خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

چرا جریانات عراق تصمیم به بازگشت مقتدی صدر به صحنه سیاسی گرفتند ایسنا

چرا جریانات عراق تصمیم به بازگشت مقتدی صدر به صحنه سیاسی گرفتند؟

یک کارشناس ارشد مسائل منطقه با تشریح دلایل تصمیم جریانات سیاسی عراق برای بازگشت مقتدی صدر و جریانش به صحنه سیاسی گفت:عراقی‌ها چاره‌ای ندارند که یکدیگر را در صحنه سیاسی تحمل کنند، اگر غیر از این باشد دو دستگی در عراق تشدید می‌یابد.

مهدی شکیبایی در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از اعلام موافقت مقتدی صدر برای دیدار با هیات سه جانبه و حضور رییس ائتلاف الفتح، حزب دموکرات کردستان و رییس اقلیم کردستان گفت: دیدار مقتدی صدر با الحلبوسی از جریان اهل سنت، العامری از چارچوب هماهنگی و بارزانی از کردستان عراق موضوع تازه ای نیست، قابل حدس بود که مقتدی صدر باز هم به صحنه سیاست باز خواهد گشت. 

وی افزود: از سال ۲۰۰۳ به این سو و سقوط رژیم صدام، مقتدی صدر نزدیک ۱۰ بار از سیاست کناره گیری کرده و مجددا بازگشته و این چیزی است که قابل حدس بود در واقع بعد از اتفاقاتی که افتاد به نظر می رسد اقدامش بیشتر برای محک زدن جریان های سیاسی نسبت به خودش بود. 

این کارشناس ارشد مسائل منطقه همچنین بیان کرد: اساسا حذف کردن جریان صدر از صحنه سیاسی نوعی خودزنی برای سیاست در عراق است زیرا این جریان دارای پایگاه اجتماعی بوده و اثر گذار است، در نتیجه محروم کردن کشور از طیف وسیعی از این جریان به نظر نوعی خیانت به مردم و صحنه سیاسی عراق بوده است. البته بحث این که تا چه اندازه این جریان در مسیر آرمان های مردم عراق حرکت می کند موضوع دیگری است. 

شکیبایی ادامه داد: جریان صدر یک جریان اثرگذار سیاسی است و لذابه نفع هیچ کدام از جریان های سیاسی نیست که صدری ها از صحنه سیاست خارج شده باشد. در واقع  قوه عاقله‌ای در درون عراق شکل گرفته مبنی بر این که  مقتدی صدر در صورتی که نخواهد و اصرار کند که وارد عرصه سیاسی شود، این جریان اثرگذار باید در این صحنه باشد تا صحنه پویاتری را شاهد باشیم با حفظ همین لجبازی هایی که جریان صدر دارد.

وی خاطرنشان کرد: عراقی‌ها چاره ای ندارند که یکدیگر را در صحنه سیاسی تحمل کنند، اگر غیر از این باشد دو دستگی در عراق تشدید پیدا می کند و معتقدم تصمیمی که گرفته شده مجددا صدر را وارد عرصه سیاسی کند تصمیم درستی است و در نهایت به نفع دولت،  مردم و حاکمیت عراق خواهد بود. 

این کارشناس ارشد مسائل منطقه همچنین درباره آینده وضعیت سیاسی در عراق اظهار داشت: بعد  از اغتشاشات و سرخوردگی که جریان صدر به دست آورد، تلاش می کند از طریق اردوکشی خیابانی بتواند مطلوب نظرش را دنبال کند مانند آنچه درباره انحلال پارلمان رخ داد اما اقدام آیت الله حائری یک اقدام بزرگ و شجاعانه ای بود  که به همان میزان که صدری ها سر خورده شدند، جریان مقابل تقویت شد به گونه ای که می توانست به تنهایی دولت را انتخاب کند زیرا پارلمان را هم در اختیار دارد.

شکیبایی ادامه داد: با توجه به این وضعیت بعد از دیدار مقتدی صدر احتمالا فرآیند تشکیل دولت تسریع پیدا می کند آن هم دولتی که دارای اختیارات کامل باشد نه دولت پیشبرد امور که بیش از یک سال است الکاظمی اداره می کند.  البته دولتی که در عراق تشکیل شود نخست وزیرش الکاظمی نخواهد بود و الکاظمی از اولویت‌های گزینه‌های جریانات در عراق نیست زیرا نشان داده بیش از این که به منافع دولت و مردم عراق فکر کند، به جریان های خارجی فکر می‌کند. 

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بالاخره پس از گذشت حدود ۲ ماه از اعلام خبر احتمال افزایش دوباره حقوق کارمندان و گمانه‌زنی‌ها در این خصوص، تکلیف روشن شد و به نظر می‌رسد افزایش حقوق به سال آینده موکول شد.

4 ساعت پیش

دانیال معمار، فعال رسانه‌ای در توییتر نوشت: ‏ دو اقدام در ناآرامی دانشگاه شریف قابل توجه و تحسین بود: -حضور وزیر علوم میان دانشجویان و حرف زدن با آنها -کمک اساتید دانشگاه در آرام کردم فضا و خروج دانشجویان از دانشگاه

3 ساعت پیش

فرمانده هشت سال دفاع‌مقدس گفت: انگیزه‌هایی وجود دارد که یاد شهدا کمرنگ شود. جریان نفوذ قصد دارد یاد و خاطره شهدا به فراموشی سپرده شود، باید به این درک برسیم که نفوذ وجود داشته و دارد.

4 ساعت پیش

بوشهر- مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری بوشهر گفت: ترویج فرهنگ همدلی و نوع‌دوستی در جامعه با جدیت دنبال شود.

4 ساعت پیش

در حالی که روز گذشته دو گروه معترضین در دانشگاه فردوسی مشهد توافق کردند که صبح امروز ساعت ۱۰ در سالن آمفی تئاتر داشنگاه علوم حضور پیدا کرده و تریبون آزاد برگزار کنند، اما دانشجویان مخالف صبح امروز ساعت ۱۰مقابل دانشکده مهندسی تجمع اعتراضی برگزار کردند. البته گفته می‌شود تعداد تجمع‌کنندگان از روزهای قبل کمتر است و تعداد کمی از دانشجویان نیز در سالن آمفی تئاتر منتظر برگزاری تریبون آزاد هستند.

3 ساعت پیش

مدیر کل توسعه شبکه علمی هوشمند دانشگاه آزاد از فرصت مجدد انتخاب واحد دانشگاه برای دانشجویان جامانده خبر داد.

4 ساعت پیش

سخنگوی وزارت صمت گفت: سامانه جامع فروش با افزایش تولید، عرضه و تقاضا به تعادل رسید و توانست تعدادی از خودروها را از فرآیند قرعه‌کشی خارج کند. ترافیک تقاضا در ۳ خودرو پژو ۲۰۶، ۲۰۷ و پژو پارس است و باید تا پایان سال افزایش تولید را در این ۳ خودرو متمرکز کنیم.

4 ساعت پیش

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که آزادی باقر نمازی اقدامی انساندوستانه بوده و مرتبط با هیچ موضوع دیگری نبوده و سیامک نمازی هم بعد از پایان دوران مرخصی به زندان بازمی‌گردد.

3 ساعت پیش

بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی از آزادی دانشجویان بازداشتی این دانشگاه خبر داد.

4 ساعت پیش

بیشتر...