خبرگزاری ایسنا |
2 ماه پیش

نگرانی کشاورزان خراسان شمالی از ورود یک مهمان ناخوانده خارجی ایسنا

نگرانی کشاورزان خراسان شمالی از ورود یک مهمان ناخوانده خارجی

ایسنا/خراسان شمالیمدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: یکی از نگرانی‌های مهم کشاورزان این استان برای این سال زراعی، ورود کرم برگ‌خوار پاییزه است.

محمد رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: کرم برگ‌خوار پاییزه یکی از آفت‌های قرنطینه‌ای خارجی است که برای اولین‌بار وارد کشور شده و اکنون در مناطق جنوبی کشور در حال فعالیت است. طبق پیش‌بینی سازمان حفظ نباتات، این آفت خارجی مسیرهای شمالی کشور را طی می‌کند و کشورهایی را مانند ارمنستان، روسیه و ... درگیر خواهد کرد.

وی ادامه داد: اکنون این آفت در مناطق جنوبی به شدت فعالیت دارد و با گرم شدن دمای هوا به خراسان شمالی خواهد رسید.

رضایی با اشاره به اینکه این آفت دو ویژگی مهم دارد، بیان کرد: کرم برگ‌خوار پاییزه (به‌صورت پروانه است) قدرت پرواز خیلی زیادی دارد، بخصوص اگر در مسیر باد قرار داشته باشد.از سوی دیگر، این آفت میزبان‌های غذایی متنوعی دارد، یکی از گیاهان اصلی که از آن تغذیه می‌کند، ذرت است؛ البته دیده شده که به مزارع گوجه‌فرنگی، پیاز، سیب زمینی، گندم و جو نیز خسارت زده است.

وی با بیان اینکه در همین راستا جلسه ستاد بحران در استان برگزار شد، تاکید کرد: برای آگاهی کشاورزان، ردیابی این آفت و مبارزه با آن نیاز به اعتبار و امکانات است و اختصاص اعتبار ۹ میلیارد تومان برای استان پیش‌بینی شده است.

رضایی بیان کرد: در هر صورت، این آفت از اوایل اردیبهشت‌ماه به خراسان شمالی می‌رسد. بنابراین باید برای کشاورزان با هدف آمادگی برای مبارزه با این آفت، کلاس آموزشی برگزار شود.

وی اظهار کرد: اکنون یکی از راه‌های انتقال کرم برگ‌خوار پاییزه به خراسان شمالی، انتقال علوفه از استان‌های جنوبی به این استان است. این آفت تا شروع فصل گرما به‌صورت شفیره باقی می‌ماند و بعد از گرم شدن هوا، فعالیت خود را آغاز می‌کند. باید عملیات ردیابی برای از بین بردن کانون‌ها انجام شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با تاکید بر اینکه تنها راه مبارزه با آن سمپاشی است، ادامه داد: باید اعتبار لازم برای خریدن سم با هدف مبارزه با این آفت تا زمان شروع مبارزه کشاورزان اختصاص یابد.

وی با بیان اینکه هر آفتی یک دشمن طبیعی در طبیعت دارد، افزود: از آنجا که این آفت، خارجی است و برای اولین بار وارد کشور شده است، حدود دو سال طول می‌کشد تا دشمن طبیعی آن پیدا و وارد عمل شود. بنابراین بهترین شیوه مبارزه اکنون سمپاشی است.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئیس پلیس پیشگیری استان سمنان با بیان اینکه صاحبان خودرو باید از وسایل نقلیه خود نگهداری اصولی داشته باشند، گفت: باید توجه کرد که گاهی شتاب در نحوه و مکان پارک خودرو برای انجام کاری زمینه برای سرقت فراهم می‌کند.

نیم ساعت پیش

رییس سازمان امور دانشجویان گفت: در بازنگری آیین‌نامه شوراهای موارد خاص ضمن صیانت از مقررات آموزش عالی دانشجویان دارای شرایط خاص مورد حمایت جدی قرار می‌گیرند.

4 دقیقه پیش

3 کتاب «آقا شیره کجا رفت؟» نوشته جعفر توزنده‌جانی به همراه ترجمه «این‌ که فقط یکی است!» نوشته تریسی کُردرُی و «هایدی حشره‌ ترکه‌ای» نوشته اُرا پارکِر منتشر شد.

یک ربع پیش

معاون وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به استخدام ۱۰ هزار معلم تربیت‌بدنی در آزمون استخدامی فروردین ۱۴۰۳ گفت:دانش‌آموزان قهرمان رشته‌های ورزشی بدون کنکور وارد دانشگاه فرهنگیان می‌شوند.

یک ربع پیش

تیم‌ میکس کامپوند ایران در فینال مسابقات تیراندازی با کمان کاپ آسیایی بغداد، مقابل هند شکست خورد و به مدال نقره رسید.

3 دقیقه پیش

وزارت کشور بریتانیا و کمیسیون اتحادیه اروپا توافقنامه‌ای را منعقد کردند که همکاری نزدیک‌تر بین آژانس مرزی اتحادیه اروپا (فرونتکس) و مقامات مرزی بریتانیا برای مهار مهاجان را فراهم می‌کند.

1 دقیقه پیش

جمهوری خواهان پنسیلوانیا خواستار شرکت رای دهندگان این ایالت در سیستم رای گیری پستی برخلاف انتقادات دونالد ترامپ نامزد پیشتاز حزب خود هستند.

2 دقیقه پیش

یک جرم‌شناس گفت: اگر کارکنان دولت در ساعت اداری اقدام به تبلیغات اداری کنند به مجازات نقدی درجه 6 موضوع ماده (19) قانون مجازات اسلامی( بیش از 60 میلیون ریال تا 240 میلیون ریال) و انفصال موقت از خدمات دولتی از 6 ماه تا یک سال محکوم می‌شوند.

4 دقیقه پیش

چلسی با معرفی بلیتی که گمان می‌رود گران‌ترین بلیت بازی در تاریخ لیگ برتر باشد، جنجال به پا کرده است.

یک ربع پیش

بیشتر...