خبرآنلاین |
9 ماه پیش

توصیه‌هایی برای گذر از سوگواری در دوره سخت کرونا

توصیه‌هایی برای گذر از سوگواری در دوره سخت کرونا

رسول قورخانچی
توصیه‌هایی برای گذر از سوگواری در دوره سخت کرونا

از دیر باز از دست دادن از هر نوعی(عاطفی،مالی،اجتماعی) و یا فوت عزیزی به دنبال خود همواره عواقبی همچون ناراحتی،
غم، احساس ندامت و پشیمانی و خود ملامت‌گری به همراه داشته است.

فرایند سالم و نرمال در حقیقت واکنشی برای طی شدن این حس‌ها است.در حقیقت سوگواری هیجانی و روالی است که به آدمی کمک میکند تا بتواند این ایام فقدان و از دست دادن را طی کند و باز بتواند به فرایند زندگی خود کم‌کم وارد شود.در حقیقت سوگ هزینه‌ای است که فرد داغدار برای سازگاری مجدد خود به فقدان و جدایی می‌پردازد و در نتیجه به زندگی بازمی‌گردد.در بیشتر اوقات افراد با کمک دوستان و یا سایر بازماندگان و یا مکانیسم‌های روانی بالغانه خود کم‌کم از سوگ گذر می‌کنند.
و عده‌ای که قادر به عبور نباشند با رنج‌های عدیده‌ای همچون افسردگی و... دست و پنجه‌نرم می‌کنند و از  متخصصان کمک می‌گیرند. سوگ دوره‌ها و مراحلی دارند:
۱-شوک به از دست دادن
۲-نپذیرفتن و جستجوی عزیز از دست رفته
۳-ورود به انکار و خشم و ناامیدی و بی نظمی در روال زندگی سابق‌اش
۴-سازگاری با موقعیت جدید و بازگشت به زندگی
مراسم سوگواری در حقیقت در همه جوامع به گذر از این دوران نقش به‌سازی دارد.حضور دوستان،بستگان،همکاران به‌خودی‌خود نقش مهمی در سازگاری افراد بازی می‌کند. امروزه شاهد شرایط متفاوتی هستیم؛ سوگواری در ایام کرونا.
در فوت ناشی از همه‌گیری کرونا، بازماندگان با مشکلات و معضلات گوناگونی روبه‌رو هستند. از طرفی بازماندگان متوفی در مورد احتمال ابتلای خود نگران هستند و تلاش دارند که فرایند قرنطینه را حفظ کنند و هم نمی‌توانند از غم و غصه از دست دادن عزیزان خود غافل شده و در مراسم وی شرکت نکنند و مراتب همدردی خود را اظهار نکنند. پس با دوره پیچیده‌ای روبه‌رو هستیم.
لذا در این شرایط سخت به خانواده‌های افراد توصیه‌هایی میتوانیم بکنیم:
-برای مراقبت از خود و سایر بستگان از حضور در مساجد اجتناب‌ کنند.
-اعضای خانواده با هم از طریق ابزارهای فضای مجازی،احساسات خود را با یکدیگر در میان بگذارند.(ابراز غم،
غصه،دلتنگی،غم و ...)
-حفظ ارتباط جمعی-مجازی برای همه لازم و ضروری است‌.
-تماس،صحبت و دلداری لازمه این ایام  است.یادمان باشد هم‌دردی در این ایام مهم است.
-در این ایام غم و غصه می‌تواند خود را به شکل خشم نشان دهد.باید تحمل خود را بالا ببریم.
-فرایند سوگ و سوگواری زمان می‌خواهد. از افراد نخواهیم' زود تمام کن یا بس کن. اجازه دهیم در تماس‌هایمان افراد راحت باشند.
-مدیریت افکار و احساساتمان فراموش نشود، بدانیم که ما عامل ویروس یا فوت عزیزانمان نبوده‌ایم.
-به حس‌ها و افکارمان آگاهی داشته باشیم و در صورت نیاز از کمک‌های مجازی-تخصصی کمک بگیریم.

لازم است آگاه باشیم که در این ایام شاید غم و غصه سراغ‌مان بیاید،اما مراقب باشیم که برای رهایی از غم، دستگاه روان آن را به شکل خشم برون ریزی می‌کند تا فشار از روی خودش کم شود.باید به این آگاه باشیم و با متخصصان صحبت کنیم تا روابط‌مان دچار اختلال نشود.
به امید روزهای شاد و سلامتی برای مردم

*روانشناس بیمارستان روانپزشکی رازی، روان درمانگر تحلیلی

۴۷۲۳۲#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی
منبع: خبرآنلاین


تبلیغات

مطالب مرتبط

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تمام کشورها درصدد بازگشایی مدارس خود هستند و امروز این سیاست در تمام دنیا جریان دارد، شروط بازگشایی مدارس را اعلام کرد و از زمان اجرای رتبه بندی فرهنگیان از اول فروردین ماه ۱۴۰۰ خبر داد.

دیروز

در حالی که روزهای اخیر آمار قربانیان کرونا در کشور به زیر صد نفر رسیده است اما نگرانی‌ها از خیز موج جدید کرونا طی ماه‌های بهمن و اسفند افزایش یافته است.

دیروز

مهر نوشت: سخنگوی وزارت بهداشت، ضمن اشاره به وضعیت بیماری کرونا در کشور، تقسیم بندی جدید شهرها را بر اساس رنگ بندی ستاد ملی مقابله با کرونا، اعلام کرد.

دیروز

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت گفت: با توجه به استقبال داوطلبان و با هماهنگی سازمان سنجش آموزش کشور، زمان ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت تا روز جمعه تمدید شد.

دیروز

باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از بیزنس اینسایدر، نوشت: سندرم قلب شکسته به مشکلی اشاره دارد که به دلیل استرس شدید عاطفی یا جسمی در بیماران تشخیص داده می‌شود.

دیروز

سازمان هواشناسی پیش‌بینی‌کرد: نفوذ سامانه بارشی از عصر امروز ‌در غرب آذربایجان غربی و غرب کردستان با بارش برف و باران، وزش باد شدید و در ارتفاعات کولاک برف همراه باشد.

دیروز

خبرنیوز نوشت:معاون دادستان کل کشور گفت: 73 هزار سایت قمار، فیشینگ و کلاهبرداری با گزارش‌های مردمی فیلتر شده است

دیروز

شرق نوشت:هفت سال قبل مأموران آتش‌نشانی در جریان آتش‌سوزی هولناکی در یک خانه مسکونی قرار گرفتند و بعد از اطفای حریق مشخص شد یک مادر و دختر که در خانه بودند، جان‌شان را از دست داده‌اند.

دیروز

شرق نوشت: مردی که دختر بیمار خود را به قتل رسانده بود، خودش نیز روی تخت بیمارستان جان باخت.

دیروز

اعتماد نوشت:پرونده قاضی منصوری و مرگ او دوباره چند روزی است که به صدر اخبار آمده؛ مصاحبه‌ روزهای اخیر سیدمحمود علیزاده‌طباطبایی به عنوان وکیل خانواده منصوری و صحبت از همراهی زنی در روزهای پایانی زندگی آقای قاضی و البته اظهارات تازه‌تر برادر قاضی درگذشته، بار دیگر ابهاماتی را درباره چگونگی مرگ منصوری زنده کرده است.

دیروز

ایرنا نوشت:برخی از عادت‌ها، هدفی جز آسیب به سلامتی ما ندارند. عادت به مصرف دخانیات، عادت به پرخوری یا هرچیزی شبیه به این‌ها می‌تواند به عاملی مخرب برای سلامت ما تبدیل شود.

دیروز

وزارت بهداشت آخرین آمار قربانیان و مبتلایان کرونا را اعلام کرد.

1 روز پیش

ایلنا نوشت: دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا با تاکید بر عدم سفر در ایام پیش‌رو گفت: با توجه به سردی هوا و سرعت بالای انتقال بیماری در این فصل و همچنین شیوع سویه جدید ویروس در کشورهای اروپایی(انگلیسی) مردم سفر را به یک زمان مناسب‌تر با فراغ بال موکول کنند.

پریروز

میزان نوشت: دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هنوز درصد بسیار بالایی از مصوبات مربوط به قوانین هوای پاک اجرا نشده است، پس نباید انتظار داشته باشیم که آلایندگی کاهش خواهد یافت، در نهایت نباید انتظار داشته باشیم که آلودگی هوا برطرف شود.

پریروز

ایلنا نوشت: سخنگوی وزارت بهداشت گفت: مسئولان در هر سه قوه باید مانند مقام معظم رهبری اصول بهداشتی مقابله با کرونا را جدی‌تر رعایت کنند.

پریروز