خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

تلاش گروه های شبیه خوانی با نمادسازی برای جذب مخاطبان بیشتر ایسنا

تلاش گروه‌های شبیه‌خوانی با نمادسازی برای جذب مخاطبان بیشتر

ایسنا/خراسان رضوییک تعزیه‌خوان با بیان اینکه در حال حاضر مردم زمان کمی را برای تماشای اجرای تعزیه‌خوانی می‌گذارند، گفت: خوشبختانه گروه‌های شبیه‌خوانی و تئاترهای مذهبی در تلاش هستند که مخاطبان بسیاری را جذب کنند و سعی در ایجاد نمادسازی دارند که باعث می‌شود تماشاچی با دیدن آن به وجد بیاید.

محسن کریمی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص تفاوت تعزیه‌خوانی در زمان کنونی با گذشته اظهار کرد: در گذشته شرایط به این شکل بود که از صبح یک تعزیه‌ شروع می‌شد و اجرای آن تا شب طول می‌کشید. در آن زمان مردم زمان بیشتری برای تماشای اجرای این مراسم داشتند اما در حال حاضر، مردم زمان بسیار کمی برای دیدن تعزیه خوانی دارند. حتی آن قدر زمان ندارند که بنشینند و دو ساعت از مراسم تعزیه‌خوانی را تماشا کنند؛ مگر در روزهایی مانند تاسوعا و عاشورا که تعطیلی رسمی است و مردم می‌توانند از خانه بیرون بروند و به تماشای این مراسم بپردازند. 

وی افزود: شیعیان در سنین کودکی که توسط پدر و مادر خود تربیت می‌شوند، به روضه‌ها و مراسم مذهبی می‌روند و این موضوع باعث می‌شود که بیشتر درگیر این قضایا شوند و استقبال بیشتری کنند، اما در سنین نوجوانی به دلیل شور و هیجان ناشی از بلوغ، از اعتقادات مذهبی خود فاصله می‌گیرند و استقبالشان بسیار کم‌رنگ می‌شود؛ مگر در روزهای خاص مانند تاسوعا و عاشورا. اما پس از سنین نوجوانی و جوانی، اعتقادات مذهبی‌شان مجدد پررنگ‌ می‌شود و بیشتر در این مراسم‌ شرکت می‌کنند. 

این تعزیه‌خوان تصریح کرد: با توجه به اینکه ۱۴۰۰ سال از وقایع عاشورا می‌گذرد، شور حسینی هیچ‌گاه خاموش و کم نور نشده‌ و هر سال در میان مردم جوششی به حرکت در می‌آید و اشک‌های بسیاری سرازیر می‌شود. 

کریمی با اشاره به اینکه گروه‌های تئاتر مذهبی می‌توانند بسیار مفید واقع شوند، خاطرنشان کرد: جهان و بشر رو به تکامل است. خوشبختانه گروه‌های شبیه‌خوانی و تئاترهای مذهبی در تلاش هستند که مخاطبان بسیاری را جذب کنند و سعی در ایجاد نماد سازی دارند که باعث می‌شود تماشاچی با دیدن آن به وجد بیاید. به عنوان مثال تشتی را در کنار نقش حضرت ابولفضل می‌گذارند و مخاطب به راحتی می‌پذیرد که آن نهر علقمه است. 

وی با بیان اینکه تعزیه خوانی مستلزم قوانین خاصی است که باید رعایت شود، اضافه کرد: برای مثال شخصی که نقش شمر را به عهده دارد نباید دیالوگ خود را همراه با آواز بخواند، بلکه باید با حالت خشن و زورگویانه بگوید اما کسی که نقش امام(ع) و اهل بیت او را به عهده دارد باید با حالت آواز و همراه با نرمی و لطافت شبیه‌خوانی کند. 

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

داده‌های اداره کل آمار عربستان سعودی نشان می‌دهد که شاخص قیمت مصرف کننده (نرخ تورم) در ماه ژوئیه ۲۰۲۲ نسبت به ژوئیه ۲۰۲۱ به میزان ۲.۷ درصد افزایش یافت.

5 ساعت پیش

دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا همزمان با طرح اتهامات علیه خودش هشدار داد که اگر وضعیت آرام نشود، اتفاقات وحشتناکی در آمریکا رخ خواهد داد.

5 ساعت پیش

گزارش‌ها حاکی از آن است که سودجویان راهکار جدیدی برای قاچاق محصولات کشاورزی در پیش گرفته‌اند.

5 ساعت پیش

با صدور حکمی از سوی مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی، حسین طارمی به عنوان مدیرکل دفتر هیئت مدیره و مدیرعامل، روابط عمومی و امور بین الملل این شرکت منصوب شد.

6 ساعت پیش

کرفس طرز تهیه آب کرفس آب کرفس را کی بخوریم مضرات کرفس آب کرفس و هویج برنامه کرفس خورشت کرفس خواص کرفس برای پوست خواص کرفس کوهی کرفس حداقل هشت ترکیب ضد سرطانی را در خودش جای داده است و از رشد تومورهای سرطانی پیشگیری می کند و می تواند تخریب ناشی از رادیکال های آزاد را به حداقل برساند.گیاه کرفس منبعی فوق العاده از ویتامین ث است.

4 ساعت پیش

وزیر خارجه دولت موقت طالبان با بیان اینکه طالبان با 16 کشور روابط رسمی دارد، گفت: «به دنبال روابط حسنه با واشنگتن هستیم و از آمریکا می‌خواهیم که ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان را آزاد کرده و حقوق مردم افغانستان را به رسمیت بشناسد.»

6 ساعت پیش

باوجود اینکه وزارت نیرو گفته بود مشکل آب شهرکرد تا دو روز دیگر حل می‌شود اما حجم گل و لای چشمه کوهرنگ تقریبا دو برابر شده و فعلا قابل تصفیه نیست. حالا وزارت نیرو در تلاش است تا آب چاه‌ها را به خطوط لوله آب شهرکرد وصل کند تا مشکل مردم حل شود.

4 ساعت پیش

امشب جمع‌بندی و پاسخ ایران به پیشنویس توافق هسته‌ای که توسط جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشنهاد شده بود اعلام می‎شود.

6 ساعت پیش

شاکری گفت: تا پایان سال ۶۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن وارد بازار می‌شود که به بازار مسکن شوک بزرگی وارد می‌کند و رونق می‌بخشد.

5 ساعت پیش

بیشتر...