بازار نیوز |
۱ هفته پیش

پشت پرده قفل بانک ها برتسهیلات

برخی گزارش‌های مردمی حکایت از کم شدن روند تسهیلات دهی بانک‌ها دارد. موضوعی که دامنه آن حتی تا بنگاه‌های اقتصادی هم کشیده شده است.

به گزارش بازارنیوز، در این میان، بررسی‌های خراسان نشان می‌دهد که اگرچه به نظر می‌رسد روند پرداخت تسهیلات کند شده است، اما به تناوب برخی بانک‌ها همچنان رویه قبلی را دنبال می‌کنند هرچند به نظر نمی‌رسد این مسئله مشکل فعالان اقتصادی را حل کند. در هر حال، اتفاق یاد شده از آن جایی که بانک‌ها با کمبود منابع مواجه بوده و نیز نظارت‌های بانک مرکزی جدی‌تر شده است، چندان عجیب به نظر نمی‌رسد.

هر چند انتظار می‌رود در شرایط سخت کنونی لااقل بنگاه‌های اقتصادی که بار تولید و اشتغال را به طور همزمان به دوش می‌کشند بیشتر حمایت شوند. به گزارش خراسان، برخی از مخاطبان روزنامه خراسان با گلایه از بانک‌ها مطرح کرده اند که روند تسهیلات دهی آن‌ها حتی در مرسوم‌ترین شکل خود یعنی سرمایه در گردش نیز محدود یا متوقف شده است. در این زمینه، بررسی‌ها حکایت از وجود چنین مسئله‌ای در کشور در ماه‌های اخیر دارد. به عنوان مثال، خبرگزاری رکنا در گزارش ۲۶ آذرماه خود به این موضوع اشاره کرده است که بنا بر گزارش‌های مردمی، برخی از بانک‌ها از ابتدای آذر ۱۴۰۰، هیچ گونه وام بانکی و وام جدید را به متقاضیان پرداخت نمی‌کنند. این خبرگزاری با اشاره به نام برخی از بانک‌ها که در میان آن‌ها بانک‌های دولتی نیز مشاهده می‌شود، آورده است: «این بانک‌ها به متقاضیان گفته اند که مشکل سراسری است و به کل بانک‌های کشور مربوط است و مجوز واریز هر گونه وام بانکی و وام جدید از ۲۹ آبان ماه ۱۴۰۰ متوقف شده است.» به عنوان مثال گزارش ۳۰ آذر اقتصادآنلاین که در ۲۲ دی ماه نیز به روزرسانی شده است، نشان می‌دهد که جملاتی از قبیل «وام نداریم»، «اعتبارمان تمام شده است» همچنان پاسخ متقاضیانی است که از بانک‌ها درخواست وام دارند.

آمار‌های رسمی چه می‌گوید؟

بررسی داده‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که روند تسهیلات دهی بانک‌ها در هشت ماه امسال یعنی قبل از آذر ماه نسبت به هشت ماه سال گذشته، ۵۹ درصد افزایش یافته است. رقمی که از تورم نقطه‌ای و سالانه تا آن تاریخ (به ترتیب ۳۵.۷ و ۴۴.۴ درصد) بیشتر است؛ بنابراین به طور خلاصه می‌توان گفت که وضعیت تسهیلات دهی بانک‌ها تا قبل از آذرماه، بد نبوده، اما سوال این جاست که این تسهیلات به دست چه کسانی رسیده است؟ همچنین در پاسخ به مسئله محدود شدن تسهیلات بانکی، این فرضیه وجود دارد که آیا واقعاً دستور محدودیتی برای تسهیلات بانکی صادر شده است یا خیر؟ در این زمینه اظهارات وزیر اقتصاد در ۱۸ دی ماه این فرضیه را تا حدی رد می‌کند. به گزارش ایبنا، خاندوزی درباره توقف تسهیلات بانکی در ماه‌های پایانی سال، گفته است: در وزارت اقتصاد دستورالعمل و ابلاغیه‌ای مبنی بر محدودیت پرداخت تسهیلات بانکی، به غیر از مراعات ضوابطی که بانک مرکزی بر آن‌ها نظارت کند وجود نداشته است.

پای ضوابط بانک مرکزی در میان است؟

اظهارات وزیر اقتصاد از آن جایی که قید ضوابط بانک مرکزی را مطرح می‌کند، قابل تامل است. در این زمینه بررسی پیشینه نظارتی بر وضعیت تسهیلات دهی نظام بانکی حاکی از آن است که بانک مرکزی از آذرماه سال گذشته، به منظور کنترل روند خلق پول بانک‌ها و در نتیجه مهار یکی از پایه‌های اصلی تورم و ناترازی نظام بانکی، بانک‌ها را مقید کرده تا میزان رشد ماهانه دارایی آن‌ها بیش از ۲ درصد نباشد. بررسی‌های خراسان نشان می‌دهد که در این زمینه تا همین ماه‌های اخیر، بانک مرکزی اقدام به اعمال ممنوعیت و محدودیت برای بانک‌های متخلف کرده است. اما گزارش ۱۳ آذر خبرگزاری ایرنا نشان می‌دهد که با تکمیل فاز‌های سامانه نظارتی به نام سمات، خلق پول بانک‌ها و به خصوص اعطای تسهیلات آن‌ها به طور سیستمی کنترل خواهد شد به طوری که اگر بانکی ضوابط مربوط را رعایت نکند سامانه اجازه اعطای تسهیلات و ثبت اطلاعات به بانک را نخواهد داد.

کفگیر بانک‌ها به ته دیگ خورده است؟!

یک فرضیه قابل اعتنای دیگر که البته مورد تایید برخی مقام‌های مسئول بانکی است نیز این است که بانک‌ها با توجه به وضعیت اقتصادی کنونی و چفت و بست شدن حجم ترازنامه آن‌ها توسط بانک مرکزی، بخشی از قدرت تسهیلات دهی خود را از دست داده اند. اظهارات جمشیدی، رئیس کانون هماهنگی بانک‌های خصوصی این فرضیه را تایید می‌کند. وی در گفتگو با اقتصادآنلاین اظهار کرده است: پرداخت وام برای بانک‌ها زیان محض است و در حالی که سود تسهیلات بانکی حداکثر ۱۸ درصد است نرخ تورم ۴۴ درصد اعلام شده است؛ بنابراین دریافت وام برای مشتریان به صرفه و به زیان بانک‌هاست. به گفته وی، بانک‌ها هم اکنون با گرفتاری انباشت بدهی‌های غیرجاری مواجه هستند و شکاف بین نرخ سود بانکی و نرخ تورم موجب شده است که برای مشتریان به صرفه باشد که وام بگیرند و آن را پس ندهند! بنابراین منابعی باقی نمی‌ماند که بانک‌ها به دیگر متقاضیان وام بدهند. در این میان البته چند روز قبل تجارت نیوز اعلام کرد: برخی بانک‌ها همزمان با افزایش نرخ سود سپرده، به بیش از ۲۰ درصد و نیز آن چه تامین بودجه برای پرداخت وام مطرح شده، پرداخت وام بانکی را از سرگرفته اند.

درعین حال درمجموع باید گفت اگرچه موضوعاتی مانند لزوم کنترل خلق پول بانک‌ها و مهار رشد نقدینگی اهمیت ویژه‌ای دارد، با این حال، در اجرای این برنامه‌ها باید ملاحظات بنگاه‌های اقتصادی که واقعا در زمینه تولید فعال هستند و در شرایط سخت کنونی برای حفظ تولید، ارزش افزوده و اشتغال خود را سرپا نگه داشته اند نیز در نظر گرفته شود و مسیری برای دسترسی واحد‌های اقتصادی خرد و بنگاه‌های اقتصادی فعال در بخش‌های مولد در زمینه صنعت، کشاورزی و خدمات به منابع بانکی فراهم شود.

/ خراسان#‌اخبار منبع: بازار نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیژن ذوالفقارنسب رییس هیئت مدیره پرسپولیس از سمتش در این باشگاه استعفا داد.

11 دقیقه پیش

اگر بیننده سریال «نیسان آبی» باشید حتما نام این بازیگر باسابقه را در تیتراژ آن دیده اید، هرچند ممکن است او را در این مجموعه ندیده باشید.

یک ربع پیش

وزیر بهداشت درباره زمان آغاز واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال و نوع واکسن مورد استفاده برای این کودکان توضیح داد.

یک ربع پیش

انجمن علمی دانشجویی معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق (علیه‌السلام)، کارگاه «آموزش متون حقوقی به زبان عربی» را برگزار می‌کند.

یک ربع پیش

متخصصان هلندی در مطالعه ای تازه به بررسی تاثیر چاقی بر قلب کودکان چاق و دارای اضافه وزن پرداختند.

نیم ساعت پیش

تهران- جمعی از مداحان اهل‌بیت(ع) به مناسبت سالروز ولادت حضرت زهرا(س) با رهبر انقلاب دیدار کردند.

نیم ساعت پیش

احیای کارخانه‌های تعطیل شده و راه اندازی خطوط تولید و بازگشت کارخانه های راکد به چرخه تولید از جمله اقدامات در اولویت وزارت کار در دولت سیزدهم است.

نیم ساعت پیش

مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: شاخص کیفیت هوای تبریز، امروز یکشنبه، سوم بهمن ماه، در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

نیم ساعت پیش

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران از تشکیل ۷۸ پرونده تخلف صنفی در شبانه روز گذشته خبر داد.

نیم ساعت پیش

قم - استاد حوزه و دانشگاه گفت: حضرت زهرا سلام الله علیها نماد عشق و قدرت در همسرداری و نماد عواطف در تربیت فرزند در خانواده هستند.

نیم ساعت پیش

تهران-پژوهشگر سیره اهل‌بیت(ع) با بیان اینکه در زیارت حضرت زهرا (س) آمده که ایشان مادر همه مؤمنان است، گفت: حضرت فاطمه(س) با وجود چنین جایگاهی در احترام به مادر فرمودند: «إلزَم رِجلَها؛ فَإنَّ الجَنَّةَ تَحتَ أقدامِها؛ [۵] در خدمت مادر باش؛ زیرا بهشت زیر قدم‌های اوست.»

نیم ساعت پیش

ایسنا نوشت: احمد ناصر الصباح، وزیر امور خارجه کویت، شامگاه شنبه به عنوان اولین مقام از کشورهای حوزه خلیج فارس پس از بحران دیپلماتیک با لبنان به این کشور رفت و با نخست وزیر و دیگرمقامات لبنانی دیدار کرد.

نیم ساعت پیش

تهران- معاون آموزشی دانشگاه تهران از حضوری شدن ترم بهمن برای تمام دانشجویان خبر داد.

1 ساعت پیش

بانک اول - بانک شهر به منظور ارائه خدمات متنوع مالی به مشتریان خود طرحی به نام «نشان شهر» را تدارک دیده است. افراد به منظور برخورداری از این تسهیلات باید شرایط لازم را داشته باشند

1 ساعت پیش

نیروهای دموکراتیک سوریه با تائید خبر ادامه درگیری‌ها در روز شنبه اعلام کرد نبردهای این روز در منطقه شمالی غویران متمرکز بود و در جریان حمله به مهاجمان چند تن از اعضای داعش کشته شدند.

1 ساعت پیش

بیشتر...