تیتر برتر |
۱ هفته پیش

قبل از اعلام نتایج قطعی مذاکرات وین دلار بخریم یا نه سایت تیتربرتر TitreBartar com

پیش بینی روند بازار ارز در نیمه دوم اردیبهشت 1400

به گزارشتیتربرتر؛دلارکه کار خود را در سال ۱۴۰۰ با نرخ ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان آغاز کرده بود آرام آرام عقب نشسته و روز شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه به ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. چیزی نزدیک به دو هزار تومان کاهش. با توجه به اخبار منتشر شده از وین تلاش برای ورود به بازار و سرمایه‌گذاری جدید توصیه نمی‌شود، اما کاهش قیمت بیشتر از نظر اقتصادی تا حدودی نامحتمل خواهد بود. حداقل اطمینان داریم که کاهش قیمت آرام آرام رخ می‌دهد.

موج ریزشی در بازار ارز

در اولین روز هفته، موج جدیدی از فروشندگان وارد بازار ارز شدند. نتیجه این اتفاق، نزول قیمت دلار تا نزدیک مرز ۲۳هزار تومانی بود. یکی از نشانه‌هایی که در ابتدای هفته توجه معامله‌گران بازار آزاد را جلب کرد، افت قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی بود.

روز شنبه، صرافی‌های بانکی نرخ فروش دلار خود را بهکانال ۲۲هزار تومانیبردند؛ امری که نشان می‌داد، بازارساز به‌دنبال افت بیشتر قیمت‌هاست. به باور فعالان، اگر خبر غیرمنتظره‌ای به بازار مخابره نشود، اسکناس آمریکایی در معاملات خیابان فردوسی نیز به کانال ۲۲هزار تومانی خواهد رفت.

در گزارش قبلی اشاره کرده بودیم که در صورت از دست رفتنحمایت ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومانی، دلار با سرعت بیشترینزولخواهد کرد و هدف ۲۲ هزار و ۹۰۰ تومانی را پی خواهد گرفت. با این حال بیشتر فعالان اعتقاد دارند کهافت قیمتی دلار تحت‌تاثیر خوش‌بینی به مذاکرات وینصورت گرفته است.

خبر‌های مثبتی که ازمذاکراتمنتشر شده است، چنین تصوری را ایجاد کرده است که حداقل بخشی از تحریم‌ها در ماه دوم سال برداشته خواهند شد. این مساله موجب شده است که بخشی از سرمایه‌گذاران خرد نیز در موقعیت فروش قرار بگیرند. در مقابل نهنگ‌ها و معامله‌گران بزرگ بازار در انتظار یک خبر منفی هستند تا به‌دنبال آن با قدرت در موقعیت خرید قرار بگیرند. تا آن زمان به‌نظر می‌رسد این گروه مداخله خاصی در بازار نداشته باشند.

محدوده حمایتی بازار دلار

تحلیلگران فنی به‌دنبال بازخورد بازار از حمایت۲۲هزار و ۹۰۰ تومان هستند. در صورتی که دلار زیر آن تثبیت شود،محدوده حمایتی۲۲هزار و ۵۰۰ تومان فعال خواهد شد و حمایت بعدی۲۱هزار و۸۰۰تومان خواهد بود. بازار تنها در اواخر دی‌ماه ۹۹ چنین ارقامی را تجربه کرد و پس از آن عمدتا بالاتر از سطح ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان نوسان کرد.

ثبت رکورد‌های کاهشی جدید، امید معامله‌گران برای نزول بیشتر را افزایش می‌دهد. با این حال نمی‌توان از خاطر برد که اسکناس آمریکایی در دی‌ماه ۹۹ به کانال ۲۱ هزار تومانی رفت و پس از آن، ظرف مدت کوتاهی تا مرز ۲۶ هزار تومانی رشد کرد.

پیش‌بینی قیمت دلاردر تعطیلات هفته جاری

فعالان بازار و دلالان امیدی به تغییر وضعیتقیمت دلارندارند. شاید همین اتفاق باعث شده که با وجود تعطیلی صرافی‌ها در روز‌های پنجشنبه و جمعه، به صورت خودجوش قیمت دلار را کاهش دهند. آن هم نه در حد ۱۰۰ یا ۲۰۰ تومان، بلکه ۵۰۰ تومان در دو روز! چهارشنبه وقتی صرافی‌ها کرکره‌هایشان را پایین کشیدند، قیمت دلار در بازار آزاد ۲۳ هزار و ۸۲۰ تومان بود و در دو روز تعطیلات آخر هفته، برخی کانال‌ها از کاهش نرخ ارز در معاملات غیررسمی خبر می‌دهند. تا جایی که دیروز برای ساعات قیمت دلار در بازار آزاد به ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان رسید.

تعطیلات آخر هفتهشاید زمان مناسبی برای پیگیری قیمت دلار نباشد. چراکه با تعطیلی صرافی‌ها، ابتکار عمل به دست دلال‌ها می‌افتد و آن‌ها تعیین‌کننده نهایی قیمت دلار خواهند بود. با این وجود تغییرات قیمت دلار در تعطیلات آخر هفته گذشته به خوبی نشان می‌دهد دلال‌ها چه انتظاری از قیمت ارز دارند.

زمانی که دلار در روز‌های پنجشنبه و جمعه روند صعودی به خود می‌گیرد، می‌توان گفت فعالانبازار ارزدر انتظار روند صعودی هستند و بعید نیست تا نیمه هفته قیمت دلار به آن‌چه آن‌ها در تعطیلات آخر هفته گذشته منتظرش بودند برسد.

حالا که دلار در تعطیلات آخر هفته گذشته کاهشی بوده، می‌توان تا حد زیادی بهروند نزولی قیمت دلارتا نیمه هفته پیش رو امیدوار بود. چراکه حتی بدون دخالت صرافی‌ها و بانک مرکزی، خود دلال‌ها هم منتظرکاهش قیمت دلارهستند و برای همین حاضر شده‌اند دلارهایشان را ۵۰۰ تومان ارزان‌تر از چهارشنبه و با قیمت ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان بفروشند.

سقوط قیمت دلاردر تعطیلات پنجشنبه و جمعه و روز شنبه سریع اتفاق افتاد، ولی چرا این روند نزولی پرسرعت بعد از رسیدن به پله ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان متوقف شد؟ شاید دلیل این اتفاق تابلو صرافی‌ها باشد. صرافی ملی در آخرین روز کاری هفته گذشته، قیمت فروش دلار را ۲۳ هزار و ۲۳۷ تومان اعلام کرد.

احتمالا به همین خاطر دلال‌ها در معاملات غیررسمی آخر هفته علاقه‌ای به نرخ‌های پایین‌تر از صرافی نداشتند و قیمت دلار روی ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان متوقف کردند. صبح شنبه صرافی ملی تلاش کرد این تلقی اشتباه را اصلاح کند. برای همین قیمت دلار را ۲۳ هزار و ۸۰ تومان تعیین کرد، اما با توجه به تشکیل صف خرید جلوی صرافی‌ها برای خرید سهمیه دو هزار دلاری، ادامه این کار چندان عاقلانه نیست. چون افراد با توجه به اختلاف قیمت دلار دولتی و بازار آزاد، دست به‌سودجویی می‌زنند.

از سوی دیگر بررسی روند تغییر قیمت دلار در هفته‌های اخیر نشان می‌دهد صرافی‌های بانکی علاقه‌ای به ریزش ناگهانی قیمت دلار ندارند و ترجیح می‌دهند قیمت‌ها در بازار ارز آرام آرام کاهش پیدا کند. در نتیجه همین سیاست می‌توان قیمت فعلی یعنی ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان را عددی مناسب محسوب کرد به این شرط که چند روزی یا لااقل تا میانه همین هفته پیش رو در این جایگاه بماند و قیمت خود را تثبیت کند.

تمام گزینه‌های محتمل دلار تا پایان هفته جاری

فعالان بازار ارز احتمالا بیشتر از سیاستمداران،اخبار مذاکرات وینرا دنبال می‌کنند. طوری که می‌توان گفت درست بعد از نشست خبری سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا شاهد کاهش قیمت دلار در معاملات غیررسمی بودیم.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری دربارهمذاکرات وینگفته «منصفانه است که بگوییم پیشرفت‌هایی حاصل شده است. ما درک بهتری از آنچه ممکن است لازم باشد انجام دهیم تا ایران به این توافق برگردد، داریم.» اتحادیه اروپا هم دیروز با انتشار بیانیه‌ای رسمی روند مذاکرات را مثبت ارزیابی کرد. حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان هم در جلسه دیروز هیات دولت حرف‌های مثبتی زده است.

دلار کار خود را در سال ۱۴۰۰ با نرخ ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان آغاز کرد، اما در همان ابتدا در واکنش به اخبار سیاسی شاهد افزایش قیمت ارز تا محدوده ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان در تعطیلات نوروزی بودیم. احتمالا خبر‌های منتشر شده دربارهسند راهبردی ۲۵ ساله ایران و چیندر آن بی‌تاثیر نبوده. بعد از تعطیلات نوروز یعنی ۱۴ فروردین‌ماه زمانی که اولیننشست کمیسیونبرجامدرباره شرایط بازگشت آمریکا و لغو تحریم‌ها برگزار شد، قیمت دلار تا ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان کاهش پیدا کرد.

باز شدن صرافی‌های بانکی در این اتفاق بی‌تاثیر نبود. چراکه بعد از دو هفته از شروع سال، دلال‌ها هرکاری دلشان خواست کردند و هر قیمتی روی دلار گذاشتند. با بازگشایی صرافی‌ها، انگار که بازار ارز صاحب پیدا کرده باشد، شاهد کاهش نوسانات قیمت دلار بودیم. بعد از مدتی که دلار مرز ۲۵ هزار تومان را برای نوسان انتخاب کرده بود، رفته رفته از مقاومت دست کشید و تا دیروز به ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان.

دلار بخریم یا نه؟

دلار راه درازی در پیش دارد. راهی که از نیمه فروردین با اولین نشست کمیسیون مشترک برجام درباره شرایط بازگشت آمریکا به تعهدات برجامی‌اش آغاز شده و هر باری که خبر جدیدی از مذاکرات به گوش می‌رسد، امیدواری‌ها برای کاهش هرچه بیشتر قیمت دلار آغاز می‌شود. هیات مذاکره‌کننده دوباره راهی وین شده و احتمالا امروز و فردا خبر‌های جدیدی از عباس عراقچی بشنویم. ممکن است کاهش قیمت دلار ادامه داشته باشد.

آنچه انتظار می‌رود این است که بعد ازاحیای کامل برجامو رفع همهتحریم‌های برجامیشرایط اقتصاد کشور عادی شود، موانع تجارت بین‌الملل رفع و ورود و خروج آزادانه ارز  و همچنین، رونق صادرات و واردات را در پی داشته باشد.

بعلاوه، تورم کنترل و انتظارات تورمی در یک جو روانی آرام از جامعه دور خواهد شد و در نتیجه دلارهایی که در کنج خانه‌ها گیر افتاده روانه بازار می‌شود. طبق قوانین اقتصادی، با افزایش عرضه، تقاضای کاذب با هدف حفظ قدرت خرید از میان خواهد رفت. همه اینها به معنای کاهش و یا سقوط سریع نرخ دلار و افت بیشتر قیمت سکه در آینده نزدیک خواهد بود.

گردآورنده:الهام خلیلی خو#‌اقتصاد منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئال‌مادرید موفق شد گرانادا را شکست دهد تا همچنان امیدوار به قهرمانی در لالیگای اسپانیا بماند.

نیم ساعت پیش

کنفدراسیون فوتبال آسیا در ارتباط با موضوع درخواست میزبانی تیم های استقلال و النصر ترجیح می دهد پیکارهای لیگ قهرمانان آسیا به صورت متمرکز باشد.

نیم ساعت پیش

مدیر تیم فوتبال سپاهان اعلام کرد شکایت جدید علیه دو مدافع پرسپولیس خواهند داشت.

نیم ساعت پیش

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان از پیشرفت فیزیکی 67 درصدی طرح توسعه سالن مسافری پایانه مرزی میرجاوه خبر داد.

نیم ساعت پیش

وزرای خارجه جمهوری آذربایجان و روسیه در گفت و گویی تلفنی به بررسی تنش فعلی در مرز جمهوری آذربایجان و ارمنستان پرداختند.

1 ساعت پیش

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با بیان اینکه اگر شعار امسال را به جای بنرهای بالای ادارات و کارخانه ها در عملکرد مسئولان ببینیم تاثیرگذاری بهتری در حمایت از تولید داخلی و حفظ امنیت شغلی کارگران خواهد داشت، گفت: امروز به دلیل نبود نگاه ملی به صنعت از کارخانه های بزرگ و با سابقه خبری نیست.

1 ساعت پیش

عباس عبدی با کنایه به حرف‌های محمود احمدی‌نژاد نوشت: ایران با همه دنیا متفاوت است.

1 ساعت پیش

خودروسازی دیارخودرو حدود 18 سال انواع خودروها ر

1 ساعت پیش

خسرو جیدری، کاپیتان سابق استقلال می‌گوید دوبار به او پیشنهاد دستیاری در این تیم داده شده است و در نهایت سرانجامی نداشته.

1 ساعت پیش

علی اکبر جعفری، معاون محرومیت زدایی و مردم‌یاری قرارگاه قدس جنوب‌ شرق سپاه گفت: در راستای رزمایش کمک مومنانه و در ماه ضیافت الهی به منظور تکریم خانواده‌های نیازمند، یکصد هزار پرس غذای گرم توزیع شد.

1 ساعت پیش

تهران- واکسیناسیون همگانی در کشورمان کمی تسریع پیدا کرده و اگر به همین منوال پیش رود و مردم به دستور العمل های بهداشتی پایبند باشند بدون شک هرروز از آمار مبتلایان و فوت شده ها کاسته می شود.

1 ساعت پیش

لیورپول در دیداری حساس از رقابت‌های لیگ برتر انگلیس موفق شد رقیب دیرینه‌اش منچستریونایتد را در اولدترافورد شکست دهد که اولین پیروزی یورگن کلوپ در تئاتر رؤیاها هم بود.

1 ساعت پیش

کریمی، مشاور و دستیار اجرایی وزیر آموزش و پرورش در حوزه سنجش و ارزشیابی گفت:▫️به جز پایه‌های نهم و دوازدهم، سایر مقاطع تحصیلی آزمون غیرحضوری دارند و با نظارت معلم روند ارزشیابی انجام خواهد شد.

1 ساعت پیش

رهبر معظم انقلاب با تاکید بر اینکه صهیونیست‌ها جز زبان زور چیزی نمی‌فهمند،‌ خطارنشان کردند: فلسطینی‌ها باید با افزایش قدرت و مقاومت خود، جنایتکاران را به تسلیم شدن و توقف اقدامات وحشیگرانه خود مجبور کنند.

1 ساعت پیش

مسعود فیروکوهی گفت: در خرید شیرینی و آجیل عید فطر لازم است به نکاتی توجه شود تا از عوارض خوردن از آن درامان بمانید.

1 ساعت پیش

بیشتر...