عصر ایران |
2 ماه پیش

اسکن ها تغییرات مغزی در مبتلایان کووید طولانی را نشان می دهند

یک مطالعه جدید براساس اسکن مغز گزارش می دهد که افراد مبتلا به کووید طولانی مدت تغییرات مغزی متفاوتی با مغز بیماران کووید ۱۹ که کاملاً بهبود یافته اند، نشان می دهند.

محققان گزارش می‌دهند که کووید ۱۹ الگوی خاصی از تغییرات ساختاری میکروسکوپی را در مناطق مختلف مغز افراد مبتلا به کووید طولانی ایجاد کرده است.

به گزارش مهر، دکتر الکساندر راو متخصص نورو رادیولوژی در بیمارستان دانشگاه فرایبورگ آلمان و سرپرست تیم تحقیق، گفت: «تا جایی که ما می‌دانیم، این اولین مطالعه‌ای است که بیماران مبتلا به کووید طولانی مدت را با گروهی بدون سابقه کووید ۱۹ و گروهی که عفونت کووید ۱۹ را پشت سر گذاشته اند اما به طور ذهنی آسیبی ندارند، مقایسه می‌کند.»

محققان تخمین می‌زنند که بین ۱۰ تا ۲۵ درصد از بیماران مبتلا به عفونت کووید به کووید طولانی مبتلا می‌شوند.

کووید طولانی مدت شامل مجموعه‌ای از علائم مختلف است که می‌تواند برای هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از غلبه بر بیماری اولیه ادامه داشته باشد.

علائم می‌تواند شامل مه مغزی، خستگی، درد مفاصل یا ماهیچه، تنگی نفس، اختلالات گوارشی، تپش قلب، و تغییر در حس بویایی یا چشایی باشد.

برای این مطالعه، محققان با استفاده از یک تکنیک جدید MRI که حرکت مولکول‌های آب را در بافت‌ها تجزیه و تحلیل می‌کند، مغز شرکت‌کنندگان را اسکن کردند. این روش می‌تواند اطلاعات دقیقی در مورد ریزساختار مغز ارائه دهد و حتی تغییرات بسیار کوچک در مغز را تشخیص دهد.

افراد اسکن شده شامل ۸۹ بیمار مبتلا به کووید طولانی مدت، ۳۸ بیمار که به طور کامل از عفونت کووید بهبود یافته بودند و ۴۶ فرد سالم بدون سابقه کووید بود.

محققان هیچ گونه از دست دادن حجم مغز یا ضایعاتی که ممکن است علائم طولانی کووید را توضیح دهد، پیدا نکردند.

اما نتایج نشان می‌دهد تغییرات کوچکی در مناطق مختلف مغز مشاهده شد که بین افراد مبتلا به کووید طولانی مدت و افرادی که به طور کامل بهبود یافته بودند، تفاوت داشت.

آنها به طور خاص ارتباطی بین این تغییرات ریزساختاری و شبکه‌های مغزی خاص مربوط به بروز علائم مه مغزی، خستگی و حس بویایی پیدا کردند.

محققان امیدوارند در آینده بیماران را دوباره بررسی کنند تا ببینند آیا علائم بالینی آنها تغییر می‌کند یا خیر و آیا این تغییرات می‌تواند به ساختار مغز مربوط باشد.

کانال عصر ایران در تلگرام
تماشاخانه
یک غذای چینی که مطمئنا به آن لب نمی زنید (ویدئو)

یک غذای چینی که مطمئنا به آن لب نمی زنید (ویدئو)

logo-vid

ببینید صاحبخانه چینی یک اتاق تحویل داد و زباله‌دانی پس گرفت (فیلم)

logo-vidفیلم های دیگر
عضویت در اینستاگرام عصر ایران
۱۵ سال پیش در چنین روزی
این لحظه با حافظ
نظرات کاربران


#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ملی پوش اسکواش ایران به مقام قهرمانی مسابقات جایزه بزرگ در کیش رسید.

یک ربع پیش

جلسه 464 شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و با حضور اعضای شورا در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

یک ربع پیش

حجت الاسلام خطیب گفت: مقوله امنیت در ایران اسلامی «مردم‌پایه» می‌باشد و به همین دلیل همه‌ی ما، امنیت را مدیون مردم عزیزمان هستیم. لذا مردم با مشارکت در انتخابات، امنیت را پایدار می‌کنند.

یک ربع پیش

مراسم تشییع پیکر آیت‌الله عبدالقائم شوشتری، استاد پیشین حوزه‌های علمیه قم و اصفهان و یکی از مجتهدان و عرفای معاصر شیعی با حضور عموم مردم و علمای اصفهانی برگزار شد.

یک ربع پیش

انجمن خبرنگاران و عکاسان ورزشی در پی درگیری مدافع تیم فوتبال تراکتور تبریز با خبرنگاران نامه‌ای به رئیس فدراسیون فوتبال ارسال کرد.

یک ربع پیش

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر از صادرات 400 میلیون یورو محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان این استان در 10 ماه امسال به کشورهای مختلف خبر داد.

یک ربع پیش

سقف هزینه‌های تبلیغاتی داوطلبان انتخابات مجلس در حوزه‌های انتخابیه خوزستان اعلام شد.

یک ربع پیش

فرماندار مرکز حوزه انتخابیه تهران ، فهرست شعب و اسامی نامزدهای نهایی انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه اقلیت‌های مذهبی را اعلام کرد.

یک ربع پیش

کارشناس مسائل راهبردی گفت: انتخابات با مشارکت بالا بدون شک موجب افزایش انسجام ملی می‌شود و متعاقب آن به‌طور طبیعی امنیت ملی افزایش می‌یابد و دندان طمع دشمن شکسته خواهد شد.

یک ربع پیش

بیشتر...