خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

تستوسترون پایین در مردان با چه علائمی نمود پیدا می کند خبرآنلاین

 تستوسترون پایین در مردان با چه علائمی نمود پیدا می‌کند؟

کاهش تستوسترون در مردان با افزایش سن، امری شایع است. تستوسترون هورمونی مردانه است که توسط بیضه‌ها تولید می‌شود. این هورمون بر ظاهر و رشد جنسی تأثیر می‌گذارد، تولید اسپرم و میل جنسی را تحریک کرده و به ساخت عضلات و توده استخوانی کمک می‌کند.

الهه جعفرزاده: اگر تولید تستوسترون به شدت کاهش یابد، ممکن است طیف وسیعی از علائم در فرد ظاهر شود. علائم تستوسترون پایین اغلب نامحسوس هستند و می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

1. تغییر خلق و خو

 تستوسترون پایین در مردان با چه علائمی نمود پیدا می‌کند؟

مردان با تستوسترون پایین می‌توانند تغییرات خلقی را تجربه کنند. از آنجایی که تستوسترون بر بسیاری از فرآیندهای فیزیکی بدن تأثیر می‌گذارد، می‌تواند خلق و خو و ظرفیت ذهنی را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

2. ضعف حافظه

هم سطح تستوسترون و هم عملکردهای شناختی، به ویژه حافظه، با افزایش سن کاهش می‌یابد. در نتیجه، پزشکان این نظریه را مطرح کرده‌اند که سطوح پایین‌تر تستوسترون می‌تواند به حافظه آسیب‌ برساند.

 تستوسترون پایین در مردان با چه علائمی نمود پیدا می‌کند؟

بر اساس مطالعاتی که در سال 2019 صورت گرفت، استفاده از مکمل تستوسترون، با بهبود حافظه در مردان مسن که سطح تستوسترون پایینی داشتند، مرتبط است (اگرچه ممکن است تأثیر آن اندک باشد).

3. ریزش مو
تستوسترون در چندین عملکرد بدن از جمله تولید مو نقش دارد. طاسی بخشی طبیعی از روند پیری مردان است. صرف نظر از اینکه عوامل ارثی در بروز طاسی مؤثرند، مردان با تستوسترون پایین ممکن است بیشتر دچار ریزش موهای بدن و صورت نیز شوند.

 تستوسترون پایین در مردان با چه علائمی نمود پیدا می‌کند؟

4. کم‌خونی

براساس مطالعات صورت‌گرفته در سال 2017، پزشکان کاهش تستوسترون را با افزایش خطر کم‌خونی مرتبط دانسته‌اند.

برخی از علائم کم‌خونی عبارتند از: اختلال در تمرکز، سرگیجه، گرفتگی عضلات پا، مشکلات خواب، تپش قلب غیرعادی و ... .

5. کاهش توده عضلانی

مردان با تستوسترون پایین ممکن است متوجه کاهش توده عضلانی شوند، زیرا تستوسترون به عضله‌سازی کمک می‌کند. یک بررسی در سال 2016 نشان داد که تستوسترون بر توده عضلانی تأثیر می‌گذارد؛ البته این موضوع به این معنا نیست که روی قدرت یا عملکرد ماهیچه‌ها هم تأثیری داشته باشد.

6. افزایش چربی بدن

مردان با تستوسترون پایین ممکن است افزایش چربی بدن یا ژنیکوماستی را تجربه کنند؛ که در این حالت حجم بافت سینه افزایش می‌یابد. ژنیکوماستی زمانی رخ می‌دهد که عدم تعادل تستوسترون و استروژن در بدن وجود داشته باشد.

 تستوسترون پایین در مردان با چه علائمی نمود پیدا می‌کند؟

7. کاهش توده استخوانی

پوکی استخوان عارضه‌ای است که اغلب در زنان مشاهده می‌شود، اما مردانی که تستوسترون پایینی دارند نیز با کاهش توده استخوانی مواجه می‌شوند. تستوسترون به تولید و تقویت استخوان کمک می‌کند، بنابراین مردان با تستوسترون پایین، به ویژه مردان مسن، ممکن است حجم استخوان کمتری داشته باشند و بیشتر مستعد شکستگی استخوان باشند.

سایر علل کاهش تستوسترون

شرایط دیگری نیز ممکن است باعث کاهش تستوسترون شوند که شامل موارد زیر است:

· آسیب‌های بیضه

· درمان‌های سرطان (مانند شیمی‌درمانی و پرتودرمانی)

· ایدز

· اعتیاد به الکل

· بیماری کلیوی

· سیروز کبدی

· شرایط غده هیپوفیز

· بیماری‌های خودایمنی

· عفونت

· چاقی

· سندرم متابولیک

· استفاده از داروهای خاص

داشتن تستوسترون پایین ممکن است خطر ابتلا به سایر بیماری‌ها را افزایش دهد؛ بیماری‌هایی چون: پوکی استخوان، دیابت، بیماری قلبی و... .

منبع:healthline#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

روزنامه شرق نوشت: همه چشم‌انتظار خبری از شکستن حکم اعدام هستند، یکی چشم به زمین دوخته و حرفی نمی‌زند، دیگری قطره‌های اشک را از روی صورت خسته خود پاک می‌کند، یکی مادر است و دیگری همسر، یکی بی‌تابی می‌کند و دیگری از ترس آینده پسر سه‌ساله‌اش چهره‌ای مبهوت به خود گرفته است.

17 ساعت پیش

دیجیاتو نوشت: ژنتیک‌شناس سوئدی با رمزگشایی از DNA نئاندرتال‌ها، برنده جایزه نوبل پزشکی ۲۰۲۲ شد

6 ساعت پیش

ایسنا نوشت: پوکی استخوان یک بیماری شایع متابولیک استخوان است که در آن کاهش توده استخوانی رخ می‌دهد. در این بیماری عناصر تشکیل دهنده استخوان از نظر کیفیت تغییر نکرده ولی کمیت آنها کاهش می‌یابد. این بیماری در افراد مسن یک پدیده فیزیولوژیک محسوب می‌شود بنابراین با افزایش سن احتمال بروز آن افزایش می‌یابد.

13 ساعت پیش

همشهری نوشت:در جنگ روانی، اصلی به‌نام پله دوم وجود دارد؛ یعنی داستان / اتفاق از اول تعریف نمی‌شود. به تعبیر بهتر کنش سانسور می‌شود اما واکنش به نحو دلخواه روایت می‌شود.

18 ساعت پیش

ایسنا نوشت: نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که غذاهای پرچرب می‌توانند هوش را تنها در ۹ روز کاهش دهند.

17 ساعت پیش

یک کارشناس گفت: «سازمان‌های مردم نهاد همیشه رابطی هستند میان دولت و مردم، مردم با این سازمان‌ها راحت‌تر ارتباط می‌گیرند چراکه ا جنس خودشان می‌دانند. اما دولت نگاه بالا به پایین دارد از این مسیر اعتماد جلب نمی‌شود، سازمان‌های مردم نهاد صدای مردم هستند و می‌توانند اعتماد ایجاد کنند، مگر با زور و بخشنامه و قانون سرمایه اجتماعی درست می‌شود؟ اما با زور بخشنامه و قانون سرمایه اجتماعی می‌سوزد. سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند ضعف سرمایه اجتماعی را ترمیم کنند.»

10 ساعت پیش

ایرنا نوشت: وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: حوزه گردشگری کشور در طول سال‌های گذشته به دلایلی حال و روز خوشی نداشت و اکنون مانند یک بیمار است که همه باید برای بهبود شرایط این عرصه مهم کوشش کنیم زیرا حالِ خوب گردشگری به سایر بخش های جامعه هم سرایت می کند.

13 ساعت پیش

ایسنا نوشت: رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا از ترافیک پرحجم در جاده چالوس و سه محور دیگر خبر داد.

14 ساعت پیش

محیا نیوز نوشت: برای بعضی دردها نه می‌توان گریه کرد، نه می‌توان فریاد زد، برای بعضی از دردها فقط می‌توان نگاه کرد و بی صدا گریست. این جمله مصداق یک سوگواری جمعی است. غمی که تنها به یک نفر منتهی نمی‌شود و اندوه آن ممکن است بر دل خیلی از افراد بنشیند و اشک خیلی‌ها را بر مزار نرفته بر روی صورتشان بغلتاند.

13 ساعت پیش

بیشتر...