عصر ایران |
۱ هفته پیش

قزاقستان دیگر بهشت بیت کوین نیست

آلن دورجیف از انجمن عمومی صنعت بلاک چین و دیتا سنتر در قزاقستان که نماینده ۸۰ درصد از شرکتهای استخراج رمزارز در این کشور است، اظهار کرد: اکثر تولیدکنندگان رمزارز اکنون آنلاین شده اند.

پس از قطع اینترنت در هفته گذشته، ماینرهای رمزارز به فکر مهاجرت از قزاقستان افتاده اند و می گویند این کشور ممکن است دیگر آن بهشت بیت کوین که سابق بر این بود، نباشد.

به گزارش ایسنا، دولت قزاقستان در پی بروز ناآرامی در این کشور که دومین میزبان بزرگ استخراج کنندگان رمزارز است، دسترسی به اینترنت را مسدود کرد که باعث آفلاین شدن دیتاسنترهای مورد استفاده برای تولید رمزارز و کاهش حدود ۱۳ درصدی نیروی رایانش جهانی بیت کوین شد.

آلن دورجیف از انجمن عمومی صنعت بلاک چین و دیتا سنتر در قزاقستان که نماینده ۸۰ درصد از شرکتهای استخراج رمزارز در این کشور است، اظهار کرد: اکثر تولیدکنندگان رمزارز اکنون آنلاین شده اند.

با این حال چهار ماینر بزرگ در مصاحبه با رویترز گفتند: ازسرگیری فعالیت های استخراج رمزارز نمی تواند مشکلاتی را که برای این صنعت پیش می آید، پنهان کند و بعضی از آنها یا مشتریانشان ممکن است به دنبال رفتن به کشورهای دیگری برای ادامه فعالیت باشند.

ماینرها می گویند قطعی اینترنت پس از تشدید نظارت دولتی بر فعالیت استخراج کنندگان رمزارز، به نگرانیها نسبت به ثبات و چشم انداز کسب و کار افزوده است.

وینسنت لیو، ماینری که از چین به قزاقستان آمد تا از برق ارزان این کشور بهره مند شود، اظهار کرد: تغییر فضا وی را واداشته است انتقال فعالیتهایش به آمریکای شمالی یا روسیه را بررسی کند. وی گفت: دو یا سه سال پیش ما قزاقستان را به دلیل فضای سیاسی باثبات و برق ثابت، بهشت صنعت استخراج رمزارز می نامیدیم. اکنون وضعیت را بررسی می کنیم و تصور می کنم بخشی از هش ریت را در قزاقستان حفظ کنیم و بخش دیگر را به کشورهای دیگر منتقل کنیم.

بیت کوین و رمزارزهای دیگر توسط رایانه های قدرتمندی استخراج می شوند که به برق زیادی نیاز دارند و اغلب از برق تولید سوختهای فسیلی استفاده می کنند.

قزاقستان سال میلادی گذشته پس از این که چین به مقابله با فعالیت صنعت استخراج رمزارز برخاست و سبب مهاجرت گسترده فعالان این بخش شد، به دومین مرکز بزرگ استخراج بیت کوین در جهان پس از آمریکا تبدیل شد. این کشور در اوت ۱۸ درصد از هش ریت جهانی – نیروی رایانشی مورد استفاده رایانه های متصل به شبکه بیت کوین – سهم داشت که بالاتر از هشت درصد در آوریل، پیش از آغاز سرکوبی ماینرها توسط چین بود.

مزارع استخراج رمزارز قزاقستان عموما از برق تولید نیروگاههای زغال سوز استفاده می کنند که در مسیر کربن زدایی از اقتصاد، به دردسر مقامات این کشور تبدیل شده اند. ماینرهای رمزارز باعث شده اند قزاقستان مجبور شود برق وارد کرده و برق تولید داخل را سهمیه بندی کند. دولت قزاقستان اکنون به دنبال دریافت مالیات و ساماندهی ماینرهای غیرمجاز است. در همین راستا سال گذشته اعلام شد دولت با ماینرهای غیرمجاز که تصور می رود دو برابر ماینرهای مجاز برق مصرف می کنند، مقابله خواهد کرد.

یکی از موسسان شرکت استخراج رمزارز BTC KZ اظهار کرد: هجوم ماینرهای چینی مشکلات برای ماینرهای بومی را با محدود کردن برق، مضاعف کرده است. مشتریان ممکن است به دنبال مهاجرت به آمریکا و روسیه باشند.

بر اساس گزارش رویترز، با این حال چهار ماینر گفتند مالیاتهای نسبتا پایین، هزینه های نیروی کار و تجهیزات ارزان همچنان مزیتهایی برای فعالیت استخراج کنندگان رمزارز در قزاقستان عرضه می کند.#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

توئیت وفاداری وزیر اقتصاد را مشاهده کنید.

1 دقیقه پیش

جهش در فرآیند تکثیر دی ان ای والدین منجر به ناباروری مردان می‌شود.

1 دقیقه پیش

بررسی پرونده‌های خارجی پرسپولیس نشان می‌دهد که مدیران این باشگاه با علم به وضعیت موجود و آگاهی از امکان ایجاد خسارت به بیت‌المال، چنین پرونده‌هایی را ایجاد کرده‌اند.

4 دقیقه پیش

پشت‌پرده تیراندازی راننده مازراتی به سمت مغازه فست‌فودی در خیابان شریعتی، اختلاف مالی میان او و صاحب مغازه بود.

7 دقیقه پیش

با نزدیک شدن به پایان سال، این سوال مطرح می‌شود که بالاخره تکلیف حذف ارز ترجیحی و در پی آن یارانه جدید چه شد؟

نیم ساعت پیش

وزارت اقتصاد و دارایی کره جنوبی اعلام کرده که این کشور ۱۸ میلیون دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران را به عنوان بدهی حق عضویت معوقه تهران به سازمان ملل پرداخت کرده است.

نیم ساعت پیش

مهر نوشت:رئیس مجلس گفت: امیدوارم رویکرد صحیح دولت در بهره‌گیری از ظرفیت‌های کشورهای همسایه و نگاه به شرق منجر به رفع مشکلات اقتصادی کشور شود.

نیم ساعت پیش

خرید طلای نو و کارکرده و راه تشخیص آن نیازمند توجه به نکاتی است که در این گزارش به آن می‌پردازیم.

نیم ساعت پیش

بوشهر- امام جمعه آبدان به چرایی قرائت زیارت عاشورا اشاره کرد و افزود: در زیارت عاشورا درس‌هایی است که شیعیان باید هر روز آن را بخوانند.

نیم ساعت پیش

عضو کمیسیون برنامه و بودجه از تصویب طرح رتبه بندی معلمان در لایحه بودجه ۱۴۰۱ خبر داد.

نیم ساعت پیش

قیمت مسکن های مهر وابسته به منطقه ای که تاسیس شده‌اند از ۳۰۰ میلیون تومان تا نزدیک به ۲ میلیارد تومان متغیر است.

نیم ساعت پیش

وی تصریح کرد: در عرصه بین‌المللی نیز دیدگاه‌های دو رئیس‌جمهور به هم نزدیک بود و هر دو با یک جانبه‌گرایی غرب مخالفت کردند.

نیم ساعت پیش

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: پیش بینی ما این است که این قانون تا پایان بهمن یا قبل از سال جدید اجرایی شود.

نیم ساعت پیش

ایسنا نوشت: مقامات حاکم بر افغانستان اعلام کردند، یک انفجار یک خودروی ون را در شهر هرات واقع در غرب این کشور هدف قرار داده و کشته شدن دست کم شش تن را در پی داشته است.

نیم ساعت پیش

عباس زاده مشکینی: رسیدن به یک توافق خوب و برد _ برد را قابل تحقق می‌دانیم هر چند ‌غربی‌ها به ویژه آمریکایی‌هایی به دنبال این هستند که یک توافق بد را به ما تحمیل کنند

نیم ساعت پیش

بیشتر...