از دستاورد های بزرگ نظام سلامت، طرح سلامت خانواده است all tv logo

از دستاورد‌های بزرگ نظام سلامت، «طرح سلامت خانواده» است
خوزستاناهواز

حسین فرشیدی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کنگره بین‌المللی سلامت خانواده، فرزندآوری و صیانت از جمعیت در محل دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: تلاش شده تا با اقداماتی همچنین تغییر رویکردها به سمت ازدواج به هنگام، داشتن زندگی سالم، فرزندآوری به موقع و کاهش ناباروری در زوجین با ارائه خدمات رایگان و ارتقای پوشش کامل بیمه‌ای خدمات درمانی ارائه شود.

او افزود: خدمات نظام جمهوری اسلامی در زمینه سلامت دختران، زنان و مادران موجب شده تا نسبت مرگ مادران در هر صد هزار تولد زنده از ۲۴۵ در سال ۱۳۵۳ به ۲۳.۷ در سال ۱۴۰۱ کاهش یابد.

آقای فرشیدی می‌گوید: همچنین در این مدت میزان مرگ نوزادان در هر یکهزار تولد از ۳۲ به ۸.۲ مورد و مرگ کودکان زیر ۵ سال در یکهزار تولد از ۱۳۵ به ۱۴.۵ مورد کاهش یافته است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: حفظ و ارتقا سلامت مادران از الویت‌های نظام جمهوری اسلامی ایران است که تاکنون قوانین و سیاست‌های زیادی در این راستا تدوین و اجرایی شده است.

این مقام مسئول تاکید کرد: ایجاد همکاری های مشترک با مراکز تحقیقاتی و کشورهای دیگر و به اشتراک گذاشتن تجارب در این زمینه می‌تواند به ارتقای دانش، الگوبرداری و مدل سازی و ارائه راهکارهای اجرایی موثرتر تاثیر خوبی داشته باشد.

در ادامه این همایش رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: از دهه ۵۰ برای کنترل جمعیت ایران برنامه‌ریزی شد که در نهایت منجر به کاهش نرخ رشد گردید به همین دلیل با برنامه‌ریزی می‌توان این روند را از بین برد و افزایش نرخ باروری و فرزندآوری را در کشور به منظور جوان‌سازی جمعیت فرهنگ‌سازی کرد.

محمد حسین سرمست با بیان اینکه جوان‌سازی جمعیت امنیت اجتماعی و اقتصادی را به همراه دارد افزود: دانشگاه علوم‌ پزشکی اهواز این افتخار را دارد که در حوزه های مختلف جوان‌سازی جمعیت و افزایش جمعیت قدم برداشته و پیشگیری از مرگ مادر باردار ، نوزاد و کودک زیر پنج سال از شاخص‌های مهم بهداشتی است که استان به این شاخص ملی دست یافته است.

او ادامه داد :هر خانم در سن باروری حداقل باید ۲ فرزند داشته باشند تا تعادل جمعیتی و بقای نسل را حفظ کنند، در دهه‌های گذشته به شکل بی سابقه روند باروری کاهش یافت و با این روند در سال‌های آینده شاهد کشوری با پیری جعیت خواهیم بود.

باشگاه خبرنگاران جوانخوزستاناهواز#‌اخبار منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

منابع اعلام کردند شهید زارعی در حال انجام سرکشی از نیروها بوده است که توسط رژیم اسرائیل ترور شده اند.

نیم ساعت پیش

شبکه آی‌فیلم با پایان پخش مجموعه تلویزیونی «فرمان»، سریال طنز «زعفرانی» به کارگردانی حامد محمدی را از امروز روی آنتن می‌برد.

یک ربع پیش

سخنگوی شورای نگهبان افزود: تا الان مشکل خاصی برای تعرفه نداشتیم و تعرفه به میزان کافی است. طبق شواهد میدانی به دست آمده از ناظرین درصد مشارکت خوب بوده است و حتی نسبت به انتخابات مجلس یازدهم این مشارکت بهتر بوده است.

یک ربع پیش

مهاجم ایرانی باشگاه آ.س رُم ایتالیا، گفت: دانیله دِروسی مثل جنگجویان می‌ماند و یک سرمربی بسیار خوبی برای تیم ما محسوب می‌شود.

11 دقیقه پیش

سید مهدی قویدل از بازداشت ۱۵ نفر از سوی نیرو‌های فراجا به اتهام تبلیغات غیرقانونی در اطراف شعب اخذ رای در سراسر استان کرمان خبر داد و گفت: در این رابطه برای افراد متخلف پرونده قضایی تشکیل شده است و در اسرع وقت به جرایم و تخلفات صورت گرفته از سوی مراجع قضایی رسیدگی خواهد شد.

یک ربع پیش

۶۴ تیم در منطقه حضور پیدا کرده‌اند و به استان‌های همجوار مثل کرمان و خراسان جنوبی آماده‌باش داده شده است تا در صورت نیاز به کمک هلال‌احمر سیستان و بلوچستان بیایند. در سیل چابهار آبگرفتگی‌های زیادی وجود دارد و به همین دلیل ۲ فروند بالگرد فراخوان شده است اما هنوز شرایط پروازی مهیای آغاز عملیات امدادرسانی هوایی نیست.

یک ربع پیش

عکس جلد روزنامه خبرورزشی در تاریخ ۱۱ اسفند سال ۱۳۹۲ را ملاحظه می‌کنید.

نیم ساعت پیش

شوخی مهران مدیری با نیما شعبان نژاد در برنامه اسکار درباره عمه ی نیما است و باعث خنده همگی شد را ببینید.

نیم ساعت پیش

طرز درست کردن حلوا انگشت خوشمزه وعالی این آموزش خوشمزه را از دست ندهید.

یک ربع پیش

بیشتر...