۱ هفته پیش
2 بازدید

نقاب قرمز کرونا همچنان بر چهره اردبیل/ مسئولان گوش به زنگ باشند؛ مردم رعایت کنند- اخبار اردبیل تسنیم


نقاب قرمز کرونا همچنان بر چهره اردبیل/ مسئولان گوش به زنگ باشند؛ مردم رعایت کنند

گروه استان‌ها - در حال حاضر چهار شهرستان‌های اردبیل نقاب قرمز کرونایی را بر چهره زده و طبق گفته مسئولین استان رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای ثابت نگهداشتن این روند باید مورد توجه واقع شود.

- اخبار استانها -

به گزارشخبرگزاری تسنیمازاردبیل،  درحالی رفته رفته به فصل پاییز و دوره همه‌گیری آنفلوآنزا نزدیک می‌شویم که از چند ماه قبل مسئولان دائم نسبت به گسترش همه‌گیری کرونا در فصل سرما هشدار داده بودند، با این حال پیش‌بینی روند این بیماری در زمستان پیچیده و نامعلوم است؛ هم دلایلی هست برای نگرانی هم دلایلی برای اطمینان خاطر.

در این زمینه اگرچه همواره تاکید بر رعایت اصول بهداشتی و پروتکل‌های مربوطه از سوی مردم است اما نباید فراموش کنیم که سطح آمادگی مسئولان برای مدیریت شرایط نیز می‌تواند تعیین کننده باشد و اصولا باید برنامه‌ریزی هدفمندی از سوی مدیریت بحران کشور صورت پذیرد.

این در حالی است که علی‌رغم این که خانواده‌ها خود از وضعیت موجود اضطراب و نگرانی دارند، اما متأسفانه در بیشتر موارد این خودشان هستند که رعایت ملزومات بهداشتی را پشت گوش می‌اندازند و این مسئله در حال حاضر شرایط را نگران‌کننده‌تر کرده و باید در این زمینه تدابیر ویژه‌ای اتخاذ شود.

پاسخ به این سئوال که آیا شیوع کرونا در زمستان بیشتر می‌شود هنوز مشخص نیست ولی پاسخ علمی به سمت جواب مثبت متمایل است که تا حد زیادی بر اساس دانش ما درباره ویروس‌های دیگر است چرا که چهار نوع ویروس کرونای دیگر هم وجود دارند که باعث علائم سرماخوردگی می‌شوند و همه آنها در زمستان آسان‌تر سرایت می‌کنند.

طبق تحقیقات به عمل آمده توسط پرفسور وندی بارکلی از کالج امپریال لندن نگرانی مردم معقول و منطقی است و این که احتمال این که شرایط بدی پیش روی ما باشد وجود دارد اما به هر حال نادانسته‌های ما هم‌اکنون بیشتر از دانسته‌ها است و در حالی که رعایت فاصله اجتماعی می‌تواند میزان آنفلونزا را کاهش دهد اما اکتفا به این مسئله به تنهایی کافی نیست.

مسئله نگران‌کننده این است که شیوع آنفلوآنزا و موج دوم کرونا با هم اتفاق بیفتند، اما الان هیچ چیز عادی نیست و مشخص نیست قواعد عادی تا چه حد صدق می‌کنند، تغییر عمیق در روال جامعه و رفتار ما برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا، مانند بیشتر شستن دست، پوشاندن صورت، رعایت فاصله اجتماعی و دورکاری، بر انتقال ویروس‌های دیگر هم تاثیر گذاشته است.

طبق نظرات دکتر پابلو مورسیا از مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه گلاسکو آنفلوآنزا به ندرت در آمیزه‌های عفونی دیده می‌شود و موارد اندکی ثبت شده که فرد هم‌زمان به هر دو آلوده و مبتلا شده باشد و نتیجه آن هم بسیار وخیم‌تر ازابتلا به فقط یکی از این عفونت‌ها بوده است اما نگرانی برای حال و آینده وجود دارد.

به هر حال شروع فصل پاییز و زمستان به نگرانی مردم دامن زده و شرایط بدی را برای خانواده‌ها به وجود آورده است، این نگرانی‌ها در حالی بیشتر و بیشتر می‌شود که شمار روزانه مبتلایان به ویروس کرونا در ایران بنابر آمار رسمی اعلامی وزارت بهداشت، بار دیگر به مرز سه هزار نفر رسیده و آماری که آژیر خطر شروع موج سوم کرونا در برخی نقاط کشور را به صدا در آورده و مقامات وزارت بهداشت، افزایش میزان مراجعه‌ها به بیمارستان‌ها را گویای «افزایش شیوع کرونا و رسیدن به موج سوم بیماری» و «بازگشت به وضعیت اسفندماه 98» می‌دانند و این سئوال وجود دارد که آیا این زمستان سیاه‌ترین زمستان تاریخ خواهد بود یا می‌توان قبل از شروع فصل سرد سال چاره‌ای اندیشید؟

بدون همکاری مردم نتیجه‌ای نمی‌گیریم

در این باره مریم حضرتی، معاون پرستاری وزیر بهداشت ظهر امروز در جمع خبرنگاران در اردبیل از احتمال شیوع همزمان کرونا و آنفلونزا خبر داد و اظهار داشت: نیاز است تمام کادر درمانی در این زمینه آمادگی‌های لازم را داشته باشند و برای کنترل و مهار ویروس اقدامات لازم را انجام دهند.

وی بیان کرد: انتظار از مردم این است که همکاری‌های لازم را برای مهار ویروس انجام دهند و از ماسک استفاده کنند چرا که تلاش کادر درمانی و مسئولین به تنهایی کافی نیست و نیاز است در این زمینه مردم و مسئولین در کنار هم به وظایف خود عمل کنند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به این که شرایط سختی در پیش رو است گفت: انتظار می‌رود در این زمینه مسئولان و کارکنان مراکز درمانی آمادگی‌های لازم را برای مهار و کنترل شرایط داشته باشند و با اهتمام جدی در این زمینه اقدامات اساسی انجام دهند.

شیب صعودی همه‌گیری

شهرام حبیب‌زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل نیز در این‌باره این چنین اظهار داشت: ابتلا به ویروس کرونا در استان اردبیل با شیب ملایم ادامه دارد و در صورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاهش ابتلا به این ویروس در انتظار ما است.

وی با اشاره به این که بیشترین ابتلا به این بیماری در 24 ساعت گذشته در شهرستان مشگین‌شهر اتفاق افتاده است بیان کرد: انتظار می‌رود هم‌استانی‌ها در محل پرتردد حضور نداشته باشند و با شست‌وشوی مکرر دست‌ها و فاصله‌گذاری اجتماعی زمینه کاهش شیوع این ویروس را محقق کنند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل ادامه داد: در راستای کنترل وضعیت موجود نیازمند نظارت‌ها و بازرسی‌های مستمر در این زمینه هستیم که امیدواریم بتوانیم با برنامه‌ریزی‌های اساسی در این زمینه به تمامی اهداف خود جامه عمل بپوشانیم.

حبیب‌زاده بیان کرد: اولویت اساسی وزارت بهداشت در وهله نخست تحقق شعار در خانه بمانیم بود که با توجه به نیاز حیاتی به ادامه فعالیت و کسب و کارها این مسئله امکان‌پذیر نشد اما نیاز است در راستای مقابله با این ویروس اهمیت به رعایت ضوابط ستاد مقابله با کرونا اولویت اساسی باشد و سهل‌انگاری در این زمینه انجام نیابد.

وی افزود: استفاده از ماسک و نیز مواد ضدعفونی کننده برایاستفاده مکرر اولویت اساسی است و در این زمینه انتظار می‌رود رفت و آمدها و دورهمی‌ها کاهش یابد و از حضور در سطح شهر جز موارد ضروری امتناع شود.

حبیب‌زاده گفت: با توجه به این که به فصل سرد سال نزدیک می‌شویم نیاز است در این زمینه همکاری‌های لازم توسط مردم مبنای کار قرار گیرد چرا که آینده نامشخصی در پیش روی ما است و بیشتر بستگی به خودمان دارد تا چگونه در برابر این ویروس و ویروس‌های دیگر سرماخوردگی مقابله کنیم.

ابراز نگرانی نمکی از افزایش همه‌گیری ویروس کرونا در برخی نقاط کشور
1065 میلیارد تومان مطالبات موسسات درمانی از ابتدای شیوع کرونا پرداخت شده است
میانگین بستری‌های بیماران کرونایی در قم سیر صعودی دارد
روایت پزشک آلمانی از بدتر شدن اوضاع یمن بعد از شیوع کرونا

و اما کلام آخر این که در شرایطی که جان مردم بیشتر از هر مسئله دیگری برای مردم مهم و حیاتی است کوچک‌ترین سهل‌انگاری می‌تواند اوضاع را از شرایط فعلی نیز بدتر کند نیاز است مسئولان و مردم در کنار همدیگر برای مهار و پیشگیری از اپیدمی سوم کرونا نهایت تلاش خود را به‌کارگیرند و سئوال اینجاست که آیا مسئولان و کادر درمان آمادگی کامل برای مقابله با این ویروس در فصول سرد سال را دارند؟

گزارش از زهرا رضازاده

انتهای پیام/132/ی

 #‌اخبار
منبع: خبرگزاری تسنیم


مطالب پیشنهادی

گپ و گفت خواندنی با یکی از کارگزاران رژیم پهلوی در مورد امام خمینی: یک پاپاسی از وجوهات را جابجا نمی کرد/امام خمینی در حد پاپ است

جماران نوشت: یکی از مسئولین رده بالای دولت شاه در مصاحبه ای گفت: تمام چیزی که به «سهم امام» معروف است پولی مال آنها است و طبق موازین شرعی از شیر مادر هم برای آنها حلال تر است. ولی تمام این پول از یک طرف می آید و از یک طرف دیگر می رود. آدمی که در حد پاپ است، زندگی او در حد ارزان ترین زندگی است.

دعوای کرونایی سیاسیون به قیمت جان مردم /یا کمک کنید یا سکوت /زمان حمله به دولت است یا حمایت؟ /توصیه‌ها و تلنگرها به سیاستمداران

کاربران خبرآنلاین درباره دعواهای سیاسی کرونازده نظر دادند و به سیاسیون در این رابطه توصیه‌هایی کردند.

بو دادن بادام زمینی | روشی آسان و متفاوت برای بو دادن بادام زمینی

بو دادن بادام زمینی و بو دادن بادام زمینی در منزل و بادام زمینی و خواص بادام زمینی و بادام زمینی چه مواد مفیدی دارد و آشنایی با خواص بادام زمینی را در پرشین وی ببینید

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در دستور کار پارلمان

ایسنا نوشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته آینده لوایح مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح قانون پولی و بانکی کشور (حذف چهار صفر از پول ملی) و اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در دستور کار دارند.

وا نرفتن کوفته تبریزی | نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید

وا نرفتن کوفته تبریزی و نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید و طرز تهیه کوفته تبریزی و چگونه کوفته خوشمزه ای درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

تقابل کودکانه با دولت را کنار بگذارید

با معرفی منتخبان حاضر در مجلس یازهم و ترکیب نمایندگان، یکی از نگرانی‌هایی که در ارتباط با مجلس وجود دارد، این است که در شرایط تحریمی و فشارهایی که به کشور وارد می‌شود برخی تندروی پیشه کنند و تقابل با دولت را جزو برنامه‌های مجلس آینده قرار دهند.

چمران: رای اصولگراها کاهش یافته/انتخابات ۱۴۰۰ قابل پیش‌بینی نیست

مهدی چمران با بیان اینکه رای اصولگرایان کاهش داشته است گفت: من نمی خواهم به تقسیم بندی ها تاکید داشته باشم ولی به طور کلی مشارکت در این دور از انتخابات کمتر از دفعات قبل بود، ما پیش از این وقتی به مساجد و مجالسی که عموما می رفتیم شاهد شور و هیجان بیشتری بودیم اما اینبار شور و هیجان کمتری را دیدیم .

کنایه‌های قطعی رهبری به آمریکایی‌ها /دولتی ماسک دولت دیگر را می‌برد و برای چند دستمال توالت به جان هم می‌افتند /یک سناتور گفته غرب وحشی زنده شد - خبرآ

مقام معظم رهبری فرمودند: خوشبختانه احساس تفکر اسلامی و زنجیره ارزش های اسلامی در مردم بسیار قوی و راسخ است.

غفوری‌فرد: پیروز انتخابات ۱۴۰۰ یک‌ اصولگراست /قالیباف رئیس‌ مجلس می‌شود

غفوری فرد، عضو شاخص جبهه پیروان و نماینده ادوار مجلس می گوید: به احتمال خیلی خیلی زیاد در انتخابات ریاست جمهوری با رای بسیار بالایی نامزد اصولگرایان رای خواهد آورد.

مجلس یازدهم به تصرف اصولگرایان درآمد/ سهم ناچیز اصلاح‌طلبان

اعلام نتایج انتخابات مجلس یازدهم بصورت رسمی نشان داد اصولگرایان در این ماراتن پیشتاز رقابت شدند و اکثریت مجلس یازدهم را در دست گرفتند.

رییس مجلس ترکیه جویای حال علی لاریجانی بعد از ابتلا به کرونا

ایسنا نوشت: مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ملی ترکیه طی تماس تلفنی با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن آرزوی بهبودی برای وی درباره اقدامات مشترک دو کشور برای مهار کرونا گفت وگو کرد.

این زیردریایی ارتش قابل رهگیری و کشف نیست + عکس

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: زیردریایی کلاس غدیر که در مراحل اورهال قرارداشت صبح امروز چهارشنبه ٢٠ فروردین به آب انداخته شد.

سخنان مهم رهبر انقلاب: کرونا ما را از توطئه دشمنان غافل نکند

رهبر معظم انقلاب فرمودند: بشر با این همه پیشرفت های علمی حیرت آور که به کلی وضع زندگی را در جهان تغییر داده احساس خوشبختی نمی کند. بشریت دچار فقر و بیماری است، دچار فحشا و گناه است، دچار بی عدالتی است، دچار نابرابری است، دچار شکاف طبقاتی بسیار وسیع است.

رهبر انقلاب به سخنان کدام مقام آمریکایی در سخنرانی امروز خود اشاره کردند؟

تسنیم نوشت: مقام معظم رهبری در سخنرانی تلویزیونی امروز به مصاحبه فرماندار ایالت ایلینوی آمریکا اشاره کردند که از زنده شدن غرب وحشی بعد از شیوع کرونا در آمریکا سخن گفته بود.

توئیت دبیر شورای‌عالی امنیت ملی با هشتگ اجتماع قلب‌ها

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در توییتر نوشت: نیمه شعبان نماد انتظار امیدآفرین و پیش‌برنده برای نسل ما بوده است.

برگ برنده اصلاح‌طلبان در ۱۴۰۰؛ ظریف،عارف، مطهری، جهانگیری یا...؟

۱۴۰۰ برای اصلاح طلبان سرنوشت ساز است، یا سورپرایز انتخابات می شوند و در روزهای سرخوشی اصولگرایان کاندیدایی رو می کنند که برگ برنده شان در انتخابات شود یا باید سنگری دیگر را هم به رقیب واگذار کنند.

دستورات مهم روحانی درباره اجرای فاصله‌گذاری هوشمند مقابله با کرونا

رئیس جمهور پس از دریافت گزارش‌های جداگانه‌ای از وزیران کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند از روز شنبه و آغاز فعالیت کسب و کارهای کم‌ریسک در همه استان‌ها به جز تهران، تاکید کرد که این طرح باید با نظارت دقیق و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا اجرا شود.

این شَبَحِ ارتش ایران، قاتل شناورهای چند میلیون دلاری در خلیج فارس است + عکس

باشگاه خبرنگاران نوشت: نیروی دریایی ارتش همواره جهت حفظ منافع دریایی کشور نیاز به ساخت تجهیزات پیشرفته دارد.

پیام تسلیت روحانی، جهانگیری و لاریجانی به تولیت آستان قدس رضوی

رئیس جمهوری در پیامی درگذشت همشیره مکرمه حجت‌الاسلام و المسلمین احمد مروی را تسلیت گفت و از درگاه ایزدمنان برای آن فقیده سعیده غفران و رضوان الهی مسالت کرد.

نماز جمعه تهران همچنان برگزار نخواهد شد

فارس نوشت:مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان تهران، از لغو نماز جمعه بیست و دوم فروردین‌ماه سال ۹۹ در تمام شهرهای استان تهران خبر داد.

مطالب مرتبط