کلینیک یادمان |
5 ماه پیش

فیزیوتراپی زانو: نحوه، هزینه فواید فیزیوتراپی زانو درد کلینیک یادمان

فیزیوتراپی زانو

فیزیوتراپی زانو: نحوه، هزینه و فواید فیزیوتراپی زانو درد چگونه است؟


فیزیوتراپی زانو: نحوه، هزینه و فواید فیزیوتراپی زانو درد چگونه است؟

زانوها یکی از پیچیده‌ترین مفاصل در بدن شما هستند که باید نیرویی در حدود 6 برابر وزن بدن شما را تحمل کنند. به طور متوسط، مفاصل زانو حدود یک میلیون مرتبه در سال خم می‌شوند بنابراین این که دچار مشکل شوند دور از انتظار نیست. بسیاری از زانو دردها ممکن است با فیزیوتراپی به موقع و بدون نیاز به انجام تزریق‌های دردناک یا مصرف دارو به سرعت بهبود یابند. فیزیوتراپی باید در مرحله اول و قبل از انجام هر گونه عمل و فرایند تهاجمی مانند عمل‌های جراحی انجام شود.


آسیب‌دیدگی زانو باعث بروز درد در یک بخش مهم بدن شده و ممکن است مفصل و عضلات را نیز درگیر کند. مصرف دارو ممکن است مفید باشد اما متخصصین کلینیک فیزیوتراپی و توان‌بخشی یادمان می‌توانند در مورد روش‌های تسکین درد که در کنار مصرف دارو مؤثر هستند با شما صحبت کرده و مشاوره بدهند.
فیزیوتراپی یک بخش مهم درمانی برای بیشتر افراد مبتلا به درد زانو یا افرادی که دچارآسیب‌دیدگی زانوشده‌اند است. این اقدامات توسط یکمتخصص فیزیوتراپیکه عضوی از تیم تخصصی درمان است انجام می‌شود و به شما کمک می‌کند تا فعالیت‌های خود را دوباره آغاز کرده و زندگی مستقل خود را در منزل و محل کار ادامه دهید. این متخصصین در ارزیابی حرکات، خبره بوده و می‌توانند به شما نشان دهند که چگونه از مفاصل خود محافظت کنید. متخصصین فیزیوتراپی برای تشخیص و درمان مشکلات عضلات و مفاصل آموزش دیده‌اند.
متخصص فیزیوتراپی می‌تواند به شما در درک آن چیزی که برای عضلات یا مفاصل شما اتفاق افتاده است کمک کند. درک درد زانو به شما کمک می‌کند که اثرات آن را مدیریت کنید.

زانو چگونه کار می‌کند؟
زانو چگونه کار می‌کند؟

مفصل زانو محل تلاقی استخوان ران با استخوان ساق پا است. انتهای هر یک از این استخوان‌ها با غضروف پوشیده شده است که باعث می‌شود این استخوان‌ها بدون داشتن اصطکاک روی یکدیگر لغزیده و حرکت کنند. مفصل زانو دو قطعه غضروفی اضافی به نام مینیسک نیز دارد که بار را به طور مساوی در زانو توزیع می‌کند.
مفصل زانو توسط چهار رباط در محل خود نگه داشته می‌شود. این باندهای قوی و ضخیم درون و اطراف کپسول مفصل قرار دارند و همراه با خود کپسول از حرکت استخوان‌ها در جهت‌های نادرست و دررفتگی آنها جلوگیری می‌کنند. عضلات ران (عضلات چهار سر ران) نیز به حفظ زانو در محل آن کمک می‌کنند.

انواع مشکلات زانو

انواع مشکلات زانو

درد زانوممکن است علت‌های متعددی داشته باشد. یکی از دلایل اصلی آن ابتلا به استئو آرتریت است که یک بیماری است که بر مفاصل تأثیر می‌گذارد. سطوح درون مفصل ممکن است دچار آسیب‌دیدگی شده و مفصل نتواند به طور روان حرکت کند. برخی از علل دیگر و شایع مشکلات زانو عبارتند از:
• درد پاتلافیمورال
• آسیب‌دیدگی مینیسک
آسیب‌دیدگیرباط صلیبی
• دررفتگی یا پیچ‌خوردگی زانو

راه‌های درمان مشکلات زانو

داروها و کرم‌های مختلف و بسیار متنوعی برای درمان زانو وجود دارند شما می‌توانید از مسکن‌ها برای تسکین درد استفاده کنید. مسکن‌هایی مانند پاراستامول و ایبوپروفن نیز ممکن است مفید باشند و شما باید در صورت نیاز از آنها استفاده کنید. مصرف منظم این داروها از اهمیت زیادی برخوردار است و مصرف میزان و دوز توصیه شده این داروها می‌تواند به کنترل در کمک کرده و به شما این امکان را بدهد که تمرینات ورزشی خود را ادامه دهید. این داروها را باید قبل از این که درد زانوی شما بسیار شدید شود مصرف کنید. مصرف این داروها قبل از انجام تمرینات ورزشی می‌تواند به شما کمک کند که فعال بمانید و درد بیشتری احساس نکنید.
اگر باردار هستید یا به آسم، مشکلات گوارشی یا زخم معده مبتلا هستید نباید بدون مشورت با پزشک از ایبوپروفن یا آسپیرین استفاده کنید. داروها ممکن است عوارض جانبی داشته باشند بنابراین باید برچسب آنها به دقت مطالعه کنید و از پزشک داروخانه سؤالات خود را بپرسید.
اگر داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک مؤثر واقع نشدند، پزشک مسکن‌های قوی‌تر یا کرم کاپساسین که می‌توانید آن را مستقیم روی زانوی خود بمالید برای شما تجویز می‌کند.
دارودرمانی تنها به طور موقت درد ناشی از آسیب‌دیدگی زانو را کاهش می‌دهد یا برطرف می‌کند؛ اما آسیب‌دیدگی را رفع نمی‌کند و مشکل اصلی همچنان باقی می‌ماند. عمل جراحی نیز برای آسیب‌دیدگی‌های شدیدی که با فیزیوتراپی برطرف نمی‌شود به کار می‌رود. با توجه به اینکه قبل از اقدام به عمل جراحی برای آسیب‌دیدگی زانو از جلسات فیزیوتراپی استفاده می‌شود در این مقاله به توضیح روش درمانی فیزیوتراپی برای آسیب‌دیدگی زانو می‌پردازیم.

فیزیوتراپی برای زانو

فیزیوتراپی برای زانو

اگر درد زانو باعث ایجاد اختلال در انجام فعالیت‌های شما شده است و یا بهبود نمی‌یابد باید از پزشک بخواهید که شما را به یک متخصص فیزیوتراپی ارجاع دهد. فیزیوتراپی می‌تواند به شما در مدیریت درد و تقویت و انعطاف‌پذیری عضلات و مفاصل کمک کند. متخصص فیزیوتراپی ممکن است اقدامات درمانی مختلفی را برای شما به کار گیرد و به شما در درک مشکل و بازگشت به فعالیت‌های روزمره کمک کند. متخصص فیزیوتراپی می‌تواند توصیه‌های لازم برای افزایش سطح فعالیت‌ها بدون داشتن درد را به شما ارائه کرده و بین استراحت و فعالیت‌های شما تعادل را برقرار کند.
اقدامات درمانی فیزیوتراپی شامل موارد زیر می‌شود:
• یک برنامه تمرینی ورزشی
• توصیه‌های عمومی برای افزایش سطح فعالیت‌ها و جلوگیری از آسیب‌دیدگی‌های ورزشی
• درمان‌های تسکین‌دهنده مانند استفاده از گرما یا سرما، تحریکت الکتریکی عصبی، ماساژ درمانی، درمان‌های دستی، طب سوزنی و تپینگ
• تهیه ابزارهای کمکی برای راه رفتن یا اسپیلینت به منظور کمک به فعال و مستقل بودن

فیزیوتراپیست چگونه به درمان مشکلات زانو می‌کند؟

متخصص فیزیوتراپی نخست سؤالاتی از شما می‌پرسد و مفاصل شما را معاینه می‌کند تا مشخص شود کدام قسمت دردناک است. این معاینات به وی کمک می‌کند تا بتواند درمان مناسب و متناسب با نیازهای شما را ارائه کند.
متخصص فیزیوتراپی قدرت عضلانی شما را مورد ارزیابی قرار داده و دامنه حرکتی مفاصل شما را اندازه‌گیری می‌کند و روش‌ها و تمرینات ورزشی که به کار کردن مفاصل شما کمک می‌کند را ارائه می‌دهد.
برخی متخصصان فیزیوتراپی به استخر آب درمانی نیز دسترسی دارند که این امکان را به شما می‌دهد که برخی تمرینات را در آب گرم این استخرها انجام دهید. انجام این حرکات در آب برای بسیاری از افراد راحت‌تر است – گرما تسکین‌دهنده است و غوطه‌وری در آب کمک می‌کند که بتوانید وزن خود را تحمل کرد و مفاصل و عضلات خود را بدون این که به آنها فشاری وارد شود در آب حرکت دهید. به طور عمومی متخصص فیزیوتراپی ممکن است اقدامات زیر را انجام دهد:
• ارائه مشاوره و اطمینان بخشی
• کمک به شما در بازیابی اعتماد به نفس در مورد مدیریت بیماری
• کاهش نگرانی‌ها و عدم قطعیت‌ها
• تنظیم اهداف درست برای فعال نگه داشتن شما

روش‌های فیزیوتراپی زانو

متخصص فیزیوتراپی در جلسات درمانی از روش‌های مختلفی برای بهبود وضعیت بیمار بر اساس شدت آسیب بهره می‌گیرد. برخی از رایج‌ترین روش‌های فیزیوتراپی زانو عبارت‌اند از:

دستگاه‌های تحریک الکتریکی عصب

دستگاه‌های تحریک الکتریکی عصب
تحریک الکتریکی عصب با مسدود کردن پیام‌های درد که به سمت مغز ارسال می‌شوند و تغییر درک شما نسبت به درد کار می‌کند. دستگاه تحریک الکتریکی عصب یک دستگاه الکترونیکی کوچک است که پالس‌هایی را از طریق پدهایی که روی پوست قرار داده می‌شوند برای انتهای عصب ارسال می‌کند. این کار باعث ایجاد احساس سوزن سوزنی شدنی می‌شود که ممکن است تسکین‌دهنده و آرامیش بخش باشد.

الکتروتراپی

الکتروتراپی

الکتروتراپی با استفاده از روش‌هایی مانند اولتراسوند و لیزر درمانی کم‌توان انجام می‌شود و به تسریع روند بهبودی و در نتیجه کاهش درد کمک می‌کند.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی به شل شدن عضلات و حرکت راحت‌ترمفصل زانوکمک می‌کند. یک متخصص درمانگر قادر است که منبع درد را به دقت تعیین کرده و شما را به طور مؤثری ماساژ دهد. تحریک بافت‌های نرم بدن به دفع سموم از طریق خون و سیستم لنفاوی کمک می‌کند.

درمان‌های دستی

درمان‌های دستی

درمان‌های دستی به ارتقای دامنه حرکتی در مفصل کمک می‌کند. این روش درمانی برای همه بیماران مناسب نیست اما متخصص فیزیوتراپی تشخیص می‌دهد که آیا به کار گیری این روش برای شما مناسب است یا نه.

ورزش و حرکات اصلاحی چگونه به درمان زانو درد کمک می‌کند؟

تمرینات ورزشی می‌توانند تناسب اندام شما را افزایش داده و به شما در کاهش وزن یا حفظ وزن سالم کمک کرده و توانایی‌های حرکتی شما را بهبود بخشیده و باعث می‌شود که احساس اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید.
نکته مهم، یافتن تمرین‌هایی لذت‌بخش است که بتوانید به طور منظم آنها را انجام دهید. در این مورد فکر کرده و با متخصص فیزیوتراپی مشورت کنید – اگر شما بخواهید انجام تمرین‌های ورزشی را شروع کنید وی به شما در ارائه این برنامه کمک می‌کنند و تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز یا آموزش‌های لازم را برای شروع به شما ارائه می‌دهد.

بلند کردن پا به صورت صاف و مستقیم (در حالت نشسته)

بلند کردن پا به صورت صاف و مستقیم (در حالت نشسته)

با وضعیت مناسب بدنی روی یک صندلی بنشینید و تکیه بدهید. پای خود را صاف کرده و بالا ببرید. این حالت را تا 10 شماره حفظ کنید و سپس به آرامی پای خود را پایین بیاورید. این حرکت را 10 مرتبه برای هر پا تکرار کنید. اگر شما می‌توانید این تمرین را به راحتی انجم دهید، می‌توانید وزنه‌هایی به مچ پای خود وصل کرده و با انگشان پای خود بالا ببرید. سعی کنید این تمرین را هر موقع که نشسته‌اید انجام دهید.

بلند کردن پا به صورت صاف و مستقیم (در حالی که دراز کشیده‌اید)

بلند کردن پا به صورت صاف و مستقیم (در حالی که دراز کشیده‌اید)یک پای خود را از زانو خم کنید. پای دیگر را صاف کرده و آن را بلند کنید و این حالت را به اندازه 5 شماره حفظ کرده و پای خود را پایین بیاورید. این تمرین را 5 مرتبه برای هر پا تکرار کنید. سعی کنید این تمرین را هر روز صبح و شب در حالی که در رختخواب دراز کشیده‌اید انجام دهید.

کشش پا

blank

در حالی که پاهای خود را جلوی خود دراز کرده‌اید روی زمین بنشینید. پاهای خود را روی زمین نگه دارید، به آرامی یک زانوی خود را خم کنید تا در آن احساس کشش کنید. این حالت را 5 ثانیه حفظ کنید. پای خود را تا آنجا که می‌توانید صاف کنید و این حالت را 5 ثانیه حفظ کنید. این تمرین را 10 مرتبه برای هر پا تکرار کنید.

انداختن پاها روی یکدیگر

blank

روی لبه یک میز یا تخت بنشینید. مچ یک پای خود را روی پای دیگر بیندازید. پای بالایی خود را به سمت پایین بکشید و پای پایین خود را به سمت بالا بکشید تا زمانی که در عضلات ران خود تنش را احساس کنید. این حالت را 10 ثانیه حفظ کنید و سپس عضلات خود را آزاد کنید. پاهای خود را عوض کرده و تمرین را تکرار کنید. این تمرین را 4 مرتبه برای هر پا تکرار کنید.

نشست و برخاست

blank

روی یک صندلی بنشینید. بدون استفاده از کمک دست‌ها، برخیزید و سپس دوباره بنشینید. هر حرکت را باید به آرامی و کنترل شده انجام دهید. این تمرین را به مدت یک دقیقه انجام دهید. با پیشروی در انجام تمرین سعی کنید که تعداد دفعات نشست و برخاست را در یک دقیقه افزایش دهید و سپس ارتفاع صندلی خود را کاهش داده و تمرین را تکرار کنید.

استپ آپ

استپ آپ

با پای راست خود از پله بالا بروید. پای چپ خود را بالا بیاورید و سپس پای راست خود را پایین ببرید. این تمرین را برای هر پا انجام دهید تا به نفس نفس بیفتید. در صورت نیاز می‌توانید از نرده‌های پلکان کمک بگیرید. هر چه شما در انجام این تمرین پیشرفت کنید می‌توانید تعداد قدم‌هایی را که در مدت یک دقیقه برمی‌دارید و همچنین ارتفاع پله‌ها را افزایش دهید.

اسکات زانو

اسکات زانو

پشت یک صندلی را بگیرید. تا زمانی که کشکک زانوی شما مقابل انگشت شصت پای شما قرار گیرد زانو بزنید. دوباره بایستید. این تمرین را حداقل 10 مرتبه تکرار کنید، سعی کنید هر دفعه بیشتر زانو بزنید. هرگز زانوی خود را بیش از زاویه مجاز آن خم نکنید.

سؤالات متداول

آیا ورزش کردن برای زانو درد مضر است؟

ورزش کردن به خودی خود برای زانو درد مضر نیست؛ اما باید توجه داشته باشید که ورزش‌های سنگین و شدیدی که به زانو فشار می‌آورند ممکن است آسیب‌دیدگی آن را بدتر کند؛ بنابراین باید حرکات و تمرینات آرام و ملایم انجام دهید. بهتر است قبل از انجام هر گونه ورزش با پزشک یا فیزیوتراپ خود مشورت کنید.
ورزش را باید به صورت تدریجی شروع کنید، خودتان را نباید اذیت کنید و به تدریج فعالیت‌های خود را افزایش دهید. ممکن است در زمان شروع تمرین کمی درد داشته باشید اما این درد باید پس از تقویت عضلات و مفاصل بهبود یابد.

بین جلسات فیزیوتراپی برای کاهش درد زانو چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

در فاصله بین جلسات فیزیوتراپی می‌توانید اقدامات ردمانی زیر را انجام دهید:
• می‌توانید از بسته یخ روی مفاصل متورم و گرم استفاده کنید.
• پدهای گرمایی به کاهش تنش و خستگی عضلانی کمک می‌کنند.
• استفاده از اسپیلینت روی مفاصل دردناک و متورم، به عنوان مثال در هنگام شعله‌ور شدن درد ناشی ازروماتیسم مفصلیممکن است مفید باشد.

درمان اختلال بلع و مشکلات غذا خوردن در کودکان و بزرگسالان (دیسفاژیا)#‌توانبخشی #‌فیزیوتراپی منبع: کلینیک یادمان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

پرکاری تیروئید بر متابولیسم تمام سلول‌های بدن شما تاثیر می‌گذارد. روش شناسایی به‌موقع و درمان بیماری پرکاری تیروئید را در این مطلب بخوانید.

3 روز پیش

همه خوردن شیرینی را دوست داریم. برای بیشتر افراد شکر و قند به یک هوس تبدیل می‌شود. در این مطلب بخوانید. چطور با هوس شیرینی خوردن مقابله کنیم .

3 روز پیش

یبوست، کاهش حرکات روده و یا مشکل دفع مدفوع است. برای دانستن پاسخ سوال برای درمان یبوست چی بخوریم با مجله دلتا همراه باشید.

4 روز پیش

عسل و دارچین هر دو دارای خواص ضد میکروبی، ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی قوی هستند. در این مطلب درباره خواص و فواید دارچین و عسل بخوانید.

4 روز پیش

اگر فکر می‌کنید با مصرف سبزیجات سلامتی خود را بیشتر تضمین کرده‌اید پس همراه مجله دلتا باشید تا خطر زیاده روی در خوراکی ها را بدانید.

4 روز پیش

دانه شاهدانه از مغذی‌ترین مواد غذای و قابل‌هضم‌ترین دانه‌ها است.مجله دلتا در این مطلب به برخی از فواید و خواص شاهدانه اشاره می‌کند.

4 روز پیش

با شروع سرما همه‌چیز برای شروع انواع سرماخوردگی‌ها و آنفولانزا‌ مهیا است. مواد غذایی ضد سرماخوردگی و آنفولانزا را بشناسید.

5 روز پیش

برخی از انواع چای‌ها دارای خواص ضدالتهابی و تسکین‌دهنده دارند. همراه مجله دلتا باشید تا با خواص شستن چشم با چای آشنا شوید.

6 روز پیش

گردو یک آجیل مغزدارمفید است، اما مصرف بیش‌ازحد هر چیز مطمئنا عوارضی دارد. همراه مجله دلتا باشید تا بیشتر با مضرات مصرف زیاد گردو آشنا شوید.

6 روز پیش

خیار شور منبعی از آنتی‌اکسیدان‌ها است و در بهبود سیستم گوارشی، کنترل دیابت، ارتقاء سلامت کبد و غیره موثر است. خواص و فواید خیارشور را بخوانید.

۱ هفته پیش

در هر زمانی از روز یا شب، ممکن است احساس بی‌حسی و خواب‌رفتگی در دست‌ها به وجود آید. علت خواب رفتن دست و روش درمان آن را در این مطلب بخوانید.

۱ هفته پیش

برگ گل گاوزبان و گل آن هم به‌صورت خشک‌شده و هم به‌صورت دمنوش در طب ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد. خواص گل گاوزبان را در این مطلب بخوانید.

۱ هفته پیش

سرطان یکی از بیماری‌های بسیار رایج است که سالانه جان بسیاری از مردم را می‌گیرد. در ادامه این مطلب تعدادی از مواد غذایی سرطان زا را بشناسید.

۱ هفته پیش

برخی از خواص شیره خرما هیچ‌گاه به ذهن افراد خطور نخواهد کرد. با مجله دلتا همراه باشید که بیشتر با فواید شیره خرما برای سلامتی آشنا شوید.

۱ هفته پیش

چربی‌های غیراشباع فواید زیادی به جسم و مغز ما می‌رسانند. همراه مجله دلتا باشید تا با چربی های مفید برای سلامتی آشنا شوید.

۱ هفته پیش

بیشتر...