راهبرد معاصر |
1 سال پیش

آمریکا چه چیز هایی از جیب ایران برداشته است راهبرد معاصر

همین چند روز پیش بود که سخنگوی وزارت خارجه گفت آمریکا حقوقی از ملت ایران ضایع کرده و از جیب ملت ایران برداشته که اگر پس بدهد توافق می‌کنیم.

به گزارش راهبرد معاصر،موضوع تحریم‌های سپاه پاسداران بحثی حاشیه‌ای است و بر سر ۵ تا ۶مورد در مذاکرات وین هنوز اختلاف باقی است، جمله‌ای بود که دیروز محمود عباس‌زاده سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره پیشنهاد جوزپ بورل مبنی بر خارج شدن سپاه از لیست FTO و باقی ماندن سایر بخش‌های این سازمان در این فهرست گفت.

چندی پیش جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه‌ای با روزنامه فایننشال تایمز گفته بود در حال بررسی سناریویی است که بر اساس آن نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده خارج می‌شود، با این وجود، اما تحریم‌های علیه بخش‌های اقتصادی و امنیتی این سازمان همچنان باقی خواهد ماند.


بورل که معاونش را به تهران فرستاده می‌گوید او آخرین تیر ترکش من است

به گفته این نماینده مجلس کشورمان «به طور کلی بحث سپاه پاسداران یک جنگ روانی است که غربی‌ها ایجاد کردند برای اینکه ایران را مقصر جلوه دهند در حالی که سپاه پاسداران یک بحث حاشیه‌ای است.»

بنا به گفته مقامات وزارت خارجه کشورمان آزادسازی اموال بلوکه شده ایران در آمریکا یکی از این ۵ تا ۶ موارد است که به یکی از محور‌های اصلی رایزنی‌های مقامات دولت آمریکا با قانونگذاران این کشور و حتی مقامات رژیم صهیونیستی و همچنین هیات‌های مذاکره کننده ایران و آمریکا در وین تبدیل شده است.

دارایی‌های ایران نخستین بار پس از انقلاب اسلامی و از سوی جیمی کارتر رئیس‌جمهور سابق آمریکا، در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۵۸ بلوکه شد که در واقع کارتر با این تصمیم خود و با اعلام وضعیت فوق‌العاده در روابط تهران و واشنگتن مُهری به ممنوعیت خرید نفت ایران و مسدود کردن اموال دولت کشورمان، سازمان‌ها و شرکت‌های ایرانی زد که در خاک آمریکا یا حساب بانک‌های آمریکایی سرمایه گذاری کرده بودند.


هرچند مدتی بعد با وساطت الجزایر، تهران و واشنگتن بر سر بازگشت د‌ارایی ایران از سوی آمریکا به توافق رسید‌ند، اما با بروز اختلافات حقوقی پرونده اموال بلوکه شده ایران برای حل به د‌یوان د‌اوری لاهه ارجاع شد.

دولت آمریکا در الجزایر متعهد شد‌ه بود که کلیه د‌ارایی‌ها و اموال مسد‌ود شد‌ه ایران را آزاد کند، اما این اتفاق هرگز روی ند‌اد.

تصمیم کارتر و عدم عمل دولت آمریکا به وعده‌ای که در الجزایر داده بود خاتمه‌ای بود به پایان روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا که تقریبا ۱۱ میلیارد دلار‌های ایران در آن سال نزد واشنگتن منجمد کرد تا سال‌های بعد نیز پس از خروج آمریکا از توافقنامه برجام کشور‌های دیگر نیز اقدام به انجماد اموال ایران کنند.

مجموع اموال بلوکه شده ایران در خارج از کشور ۱۰۰ میلیارد دلار است که از این مقدار چیزی بالغ بر ۴۴ میلیارد دلار در ۷ کشور بلوکه شده است.پول‌های بلوکه شده به جز بدهی‌های است که آمریکا باید بابت فسخ یکطرفه قرارداد‌ها با ایران بپردازد

بنا به آخرین آمار هشت میلیارد در عراق، سه میلیارد دلار در ژاپن، هفت میلیارد دلار در کره جنوبی و ۲۲ میلیارد در چین دارایی‌های ایران به جز اموالی هستند که در بانک‌های آمریکا بلوکه شده است.

تقریباً یک میلیارد و ۹۷۳ میلیون دلار دارایی ایران در ایالات متحده بلوکه شده و براساس گزارش سرویس تحقیقات کنگره این کشور، علاوه بر پول‌های تحریم شده در حساب‌های بانکی خارجی، دارایی بلوکه شده ایران شامل املاک و مستغلات نیز می‌شود.

در واقع از این ۱۰۰ میلیارد دلار حدود ۵۶ میلیارد دلار به صورت املاک تسخیر شده که از این مقدار ۵۰ میلیون دلار ملک و املاک متعلق به مردم ایران در ایالت متحده آمریکا با احتساب اجاره انباشته آن‌ها بلوکه شده است.آسمان خراش ایران در منهتن نیویورک

آسمان خراش بنیاد علوی در منهتن نیویورک به ارزش ۵ میلیون دلار و ده‌ها ملک دیگر تنها بخشی از این املاک تسخیر شده هستند.

مدت‌ها پیش یکی از مطبوعات داخلی با انتشار فهرست کشور‌هایی که بدهی سنگینی به ایران دارند تخمین زده بود که چین ۲۲ میلیارد دلار بدهی به ایران دارد که بخش بزرگ این طلب‌ها بابت فروش و انتقال نفت است.

در میانه دهه ۱۳۸۰ و از سال ۸۶ به بعد، ذخایر ارزی ایران در دیگر کشور‌ها که در بانک‌های مختلف دنیا خصوصاً اروپایی به اشکال نقدی یا اوراق دلاری یا سهام سرمایه گذاری شده بود و این پول‌ها با خطر احتمال بلوکه شدن آن در صورت شکایت برخی کشور‌های اروپایی و آمریکایی مواجه بودند، به بانک‌های چینی منتقل شدند.به گفته رئیس اتاق ایران و چین بلوکه کردن پول ایران در چین صحت ندارد

مجیدرضا حریری رئیس اتاق مشترک ایران و چین در تایید این موضوع گفته «۲۲ میلیارد دلاری که می‌گویند ما در چین داریم، همان ذخایر ارزی ما در کشور‌های غربی است که به چین منتقل شده است؛ بنابراین چین به ما بدهکار نیست و آن‌ها پول خرید نفت از ایران را بلوکه نکرده‌اند. ما هرچقدر نفت به چین فروخته‌ایم در ازای آن کالا وارد کرده‌ایم، این کالا‌ها مصرفی نیستند و شامل ماشین‌آلات، قطعات یدکی ماشین، لوازم‌خانگی و قطعات منفصله است.»

به گفته حریری «در حال حاضر امکان انتقال این پول‌ها به بانک مرکزی وجود ندارد برای اینکه امکان افتتاح حساب از سوی بانک مرکزی در سایر کشور‌ها نیست؛ من اینکه چینی‌ها تضمین کرده‌اند که در بلندمدت از ایران نفت بخرند و به جای آن راه آهن برقی تهران-مشهد یا سایر زیرساخت‌های توسعه‌ای را احداث کنند.»دیدار علی باقری مذاکره‌کننده ارشد کشورمانبا معاون وزیر خارجه کره جنوبی در وین

کره جنوبی نیز همانطور که گفته شد از دیگر کشور‌هایی است که اموال ایران را که بیشتر از محل فروش نفت است، به علت تحریم‌های آمریکا بلوکه کرده است.

سئول در عین حال که از متحدان نزدیک واشنگتن در شرق آسیاست، از طرف‌های تجاری اصلی ایران نیز هست.

کره جنوبی تا پیش از وضع تحریم‌های آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، از واردکنندگان اصلی نفت ایران و بزرگترین خریدار میعانات گازی از این کشور بود.

باوجود آمار رسمی طلب ۷ میلیارد دلاری ایران از کره جنوبی، اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی اعلام کرده چیزی بین ۶ تا ۹ میلیارد دلار پول ایران در کره آزاد نشده است، اما آن رقمی که اتاق بر روی آن تاکید دارد، ۸.۵ میلیارد دلار است.باقری به نماینده کره جنوبی گفت موظفند پول‌های بلوکه شده را بدونتوجه به نتیجه مذاکرات آزاد کنند

وزارت خارجه کشورمان تیر ۹۹ اعلام کرده بود در صورت عدم نتیجه‌گیری از فعالیت‌های دیپلماسی و ادامه بلوکه شدن دارایی‌های ایران در کره جنوبی ضمن احضار سفیر این کشور، مطالبات قانونی ایران را از طریق مراجع بین‌المللی پیگیری خواهیم کرد.

از آن زمان تاکنون مسئولان مربوطه برای آزادسازی این منابع تاکنون مذاکرات متعددی انجام دادند که در یک مورد توانستند ۱۶ میلیون دلار از محل پول‌های بلوکه شده در بانک‌های سئول را برای پرداخت سهم مشارکت و حق عضویت دولت ایران در سازمان ملل متحد آزاد کنند.

وزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرده این کشور تنها با اجازه مقامات واشنگتن توانایی آزادسازی منابع مالی بلوکه شده ایران را دارند.


سرنوشت غم‌انگیز اموال ایران در کره جنوبی

چندی پیش بود که وکیلی کره‌ای با حضور در تلویزیون این کشور گفت که بعد از شکایت ایران از کره‌جنوبی برای دریافت پول‌های بلوکه شده و پیروزی ایران، می‌خواستیم پول شرکت ایرانی را پرداخت کنیم که متوجه شدیم بخشی از پول از سوی کارمند بانک ووری این کشور اختلاس شده است.

زیاد بودن حجم این دارایی‌ها، تحریم و ریسک بالای مبادلات بانکی باعث شده است ایران ناچار شود برای بازگرداندن پول‌های خود به تهاتر روی آورده و به همین جهت نیز مذاکراتی با این کشور‌ها داشته است.

حالا، اما هم‌زمانی سفر انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و امیر قطر به تهران نشان می‌دهد طرف‌های مذاکره عزم جدی برای حل مسائل باقی مانده از جمله آزادسازی منابع مالی ایران در مذاکرات لغو تحریم‌های ایران دارند.اموالی که اگر آزاد شوند به زعم کارشناسان باعث کاهش نرخ ارز و تورم می‌شود

اموالی از جیب ملت ایران در بانک‌های آمریکا و سایر کشور‌ها که می‌تواند همزمان با اجرای طرح اصلاح نظام اقتصادی و مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها در بهبود روند فعلی اقتصادی کشور موثر باشد./باشگاه خبرنگاران#‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئیس فدراسیون فوتبال صراحتا اعلام کرد برای بازگشت استقلال به لیگ قهرمانان آسیا کاری از دستش برنمی‌آید.

-20 دقیقه پیش

‌رئیس جمهور با بیان اینکه طرح جامع احیای دریاچه تهیه شده است و اجرای تونل کانی سیب بخشی از طرح بود، گفت: باید کارهای دیگری انجام شود و احیای آن به قوت دنبال می‌شود.

13 دقیقه پیش

دانشگاه جامع امام حسین(ع) نظر به ضرورت‌های تقویت نیروی انسانی متخصص و تولید دانش در زمینه هنر، رسانه و فضای مجازی با تاسیس «دانشکده هنر، رسانه و فضای مجازی شهید آوینی» اقدام به جذب هدفمند دانشجو در ۲۰ رشته مقطع کارشناسی ارشد می‌کند.

-44 دقیقه پیش

رئیس جمهور ‌با جمعی از پدران، مادران، خواهران و فرزندان شهدای دفاع مقدس، مدافع حرم و مدافع امنیت استان دیدار و گفتگو کرد.

12 دقیقه پیش

وقوع سیل باعث خسارت به منازل، بخش کشاورزی و دسترنج کشاورزان چند روستای شهرستان سنندج شد.

12 دقیقه پیش

سخنگوی ارشد اتحادیه اروپا، گزارش‌های ادعایی درباره نزدیک شدن ایران و آمریکا به توافق موقت را گمانه‌زنی خواند و افزود که تحول جدیدی در رابطه با برجام رخ نداده است.

-33 دقیقه پیش

مجموعه استخر آفتاب چادگان اصفهان امروز با حضور معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان افتتاح شد. این مجموعه ورزشی 15 سال پیش کلنگ‌زنی شده بود.

12 دقیقه پیش

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه اگر این حرف‌ که باید به اندازه توانایی‌ها آرزو کنیم مبنا قرار می‌گرفت، انقلاب اسلامی و جنگ به پیروزی منتهی نمی‌شد، تصریح کرد: این سخنان برای توجیه رویکرد دیپلماسی التماسی گذشته و زیرسوال بردن سیاست خارجی آیت‌الله رئیسی است.

-27 دقیقه پیش

طرح کارمزد تراکنش خرید کارتی از یکشنبه هفته آینده (۲۱ خرداد ماه) آغاز می‌شود که البته در این مرحله برخی اصناف مانند نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی فعلا مشمول این کارمزد نخواهند شد.

-30 دقیقه پیش

بیشتر...