سلامت نیوز |
۲ هفته پیش

سیگار چگونه کرونا را چند برابر خطرناک تر می کند بیماری مراقبت سلامت نیوز

سیگار چگونه کرونا را چند برابر خطرناک‌تر می‌کند؟

سلامت نیوز:به گفته یک پزشک اورژانس هنگامی که فردی به طور مداوم از سیگار، قلیان و مواد مخدر استفاده کند، نایژه‌ها و نایژک‌های ریزکه در قسمت انتهایی ریه قرار داند، فلج می‌شوند و از این رو ویروس‌ها نظیر ویروس کرونا به راحتی وارد ریه می‌شوند و در آنجا بیماری زایی می‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از میزان،حسین کرمانپور در خصوص ارتباط بین مصرف دخانیات و ابتلا به کرونا گفت: در سیستم تهویه هوای ریه ارگان‌هایی به نام نایژه و نایژک وجود دارند و چناچه این ارگان‌ها به صورت ممتد در معرض دود دخانیات چه نیکوتین معمول که در سیگار و قلیان موجود است و چه مواد مخدر قوی قرار بگیرند، فلج می‌شوند.


وی ضمن اشاره به اینکه طبیعت نایژه و نایژک این است که هنگامی که یک جسم خارجی اعم از کوچکترین جسم نظیر ویروس تا درشت‌ترین اجسام مثل گرد‌وخاک وارد ریه شوند، آن‌ها را تهویه و به خارج ریه هدایت کنند و دلیل سرفه هم همین است تا ذرات بیشتری به بیرون منتقل شوند، افزود: هنگامی که فردی به طور مداوم از سیگار، قلیان و مواد مخدر استفاده کند، نایژه‌ها و نایژک‌های ریز که در قسمت انتهایی ریه قرار داند، فلج می‌شوند و از این رو ویروس‌ها از جمله ویروس کرونا به راحتی وارد ریه می‌شوند و در آنجا بیماری زایی می‌کنند.


این پزشک ضمن تاکید بر اینکه شایعاتی که عنوان می‌کنند، افراد معتاد دچار این بیماری نمی‌شوند، حاصل یک باور غلط است و به هیچ عنوان از لحاظ علمی تایید نمی‌شود، ادامه داد: هنگامی که فردی سیگار می‌کشد، دود را به سمت بیرون پرتاب می‌کند و اگر این شخص به بیماری کرونا مبتلا باشد، ویروس تا چند متر آن طرف‌تر پرتاپ می‌شود و امکان بیماری زایی را چند برابر افزایش پیدا می‌کند و از این رو انتقال بیماری در اشخاص سیگاری بسیار بالاتر از بقیه است.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۶ بیمار کووید ۱۹ در کشور جان خود را به دلیل این بیماری از دست دادند.

1 ساعت پیش

کووید-۱۹، "آپارتاید قرن" را رقم زد؛ جنگی تمام عیار برای بقا؛ جنگی که با انحصار واکسن کرونا، "سلامت" مردمان کشورها را به وادی "سیاست" بُرد تا واکسنی که می‌تواند بشر را به زندگی عادی بازگرداند، در برهه‌ای از زمان به ابزار انحصاری ابرقدرت‌ها بدل شود...

1 ساعت پیش

یک متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری گفت: برخی از افراد به دلایل نامعلومی حالت مگنتیو دارند و برخی اشخاص این موضوع را به واکسن نسبت می‌دهند، در حالی که چنین صحبت‌هایی صحیح نیست و این حالت ربطی به تزریق واکسن ندارد.

3 ساعت پیش

وزیر بهداشت گفت: در طول ایام شیوع ویروس کرونا، تعداد تخت‌های آی سی یو در کشور دو برابر افزایش پیدا کرده است.

3 ساعت پیش

معاون کل وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، ضمن اهدای خون، شهروندان را در هوای گرمی که برای تابستان پیش بینی شده است به اهدای خون و یاری بیماران فراخواند.

3 ساعت پیش

سلامت نیوز:به گفته معاون فنی و عملیات مرکز اورژانس با شیوع ویروس کرونا کاهش چشمگیری نیز در تماس‌های مزاحمین...

3 ساعت پیش

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از خیزش گرد و خاک در شرق کشور طی سه روز آینده خبر داد و گفت: دمای هوا نیز در برخی مناطق کاهش خواهد یافت.

4 ساعت پیش

آخرین دیدار رمضانی نمایندگان تشکل‌های کارگری با حسن روحانی به سبک و سیاق سال‌های گذشته با گلایه‌ها، انتقادات و درخواست‌های صریح و شفاف این نمایندگان از رئیس‌جمهوری همراه بود.

4 ساعت پیش

سرگردانی و آشفتگی مقابل مراکز تجمیعی واکسیناسیون برای دریافت دوز دوم واکسن همچنان ادامه دارد و نشان‌دهنده نبود مدیریت واکسیناسیون در کشور است البته وزارت بهداشت در روزهای گذشته اعلام کرد که محموله یک‌میلیون دوزی واردشده تنها برای دوز دومی‌هاست اما در 3روز گذشته جمعیت زیادی از سالمندان با مراجعه حضوری به مراکز تجمیعی واکسیناسیون، در انتظار تزریق واکسن ماندند.

4 ساعت پیش

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در توئیتی تصریح کرد:‌ هیچ کدام از واکسن‌های کرونای تولید داخل تاکنون در کمیسیون قیمت گذاری سازمان غذا و دارو، قیمت‌گذاری نشده است.

5 ساعت پیش

مطمئن باشید که هر روز به اندازه کافی آب می‌نوشید. نوشیدن ۲ تا ۳ لیتر آب برای زنان، و ۳ تا ۴ لیتر آب برای مردان، ضروری است.

5 ساعت پیش

اغلب خانم‌ها به دلیل نقش مادر و همسری که دارند، در طول روز دچار استرس زیادی می‌شوند و همان‌طور که می‌دانید استرس بالا روی تغییر خلق و‌خو، سلامت فیزیکی بدن و احتمال ابتلا به افسردگی تاثیر می‌گذارد و شما را مستعد بیماری‌های اعصاب و روان خواهد کرد.در ادامه به بررسی راه‌هایی برای کاهش استرس و بهبود کیفیت زندگی خواهیم پرداخت.

5 ساعت پیش

نتایج یک مطالعه نشان می دهد: درصورتیکه دمای هوا بیش از ۱.۵ درجه سانتیگراد افزایش پیدا کند، گونه های مهم جانداران در معرض تهدید قرار می گیرند.

6 ساعت پیش

دادستان عمومی و انقلاب علی آبادکتول گفت: جدال لفظی پیش پا افتاده در علی آباد کتول به برادرکشی ختم شد.

6 ساعت پیش

مدیرکل سازمان بهزیستی استان تهران از دو برابر شدن مستمری مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی خبر داد و گفت: تا هفته گذشته ۹۲۰ کودک کار و خیابان جذب شده‌اند.

6 ساعت پیش

بیشتر...