خبرگزاری ایسنا |
1 سال پیش

چرا جریانات عراق تصمیم به بازگشت مقتدی صدر به صحنه سیاسی گرفتند ایسنا

چرا جریانات عراق تصمیم به بازگشت مقتدی صدر به صحنه سیاسی گرفتند؟

یک کارشناس ارشد مسائل منطقه با تشریح دلایل تصمیم جریانات سیاسی عراق برای بازگشت مقتدی صدر و جریانش به صحنه سیاسی گفت:عراقی‌ها چاره‌ای ندارند که یکدیگر را در صحنه سیاسی تحمل کنند، اگر غیر از این باشد دو دستگی در عراق تشدید می‌یابد.

مهدی شکیبایی در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود ازاعلام موافقت مقتدی صدر برای دیدار با هیات سه جانبه و حضور رییس ائتلاف الفتح، حزب دموکرات کردستان و رییس اقلیم کردستان گفت: دیدارمقتدی صدر با الحلبوسی از جریان اهل سنت، العامری از چارچوب هماهنگی و بارزانی از کردستان عراقموضوع تازه ای نیست، قابل حدس بود که مقتدی صدر باز هم به صحنه سیاست باز خواهد گشت.

وی افزود: از سال ۲۰۰۳ به این سو و سقوط رژیم صدام، مقتدی صدر نزدیک ۱۰ بار از سیاست کناره گیری کرده و مجددا بازگشته و این چیزی است که قابل حدس بود در واقعبعد از اتفاقاتی که افتاد به نظر می رسد اقدامش بیشتر برای محک زدن جریان های سیاسی نسبت به خودش بود.

این کارشناس ارشد مسائل منطقه همچنین بیان کرد:اساسا حذف کردن جریان صدر از صحنه سیاسی نوعی خودزنی برای سیاست در عراق است زیرا این جریان دارای پایگاه اجتماعی بوده و اثر گذار است، در نتیجه محروم کردن کشور از طیف وسیعی از این جریان به نظر نوعی خیانت به مردم و صحنه سیاسی عراق بوده است. البته بحث این که تا چه اندازه این جریان در مسیر آرمان های مردم عراق حرکت می کند موضوع دیگری است.

شکیبایی ادامه داد: جریان صدر یکجریان اثرگذار سیاسی است و لذابه نفع هیچ کدام از جریان های سیاسی نیست که صدری ها از صحنه سیاست خارج شده باشد. در واقع قوه عاقله‌ای در درون عراق شکل گرفته مبنی بر این که مقتدی صدر در صورتی که نخواهد و اصرار کند که وارد عرصه سیاسی شود، این جریان اثرگذار باید در این صحنه باشد تا صحنه پویاتری را شاهد باشیم با حفظ همین لجبازی هایی که جریان صدر دارد.

وی خاطرنشان کرد: عراقی‌ها چاره ای ندارند که یکدیگر را در صحنه سیاسی تحمل کنند، اگر غیر از این باشد دو دستگی در عراق تشدید پیدا می کند و معتقدم تصمیمی که گرفته شده مجددا صدر را وارد عرصه سیاسی کند تصمیم درستی است و در نهایت به نفع دولت، مردم و حاکمیت عراق خواهد بود.

این کارشناس ارشد مسائل منطقه همچنین درباره آینده وضعیت سیاسی در عراق اظهار داشت: بعد از اغتشاشات و سرخوردگی که جریان صدر به دست آورد، تلاش می کند از طریق اردوکشی خیابانی بتواند مطلوب نظرش را دنبال کند مانند آنچه درباره انحلال پارلمان رخ داد اما اقدام آیت الله حائری یک اقدام بزرگ و شجاعانه ای بود که به همان میزان که صدری ها سر خورده شدند، جریان مقابل تقویت شد به گونه ای که می توانست به تنهایی دولت را انتخاب کند زیرا پارلمان را هم در اختیار دارد.

شکیبایی ادامه داد: با توجه به این وضعیت بعد از دیدار مقتدی صدر احتمالا فرآیند تشکیل دولت تسریع پیدا می کند آن هم دولتی که دارای اختیارات کامل باشد نه دولت پیشبرد امور که بیش از یک سال است الکاظمی اداره می کند. البته دولتی که در عراق تشکیل شود نخست وزیرش الکاظمی نخواهد بود و الکاظمی از اولویت‌های گزینه‌های جریانات در عراق نیست زیرا نشان داده بیش از این که به منافع دولت و مردم عراق فکر کند، به جریان های خارجی فکر می‌کند.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ناظر گمرکات خوزستان از صادرات بیش از ۷۲۰ میلیون دلاری کالای غیر نفتی به عراق در هشت ماه گذشته خبر داد.

3 دقیقه پیش

رئیس کمیسیون نظارت شورای اسلامی شهر یزد بر ضرورت ایمن سازی و پایدار سازی کلیه ابنیه و مستحدثات شهرداری با رعایت استاندارهای مربوطه، تأکید کرد.

یک ربع پیش

منطقی معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت گفت: شورای رقابت در تعیین قیمت خودروهای الکتریکی نقشی نداشته و این محصولات جهت عرضه وارد سامانه یکپارچه فروش نخواهند شد.

نیم ساعت پیش

تیم ملی پاراتکواندو کشورمان با کسب چهار مدال طلا و چهار سهمیه حضور در بازیهای پارالمپیک پاریس به کار خود در مرحله نهایی پاراگرندپری منچستر، خاتمه داد.

لحظاتی پیش

مسئول مرکز تربیت بدنی سپاه امیرالمؤمنین(ع) ایلام از پایان مسابقات آزاد والیبال بانوان بسیجی کشور به میزبانی مرکز تربیت بدنی سپاه استان و هیئت والیبال بسیج این استان خبر داد.

نیم ساعت پیش

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از افزایش آلودگی هوای کلانشهر‌ها طی پنج روز آینده خبر داد.

یک ربع پیش

کارشناس اداره‌کل هواشناسی استان کرمانشاه گفت: طی شبانه‌روز گذشته کنگاور با کمینه دمای چهار درجه سانتی‌گراد زیر صفر به‌عنوان سردترین نقطه استان گزارش و به ثبت رسیده‌اند.

2 دقیقه پیش

رئیس اتاق بازرگانی استان خراسان شمالی گفت: متاسفانه به دلیل عدم اشراف مدیران بانکی به توانایی‌های استان خراسان شمالی٬ سبب شده که در اختصاص تسهیلات مناسب به صنایع و بازرگانان آن طور که شایسته است اقدامی انجام نشود.

نیم ساعت پیش

اعتمادآنلاین تصویری از احوال‌پرسی محمدباقر قالبیاف و غلامعلی حدادعادل را منتشر کرد.

یک ربع پیش

بیشتر...