خبرآنلاین |
1 ماه پیش

پزشکیان: چرا معلم باید در اسنپ کار کند جیب مردم را خالی نکنید نگفتم بورس حل نمی شود گفتم سه روزه حل نمی شود خبرآنلاین

پزشکیان: چرا معلم باید در اسنپ کار کند؟! / جیب مردم را خالی نکنید / نگفتم بورس حل نمی شود گفتم سه روزه حل نمی شود

مسعود پزشکیان گفت: تصور اینکه ما عقل کل هستنیم و دیگران اجنبی و وابسته به خارج این اشتباه است.

به گزارش خبرگزاریخبرآنلاین| مسعود پزشکیان در مرحله دوم مناظره انتخاباتی در پاسخ به سوالاتی با محور تورم نظرات خود را بیان کرد.

سوالات کارشناسان و نخبگان در مرحله دوم :

مصباحی مقدم: یکی از مشکلات جامعه ما تورم مزمن در نرخ بالاست؛ ۶ سال است تورم ۴۰ درصد و بالاتر داریم. شما با این تورم مزمن چگونه می خواهید برخورد کنید؟

طهماسب مظاهری: ریشه اصلی رشد نقدینگی تحمیل دولت به بانکهاست.در صورتی که مردم شما را انتخاب کنند چه برنامه ای برای کنترل و مهار کسری بودجه و مهار تورم در حدودی که در برنامه هفتم پیش بینی شده دارید؟

محمدجواد ایروانی: برای تنظیم نقدینگی به تولید چه برنامه‌ای دارید؟

پیمان قربانی: (با اشاره به ناترازی بانکها با توجه به سیاستها و تکالیفی که به آنها محول شده است)؛ برنامه شما با توجه به تاکید برنامه هفتم بر کاهش ناترازی بانکها، برای اصلاح نظام بانکی و احیای بانکهای ناتراز و حل و فصل بانکهایی که قابلیت احیا ندارند چیست؟

مهدی غضنفری: درباره افزایش نقدینگی گفته شده که موجب تورم می شود. در اقتصاد کلا پارامترها با هم بده بستان دارند و نمیشود فقط یک پارامتر را چسبید. شما چگونگی نقدینگی را مهار می کنید در حالی که نقدینگی که روغن چرخدنده های تولید است را تامین می‌کنید؟

محمدرضا پورابراهیمی: راهکارهای شما با فرض استقرار تحریم‌ها، برای ناترازی بودجه به عنوان اصلی ترین موضوع و مولفه اثر گذار بر شاخصهای اقتصادی کشور چیست؟

پاسخ مسعود پزشکیان به سوالات:

* در رابطه با اظهارات آقای قاضی زاده باید بگویم چه کسی گفته است به خارج دل ببندیم؟! من می گویم ما باید اختلافات را کنار بگذاریم تا مشکلات حل شود. تصور اینکه ما عقل کل هستنیم و دیگران اجنبی و وابسته به خارج این اشتباه است.

*من نگفتم بورس حل نمی شود گفتم سه روزه حل نمی شود. بنابراین توقعاتی که در جامعه ایجاد می کنیم در حالی که امکان عملیاتی کردن آن وجود ندارد موجب می شود وعده ها عملیاتی نشود. این صحبت من به معنای مانع آن نیست که زحمات شهید رئیسی را نادیده بگیریم در دولت ایشان کارهای زیادی انجام شد اما برخی وعده ها عملیاتی نشد اینکه چرا حل نشد دلیل دارد و باید علت آن را مرتفع کرد.

*درباره تورم باید بگویم عامل اصلی تورم دولت است؛ دولت یا کسری بودجه دارد و یا پول چاپ می کند که هر دو باعث می شود تورم ایجاد شود.

*تورم یعنی جیب مردم را خالی کردن؛ وقتی مردم شب می خوابند و صبح بیدار می شوند درحالی که قدرت خریدشان نصف شده است این یعنی یک مشکل اساسی تورم.

* امروز اکثر اعترااضات مردم و بازنشستگان درباره تورم و معیشت است؛ معلم چرا باید برود و در اسنپ کار کند یا ماموران نیروی انتظامی که بهتر است درباره آنها صحبت نکنم.

*اینکه ما باید چه کار کنیم قدم اول این است که باید بودجه ریزی را درست کنیم؛ دولت باید کنترل هزینه داشته باشد یعنی بودجه را عملیاتی کند .

* دولت در بانک ها باید از پول چاپ کردن جلوگیری کنید و بانک ها را وادار نکند وعده هایی را انجام دهد که منجر به تورم و چاپ پول می شود مانند موضوع وام ازدواج

* اصلاح نظام بانکی یکی از مواردی است که باید در موضوع کنترل تورم انجام شود.

2727

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهاناپلیکیشن خبرآنلاینرا نصب کنید.


#‌سیاسی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تا ساعاتی دیگر با مقصران تاخیر در پرداخت حقوق اسفند ۱۴۰۱ فرهنگیان در وزارت آموزش و پرورش برخورد می‌شود.

11 دقیقه پیش

ریحانه پارسا تو ترکیه تولد 24 سالگیش رو متفاوت تر از همیشه جشن گرفت و البته عزیزانش حسابی خانوم بازیگر رو سورپرایز کردن

یک ربع پیش

تصویری از ایمان اشراقی در حال رقص در اسپانیا با لباس زنانه سوژه شد.

10 دقیقه پیش

نیکی کریمی سوپراستار محبوب ایرانی در هفتاد و سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «برلین» شرکت کرد.

یک ربع پیش

پیشکسوت پرسپولیس گفت: فوتبالی که در نقش جهان دیدیم یک جنگ واقعی بین دو قدرت اول فوتبال کشور بود.

یک ربع پیش

شرایط پیش فروش محصولات گروه خودروسازی سایپا در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده اعلام شد.

یک ربع پیش

در فاصله آبان‌ماه سال گذشته تا خرداد امسال سیاستگذار خودرو در دو اظهار نظر با وعده بهبود بازار خودرو به مردم توصیه کرده است که برای خرید عجله نکنند.

7 دقیقه پیش

افزایش یارانه معیشتی ایرانیان در قالب طرح فجرانه و اعلام زمان پرداخت عیدی کارگران و بازنشستگان دو خبر فراگیر وزارت کار و رفاه اجتماعی در هفته اخیر بود که درباره آن وزیر کار جزییات بیشتری را بیان کرده است.

یک ربع پیش

در این خبر یک عکس خاطره انگیز از خودروی آریا کلاسیک را می بینید.

یک ربع پیش

بیشتر...