خبرگزاری تسنیم |
3 ماه پیش

پیرهادی تهران نیازمند سبک سازی تعادل بخشی است تسنیم


پیرهادی:تهران نیازمند سبک‌سازی و تعادل‌بخشی است

رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس با بیان اینکه در نیم قرن اخیر جمعیت کشور ۸ برابر اما جمعیت تهران بیش از ۲۲۵ برابر شده است، گفت: رشد خارج از ظرفیت توسعه ای شهر تهران سبب بروز مسائل و معضلات اجتماعی، محیط زیستی و سکونتی در تهران شده است.

- اخبار سیاسی -

محسن پیرهادی، رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانیخبرگزاری تسنیم، با اشاره به قانون ساماندهی تهران و امکان‌سنجی انتقال، ،با تاکید بر اینکه تراکم و تمرکز‌زدایی از تهران برای ساماندهی زندگی شهروندان امری ضروری و غیر قابل اجتناب است،گفت: بحث تمرکز زدایی پایتخت یا سامان دهی شرایط زندگی شهروندان تهرانی بیش از 8 دهه است که مورد توجه مسئولان قرار دارد اما تفاهم بر نسخه ای اجرایی برای اتخاذ بهترین تصمیم همچنان این موضوع را روی میز های کارشناسی قرار داده است.

آخرین اخبار از انتقال پایتخت/جلسات شورای مربوطه در دولت سیزدهم تشکیل نشده است
وی با بیان اینکه اولین اقدامات برای ساماندهی شرایط زندگی در تهران با تهیه طرح هایی برای کاستن از تراکم تهران در دهه 40 کلید خورد و تاکنون این روند و با سیاست‌های تشویقی ادامه یافته است، ادامه داد: بحث انتقال پایتخت از تهران از جمله موضوعاتی است که در لوای این مهم مطرح شده و در روندی سینوسی از سوی مسئولان گاه مورد توجه قرار گرفته و گاه به حاشیه رانده شده است ،آنچه که همه دولت ها بر سر آن اتفاق نظر داشته اند و ضروری به نظر می رشد ،تراکم و تمرکز زدایی از پایتخت است.

رئیس فراکسیون مدیریت شهری با اشاره به اینکه کارگروهی متشکل از سران قوا و 6 وزیر و دیگر مسئولان مرتبط با موضوع از سال94 مشغول بررسی و امکان سنجی بحث انتقال پایتخت از تهران است،ادامه داد: جمع بندی این کارگروه متناسب با شرایط فعلی کشور گام برداشتن به سمت تراکم زدایی و تمرکززدایی از تهران بوده به این معنا که باید به دنبال سبب سبک سازی منطقه کلانشهر تهران، رشد متوازن فعالیت ها در پهنه سرزمین، تعادل بخشی به نظام سکونت‌گاهی و ... در کلانشهر تهران باشیم.

** جمعیت تهران در نیم قرن 225 برابر شده است

رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس با بیان اینکه نیم قرن اخیر جمعیت کشور 8 برابر اما جمعیت تهران بیش از 225 برابر شده است ، ادامه داد: رشد قابل توجه و خارج از ظرفیت توسعه ای شهر تهران سبب بروز مسائل و معضلات اجتماعی، محیط زیستی و سکونتی در تهران شده و زندگی شهروندان را با چالش‌های جدی روبرو کرده ، اگرچه که برغم این چالش‌ها ما همچنان شاهد رشد روز افزون جمعیت در تهران و افزایش تقاضا برای مهاجرت دائم به این کلانشهر و رشد قارچ گونه ، شهرها و شهرک‌ها در اطراف شهر هستیم.

پیرهادی با بیان اینکه افزایش تراکم جمعیت و متراکم شدن سکونت در تهران حقوق شهروندی تهرانی ها را خدشه‌دار کرده است،افزود: جمعیتی که با نرخ تورم 51 درصدی در حوزه مسکن،زندگی شهری سختی را متحمل شده اند و افزون بر این نیز آلودگی هوا،آب، خاک، آلودگی صوتی، تجمع پسماندها و… معضلات دیگری است که به صورت جدی تاب آوری شهروندان را تهدید می کند.

عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه تهران متراکم‌ترین و در عین حال گران‌ترین شهر کشور است،گفت: شهر تهران نیازمند تمرکز زدایی،ساماندهی و ارتقا کیفیت زندگی است، بهبود وضعیت کلانشهر تهران که از انباشت مسائل و موضوعات متعدد در گذر زمان ایجاد شده امری ضروری است و نباید از سالی به سال دیگر حواله داده شود.

انتهای‌پیام/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با اشاره به اینکه مباشرین توزیع کالاهای تنظیم بازاری در سطح استان تهران مشخص شده است، گفت: از ۲۲ اسفند ماه روند توزیع تنظیم بازار میوه شب عید آغاز می‌شود.

نیم ساعت پیش

عضو شورای شهر تهران با انتقاد از اطلاع‌رسانی شهرداری از پروژه‌های شهری گفت: بسیاری از شهروندان از اقدامات صورت گرفته در این دوره از مدیریت شهری بی‌اطلاعند و انتظار است که شهرداری تهران اطلاع‌رسانی دقیقی در این زمینه داشته باشد.

نیم ساعت پیش

رئیس سازمان پزشکی قانونی با بیان اینکه در نظر داریم ژنتیک افراد با مشاغل پرخطر را جمع‌آوری کنیم، گفت: افراد دارای مشاغل پرخطر مانند خبرنگاران، آتش‌نشانان، کادر پرواز، نیروهای مسلح، جنگل‌بانان، کارگران معادن و ... از گروه‌های هدف این طرح هستند.

نیم ساعت پیش

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با اشاره به اینکه مباشرین توزیع کالاهای تنظیم بازاری در سطح استان تهران مشخص شده است، گفت: از 22 اسفند ماه روند توزیع تنظیم بازار میوه شب عید آغاز می‌شود.

نیم ساعت پیش

شهردار منطقه ۱۵ درجلسه قرارگاه جهادی مسکن که با حضور مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران برگزار شد، از نوسازی ۷۰ پلاک جدید در محدوده بافت فرسوده نواحی یک و دو و نیز افتتاح پارکینگ مینابی خبر داد.

نیم ساعت پیش

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هنگام تصمیم‌گیری بین منفعت مردم و منفعت خودروساز‌ها، قاعدتا باید به نفع مردم تصمیم‌گیری و حرکت کنیم، گفت: حتی یک ساعت فوت وقت در زمینه نجات مردم از شرایط فعلی حمل و نقل عمومی، جایز نیست!

نیم ساعت پیش

در معاملات امروز مرکز مبادله طلا و ارز ایران هر اسکناس دلار آمریکا به 42هزار و 920 تومان و حواله دلار نیز به 39هزار و 864 تومان رسید.

نیم ساعت پیش

وزارت صنعت معدن و تجارت اعلام کرد خرید و فروش کد ملی (اسناد سجلی) اشخاص حقیقی جهت موضوعاتی نظیر واردات و ثبت‌نام خودرو تخلف است و در صورت اطلاع این وزارت، موجب سلب اولویت خواهد بود.

نیم ساعت پیش

جنبش حماس با تعیین سقف زمانی برای پایان مذاکرات تاکید کرد که مقاومت هرگز امتیازی به اشغالگران و آمریکا نخواهد داد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...