تیتر برتر |
۱ هفته پیش

بسته گره کور بورس را باز می کند سایت تیتربرتر TitreBartar com

بررسی موافقت سران قوا با بسته پیشنهادی احیای بورس

به گزارشتیتربرتر؛ عصر روز دوشنبه پیشنهادهای وزارت اقتصاد برای آنچهتقویت و رونقبازار سرمایهخوانده می‌شود به تصویب شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی رسید و ۷ مورد برای اجرا منتظر تایید نهایی است.

مهمترین مشکل بازار سرمایه چیست؟

برخی از فعالان اقتصادی و تحلیلگران بورسی اما ضمن آنکه این بسته را عاملرونقبازار سهامبه ویژه در بلندمدت نمی‌دانند مخالف بخشی از این پیشنهادها نیز بودند و آنها را تورم‌زا می‌دانند. آنانمهم‌ترین مشکل بازار سرمایهرادامنه نوسانمی‌دانند و بر این باورند اجرای این مصوبات شاید در کوتاه‌مدت اثر مثبت داشته باشد، اما در بلندمدت اثر گذار نیست و بازار سرمایه را به ریل اصلی خود بازنمی‌گرداند.

در حالی که بسیاری از تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه در روزهای اوج بازار نسبت به رشد بی‌ضابطه شاخص کل بورس هشدار می‌دانند، اما گوش شنوایی برای این هشدارها نبود و هیچ عزم و اراده‌ای برای اصلاح زیرساخت‌ها یا وضع مقرراتی برای ورود سهامداران به بازار وجود نداشت.

سیل مصوبات بورسی برای بازگشت رونق به بازار سرمایه

اما چندی بعد از شروع ریزش شاخص کل و ادامه‌دار بودن این روند، مصوبات بورسی برای بازگشت رونق به بازار سرمایه آغاز شد. مصوباتی که گاهی چند روز بعد از اجرا به دلیل ناکارآمد بودن متوقف می‌شدند و جای آنها را مصوبات جدید می‌گرفتند.

با بحرانی شدن وضعیت بازار و شروع اعتراض‌های خیابانی سهامداران دامنه مصوبات و تصمیم‌گیری‌ها به جلسات سران قوا کشیده شد، اما تاکنون هیچ‌کدام از این تصمیم‌ها منجر به بازگشت بازار به روال عادی خود نشده است و سهامداران همچنان به دنبال فرصتی برای خروج از بازار سهام هستند.

جدید‌ترین تصمیم سران قوا برای «تقویت و رونق بازار سرمایه» تصویب پیشنهاد سازمان بورس و اوراق بهادار است. این پیشنهاد کهبسته ۳+۷خوانده می‌شود شامل دو گروه پیشنهاد بود که سه مصوبه اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار، رفع ممنوعیت نهادهای مالی بازار سرمایه برای استفاده از تسهیلات بانکی و اعطای اقامت پنج ساله برای سرمایه‌گذاران خارجی برای خرید سهام نیاز به مجوز سران قوا نداشت و از همان روز نخست ارائه پیشنهاد قابل اجرا بود.

اما هفت پیشنهاد دیگر نیاز به مجوز سران عالی قوا داشت. از این رو شورای عالی هماهنگی اقتصادی در جلسه روز دوشنبه خود دستورکار خود را بررسی این هفت پیشنهاد قرار داد و در نهایت نیز آنها را با تغییرات جزئی به تصویب رساند.  بر اساس آنچه در جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی به تصویب رسید مقرر شد ۸۰ درصد از مالیات نقل و انتقال سهام در سال ۱۴۰۰ به صندوقتثبیت بازار سرمایهواریز شود.

در این جلسه با انتشار ۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی توسط صندوق تثبیت بازار سرمایه و صندوق سرمایه‌گذاری مشترک توسعه بازار سرمایه با تضمین دولت جمهوری اسلامی ایران موافقت شد. پیرو مصوبه این جلسه بانک‌ها و موسسات اعتباری برای برنامه‌های حمایت از بازار سرمایه در چارچوب مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی از شمول ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید خارج خواهند بود.

علاوه بر این در جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی برای تشویق حمایت از بازار سرمایه مقرر شد شرکت‌هایی که از سهام  خود یا شرکت‌های زیر مجموعه‌شان حمایت کنند مالیات بر درآمد آنها در سال جاری امهال‌ و به سال بعد موکول شود. همچنین شرکت‌هایی  کهسود تقسیم نشده سال ۱۴۰۰آنها به حساب سرمایه منتقل می‌شود، مشمول مالیات با نرخ صفر خواهند بود.

در این جلسه سران قوا به صندوق توسعه ملی اجازهسرمایه‌گذاری در بازار سرمایهاعطا کردند و بر اساس مصوبه آنها صندوق توسعه ملی مجاز به سرمایه‌گذاری در بازارهای پولی و مالی داخلی  از جمله بازار سرمایه  شد. همچنین مقرر شد زیان محقق شده آن دسته از خریداران واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق قابل معامله پالایش یکم که واحدهای مذکور را از دولت خریداری کرده‌ و تاکنون به فروش نرسانده‌اند، از طریق اعطایسهامجبران شود.

نظر موافقان بسته ۳+۷ برای رونق بورس

محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار که خبر تصویببسته پیشنهادی ۳+۷را اعلام کرد بر این باور است اجرای این مصوبات اثرات مطلوبی بر بازار سرمایه خواهد گذاشت. به گفته دهقان‌دهنوی بسته ده‌گانه هر کدام منابعی در داخل خود دارند و نباید به هر کدام به صورت موردی نگاه کرد.

محمدعلی قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز پس از پایان جلسه بورسی سران قوا با اشاره به تایید پیشنهادهای سازمان بورس در شورای عالی ‌هماهنگی اقتصادی، در توییتی با تاکید بر اینکه «مجلس حامی سهامداران خرد زیان‌دیده از سیاست‌های غلط است» نوشت که به دلیل جبران مشکلات ناشی از سیاست‌های گذشته در بازار سرمایه، عمده پیشنهادهای سازمانبورسبه تایید شورای عالی هماهنگی اقتصادی رسید. او اظهار امیدواری کرد با اصلاح رویه‌ها و عدم استمرار سیاست‌های غیراصولی، اعتماد به بازار سرمایه بازگردد.

نظر مخالفان بسته ۳+۷ برای رونق بورس

مهر تایید سران قوا بر پیشنهاد ده‌گانه سازمان بورس در حالی موجب تحسین و امیدواری برخی فعالان و تحلیلگران بازار سرمایه شد که در مقابل تعداد مخالفان آن هم کم نیست.

گرچه برخی موافقان علت مخالفت این طیف را منافع شخصی آنان در بازارهای موازی با بازار سرمایه می‌دانند، امامخالفان ناکارآمدیتجربه‌های مشابه قبلی را یادآور می‌شوند و در همین حال نسبت به عدم توجه به مواردی چونحذف دامنه نوساندربسته پیشنهادی ۳+۷انتقاد دارند چرا که بر این باورند تا این معضل از سر راه بازار سرمایه برداشته نشود، مشکلی حل نمی‌شود. آنان همچنین منتقد جدی برداشت از صندوق توسعه ملی هستند.

سیداحسان خاندوزی، عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یکی از اینمخالفاناست که قبل از تصویب پیشنهاد سازمان بورس در جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی مخالفت خود را در توییتر منتشر کرده بود. او نسبت به اینکه تسهیلات بانکی به مقصد بورس در سال ۹۹ چند برابر تسهیلات کمک به اقتصاد کرونا بود، اعتراض کرد و همچنین برداشت از صندوق توسعه ملی برای کمک به بازار سرمایه را «دستبرد زدن به سهم ۸۵ میلیون نفر» دانست و تاکید داشت این اتفاق «به ویژه وقتی ارز نیست و چاپ پول است» منصفانه نخواهد بود.

مشابه دیدگاه این نماینده مجلس در اظهارنظرهای سایر مخالفان نیز دیده می‌شد و اکثریت آنان تصمیمات جدید سران قوا را تداوم سیاست‌گذاری غلط در دهه‌های گذشته و دید دستوری به اقتصاد می‌دانند و از اینکهبورسبه عنوان یک بازار مالی تا این حد دستخوش نوسان شده است اظهار تاسف کرده‌اند.

آنان مصوبات شورای اقتصادی سران قوا را نه‌تنها در راستای حمایت از سرمایه‌های خرد و رونق بازار سرمایه نمی‌دانند، بلکه معتقدنداین مصوبات فاقد پشتوانه کارشناسی و مصداق بارز حمایت از رانت دولتی استو به کام عده‌ای ذی‌نفع پرنفوذ یا پرسروصدا است.

نظر کارشناسان اقتصادی درباره بسته بورسی ۳+۷

پوریا بختیاری یکی از کارشناسان حوزه اقتصاد نیز در این خصوص نوشت: «جلسه شورای اقتصادی سران قوه برگزار و در موردحمایت از بورسصحبت شد و راهکارها ارائه شد. من که چیز مثبتی در این جلسه ندیدم حمایت‌هایی هم که می‌خواهند بکنندحمایت از مردم و سهامدار خرد نیست. نکته‌ای که وجود دارد این است که بازارها مکانیزم خود تنظیمی دارند. یعنی چی؟ یعنی خودشون راهشون رو بلدند.

نه فقطبورسبلکه هر بازاری(دلار‌، مسکن‌، خودرو و...)هر مدل دخالتیبازار را از مسیر اصلی‌اش خارج می‌کند و به آن بیشتر آسیب می‌زند. بازار نه با آن تبلیغات و وعده‌های دولت توانست آن بالا دوام بیاورد. نه با این حمایت‌های غیر موثرجلوی ریزش‌اش گرفته می‌شه. این صحبت‌‌هایی هم که می‌شه فقط ترمز بازار هست برای اصلاح. اگر تو همین مسیر ریزش دخالتی تو بازار نبود‌ بازار خیلی زودتر از اینها به حالت عادی برگشته بود.»

مقدمات اجرای سه مصوبه از بسته پیشنهادی ده‌گانه سازمان بورس که نیاز به مجوز سران قوا نداشت از هفتم اردیبهشت ماه فراهم و همین خبر موجبسبز شدن شاخص کل بورسبرای دو روز متوالی شد اما عمر این سبزپوشی خیلی کوتاه بود و بازار سهام به روزهای منفی خود بازگشت و شاخص بورس بار دیگر به کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد سقوط کرد.

اکنون باید دید تاثیر مصوبات جدید سران قوا در روزهای آتی روی تابلوی بورس مشخص خواهد شد یا این مصوبات هم گره‌گشا نخواهد بود!

گردآونده: الهام خلیلی خو#‌اقتصاد منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مشرق نوشت:حجت الاسلام ذوالنور نماینده قم در مجلس شورای اسلامی با انتشار پستی در کانال رسمی خود بابت تهمتی که به سعید جلیلی زده بود، عذرخواهی کرد.

نیم ساعت پیش

24انلاین نوشت:در حالیکه گفته شده بود رئیسی رئیس قوه قضاییه ، روز (جمعه) برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 اقدام خواهد کرد، این اتفاق نیفتاد .‌

1 ساعت پیش

کیهان نوشت:اخیرا شاهدیم که با نزدیک شدن به ایام برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، در فضای مجازی برنامه «کلاب هاوس» ظاهراً با هدف گفت‌وگوی آزاد راه‌اندازی شده و چنین؛ بحثهای داغ و جدی سیاسی در فضایی جدید در جریان است.

1 ساعت پیش

وزیر آموزش و پرورش دستورالعمل اجرایی ثبت نام دانش آموزان در مدارس در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ را ابلاغ کرد و بر اساس آن ثبت نام سال تحصیلی جدید در تمام دوره ها، الکترونیکی است.

2 ساعت پیش

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در تشریح تدابیر اتخاذ شده جهت مراسم حج امسال با توجه به اظهاراتی از سوی مقامات عربستان، گفت: وزیر بهداشت قول دادند که در صورت برگزاری مراسم حج و اعزام حجاج ایرانی، تامین واکسن کرونا برای حجاج را بدون نوبت انجام داده و واکسن برایشان تامین شود.

2 ساعت پیش

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در خارج از فلسطین موافقت مقاومت با پایان درگیری‌ها با رژیم صهیونیستی را مشروط دانست و خواسته‌های این جنبش برای قبول آتش‌بس را مطرح کرد.

3 ساعت پیش

سخنگوی کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها تاکید کرد: اولویت اول ما در بحث انتخابات ایجاد انسجام، وحدت و امید آفرینی و توجه به متن انتخابات به منظور مشارکت حداکثری مردم و انتخاب فردی اصلح است.

3 ساعت پیش

عضو سابق هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه ما در کشور، مشکل ساختار در حوزه اخلاق در پژوهش داریم گفت: یعنی مرجع رسیدگی به مشکلات فساد اخلاق در پژوهش در ایران متفاوت با سایر نقاط دنیا است. در ایران، این نهاد، زیرمجموعه‌ای از دانشگاه‌ها و یا زیرمجموعه‌ای از وزارتخانه‌های علوم و بهداشت است که این خود، عامل فساد واقعی و رانت اصلی است زیرا در همه‌ جای دنیا به جز ایران، مرجع قضایی و انتظامی رسیدگی به اخلاق در پژوهش، جایی خارج از آن دانشگاه و آن وزارتخانه است.

3 ساعت پیش

رهبر جریان صدر عراق از عراقی‌ها خواست تا روز شنبه در حمایت از فلسطین و قدس به خیابان‌ها بیایند و پرچم فلسطین را به اهتزاز درآورند.

3 ساعت پیش

پایگاه هوایی «حتسریم» صهیونیست‌ها با موشک های مقاومت هدف قرار گرفت.

3 ساعت پیش

یک جمعیت‌شناس ضمن تحلیلی از وضعیت جمعیت خانوارهای ایرانی در کشور طی سال‌های گذشته، به طرح جمعیت و تعالی خانواده اشاره می‌کند و می‌گوید:  موادی که در این طرح آمده، در راستای رفاه خانواده است و بخشی از آن جنبه‌های مالی دارد؛ اما اینکه آیا این مواد بتواند جواب دهد و به افزایش موالید و باروری کمک کند، بعید می‌دانم. زیرا به قدری بار مالی این طرح زیاد است که امکان اینکه صد درصد محقق شود، بسیار ضعیف است. اگر این طرح به صورت بسته سیاستی اجرا شود ممکن است جواب دهد، اما اینکه جنبه‌هایی که بار مالی ندارند را اجرا کنیم و جنبه‌هایی که بار مالی دارند را مسکوت بگذاریم، جواب نمی‌دهد.

4 ساعت پیش

یک کارشناس مسائل یمن اظهار کرد: قطعا یکی از محورهای گفت‌وگوهای تهران و ریاض موضوع یمن و تلاش برای پایان بحران در این کشور است.

4 ساعت پیش

دستگیری رئیس هیئت مدیره استقلال به اتهام موارد مالی، سوژه کارتونی از محمدرضا میرشاه‌ولد شده است.

4 ساعت پیش

دلیل فریادهای نیمکت نشینان استقلال بر سر مدافعان این تیم پس از گلزنی پرسپولیس مشخص شد.

4 ساعت پیش

شکست مقابل پرسپولیس باعث شد تا استقلال پس از بالغ بر یک سال و نیم در دربی پایتخت ناکام شود

5 ساعت پیش

بیشتر...