خبرگزاری ایسنا |
1 ماه پیش

راه های افزایش مشارکت مردم در انتخابات ۲۸ خرداد ایسنا

راه های افزایش مشارکت مردم در انتخابات ۲۸ خرداد<br>

ایسنا/اردبیلمدرس دانشگاه های اردبیل گفت: اگر تغییرات و تحولاتی در سیاست های داخلی و خارجی صورت بگیرد مشارکت مردم در انتخابات ۲۸ خرداد افزایش پیدا می کند.


علی درزند در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: برآورده نشدن انتظارات مردم، بیماری کرونا، تحریم‌های آمریکا، و مواردی از این دست مردم را در یک خلسه سیاسی و حالت بی تفاوتی قرار داده است و شرایط حساسی به وجود آورده است.


وی با بیان اینکه با این شرایط راضی کردن مردم برای شرکت در انتخابات پیش رو کار سخت است، ادامه داد: برای افزایش مشارکت مردم در انتخابات باید گستره انتخاب مردم برای انتخاب کاندیداهای خود وسیع باشد و این امر هم بستگی دارد که چطوری با مقوله داوطلبان انتخابات برخورد کند و برخورد تنگ نظرانه یا با سعه صدر باشد.


درزند ادامه داد: در هر نظام سیاسی حداقل شرایطی برای شرکت کاندیداها در نظر می گیرند و این امر، روندی طبیعی است و کشور ما نیز از این پروسه مستثنی نیست ولی آنچه که مهم است آن است که نباید خط قرمز ها را آنچنان تنگ باشد که بسیاری از کاندیداها از جناح های مختلف ازگردونه رقابت ها خارج شوند.


این مدرس دانشگاه تصریح کرد: اگر مذاکرات وین به نتیجه برسد و تحریم‌های فعلی برداشته شود و مردم تاثیر آن را در زندگی و معیشت خود شاهد باشند، عامل دیگری برای افزایش مشارکت مردم خواهد بود.


به گفته این تحلیلگر سیاسی، شرکت کاندیداهای جوان و کمتر شناخته شده با برنامه‌های عالی نیز می‌تواند در جذب آرای مردم موثر باشد زیرا اکثر نامزدهای احتمالی شناخته شده بوده و در چندین دوره از انتخابات شرکت کرده اند و بسیاری از آنان در مسئولیت‌های مختلف امتحان خود را پس داده اند که البته اکثراً قابل توجه نبوده است که با توجه به این موضوع مردم دنبال کسانی هستند که علاوه بر تخصص و تعهد دارای برنامه‌های ناب و جدیدی باشند که جامعه را از این وضع یکنواخت و تکراری خارج سازد و با ایده‌های خلاق، سرزندگی را به جامعه هدیه کند. 


درزند در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چگونه می توان انتخابات را پرشور برگزار کرد، اضافه کرد: در این مورد چند عامل دخیل هستند که جذب حداکثری داوطلبان انتخابات به خصوص داوطلبان ریاست جمهوری از همه گروه ها و سلایق گوناگون سیاسی، گشایش در سیاست خارجی به خصوص رفع تحریم ها، تحت پوشش قرار دادن انتخابات با استفاده از فنون تبلیغی مناسب توسط صدا و سیما و دیگر رسانه های ارتباط جمعی از جمله این موارد هستند.


درزند ادامه داد: هدف از برگزاری همزمان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی به دو دلیل صرفه جویی در هزینه های انتخابات و بار روانی آن است که در این صورت اگر در یکی انگیزه شرکت زیاد و در دیگری کم باشد، همزمانی آنها بتواند آمار کم شرکت کنندگان دیگری را تحت پوشش خود قرار دهد و آمار شرکت کنندگان را بالا ببرد که البته هر دو این انتخابات در جای خود مهم بوده و نماد دموکراسی در کشور محسوب می شوند و به نظر می رسد در این انتخابات، انتخابات شورا از آنجا که بیشتر جنبه محلی و در شهرهای کوچک حالت قومی و قبیله ای دارد؛ پرشورتر خواهد بود.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

عابدینی، دبیر کمیته علمی کووید ۱۹ گفت: خاصیت مغناطیسی ایجاد شده در بدن برخی دریافت کننده‌های واکسن کرونا ممکن است در هر نوع از این واکسن بروز کند. بر اساس فرضیه‌ها ممکن است این عارضه بر اساس مواد موجود در واکسن بروز کند. به دنبال یافتن دلیل علمی این موضوع هستیم.

۱ هفته پیش

«غیبت هنر» عنوان گزارشی است که در آن حضور بسیار کمرنگ اهالی فرهنگ و هنر در این دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری بررسی شده است.

۱ هفته پیش

مجری یک شبکه عراقی گفت: بهتر است بشار رسن در فصل آینده به پرسپولیس و ایران برگردد یا به یک لیگ اروپایی برود.

۱ هفته پیش

رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: میزان اعمال قانون در طرح محدودیت تردد برای شهرهای گروه قرمز مبلغ یک میلیون تومان و شهرهای زرد و نارنجی به میزان پانصد هزار تومان است.

۱ هفته پیش

بندرعباس-نماینده ولی فقیه در هرمزگان افزود: حضور در انتخابات استفاده از حق و انجام تکلیف است و مشارکت درآن موجب افزایش عزت و استقلال کشور خواهد شد.

۱ هفته پیش

بوژیدار رادوشوویچ ، ناامید از بدقولی مدیران باشگاه به کشورش رفته و شاید این آغاز جدایی او از پرسپولیس باشد.

۱ هفته پیش

معاون وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اعتبار رتبه‌بندی تامین می‌شود، به این پرسش پاسخ داد که آیا رتبه‌بندی معلمان با تغییر دولت متوقف خواهد شد؟!

۱ هفته پیش

وزیر اقتصاد و دارایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ۴۰ درصد باقیمانده سهام عدالت چه زمانی آزادسازی خواهد شد، گفت: این موضوع وابسته به شرایط بازار است، اگر شرایط بازار مناسب شود اقدامات لازم برای آزادسازی ۴۰ درصد دوم سهام عدالت انجام می شود.

۱ هفته پیش

قیمت جهانی طلا در معاملات امروز، دوشنبه، همچنان تحت تاثیر گزارش هفته گذشته که نشان می‌داد تورم آمریکا بیش از حد انتظار بالا رفته است، رشد کرد.

۱ هفته پیش

باشگاه الهلال عربستان اعلام کرد با لئوناردو ژاردیم سرمربی پرتغالی سابق موناکو قراردادی یک ساله امضا کرد.

۱ هفته پیش

تیم ملی فوتبال ایران برای دیدارهای مقدماتی جام جهانی از پیراهن‌های جدید سفید و قرمز استفاه خواهد کرد.

۱ هفته پیش

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرد میزان ذخائر اورانیوم غنی‌شده ایران در حال حاضر ۱۶ برابر سقف تعیین‌شده در برجام است.

۱ هفته پیش

یکی از چالش های افرادی که صاحب ایده و دانش هستن

۱ هفته پیش

در نمایشگاه «اولین نمایشگاه توانمندسازی و حمایت از شرکت‌های منطقه در تامین نیازهای شرکت‌های پتروشیمی ماهشهر»، شرکت‌های پتروشیمی بندر امام، کارون، اروند، شهید تندگویان، خوزستان، بوعلی سینا، شرکت فجر انرژی خلیج فارس و شرکت عملیات غیرصنعتی و خدمات صنایع پتروشیمی در منطقه با هدف تأمین نیازهای خود از واحد‌های تولیدی منطقه ماهشهر و با حضور مدیران عامل این شرکت‌ها ۶۶ تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

۱ هفته پیش

بیمه تعاون در راستای سیاست های ترویج علم در صنعت بیمه، اقدام به دستاوردهای پژوهشی متخصصان آکادمیک کرده است.

۱ هفته پیش

بیشتر...