خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

اصولگرایان پیروز انتخابات ۱۴۰۰ می شوند یا اصلاح طلبان خبرآنلاین

اصولگرایان پیروز انتخابات ۱۴۰۰ می شوند یا اصلاح طلبان؟

محمدرضا خباز، چهره‌ سیاسی اصلاح‌طلب می‌گوید: بعد از انتخابات اسفند ۹۸، هر تحلیلگر سیاسی که می‌خواهد درباره انتخابات ۱۴۰۰ و میزان مشارکت مردم اظهارنظر کند دست و دلش می‌لرزد.

محمدرضا خباز، عضو حزب اعتماد ملی درباره احتمال عبور مردم از اصولگرایان و اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ به خبرگزاریخبرآنلاین، گفت: در چهل و دو سالی که از عمر انقلاب اسلامی می گذرد و با مرور انتخابات‌های گذشته، می بینیم که به جز آقای احمدی‌نژاد که وابسته به جریان اصولگرایی بود، سایر روسای جمهور یا اصلاح‌طلب بودند یا معتدل یا فراجناحی اما اصولگرا نبودند. به بیانی دیگر نه خودشان مدعی چنین سخنی بودند و نه گروه‌هایی که از آنها حمایت می‌کردند چنین ادعایی داشتند.

وی گفت: از اسفند سال ۹۸ که انتخابات مجلس با مشارکت حداقلی برگزار شد هر تحلیلگر سیاسی که می‌خواهد اظهارنظر کند به تعبیری دست و دلش می‌لرزد مبنی بر اینکه آیا پیش بینی او درباره میزان مشارکت مردم در انتخابات ۱۴۰۰، درست از آب در خواهد آمد یا خیر؟

خباز گفت: دلیل آن هم این است که اساسا مردم همانند اسفند سال ۹۸، نمی‌خواهند در انتخابات شرکت کنند. بنابراین یا همان چهل و دو درصد از مردم واجدین شرایط، در انتخابات شرکت‌ می کنند یا اینکه در مجموع مردم متوجه شده‌اند چون در انتخابات مجلس شرکت نکرده‌اند با عدم مشارکتشان در انتخابات، مجلسی روی کارآمده که با سخنرانی‌ها، مصوباتش، اعلام نظرهای خرد و کلانش، برای آنها ایجاد مشکل می کند و بهتر است در ۱۴۰۰ مشارکت داشته باشند.

عضو حزب اعتماد ملی تصریح کرد:تصمیم سازان و تصمیم‌گیران کشور هم دو دسته هستند؛ عده ای که معتقد به انتخابات حداکثری هستند که در کلام رهبری هم به آن اشاره شده اما عده‌ای علی رغم اینکه ادعای حمایت و طرفداری از بیانات رهبری را می‌کنند و به تعبیری خودشان را ذوب در ولایت می‌دانند، اما رسما اعلام می‌کنند انتخابات حداکثری، خاصیتی ندارد بلکه انتخابات حداقلی هم کافی است. بنابراین انتخابات، اگر با مشارکت حداقلی همراه باشد نه اصلاح‌طلب می‌تواند روی آن حسابی باز کند و نه اصولگرا. در واقع با مشارکت حداقلی، مشخص نیست، انتخابات چه نتیجه‌ای به دنبال داشته باشد.

اصولگرایان پیروز انتخابات ۱۴۰۰ می شوند یا اصلاح طلبان؟

خباز گفت: اگر مردم پای صندوق‌ها بیایند یعنی بالای ۶۰ درصد مردم واجدین شرایط در انتخابات شرکت کنند تجربه نشان می دهد که مردم به اصولگرایان رأی نمی‌دهند جز همان زمان احمدی‌نژاد که او هم ماجرای خاص خود را دارد. در دور دوم آقای احمدی‌نژاد، کسانی که حامی او بودند یکی پس از دیگری، عقب نشینی کردند و در مجلس هشتم حتی در کمتر از نیم ساعت، طرح عدم کفایت سیاسی او را با بیش از ۱۵۰ امضا کلید زدند. هرچند از خارج از مجلس، این قائله خاتمه یافت.

این چهره اصلاح طلب گفت: از میان کاندیداهایی که در حال حاضر اعلام آمادگی کردند به جز یک نفر آن، بقیه اصولگرا هستند و خودشان افتخار می‌کنند اصولگرا هستند. اصلاح‌طلبان نیز تاکنون اظهارنظر نکرده‌اند. باید ببینیم تا زمان انتخابات چه اتفاقی رخ می‌دهد. بنابراین چگونه می‌توان گفت مردم نه به اصلاح طلبان و نه به اصولگرا رأی می‌دهند در واقع این سخنی است که مبنای علمی و تجربی ندارد چون وقتی کاندیداهای اصولگرا و اصلاح‌طلب در انتخابات حضور داشته باشند نیازی نیست به کاندیدایی رأی بدهیم که نه اصولگرا است و نه اصلاح طلب. بنابراین چنین چیزی وجود خارجی ندارد.

استاندار پیشین دولت روحانی گفت: اگر مردم  در انتخابات شرکت کردند بدین معناست که طبیعتا می‌خواهند به یکی از کاندیداهای موجود رأی بدهند. حال کاندیداهای موجود ممکن است یا اصلاح‌طلب باشد یا اصولگرا. در واقع کاندیدایی نیست که بگوید من نه اصلاح‌طلب هستم و نه اصولگرا. چنین ادعایی را تاکنون نداشتیم ممکن است یک کاندیدا، اصولگرا یا اصلاح طلب بودنش را کتمان کند به تعبیری «جز راست نباید گفت، هر راست نشاید گفت». یا ممکن است کاندیدایی اصولگرا باشد اما برای رأی آوری نگوید اصولگرا است اما پیشینه، نیت، فکر و زمینه شغلی اش، نشان می دهد که او اصولگرا است. به عنوان مثال کاندیدایی که در حال حاضر با مجموعه اصولگرایی کار می‌کند نمی‌تواند بگوید اصولگرا نیست. او می تواند این گونه وعده بدهد که اگر انتخاب شد در کابینه‌اش، از همه نیروهای متفکر جامعه استفاده می‌کند این بحث دیگری است.

وی تاکید کرد: بنابراین همه باید کمک کنیم مردم، پای صندوق‌های رأی بیایند. در واقع به جای اینکه به این مسئله فکر کنیم که مردم به چه کسی رأی می‌دهند باید به نکته توجه کنیم که هر کس در حد توان خود از مردم برای حضور در پای صندوق‌های رأی دعوت کند بدین گونه که اگر در انتخابات، حضور پیدا کنند  بسیاری از مسائل کشور از جمله انسجام داخلی، همدلی در داخل، توطئه دشمنان خارجی علیه کشور، حل خواهد شد که از آثار و برکت انتخابات حداکثری برای کشور است.

۲۷۲۱۹#‌سیاسی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تهران- رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی گفت: به زودی ۶ میلیون دوز واکسن کرونا توسط بخش خصوصی وارد کشور می‌شود.

4 دقیقه پیش

فرمانده انتظامی شهرستان البرز از دستگیری ۵ سارق و کشف ۲۴ فقره انواع سرقت در این شهرستان خبر داد.

4 دقیقه پیش

یک روزنامه آمریکایی مدعی شده ایران و آمریکا در حال حرکت به سمت طرح بازگشت همزمان به توافق هسته‌ای برجام هستند.

5 دقیقه پیش

فیلمبرداری فیلم جدید «مارتین اسکورسیزی» با عنوان «قاتلان ماه کامل» در اوکلاهامای آمریکا آغاز شد.

13 دقیقه پیش

همزمان با آغاز کاندیداتوری برای انتخابات ریاست جمهوری، مشاور دولت سوریه اعلام کرد انتخابات گامی در چارچوب حاکمیت نظام سوریه و پافشاری آن برای انجام تعهداتش به ویژه عدم اجازه به ایجاد خلأ قانون اساسی به ویژه در پست ریاست جمهوری است.

14 دقیقه پیش

همزمان با برگزاری نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۱، اولین دوره مسابقات استارکاپ برگزار خواهد شد.

14 دقیقه پیش

عراق- سفیر ایران در عراق گفت : بازگشایی مرزهای ایران و عراق با دوگانه "علاقه مندی و نگرانی" مواجه است و امیدواریم هرچه زودتر مشکل منع تردد برطرف شود.

یک ربع پیش

ولی‌عهد سعودی این روزها وضعیت خوبی ندارد و با بحرانها و مشکلات بسیاری از جمله باتلاق یمن روبروست؛ او نه می‌تواند از برگه عادی‌سازی روابط با صهیونیست‌ها بهره‌برداری کند و نه قادر است در مذاکرات هسته‌ای ایران، ایفای نقش منفی داشته باشد.

یک ربع پیش

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید بر اساس نرخ اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران ۱۰ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان است.

یک ربع پیش

فوتبالیست متجاوزی که به یک دختر آزار جنسی رسانده بود بازداشت شد.

یک ربع پیش

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اظهار تعجب از سخنان برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیرامون مصوبات هیات عالی نظارت گفت: آنچه در مجلس تصویب می‌شود، باید غیر مغایر و مطابق با سیاست‌های کلی نظام ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری باشد.

یک ربع پیش

شرکت تولید موتورسیکلت انگلیسی تریومف از جدیدتری

یک ربع پیش

بازیگر سریال «یوسف پیامبر (ع)»گفت : متاسفانه وقتی همه چیز سراسری باشد نمی‌توان انتظار اثر با کیفیت داشت، این روز‌ها متن داغ داغ آماده می‌شود و مثلا می‌خواهند ۳۰ قسمت کار را در چند ماه تمام کنند. طبیعتا هر چه کمتر زمان باشد بهتر است و به نفع تهیه‌کننده بوده و این باعث می‌شود همه سرگردان شوند.

یک ربع پیش

ستادکل نیروهای مسلح( اداره سرمایه انسانی سرباز) با صدور اطلاعیه‌ای از افزایش حقوق کارکنان وظیفه در سال جاری خبر داد.

یک ربع پیش

آموزش های غیردرسی اگرچه سهم زیادی در کشف استعدادها و پرورش خلاقیت های دانش آموزان دارد، اما در سیستان و بلوچستان بسیار کم مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از ادبیات بومی برای کودکان و نوجوانان می تواند در پرورش خلاقیت، تجسم و شناسایی استعدادهای آن ها موثر باشد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...