خبرگزاری میزان |
۲ هفته پیش

برقراری رابطه ایران روسیه برای مقابله با نفوذ منطقه ای آمریکا resize

خبرگزاری میزان - با ترسیم نمودار تحول نگرش روسیۀ پساشوروی به ایران، جابه جایی‌هایی با شدت نوسان گسترده قابل مشاهده است که در یک سوی آن، ایران به مثابه «متحدی مطمئن و قابل اتکا در منطقه و جهان» و «متحدی در برابر دشمان مشترک» و در سوی دیگر به عنوان «تهدید جنوبی و به منزله ابزاری برای تنظیم روابط با غرب» مورد شناسایی قرار گرفته است.

یکی از جلوه‌های عملی این نوسان، در ارائه دو رای متفاوت و مهم در شورای امنیت سازمان ملل متحد در قبال ایران مشاهده می‌شود، مخالفت و وتوی قطعنامه ضد ایرانی شورای امنیت در ۲۶ فوریه ۲۰۱۸ و موافقت و رای به قطعنامه ضد ایرانی ۱۹۲۹ در ۹ ژوئن ۲۰۱۰ است.

«ایران در هندسه سیاست خارجی روسیه» عنوان کتابی به قلم محمد شاد است که وی در این اثر کوشیده است تصویری منطبق با واقعیت، از نحوه سیاستگذاری خارجی روسیه در مقابل ایران و عناصر دخیل در شکل‌گیری این سیاست‌ها ارائه دهد. خبرگزاری میزان در نظر دارد هر روز برشی از این کتاب را با خوانندگان خود به اشتراک بگذارد.

هویت برون‌گرا، توسعه محور و رسالت‌گرا در نظام اجتماعی دو کشور روسیه ایالات متحده آمریکا، جلوه سیاسی خود را در عرصه سیاست خارجی این کشور‌ها به تمامه به منصه ظهور رسانده و در ادوار تاریخی گوناگون در قالب‌های مختلف متجلی کرده است.
 
تنش در روابط این دو کشور دارای خصلت هویتی_ شناختی و راهبردی است و از ماهیت برون‌گرا و درک توسعه محور این دو نظام سیاسی از سیاست خارجی نشئت می‌گیرد. هر دو کشور بر اساس آموزه‌های هویتی و نظام باوری خود، نقش‌های جهانی برای خویش قائل‌اند و هر یک خود را تافته‌ای جدا از بافت نظام جهانی و نیز مأمور در انداختن نظمی می‌دانند که تولیدکننده منافع و ارزش‌های مد نظر خوددر نظام بین‌الملل است. افزایش سیاست‌های مداخله گرایانه هر یک در حوزه‌های نفوذ دیگری، وضعیت روابط را در حالت تنش‌آمیز قرار می‌دهد و حتی بعضاً موجب مداخله نظامی می‌شود.

نظام هویتی حاکم بر سیاست خارجی ایالات متحده پس از بروز تحولات جنگ جهانی دوم تغییر بنیادین نیافته و گرچه سیاست خارجی این کشور با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده است، می‌توان ادعا کردکه نوعی از همگونی در ماهیت بین‌الملل‌گرا و هژمونیک آن همواره وجود داشته و ادراک نخبگان سیاست خارجی ایالات متحده در قبال روسیه، شرایط نشی از فروپاشی، آثاری را بر هویت یکپارچه دستگاه سیاست خارجی روسیه نهاد و آن را با آشفتگی و بی‌ثباتی مواجه کرد.
 
گفتمان‌های مختلفی در قبال تنظیم روابط با دنیای خارج- به نحو عام- و ایالات متحده- به نحوه خاص- ظهور یافتند. ایجاد ابهام در نظام ارزشی جدید و عدم انطباق‌پذیری عاجل افکار عمومی با شرایط نوین، نوعی تزلزل در نظام هنجاری و ساختمان باوری غالب را در زیرساخت هویتی جامعه روسیه به وجود آورده بود. تأثیر این بحران هویتی در جامعه روسیه بر نخبگان تصمیم‌ساز در حوزه سیاست خارجی نیز ملموس و قابل دریافت بود.

در این شرایط گذار، هویت‌های متعارض گوناگون مترصد ارائه الگوی خود برای پر کردن وضعیت خلأ بودند؛ در نتیجه، آموزه‌های متنوعی در ادبیات سیاسی روسیه طرح شدند و هر یک روش‌ها و تجویز‌های خود را برای مواجهه با دنیای جدید ارائه دادند.
 
جز دوره‌ای که قدرت در اختیار اوروآتلانتیست‌ها قرار داشت، هر یک از این مکاتب با غلظت‌های گوناگون بر حجم تنش‌ها در روابط دوجانبه افزوده‌اند. در پاره‌ای از موارد، همکاری‌های مقطعی با ایالات متحده طراحی شدند؛ اما در نهایت، این همکاری‌ها دیری نپاییدند و واگرایی‌ها روند تصاعدی خود را طی کردند، به نحوی که پس از بحران اوکراین و اشغال شبه جزیره کریمه، این تنش‌ها پس از جنگ سرد به اوج رسیدند.

جمهوری اسلامی ایران نیز که پس از انقلاب ۱۳۵۷ در دوران جنگ سرد متولد شد. ضمن پافشاری بر عدم تعهد به دو جناح حاکم در عرصه منازعات جهانی، نگرش‌های رسالت محور هویت‌گرایانه را با شعار «نه شرقی، نه غربی» در جهان‌نگری سیاسی خود مطمح نظر قرار داد. با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، یکی از ویت‌های مهاجم فروریخت و درازای آن، ایالات متحده سیاست‌های یکجانبه گرایانه و یک‌تازانه خود را در جهان تثبیت کرد.
 
پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و بلاموضوع شدن مسئله شرق، جمهوری اسلامی ایران و روسیه، برای تأمین منافع مشترک خود و نیز مقابله با نفوذ منطقه‌ای آمریکا، با یکدیگر رابطه برقرار کردند.

 

  • بیشتر بخوانید: 
  • نزدیکی روسیه به ایران موجد تهدیدات راهبردی برای آمریکا در میان و دراز مدت است
 
انتهای پیام/ 


#‌خبر_سیاسی#‌اخبارسیاست منبع: خبرگزاری میزان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئیس جمهور در پیامی به «الکساندر فان دربلن» فرا رسیدن روز ملی جمهوری فدرال اتریش را تبریک گفت.

نیم ساعت پیش

سازمان پدافند غیرعامل کشور در خصوص حمله سایبری به سامانه هوشمند توضیع سوخت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: اختلال در خدمت‌رسانی به مردم و خدشه به اعتبار سایبری کشور را پیگیری قانونی می‌کنیم.

1 ساعت پیش

ستاد نماز جمعه تهران ضمن اعلام تدابیر اجرایی نماز جمعه این هفته گفت: خطیب این هفته، حجت‌الاسلام والمسلمین ابوترابی‌فرد و سخنران پیش از خطبه‌ها خواهر شهید فهمیده و رئیس کنگره ملی همفکری بسیج دانش‌آموزی خواهند بود.

2 ساعت پیش

رئیس ستاد برگزاری ۱۳ آبان استان تهران گفت: با هماهنگی ستاد ملی مبارزه با کرونا تجمع ١٣ آبان در تهران و شهرستان‌های استان برگزار خواهد شد.

2 ساعت پیش

دبیر شورای نگهبان گفت: مقام معظم رهبری آگاه، به روز و مسلط به اوضاع هستند که دعا برای سلامتی و طول عمر با عزت ایشان برای ما فرض است.

3 ساعت پیش

زمان اتمام پالایش مرحله اول ثبت‌نام مسکن حمایتی رئیسی اعلام شد.

4 ساعت پیش

زمان قرعه کشی سایپا آبان ۱۴۰۰ اعلام شد و قرار است امروز 5 آبان با حضور نهادهای نظارتی برگزار شود.

4 ساعت پیش

لوازم خانگی ایرانی گران شد. نایب رئیس اتحادیه لوازم خانگی با تائید این خبر گفت: لوازم خانگی ایرانی به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه و نرخ دستمزد گران شد.

4 ساعت پیش

طرح واردات خودرو را به تصویب رساند و طبق این مصوبه، ورود خودروهای خارجی به کشور در ازای صادرات و همچنین با منشأ خارجی ارز بلامانع خواهد بود.

4 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

4 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

4 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

4 ساعت پیش

اولین جلسه شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دولت سیزدهم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سرپرست وزارت آموزش و پرورش و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

4 ساعت پیش

یکی از مهم‌ترین شاخه‌های تحلیل تکنیکال، شناسایی روند غالب بازار و تشخیص اتمام روند جاری و هم سو کردن فکر و ذهن و احساس تحلیلگر با تغییرات روند بازار است. براین اساس، ضروری است معامله‌گران در تحلیل‌های خود دو بعد از تحلیل تکنیکال را هم زمان با یکدیگر در نظر بگیرند؛ این دو بعد در بیشتر موارد تحلیلگر را به انجام معاملات خرید و فروش ترغیب می کنند.

5 ساعت پیش

بیشتر...