی اترک از مهار کاروان احشام به تعداد ۳۰۰ راس در حوزه استحفاظی پاسگاه نارلی این یگان خبر داد.

11 دقیقه پیش

رژیم صهیونیستی درخواست سازمان جهانی بهداشت جهت تأمین واکسن بیماری کرونا برای کادر درمان فلسطین را رد کرد.

14 دقیقه پیش

مجلس نمایندگان آمریکا طرح استیضاح مجدد رئیس‌جمهور این کشور را تصویب کرد تا او به اولین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا تبدیل شود که در دوره حضورش در کاخ سفید، دو بار استیضاح می‌شود.

یک ربع پیش

باشگاه رئال‌مادرید همچنان برای تمدید یک ساله قرارداد سرخیو راموس اصرار دارد، در حالی که او راضی به قرارداد کمتر از ۲ سال نیست.

یک ربع پیش

اتحادیه تولیدکنندگان خودروی چین در گزارش جدید خود اعلام کرد صادرات خودروی این کشور در سال ۲۰۲۰ تحت تأثیر پاندمی کرونا ۲.۹ درصد سقوط کرده است.

نیم ساعت پیش

بوژیدار رادوشوویچ با ارسال نامه دوم به باشگاه پرسپولیس خواستار پرداخت مطالباتش شده است.

نیم ساعت پیش

در روزهای اخیر شایعه دوپینگ بازیکن استقلال منتشر شده اما مسئولی در این باره صحبت نمی کند و حتی هیچ شخصی به تکذیب آن هم اقدام نمی کند.

نیم ساعت پیش

براساس اسناد جدید، فاش شده که رژیم صهیونیستی با شرکت واکسن سازی فایزر قراردادی امضا کرده تا در ازای واکسن کرونا، اطلاعات افراد واکسینه شده را در اختیار شرکت قرار دهد.

نیم ساعت پیش

آنتورپ با درخشش علیرضا بیرانوند، دروازه‌بان ایرانی‌اش موفق شد خنت را شکست دهد.

نیم ساعت پیش

قیمت محصولات ایران خودرو امروز (دوشنبه 29 دی 99) در بازار را در دیلی اکسچنج دنبال کنید.

نیم ساعت پیش

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: به دلیل افزایش قیمت ارز و انس جهانی شاهد رشد قیمت‌ها در بازار طلا و سکه هستیم.

نیم ساعت پیش

رییس پلیس پایتخت از رصد تهران به وسیله ۱۵۰۰ دوربین خبر داد و با خاموشی‌های شبانه نیز مخالفت کرد.

نیم ساعت پیش

مهدی صدرایی نسب از پلمپ و غیر فعال سازی ۲ باب مکان کسب توسط کارشناسان واحد سلامت محیط و کار ایرانشهر خبر داد.

نیم ساعت پیش

مدارس به هیچ وجه به صورت اجباری برگزار نمی‌شود و برای پایه‌های اول و دوم دانش آموزان به صورت اختیاری می‌توانند در مدارس حضور یابند.

1 ساعت پیش