خبرگزاری میزان |
1 ماه پیش

سهم ۵۰ درصدی زنان روستایی عشایر در اقتصاد خانواده محصولات بانوان روستایی قابل دفاع در بازاهای بین المللی هستند resize

خاطره استاد رضاییدر گفت‌وگو با میزان، در خصوص تأثیرو نقش بانوان روستایی و عشایر در توسعه اقتصادی کشور، گفت: در حال حاضر می‌توان گفت بین۴۰ تا ۵۰درصد یعنی نیمی از سهم اقتصادی و تأمین معیشت خانواده  به حوزه زنان روستایی و عشایر ما برمی‌گرددزیرا این زنان توانمندی‌های بسیاری دارند.

وی افزود:هرچقدرسطح اطلاعات بانوان جامعه بالا برود ما خروجی مثبت بیشتری در این زمینه خواهیم داشت و اولین گام برای این امر بحث ارتقا سلامت روان و سلامت خانواده است که قاعدتاً افراد با داشتن ذهنی آرام  فراگیری بیشتری دارند و کسی که تسلط و فراگیری بالایی دارد نهایتاً ابداعات بیشتری را در عرصه‌های مختلف خواهد داشت.

رئیس کمیسیون بانوان اتاق تعاون ایران بیان کرد: در حال حاضر مهم‌ترین کار این است که سعی کنیم سطح اطلاعات و آگاهی بانوان را بالا ببریم تا بانوان بتوانند ضمن تعریف نقش و جایگاه خود در خانواده برایتأثیرگذاری در سطح اجتماع با شأن و منزلت زنانه ورود پیدا کنند و هرچقدر بانوان به‌خصوص دختران جوان ما به این تفکر برسند که می‌توانند از پتانسیل‌های شخصی خود در توسعه فردی و اجتماعی استفاده و بهره‌گیری کنند به سطح مدیریتی بیشتری در نقش‌آفرینی اقتصادی نیز دست پیدا خواهند کرد.

استاد رضایی افزود: به‌عنوان نمونه بانوانی که در بحث توسعه روستایی  در۳ بخش افزایش روحیه، کار گروهی و ارتقایاطلاعات  آموزش دیده اند،  در نتیجه اثر این آموزش‌هابه‌علاوهتوانمندی‌هایی که خودشانبه‌صورتبومی دارند باعث ارتقا کیفیت کار و فعالیت اقتصادی آنان  شده است یعنی اگر قبلاً گلیم دستبافتیک خانم روستایی در یک سطح متوسط برای ارائه به بازار قابل دفاع بود در حال حاضر با یک کیفیت ارزنده‌تری ضمن قابلیت ورود به بازارهای داخلی آمادگی دفاع در بازارهای خارجی راهم پیداکرده است.

این بانوی فعال حوزه تعاونی بانوان، بابیان این‌کهاگر قرار باشد زن را بسنجیم باید  تمام جوانب وابعاد وجودی آنان  را در نظر بگیریم، افزود: به دلیل این که زن‌ها در عرصه اقتصادی متفاوت با مردان ورود پیدا می‌کنند و زنی که روح و روان خوبی نداشته باشد در هیچ عرصه‌ای نیز نمی‌تواند ورود خوبی پیدا کند و در عرصه اقتصادی نیز دچار رکود و توقفجبران‌ناپذیر خواهد شد بنابراین این خیلی مهم است که در ارتباط با نقش و جایگاه و تأثیر اقتصادی زنان در کشور برنامه‌ریزی کنیم و این برنامه‌ریزی را باید در ۳ پله سلامت روح و روان، ارتقاء وضعیت آموزشی بانوان به‌خصوص دختران جوان و بعدآمادگی برای ورود به در عرصه اقتصادی را در نظر بگیریم.

رئیس کمیسیون بانوان اتاق تعاون ایران، ادامه داد: زنانی که۲ پله قبلی را با جنبه مثبت بالا رفته باشند قطع به‌یقین در عرصه سومهم رکود و شکست کمتری همراه با دستاوردهایقوی خواهند داشت و این در استان‌هایی که آموزش برای بانوانداشته‌ایم کاملاً قابل‌لمساست و در حال حاضر به عنوان نمونه  بیش از۲۰۰ نفر خانم در عرصه اقتصاد روستایی و حومه شهرستان‌های مختلف از قبیل خوزستان، کرمان و ... داریم که با طی مراحل ذکرشده نقش‌آفرینی بالایی در عرصه اقتصادی دارند.

این کارآفرین در پایان گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور موظفیم و حتی می‌توان گفتبه‌نوعی مجبوریم که دختران وزنان جوانمان را به سمت‌وسوی فعالیت در عرصه تأمین معیشت خانواده هدایت کنیم.
 
  • بیشتر بخوانید:
  • کارآفرینی با یک قیچی! / روایت بانویی که جز ۱۰ هنرمند شاخص جهان است
 
انتهای پیام/


#‌اقتصاد#‌اخباراقتصاد منبع: خبرگزاری میزان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

2 روز پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

2 روز پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

2 روز پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

2 روز پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

2 روز پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

2 روز پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

3 روز پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

3 روز پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

3 روز پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

3 روز پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

3 روز پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

3 روز پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

3 روز پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

3 روز پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

3 روز پیش

بیشتر...