راهبرد معاصر |
۱ هفته پیش

حاجی دلیگانی: آمریکا در پی حفظ شاکله تحریم هاست راهبرد معاصر

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: آمریکایی‌ها می‌خواهند مذاکرات را در مسیر فرسایشی قرار دهند تا با طولانی شدن زمان مذاکرات ما را به شرایط انتخاباتی برساند.

به گزارش راهبرد معاصرحسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامیبا اشاره به مذاکرات برجام ایران با گروه 1+4 در وین، گفت: به نظر می‌رسد که هنوز پیشرفت چندانی در موضوع مذاکرات حاصل نشده و اگر حاصل شده گزارشی به مردم داده نشده است.

 

وی افزود: خبر تاسف بار این است که آمریکایی‌ها تحریم‌ها را دسته بندی کرده‌اند و در 3 گروه قرمز، سبز و زرد به معنی غیر قابل مذاکره، قابل لغو موقت، مشروط، محدود و بازگشت‌پذیر و قابل مذاکره تقسیم‌بندی کرده‌اند و این در حالی است که ما این تقسیم‌بندی را قبول نداریم و از جمله خطوط قرمز در مذاکرات هم این بود که همه تحریم‌ها بایستی یک جا برداشته شود و ظرف 3 تا 6 ماه هم ما از زمانی که روی کاغذ این تحریم‌ها برداشته شد، راستی آزمایی می‌کنیم.

 

عضو هیئت رئیسه مجلس درهمین راستا، ادامه داد: اما به نظر می‌رسد که آمریکاییها هنوز دنبال همان سلطه‌گری‌های قبلی هستند و تفاوت دولت در آمریکا تاثیر آنچنانی در رفتار آن‌ها با موضوع تحریم‌ها نداشته، چراکه بایدن هم تحریم‌های حقوق بشری، سایبری، موشکی و تسلیحاتی را اخیرا مشروع اعلام کرده و بیان کرده که لغو این‌ها با سازوکار برجام میسر نیست.

 

حاجی‌دلیگانی اضافه کرد: از طرفی آمریکایی‌ها می‌خواهند مذاکرات را در مسیر فرسایشی قرار دهند تا با طولانی شدن زمان مذاکرات ما را به شرایط انتخاباتی برساند و به وسیله اذناب خودشان در داخل کشور، جامعه ما را به زعم خودشان 2 قطبی، یک قطب موافق تحریم و یک قطب مخالف تحریم، تقسیم کنند و در هنگام انتخابات پیام موثر خودشان را به جامعه ما ارائه دهند.

 

وی تصریح کرد:در حالی که پیشنهاد آمریکایی‌ها با حرف و منطق ما که همه تحریم‌ها یک جا از جهت حقوقی و عملی حذف و راستی آزمایی شود هم‌خوانی ندارد؛ چرا که آمریکایی‌ها برای حفظ شاکله تحریم‌ها پافشاری می‌کنند و در آن بخشی هم که می‌گویند تحریم‌ها را حاضریم برداریم منظورشان قطعی نیست بلکه مشروط، محدود و بازگشت‌پذیر و موقت است که این با آنچه که اهداف ما در مذاکرات بوده سازگاری ندارد.

 

نماینده شاهین‌شهر در مجلس تاکید کرد: به نفع ما هم نیست که اگر یک مورد یا چند موردی را آمریکایی‌ها لغو کردند بدون اینکه بقیه تحریم‌ها لغو شود بخواهیم تعهدات برجامی‌مان را انجام دهیم و یا اینکه آمریکایی‌ها به برجام برگردند؛ چرا که این برگشت آمریکایی‌ها بدون اینکه همه تحریم‌ها را رفع کرده باشند، یک اهرم فشار می‌شود که مرتب و مدام بخواهند به ایران فشار بیاورند؛ یک توافق کوچک برای رفع بخش کوچکی از تحریم‌ها، باعث می‌شود که خود ما تحریم‌های باقی مانده را به نوعی قبول کرده باشیم و آن‌ها تثبیت شده باشند.

 

حاجی‌دلیگانی با بیان اینکه انتفاع اقتصادی یکی از اهداف ایران در این مذاکرات است، گفت: تاکنون تصویری برای اینکه ایران منتفع شده باشد در دسترس نیست، چرا که آمریکایی‌ها در آن بخشی هم که به قول خودشان گفته‌اند تحریم‌ها نباشد به صورت مشروط و موقت و روی کاغذ می‌خواهند انجام دهند و حاضر نیستند که در عمل هم این اتفاق بیفتد، علاوه بر این هنوز قبول نکرده‌اند که راستی آزمایی انجام شود.

 

عضو هیئت رئیسه مجلس تاکید کرد: بنابراین اولاً وزارت امور خارجه که متولی مذاکرات هست حتما باید گزارش دقیقی را از مذاکرات به مردم ارائه دهد و همچنین به مذاکره‌کنندگان به طور جد هشدار می‌دهیم که چنانچه که به جزء خطوط اصلی نظام که توسط مقام معظم رهبری شفاها تبیین و اعلام شده و همچنین چنانچه بر خلاف قانون راهبردی صیانت از حقوق مردم ایران، قول و وعده‌ای را بخواهند به طرف خارجی دهند قطعا بدانند که وکلای‌ ملت همه آنها را از جایگاه نظارتی به مجلس خواهند کشید و اجازه نخواهند داد که توافقی برخلاف منافع ملی اتفاق بیفتد.#‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

گروه استان‌ها- سال‌هاست بیماران خاص لرستان علاوه بر درد بیماری مجبوراند رنج کمبود دارو را در نبود داروخانه تخصصی هلال احمر برای ارائه داروهای تک‌ نسخه‌‌ای ویژه بیماران خاص را تحمل و با مشقت زیاد داروی خود را از استان‌های دیگر تهیه کنند.

9 دقیقه پیش

رئیس هیئت والیبال ورامین گفت: متاسفانه باشگاه‌های پولدار، کمر والیبال ایران می‌شکنند و کسی هم نمی‌خواهد حرفی بزند.

10 دقیقه پیش

مردم ولایتمدار سیستان وبلوچستان گفتند: فریاد آزادی قدس در جهان مجازی قوت قلبی برای مبارزان مقاوم فلسطینی است.

11 دقیقه پیش

مدیرکل بهزیستی لرستان از واکسینه شدن ۸۰ سالمند در استان خبر داد.

14 دقیقه پیش

از آنجا که صنایع دستی بیشتر به ­عنوان هدیه خریداری می شوند نیازمند بسته­ بندی ­هایی در خور ارزش هستند، اگر فعالان این عرصه به فکر بسته بندی نباشند، هیچ­ گاه نمی توانند این صنعت را جهانی کنند و به فکر صادرات آن باشند، زیرا در صادرات یکی از عوامل موفقیت فروش بسته ­بندی با کیفیت است.

14 دقیقه پیش

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان می‌گوید: وجود پایانه‌ بار اختصاصی‌ برای لرستان نیاز بود و عملکرد خوبی دارد.

یک ربع پیش

تعداد شهدای تجاوزات رژیم صهیونیستی به نوار غزه به ۱۰۹ تن از جمله ۲۸ کودک و ۱۵ زن افزایش یافت.

یک ربع پیش

قطر علاوه بر شرکتهای نفت بزرگ غربی مثل اکسون موبیل، شل و توتال، از شرکت‌های بزرگ چینی مثل پتروچاینا و سینوپتیک هم برای در اختیار گرفتن سهمی از بزرگترین پروژه گاز طبیعی مایع جهان دعوت کرده است.

یک ربع پیش

کارشناس مسکن با بیان "بخش مسکن به حالت نیمه‌کما رفته است" گفت: به دلیل کنترل بازار ارز توسط دولت و وضع بد بورس، سرمایه‌گذاران به بازار مسکن کوچ کرده‌اند.

یک ربع پیش

مجموع جان‌باختگان ویروس کرونا در کشور افزایش یافت وشمار فوتی‌ها در ۲۴ ساعت گذشته به ۲۹۷ نفر رسید.

یک ربع پیش

ارتش رژیم صهیونیستی آمار تلفات این رژیم در پی حملات موشکی مقاومت فلسطین از نوار غزه را اعلام کرد.

یک ربع پیش

علی نجفی زاده روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زاهدان، در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون ...

یک ربع پیش

سرمربی تیم لیورپول از کسب ۳ امتیاز ارزشمند برابر یونایتد در لیگ برتر انگلیس ابراز خوشحالی کرد.

نیم ساعت پیش

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در خارج فلسطین تصریح کرد، هر عملیات زمینی که رژیم صهیونیستی در غزه آغاز کند، همچون تله‌ای برای ارتش آن رژیم خواهد شد.

نیم ساعت پیش

مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کارکنان حوزه‌های امتحانی و مدیران مدارس برای رعایت پروتکل‌‌های بهداشتی آموزش دیده‌اند، گفت: دانش آموزان از تجمع در کنار یکدیگر پرهیز کنند و ماسک به همراه داشته باشند.

نیم ساعت پیش

بیشتر...