بهداشت نیوز |
۳ هفته پیش

کاکائو از قلب مردان در مقابل استرس محافظت می کند بهداشت نیوز Write Email

کاکائو از قلب مردان در مقابل استرس محافظت می کند
وقایع استرس زا مانند سرجلسه امتحان نشستن، سخنرانی یا شرکت در مصاحبه شغلی به طور موقت ضربان قلب و فشار خون را افزایش داده و رگ ها را گشاد می کند. این یک قسمت طبیعی از پاسخ “جنگ یا گریز” بدن است، اما پوشش رگ های خونی که به عنوان اندوتلیوم شناخته می شود پس از این نوع استرس90 دقیقه طول می کشد تا بهبود یابد. این امر به توضیح این نکته کمک می کند چرا یک قسمت از استرس به طور موقت خطر وقوع حاد قلبی عروقی مانند حمله قلبی را افزایش می دهد.

به گزارشبهداشت نیوز، از سوی دیگر، متخصصان می دانند داشتن یک رژیم غذایی غنی از میوه و سبزی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، حملات قلبی و مرگ و میر قلبی عروقی را در فرد کاهش می دهد. از جمله مواد مغذی سالم موجود در میوه ها و سبزی ها می توان به ترکیبات پلی فنولیک معروف به فلاوانول اشاره کرد. در طولانی مدت اینها عملکرد اندوتلیال را بهبود می بخشند و فشار خون را پایین می آورند. با این حال، اثرات فلاوانول ها طی استرس و بلافاصله پس از آن ناشناخته است. دانشمندان دانشگاه بیرمنگام انگلستان نخستین تحقیق را برای بررسی این سوال انجام داده اند.

به گزارش مدیکال نیوزتودی، تحقیقات آنها نشان می دهد نوشیدن کاکائو که سرشار از فلاوانول است در ساعات قبل از یک رویداد استرس زا جریان خون را در طول تجربه بهبود می بخشد و به بازیابی عملکرد اندوتلیال در مردان زیر 45 سال پس از آن کمک می کند.

دکتر کاتارینا رندیرو، نویسنده ارشد این تیم تحقیقاتی می گوید: یافته های ما برای رژیم روزمره قابل توجه است زیرا دوز مصرفی روزانه را می توان با مصرف انواع غذاهای غنی از فلاوانول به ویژه سیب، انگور سیاه، توت سیاه، گیلاس، تمشک، گلابی، حبوبات، چای سبز و کاکائو فرآوری نشده به دست آورد. وی می افزاید: این پیامدهای مهمی در اقدامات محافظتی از رگ های خونی افرادی دارد که در برابر اثرات استرس روانی آسیب پذیرتر هستند. این تحقیق در مجله Nutrients نیز به چاپ رسیده است.

تست های استرس

30 مرد سالم بین 18 تا 45 سال در این تحقیق شرکت کردند که در دو زمان جداگانه و حداقل با فاصله 7 روز مورد بررسی قرار گرفتند. این تحقیق شامل 12 ساعت ناشتایی قبل از هر جلسه و پرهیز از مصرف الکل، انجام ورزش شدید و غذاها و نوشیدنی های غنی از پلی فنل به مدت 24 ساعت قبل بود. در شروع هر ویزیت در حالی که شرکت کنندگان در آرامش بودند محققان “اتساع با واسطه جریان شریان بازویی” آنها را ارزیابی کردند که اندازه گیری عملکرد اندوتلیال است، همچنین فشار خون، ضربان قلب و جریان خون آنها نیز اندازه گیری شد.

در یکی از این ویزیت ها شرکت کنندگان کاکائوی معمولی که سرشار از فلاوانول است نوشیدند و در جلسه دیگر یک نوشیدنی مخصوص کاکائو نوشیدند که فلاونول کمی داشت. حدود 90 دقیقه بعد آنها در یک آزمون رقابتی از حساب ذهنی که برای ایجاد استرس طراحی شده بود شرکت کردند. به عنوان مثال، در طول آزمون محققان از شرکت کنندگان فیلم گرفتند و عملکرد آنها را روی صفحه تماشا می کردند.

محققان به شرکت کنندگان گفتند “ارزیابان زبان بدن” آنها را بررسی می کنند. شرکت کنندگان هر زمان که پاسخ اشتباهی می گرفتند امتیاز از دست می دادند. یک آزمایشگر در اتاق پاسخ آنها را علامت گذاری کرده و هنگام خطا یا عدم خطا هر 10 پاسخ یک بار زنگ خطر را به صدا درآورده است. در 30 و 90 دقیقه پس از آزمایش استرس، محققان عملکرد اندوتلیال و فشار خون شرکت کنندگان را مجدد اندازه گیری کردند.

نتایج نشان داد 30 دقیقه پس از تست استرس همه شرکت کنندگان عملکرد اندوتلیال مختل داشتند. این معیار 90 دقیقه پس از آزمون استرس به طور قابل توجهی بالاتر بود. با این حال، در شرکت کنندگانی که کاکائوی پر فلاوانول نوشیدند کاهش عملکرد اندوتلیال در مقایسه با افرادی که کاکائو کم فلاوانول مصرف کردند مشاهده شد. علاوه بر این، کاکائو با فلاوانول بالا جریان خون را در طول و بعد از آزمایش در مقایسه با کاکائو با فلاوانول کم افزایش داد. سایر اقدامات قلبی عروقی و فشار خون برای هر دو شرایط مشابه بود.

تحقیقات آینده

محققان خاطرنشان کردند محدودیت اصلی مطالعه آنها عدم حضور زنان بوده است. آنها گزارش می دهند به منظور سازگاری آنها می خواستند از تاثیر نوسانات هورمونی در طول چرخه قاعدگی زنان بر تغییرات عروقی مورد بررسی جلوگیری کنند. این بدان معناست استفاده از نتایج این مطالعه در زنان امکان پذیر نیست، بنابراین تاثیر فلاوانول ها در پاسخ استرس در زنان نامشخص است. با این حال، شواهد موجود نشان می دهد تفاوت های جنسیتی در نحوه پاسخ بدن به استرس وجود دارد، بنابراین مطالعات آینده باید روی زنان متمرکز شود،

همچنین محققان نوشتند یک تحقیق عمیق تر شامل اقدامات مولکولی عملکرد قلب و عروق است. این ماده باید از اکسید نیتریک تشکیل شود که یک مولکول سیگنالینگ است که رگ های خونی را گشاد می کند. سرانجام آنها اذعان داشتند تحقیقات آینده باید تاثیر مصرف فلاوانول را در پاسخ های استرس در افرادی که در معرض خطر بیشتری از بیماری های قلبی عروقی هستند مانند فشار خون بالا و افرادی که استرس روانی دارند بررسی کنند.

منبع: دکتر سلام#‌اخبار_بهداشت منبع: بهداشت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مدیریت نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس از درج شرکت «گروه صنعتی انتخاب الکترونیک آرمان» در شرکت فرابورس خبر داد.

1 ساعت پیش

مدیریت نظارت بر بازاراولیه سازمان بورس اعلام کرد: شرکت «صنایع مس افق کرمان» به عنوان ناشر اوراق بهادار درج شد.

2 ساعت پیش

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد: کلیه سهامدران حقیقی و حقوقی باید کد شهاب حساب را در سیستم بانکی خود ثبت کنند تا پرداخت سود، اصل سررسید اوراق و ... با اختلال مواجه نشود.

2 ساعت پیش

شرکت «سرمایه‌گذاری هامون صبا» در بازار اول فرابورس درج شد.

2 ساعت پیش

مدیر نظارت بر بازار اولیه از درج شرکت «مجتمع جهان فولاد سیرجان» در فرابورس ایران خبر داد.

3 ساعت پیش

اعلام نتایج چهارمین دور مذاکرات وین در 17 اردیبهشت 1400,در چهارمین دور از رایزنی ها برای احیای برجام در وین چه گذشت؟,گزارشی از چهارمین دور مذاکرات برجام در وین,,واکنش‌ها به برگزاری چهارمین مذاکرات وین در 17 اردیبهشت 1400,واکنش بایدن به نتایج چهارمین دور مذاکرات وین,برگزاری دور پنجم مذاکرات برجام در وین,,,

3 ساعت پیش

یک کارشناس اقتصادی گفت: تحقیقات در کشورهای مختلف نشان داده که بازار سرمایه نه تنها تورم زا نیست، بلکه سدی در مقابل تورم است، بنابراین با استناد به چه مدارک و شواهدی  گفته می شود که بورس عامل تورم است ؟!

3 ساعت پیش

نمادهای معاملاتی (سدشت۱)، (وبملت۱)، (کلوند۱) و (کماسه۱) متوقف شدند.

3 ساعت پیش

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۶ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۹ ارز افزایش و ۶ ارز کاهش یافت. نرخ ۱۱ ارز نیز ثابت ماند.

3 ساعت پیش

سهام بازارهای آمریکا در پایان معاملات دیروز، علی‌رغم گزارش اشتغال ناامیدکننده این کشور رشد کرد و شاخص داوجونز به رکورد تاریخی جدیدی دست یافت.

3 ساعت پیش

دو هزار میلیارد تومان اوراق اجاره به منظور سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس توسط (ومهان) منتشر می‌شود.

4 ساعت پیش

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه میزبان عرضه ۶ هزار تن ورق گالوانیزه خودرو و یک هزار تن ورق گالوانیزه لوازم خانگی است.

4 ساعت پیش

سامانه دوم راه اندازی نشود 4300 لیتر در ثانیه کمبود آب شرب خواهیم داشت

19 ساعت پیش

ممنوعیت خرید و فروش مسکن ملی,سلب امتیاز متقاضی طرح اقدام ملی مسکن در صورت فروش امتیاز

19 ساعت پیش

پیش بینی سهام عدالت در خرداد 1400,ارزش سهام عدالت در 15 اردیبهشت 1400,سود دوم سهام عدالت چه زمانی پرداخت می شود,جزئیات سهام جدید برای سهام داران عدالت, شرکت سرمایه‌گذاری امید ایرانیان چیست

19 ساعت پیش

بیشتر...