آیچوب |
2 سال پیش

فرق بین تیغه چوب تیغه MDF ویدئو فارسی راهنمای کامل خرید

در این پستآیچوبدر مورد تفاوت های بین تیغه های چوب و ام دی اف می نویسیم و یک برند با کیفیت و خوش قیمت را برای خرید تیغه چوب و MDF معرفی می کنیم.

تیغه های گرد امروزه در بسیاری از ابزارها و ماشین آلات صنعت چوب از ابزارهای پرتابل تا رومیزی و تا ماشین آلات بزرگ صنعتی و کارگاهی مورد استفاده قرار می گیرند. از فارسی بر های رومیزی تا اره های گردبر و اره میزی و دورکن ها تا لبه چسبان های صنعتی و اره اسلایسر ها هر یک به نوعی از تیغ اره های گرد استفاده می کنند.

چرا نیاز به تیغه های مختلف داریم؟

دسترسی سریع :پنهان
1چرا نیاز به تیغه های مختلف داریم؟
2ویدئوی آموزش تفاوت تیغه MDF و چوب
3استفاده اشتباه از تیغ اره چوب و ام دی اف بر
4تفاوت تیغ اره گرد چوب و ام دی اف چیست؟
5مشخصات انواع تیغه اره گرد مخصوص برش چوب
6مشخصات تیغه گرد مخصوص چوب برش طولی (rip cut)
7مشخصات تیغه گرد مخصوص چوب برش عرضی (cross cut)
8مشخصات تیغه اره گرد مخصوص برش ام دی اف
9تازاتولز تولید کننده تیغه های مخصوص چوب و ام دی اف
10برای خرید تیغه های تخصصی صنعت چوب برند تازاتولز از طریق زیر اقدام کنید:
11تیغه اره دیسکی CSB-MA30096 (مخصوص برش MDF) تازاتولز
12تیغه اره دیسکی CSB-WSC30048 ( مخصوص برش چوب طبیعی) تازاتولز
13تیغه اره دیسکی CSB-MAC350108 ( مخصوص برش MDF) تازاتولز
14تیغه اره دیسکی CSB-S28AC1202024 ( مخصوص خط زن دور کن) تازاتولز
15برای خرید تیغه های تخصصی صنعت چوب برند تازاتولز از طریق زیر اقدام کنید:

با توجه به تنوع بالای متریال ها در صنعت بزرگ چوب مانند چوب طبیعی، ام دی اف،کورین، کوارتزروکش طبیعی و لیمنیتو هایگلس،پلاستیک و پی وی سی و .. برای رسیدن به کیفیت بالا در برش، تیغه ها با علم محض و تجربه کاربری آمیخته شده اند که نتیجه آن وجود تیغه هایی بسیار کارآمد برای هر نوع متریال باشد.

ویدئوی آموزش تفاوت تیغه MDF و چوب

دیدن این ویدئو در یوتیوب آیچوب

استفاده اشتباه از تیغ اره چوب و ام دی اف بر

در صورت استفاده از تیغ چوب برای ام دی اف برش انجام شده اما لبه های برش در قسمت لمینیت دچار لب پر شدن خواهد شد . از کیفیت برش کاسته می شود.

همچنین در صورت استفاده از تیغه مخصوص ام دی اف در برش چوب برش با سختی بیشتری انجام می شود و در راستای برش سوختگی را شاهد خواهیم بود.

تفاوت تیغ اره گرد چوب و ام دی اف چیست؟

به طور کلی تیغه های ام دی اف بر به دلیل داشتن چگالی متفاوت و وجود روکش در آن ها نیاز به تیغه های متفاوتی دارند. درتیغ های ام دی اف بر تعداد دندانه ها بیشتر و شکل و ترتیب قرار گیری عاج یا الماس کاملا متفاوت است که در ادامه هر یک را توضیح خواهیم داد.

مشخصات انواع تیغه اره گرد مخصوص برش چوب

این تفاوت را می توانیم در موادری همچون قطر تیغه،تعداد داندانه،ترتیب دندانه ها،شکل عاج یا الماسه و..بررسی کرد.

دو نوع کلی از تیغه های مخصوص برش چوب داریم. نوع برش طولی (RIP CUT) و برش عرضی چوب (CROSS CUT) . نوع برش طولی برای برش در راستای بافت چوب استفاده می شود و تیغه های برش عرضی برای برش خلاف راستای راه چوب مناسب است.

در این بین تیغه های ترکیبی هم وجود دارند که با چینشی خاص از تیغه ها هر دو نوع برش را با کیفیتی بینابینی انجام می دهندمانند( ATB/R) و معمولا در دستگاه هایی که خرید می کنید یکی از انواع همین تیغه ها استفاده می شود که معمولا در فارسی برها از نوع کراس کات و در اره میزی ها از انواع ریپ کات است.

به صورت کلی تیغه های برش چوب علاوه بر تفاوت در نوع تیغه ها و آرایش آن ها؛ تعداد دندانه کمتری نسبت به تیغه های برش ام دی اف دارند.

مشخصات تیغه گرد مخصوص چوب برش طولی (rip cut)

در تیغه های برش طولی چوب طبیعی تعداد داندانه ها کمتر ( بین 14 تا 40 تیغه) است و عمق و عرض گلویی در آن ها برای خارج کردن مقدار بیشتری از خاک اره بزرگ تر است. سرعت برش در این نوغ تیغ بیشتر است اما به همان نسبت دقت برش در آن ها کمتر است. در این تیغه ها در زیر خط برش حالت پارگی ایجاد می شود و ایجاد حرارت در خط برش بیشتر است.

تیغه اره دیسکی تازا
تیغه اره دیسکی تازا

شکل عاج و الماس در این نوع تیغه معمولا به فرم FTG است و باربرداری از چوب در آن شبیه به شخم زدن و کندن چوب است که موجب بیشترین سطح برخورد با چوب و در نتیجه باربرداری بیشر می شود. بیشتر اره میزی هایی که در بازار موجود است به صورت پیش فرض چنین تیغه ای روی آن ها نصب شده است.

مشخصات تیغه گرد مخصوص چوب برش عرضی (cross cut)

تیغه های چوب نوع کراس کات با تعداد دندانه بیشترنسبت به برش طولی سرعت برش کمتری دارند، حجم هدایت براده چوب به بیرون کمتر است ولی خط برش در آن ها صاف و تمیز است. این تیغه ها برای برش های چوب طبیعی در عرض (cross cut) استفاده می شود و در برش های دیگری چون صفحات با روکش چوب طبیعی و پلای وود خیلی خوب عمل می کنند.

تیغه دیسکی مخصوص چوب
تیغه دیسکی مخصوص چوب

شکل عاج و الماس در تیغه های برش عرضی (cross cut) به فرم ATB است و برش چاقو مانندی دارد که شبیه به حالت FTG است اما با یک زاویه تیز شده از پهلو ها که به صورت یکی در میان در محیط تیغه قرار گرفته اند. این نوع عاج برش نرم و بدون پارگی انجام می دهد اما با توجه به کم شدن از حجم الماس از عمرنهایی آن می کاهد. در بعضی فارسی برهایی که می خرید به صورت پیش فرض این تیغه نصب شده است.

مشخصات تیغه اره گرد مخصوص برش ام دی اف

در ام دی اف با توجه به وجود روکش های مختلف در یک یا دو طرف صفحه نیازمند تیغه هایی هستیم که خط برشی صاف داشته باشند و روکش را به اصطلاح لب پر نکنند.

تیغه های مخصوص ام دی اف در نگاه اول تعداد دندانه های بسیار بیشتری در محیط خود نسبت به تیغه های چوب بری دارند و با نگاهی جزئی تر دارای شکل و ترکیب متفاوت الماسه هستند.

یکی از بهترین تیغه ها برای ام دی اف انواع TCG است که به صورت یکی در میان از دو دندانه FTG و عاج های TRZ در آن استفاده می شود. در این نوع تیغه، الماسه TRZ که از دو طرح پخ شده است و دو میکرون بالاتر از تیغه صاف (FTG) قرار دارد خشن کاری اولیه را انجام می دهد و خطی نازک روی روکش ایجاد می کند و تیغه FTG باربرداری نهایی و برش را انجام می دهد.

تیغه مخصوص MDF
تیغه مخصوص MDF

در صورت استفاده از این تیغه در برش چوب، مخصوصا برش طولی احتمال سوختن محل برش بسیار بالا است و این سوختگی با افزایش چگالی چوب و سرعت برش بیشتر می شود.

تیغه های موسویم به Hi.ATB هم برای برش صفحات دارای انواع روکش مناسب است که از لحاظ ساختاری بسیار شبیه به ATB هستند اما زاویه شیب کناری آن (bevel) بیشتر(30-40 درجه) است. این تیغه ها رای برش ام دی اف و کورین و روکش های طبیعی مناسب است اما کیفیت تیغه های TCG را ندارد و تعداد دفعات تیز کردن دوباره آن کمتر است.

تازاتولز تولید کننده تیغه های مخصوص چوب و ام دی اف

تازاتولز(Tazatools) یک کمپانی سازنده تیغه های چوب و فلز مستقر در چین است که به صورت تخصصی این تیغه ها در گریدهای مختلف تولید می کند.

تازاتولزسازنده تیغه است وبر خلاف بسیاری از برندهای هم رده قیمتی خود در ایران از خطوط تولید اجاره ای در چین برای ساخت استفاده نمی کند و همه فرایند ساخت در کارخانه اختصاصی تولیدی تازاتولزانجام می شود و این شاید دلیلی باشد بر کیفیت مناسب تر نسبت به هم رده های قیمتی در بازار ایران.

خرید آنلاین تیغه اره دیسکی
خرید آنلاین تیغه اره دیسکی

تازاتولز(Tazatools) تیغه های خود را در سه درجه بندی اقتصادی (Economic) ، صنعتی(Industrial) و سوپر(Super) تولید می کند که با درجه بندی کیفی و قیمتی مختلف برای کاربری های گوناگون ساخته شده اند. در ادامه چند تیغه مخصوص چوب و ام دی اف از این برند را معرفی می کنیم.

برای خرید تیغه های تخصصی صنعت چوب برند تازاتولز از طریق زیر اقدام کنید:

پیج اینستاگرام تازاتولز :[emailprotected]

خرید آنلاین از فروشگاه تازاتولز :برای خرید اینجا کلیک کنید

تماس با واحد پشتیبانی و فروش تازاتولز:02144186085(برای تماس تاچ کنید)

تیغه اره دیسکی CSB-MA30096 (مخصوص برش MDF) تازاتولز

این تیغه در گرید صنعتی و با کیفیت بالایی ساخته شده است. در بدنه این دیسک از فولاد استیل 75cr1 ساخت آلمان استفاده شده و در تیغه ها نیز از الماسه های ساخت لوکزامبورگ استفاه شده است.

این تیغه با قطر 300 میلی متر و تعداد 96 دندانه و استفاده از ترکیب الماسه های Flat و Trz برای برش ام دی اف بهینه شده است.

فرق تیغه چوب و mdf
فرق تیغه چوب و mdf

در این مدل csb کوتاه شده circular saw blade به معنی تیغه اره گرد و M به معنی mdf amp; melamine و A معنی گرید صنعتی بودن این تیغه را می دهد.

همچنین در این تیغه آپشن هایی مانند شیار انبساط، اسلات های نویز گیر، سوراخ مخصوص پین و دایره بالانس دیده می شود اثر گذاری فوق العاده ای روی کیفیت برش با این تیغه و ماندگاری بالای آن دارد.

این تیغه مناسب برای اره های میزی و دورکن ها برای برش ام دی اف خام و ملامینه است.

تیغه اره دیسکی CSB-WSC30048 ( مخصوص برش چوب طبیعی) تازاتولز

این تیغ مخصوص برش با قطر 300 میلی متر و تعداد 48 دندانه است که با آرایش دندانه ATB مخصصو برش چوب ساخته شده است. همانطور که در پارت نامبر این تیغه نوشته شده است این تیغه برای کار با چوب و در گرید سوپر و با روکش کروم است.

فرق تیغه چوب و ام دی اف
فرق تیغه چوب و ام دی اف

این تیغه نیز در رده سوپر تازاتولز قرار دارد و مواردی همچون شیار انبساط، شیار های نویز گیر در آن دیده می شود. بدنه این تیغه از فولاد 75CR1 آلمانی ساخته شده است و در تیغه های برش نیز از الماسه های ساخت لوکزانبورگ استفاده شده است.

در تمامی تیغه های تازا می توانید رینگ بالانس را هم دید که پس از ساخت نهایی تیغه برای تعادل هر چه بیشتر تیغه توسط دستگاه های مخصوص ایجاد می شود.

تیغه اره دیسکی CSB-MAC350108 ( مخصوص برش MDF) تازاتولز

یک تیغه در گرید صنعتی که مخصوص دستگاه های دورکن ساخته شده است. این تیغه دارای قطر 350 میلی متر و تعداد 108 تیغه در محیط خود است.

این تیغه مخصوص برش MDF و انواع روکش های ملامینه است که در گرید صنعتی تازاتولز قرار گرفته است. علامت C در پارت نامبر این تیغه بیانگر وجود روکش کروم روی این دیسک است.

بدنه دیسک این تیغ هم از فولاد 75CR1 المانی و الماسه ها ساخت کولگزابورگ هست. الماسه های این تیغه با آرایش TCG قرار گرفته اند که نشان دهنده بیهنه شدن این تیغه برای برش انواع روکش ملامینه است.

تیغه اره دیسکی CSB-S28AC1202024 ( مخصوص خط زن دور کن) تازاتولز

این تیغه مخصوص نصب روی اسپیندل خط زن یا پیش برش در دورکن های صنعتی مخصوص برش MDF ها ملامینه ساخته شده است.

به منظور داشتن لبه هایی صاف در برش ملامینه ها ابتدا تیغه خط زن خطی باریک ایجاد می کند و سپس برش نهایی توسط تیغه اصلی انجام می شود.

تیغه خط زن اره دورکن
تیغه خط زن اره دورکن

در تیغه خط زن تازا تولز در این مدل تیغه دارای قطر 120 میلی متر،سایز سفت 20 میلی متر و 24 دندانه با آرایش ATB است با زاویه 6 درجه است. این تیغه در گرید صنعتی قرار دارد و دارای روکش کروم است.

برای خرید تیغه های تخصصی صنعت چوب برند تازاتولز از طریق زیر اقدام کنید:

پیج اینستاگرام تازاتولز :[emailprotected]
خرید آنلاین از فروشگاه تازاتولز :برای خرید اینجا کلیک کنید
تماس با واحد پشتیبانی و فروش تازاتولز:02144186085(برای تماس تاچ کنید)

خرید آنلاین تیغه اره دیسکی
خرید آنلاین تیغه اره دیسکی#‌چوب #‌صنعت_چوب منبع: آیچوب

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ایسنا نوشت: رئیس آژانس فضایی کشور هند به تازگی یک نقشه راه موقت برای اکتشاف ماه ارائه کرده و اعلام کرده که هند در حال تعیین اهداف بلندمدتی برای ایجاد یک پایگاه در ماه تا قبل از سال ۲۰۵۰ است.

6 ساعت پیش

در حالی که این روزها زمزمه طراحی برای زنان شاغل در اتاق عمل و زنان باردار در اتاق زایمان مطرح است، روزنامه فرهیختگان از حضور وزیربهداشت به همراه خبرنگارصداوسیما در اتاق زایمان یک بیمارستان انتقاد کرد.

8 ساعت پیش

دیجیاتو نوشت: مک‌دونالد و گوگل یک همکاری جهانی چندساله را شروع خواهند کرد. در این همکاری، مک‌دونالد از سخت‌افزارها، داده‌ها و فناوری‌های ابری هوش مصنوعی گوگل برای بهبود تجارت خود استفاده می‌کند. این شرکت زنجیره‌ای فست‌فود معتقد است که استفاده از فناوری گوگل به آن‌ها این امکان را می‌دهد که همپای نوآوری سریع دنیای هوش‌مصنوعی پیش بروند و تجربیات بهتری را برای مشتریان و کارمندان فراهم کنند.

2 ساعت پیش

رنو ۵ به عنوان یکی از مدل‌های جذاب و مهم در تاریخ خودروسازی این برند فرانسوی شناخته می‌شود. همین هفته گذشته بود که رنو، تیزری از مدل تولیدی ۵ ای تِک (E-Tech) منتشر کرد و اکنون، طراحی این خودرو به طور کامل فاش شده است.

7 ساعت پیش

یورونیوز نوشت: شناسایی اجسام طبیعی متعلق به گذشته بسیار دور، کار آسانی نیست. دیرینه‌شناسان اغلب تکه‌های سنگی را که میلیون‌ها سال قدمت دارند به دقت بررسی می‌کنند تا بفهمند آنها به کدام ارگانیسم خاص، ناشناخته و احتمالاً مدت‌ها منقرض‌شده، تعلق دارند.

3 ساعت پیش

مهر نوشت: براساس نتایج کار محققان در آزمایشگاه ملی آرگون (DOE)وزارت انرژی آمریکا،دانشگاه شیکاگو و دانشگاه کمبریج،فناوری محاسبات کوانتومی ممکن است یک ساختار جدید برای تولید کیوبیت در اختیار داشته باشد.

1 ساعت پیش

زومیت نوشت: یک مدل هوش مصنوعی جدید از طریق میکروفون گوشی و با بررسی صدای تایپ کیبورد لپ‌تاپ، می‌تواند رمز عبور کاربران را بازسازی کند.

3 ساعت پیش

گوشی جدید میان‌رده گلکسی A55 از فریمی بهره‌مند خواهد شد که در نگاه نخست شباهتی چشمگیر به گوشی‌های آیفون دارد.

3 ساعت پیش

ایسنا نوشت: واتس‌اپ با عرضه پیام‌های صوتی خود حذف شونده، یک گزینه حریم خصوصی دیگر را به کاربرانش عرضه کرد.

4 ساعت پیش

بیشتر...