عصر ایران |
۱ هفته پیش

اتاق بازرگانی: فرش ایرانی را مقطوع النسل کردند ریزش صادرات به ۷۰ میلیون دلار

خیلی از صادرکنندگان خوشنام واقعی این کار را کنار گذاشتند چون احساس کردند که ممکن است که مورد تهدید قرار بگیرند و آبرو و حیثیت آنها از بین برود. این مشکلی بود که این پیمان ارزی در این حوزه ایجاد کرد.

عضو اتاق بازرگانی تهران درباره حجم صادرات فرش ایران در حال حاضر گفت: با اقدامات غیرکارشناسانه در سالهای اخیر فرش ایرانی را مقطوع النسل کردند و ورود مقدار قابل توجهی ارز به کشور را با این کار بستند.

سیدرضی حاجی آقامیری درباره افت شدید صادرات فرش ایران و وضعیت این صنعت در سال‌های اخیر به خبرنگار ایلنا گفت: سال‌های متمادی است که در مورد این موضوع صحبت کرده‌ام و متاسفانه اکنون دیگر این صنف به پایان کار خود رسیده و چیزی از آن باقی نمانده‌ است.

رئیس هیأت مدیره شرکت صادرات قالی در ادامه افزود: از زمانی که آقای همتی مصوبه تعهد ارزی بانک مرکزی را گذاشت در واقع تیرخلاص را به این بخش زده شد. ما همیشه درخواستمان این بوده که فرش باید از این قضیه مستثنی شود و اصلا موضوع این نیست که پول فرش برنگردد. سوءتفاهمی در این زمینه وجود دارد که وقتی می‌گوییم فرش از الزام برگشت ارز توسط قوانین دولت که برای پیمان ارزی وضع کرده‌اند، مستثنی شود، فکر می‌کنند منظور ما این است که ما نمی‌خواهیم ارز را به کشور برگردانیم در حالیکه اصلا چنین چیزی نیست.

وی در ادامه تصریح کرد: مقصود ما این است که در شرایط تحریم و مشکلاتی که اکنون وجود دارد، صادرات فرش بتواند ادامه یابد. و منظور هر صادرکننده‌ای در هر رشته‌ای نیست و در مورد صادرکننده واقعی صحبت می‌کنیم، نه کسانی که می‌خواهند پول از کشور خارج کنند. بلکه در مورد کسانی صحبت می‌کنیم که در این مملکت سال‌ها کار و کارآفرینی و ارز تولید کرده و توسط صادراتی که انجام می‌دادند قطعا این ارز را بر می‌گرداندند تا دو مرتبه بتوانند این چرخه را ادامه دهند.

این کارشناس صنعت فرش در ادامه با اشاره به مصوبه تعهد ارزی بانک مرکزی برای صادرات فرش دستباف گفت: صادرکننده فرش می‌توانست این ارز را خودش از طریقی که تشخیص می‌داد، برگرداند در حالیکه بانک مرکزی می‌گوید از طریقی که من تعیین می‌کنم باید این ارز برگردد که آن طریقی که بانک مرکزی می‌گوید شدنی نیست و در آن مسیر آنقدر تهدید و ارعاب و شائبه وجود دارد که صادرکننده ترجیح می‌دهد که دیگر صادرات نداشته باشد.

حاجی آقا میری افزود: این موضوع باعث خوردن لطمه بزرگی به فرش شد یعنی خیلی از صادرکنندگان خوشنام واقعی این کار را کنار گذاشتند چون احساس کردند که ممکن است که مورد تهدید قرار بگیرند و آبرو و حیثیت آنها از بین برود. این مشکلی بود که این پیمان ارزی در این حوزه ایجاد کرد.

عضو کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران درباره حجم صادرات فرش ایران در حال حاضر گفت: حجم صادرات خیلی پایین و آنقدر کم است که اصلا نمی‌توان آن را مطرح کرد. صنایع‌دستی در هر رشته‌ای یک تعرفه جدا دارد که برای فرش هم همین طور است. یعنی فرش، قوانین گمرکی‌اش قوانین نادرستی است که گلیم را از فرش و گبه و غیره جدا می‌کند و کارهای غیرکارشناسانه‌ای در این زمینه انجام شده و می‌شود.

حاجی آقامیری با بیان اینکه از جنبه‌های مختلف باید اقداماتی در حوزه صادرات فرش کشور انجام شود، ادامه داد: این طور نیست که با اصلاح پیمان ارزی هم بعد از اینکه صادرکننده فرش در این سال‌ها از کار افتاده و مشتری خود را از دست داده و باید کلی برای پیدا کردن مشتری دوباره هزینه کند و دیگر معلوم نیست صادرکننده قبلی به این کار برگردد یا نه؟

وی در ادامه تاکید کرد: همه سعی ما این بود که نسل آینده را برای این کار آماده کنیم که با این مشکلاتی که در صنعت فرش بوجود آمد، نسل آینده این کار را رها کرد و دیگر به این کار برنمی‌گردد. یعنی به عبارتی با این کار، فرش را مقطوع النسل کردند و ورود مقدار قابل توجهی ارز به کشور را با این کار بستند.

حاجی آقامیری خاطر نشان کرد: اکنون هم انتظار نداشته باشید اگر دوباره بخواهند پیمان ارزی را برگردانند، یک مرتبه ما به زمانی که پیمان ارزی وجود نداشت برگردیم. سال‌ها زحمت و هزینه می‌خواهد که دوباره به آن شرایط برگردیم.

عضو کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران در پایان گفت: صادراتی با این میزان یعنی 70 یا 80 میلیون دلار آنقدر مراقبت نمی‌خواهد، مگر این چه مبلغی است که این قدر محدودیت برای آن بوجود می‌آورند. صادرات فرش یک کشور 70 میلیون دلار شده که مبلغ بسیار ناچیزی در این حوزه است.

کانال عصر ایران در تلگرام
عضویت در اینستاگرام عصر ایران
نظرات کاربران
خبر اتفاقی از ۱۵ سال قبل


#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس تصمیم به کنار گذاشتن کاپیتان‌های این تیم از لیست دیدار با شهر خورو را گرفت.

7 ساعت پیش

منابع فلسطینی به راهپیمایی که فلسطینی ها در کرانه باختری برگزار خواهند کرد و طی آن پرچمهای فلسطین را به اهتزاز درخواهند آورد اشاره کردند.

7 ساعت پیش

خروج عجیب و غریب دروازه‌بان شمس آذر در بازی روز گذشته برابر شهرداری همدان را ببینید.

5 ساعت پیش

هواداران فوتبال امشب شاهد برگزاری مهم‌ترین بازی لیگ قهرمانان اروپا بین لیورپول و رئال‌مادرید هستند.

7 ساعت پیش

مدافع راست تیم فوتبال نساجی قائمشهر اعلام کرد، انتخاب سرمربی بعدی این تیم در تصمیم او برای ادامه حضور در نساجی تأثیرگذار است.

6 ساعت پیش

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اصلاح تعرفه‌های پستی گفت: طی ۲۴ ساعت آینده سامانه‌ای راه‌اندازی می‌شود تا کسانی که برای پست مرسوله خود، مبلغ بیشتری از میزان مصوب پرداخت کرده‌اند، مابه التفاوت آن‌را دریافت کنند.

7 ساعت پیش

تهران_ متاسفانه هرساله چندین تن نوزاد در سطح شهر رها می شوند و گویا این درد را پایان نیست.

7 ساعت پیش

ماجرای معجزه‌ای که صدای احسان یاسین شرکت‌کننده عصر جدید را برگرداند.

7 ساعت پیش

ارزش سهام عدالت امروز شنبه ۷ خرداد ۰٫۸ درصد کاهش یافت.

7 ساعت پیش

بیشتر...