تیتر برتر |
۱ هفته پیش

شرط تحویل زودهنگام واحدهای مسکن ملی اعلام شد جزییات سایت تیتربرتر TitreBartar com

شرط تحویل زودهنگام واحدهای مسکن ملی اعلام شد+جزییات

به گزارشتیتربرتر؛ شهریوماه ۱۳۹۸طرح اقدام ملی مسکنبا حضور رییس جمهور کلنگ زنی شد. اولین واحدها از این پروژه ۴۰۰ هزار واحدی به تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد در روز یکم آبان ماه ۱۳۹۹ به دستور رئیس جمهور افتتاح شد.

این پروژهمسکن ملیاز طریق آورده متقاضیان و ۱۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد ساخته می‌شود. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه های تابستان ۱۳۹۹ به متری ۲.۷ میلیون تومان می رسد.

از آن زمان تاکنون طی سه مرحله ثبت نام از متقاضیان مسکن ملی به عمل آمده است و برخی نیز هنوز منتظر تایید ثبت نام خود هستند و تعداد قابل توجهی نیز در انتظار دریافت کلید واحد مسکونی خود هستند تا از بی خانمانی در این اوضاع اسفناک رهایی یابند.

شرط تحویل واحدهای مسکن ملی

طرح مسکن ملی در دولت دوازدهم کلید خورد و در حالی که هنوز بسیاری از پروژه‌های این مسکن در مراحل ابتدایی ساخت قرار دارند، وزیر راه و شهرسازی از آمادگی برخی از واحدهای این پروژه برای تحویل خبر داده است. با این حال اسلامی این اقدام را مشروط بهواریز به موقع آورده متقاضیانمی‌داند.

وزیر راه و شهرسازی راجع به مسکن مهر گفت: در دولت نهم و دهم طرح جامع مسکن وزارت راه و شهرسازی تعریف شد و در قالب این طرح 2میلیون و 200هزار واحد تعریف شد در دولت‌های قبلی 760 هزار واحد تحویل داده شد هم‌اکنون کم‌تر از 30 هزار واحد باقی مانده است و پرونده مسکن مهر تا پایان دولت بسته خواهد شد.

اسلامی در ادامه اظهار کرد: درطرح ملی مسکن530 هزار واحد در سراسر کشور در حال ساخت است و بخش‌هایی از آن زودهنگام به متقاضیان تحویل داده خواهد شد اما به این شرط است کهمتقاضیان آوردهخود را به‌موقع واریز کنند.

، این اظهارات در حالی است که پیش از این مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، پیشرفت کلی پروژه‌های مسکن ملی را حدود ۲۵ درصد اعلام کرده و گفته بود: واحدهایمسکنملی از فروردین ۱۴۰۰ ماهانه ۲۰ هزار واحد افتتاح می‌شود. در واقع اعلام شد که در نیمه اول سال 1400 حدود 120 هزار واحد مسکن ملی آماده و افتتاح خواهد شد.

اما در حالی که دومین ماه سال نیز به نیمه رسیده اما خبری از افتتاح 40 هزار واحد مسکونی که وعده داده شده بود، نیست و این سوال مطرح است که آیا تنها تاخیر در آورده موجب عدم تحقق وعده مسئولین شده است؟

این در شرایطی است که به نظر می‌رسدتورمو تاخیر در آورده می‌تواند تاخیر در تحویل مسکن ملی را هچه بیشتر کند، به طوریکه مسکن ملی نیز به سرنوشت مسکن مهر دچار شود.

برنامه دولت برای مدیریت بازار مسکن

هر سال با نزدیک شدن به فصل تابستان، بازار نقل‌وانتقال و اجاره مسکن مورد توجه خانوارها قرار می‌گیرد. با توجه به افزایش قیمت در هر دو بازار خریدوفروش و همچنین اجاره، وضعیت بازار مسکن در سال جاری چگونه خواهد بود؟

با قیمت‌های کنونی مسکن و مقایسه با درآمد متوسط جامعه، به‌نظر می‌رسد خانه‌دار شدن افراد به موضوعی سخت و زمان‌بر تبدیل شده است. بر اساس گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران در سال ۱۳۹۹ متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران حدود ۲۴ میلیون تومان بوده است.

از طرف دیگر، تغییرات اجاره‌بهای واحدهای مسکونی نیز به‌گونه‌ای بوده که انتخاب مسکن مقرون به‌صرفه را بیش از پیش برای اجاره‌نشین‌ها دشوار کرده است.

براساس گزارش مرکز آمار ایران در فصل زمستان ١٣٩٩، شاخص قیمت اجاره‌بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری نسبت به فصل پیش ٤.٤ درصد افزایش داشته؛ همچنین میزان تغییرات شاخصقیمت اجاره‌بهادر فصل زمستان ١٣٩٩ نسبت به فصل مشابه سال پیش یا تورم نقطه به نقطه ٢٨.٩ درصد است که نسبت به فصل پاییز پارسال افزایش نیم درصدی را نشان می‌دهد.

نرخ تورم اجاره در چهار فصل منتهی به فصل زمستان ١٣٩٩ نسبت به دوره مشابه سال پیش برابر ٢٧,٥ درصد است. علاوه بر این، متوسط افزایش هزینه اجاره‌بها برای همه خانوارهایی که تمدید قرارداد داشته‌اند، در فصل زمستان ١٣٩٩ برابر با ٣٨,٦ درصد است.

اخذ مالیات از خانه‌های خالی

دومین اقدام دولت که می‌تواند عرضه واحدهای مسکونی را تحت تأثیر قرار دهد، شناسایی خانه‌های خالی و استفاده از ابزارهای مالیاتی است. دولت بر این باور است که دریافت مالیات از واحدهای مسکونی خالی می‌تواند به عنوان انگیزه‌ای برای مالکان مطرح باشد و عرضه مسکن در هر دو بازار خریدوفروش و همچنین اجاره را افزایش دهد.

بر این اساس سرپرستان خانوار مکلف به ثبت اطلاعات سکونتی خود در سامانه املاک و اسکان شده‌اند.

براساس آخرین آمار رسمی مربوط به سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، تعداد واحدهای مسکونی خالی در کشور تا پایان این سال حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد اعلام شده است.

بهره‌برداری از طرح ملی اقدام مسکن

سومین اقدام دولت برای تأمین مسکن مقرون به‌صرفه از سال ۱۳۹۸ آغاز شده است. دولت از حدود دو سال گذشته طرح ملی اقدام مسکن را برای رونق‌دهی به بخش مسکن در دستور کار خود قرار داده است.

طرح ملی اقدام مسکن با هدف‌گذاری ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی کار خود را شروع کرده است. این طرح در بیش از ۷۷۰ شهر کشور در حال اجراست که هر کدام مراحل مختلفی را طی می‌کند.

پروژه‌های این طرح در برخی از شهرها در سال گذشته افتتاح شد و پیش‌بینی می‌شود بر اساس برنامه‌ریزی دولت، در برخی شهرها تا پایان دولت دوازدهم شاهد بهره‌برداری و تحویل این پروژه‌ها باشیم.

با به نتیجه رسیدن اقدامات دولت در سال جاری این امید وجود دارد که رشد قیمت‌ها در بازار مسکن کمتر از گذشته باشد و از شتاب نرخ‌ها سال ۱۳۹۹ در سال جاری کاسته شود.

امسال خانه گران می‌شود؟

با توجه به رشدقیمت مسکندر سال‌های اخیر به‌ نظر می‌رسد در سال ۱۴۰۰ نرخ تورم مسکن از نرخ تورم عمومی کمتر باشد. علاوه بر این، قدرت پرداخت طرف تقاضا نیز دیگر عامل محدودکننده افزایش قیمت‌ در بازار مسکن و اجاره خواهد بود.

دولت معتقد است بخشی از چالش‌هایبازار مسکنبه دلیل کمبود در بخش عرضه ایجاد شده و بر این اساس، سیاست‌هایی را بودجه سال ۱۴۰۰ برای تحریک طرف عرضه در نظر گرفته است.

در بودجه سال جاری ساخت یک میلیون واحد مسکونی برنامه‌ریزی و پیش‌بینی شده است.

تأمین مالی ساخت این واحدهای مسکونی توسط وام ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی انجام خواهد شد که بر اساس بودجه ۱۴۰۰، بانک‌ها مکلف به پرداخت آن برای ساخت واحدهای مسکونی هستند تا هدف تعیین شده از سوی دولت یعنی عرضه یک میلیون واحد مسکونی جدید، محقق شود.

گردآورنده: الهام خلیلی خو#‌اقتصاد منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

گروه استان‌ها- سال‌هاست بیماران خاص لرستان علاوه بر درد بیماری مجبوراند رنج کمبود دارو را در نبود داروخانه تخصصی هلال احمر برای ارائه داروهای تک‌ نسخه‌‌ای ویژه بیماران خاص را تحمل و با مشقت زیاد داروی خود را از استان‌های دیگر تهیه کنند.

نیم ساعت پیش

رئیس هیئت والیبال ورامین گفت: متاسفانه باشگاه‌های پولدار، کمر والیبال ایران می‌شکنند و کسی هم نمی‌خواهد حرفی بزند.

نیم ساعت پیش

مردم ولایتمدار سیستان وبلوچستان گفتند: فریاد آزادی قدس در جهان مجازی قوت قلبی برای مبارزان مقاوم فلسطینی است.

نیم ساعت پیش

معاون اداره کل ورزش و جوانان لرستان می‌گوید: سال گذشته پرداخت متناسب با اعتبار مصوب وام ازدواج در لرستان ۸۲ درصد بوده است.

نیم ساعت پیش

مدیرکل بهزیستی لرستان از واکسینه شدن ۸۰ سالمند در استان خبر داد.

نیم ساعت پیش

از آنجا که صنایع دستی بیشتر به ­عنوان هدیه خریداری می شوند نیازمند بسته­ بندی ­هایی در خور ارزش هستند، اگر فعالان این عرصه به فکر بسته بندی نباشند، هیچ­ گاه نمی توانند این صنعت را جهانی کنند و به فکر صادرات آن باشند، زیرا در صادرات یکی از عوامل موفقیت فروش بسته ­بندی با کیفیت است.

نیم ساعت پیش

منابع خبری از شلیک راکت از غزه به سمت اراضی اشغالی فلسطین خبر دادند.

نیم ساعت پیش

حسین فروغی، مدیر سازمان بسیج عشایری سپاه سلمان سیستان و بلوچستان از توزیع یکصد بسته‌معیشتی در منطقه عشایری چاه روستای "ذوالفقار" زاهدان خبر داد.

نیم ساعت پیش

تعداد شهدای تجاوزات رژیم صهیونیستی به نوار غزه به ۱۰۹ تن از جمله ۲۸ کودک و ۱۵ زن افزایش یافت.

نیم ساعت پیش

کارشناس مسکن با بیان "بخش مسکن به حالت نیمه‌کما رفته است" گفت: به دلیل کنترل بازار ارز توسط دولت و وضع بد بورس، سرمایه‌گذاران به بازار مسکن کوچ کرده‌اند.

نیم ساعت پیش

یادواره شهید مدافع حرم حسن قاسمی‌دانا در مشهد مقدس با حضور خانواده محترم شهدا، مسئولان لشکری و کشوری، مسئولان استان و جمعی از همرزمان برگزار می‌شود.

نیم ساعت پیش

مطالعه اخیر محققان "انستیتو پاستور" نشان داده است که واکسیناسیون دوگانه موش‌ها در برابر یک جفت مولکول سیگنالینگ ایمنی، آنها را حداقل ۱۱ هفته در برابر آسم آلرژیک محافظت می‌کند.

نیم ساعت پیش

ارتش رژیم صهیونیستی آمار تلفات این رژیم در پی حملات موشکی مقاومت فلسطین از نوار غزه را اعلام کرد.

نیم ساعت پیش

علی نجفی زاده روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زاهدان، در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون ...

نیم ساعت پیش

مهاجم آرژانتینی منچسترسیتی با سران بارسلونا برای پیوستن به این تیم به توافق اولیه رسید.

نیم ساعت پیش

بیشتر...