خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

واکنش معاون دادستان کل کشور به پرداخت مابه التفاوت قیمت کالاها از جیب مردم خبرآنلاین

واکنش معاون دادستان کل کشور به پرداخت مابه‌التفاوت قیمت‌ کالاها از جیب مردم

تسنیم نوشت: سعید عمرانی درباره نامه معاون وزارت صمت مبنی بر اینکه محصولات تولید شده با ارز ترجیحی با قیمت مصوب جدید به فروش بروند، گفت: سود فروش محصولات قدیمی با قیمت جدید به حساب هدفمندی یارانه‌ها واریز می‌شود.

روز گذشته نامه‌ای به امضای معاون تجارت و خدمات وزارت صمت به مدیران کل استان‌های این وزارتخانه ارسال شده مبنی بر اینکه کالاهای اساسی که اخیراً شامل اصلاح قیمت شده‌اند حتی در صورت تولید و عرضه با ارز ۴۲۰۰ تومانی (در تاریخ قبل از اصلاح) با قیمت‌های جدید به فروش برسند. از سعید عمرانی، معاون قضائی دادستانی کل کشور پرسیدیم؛ آیا این را می‌پذیرید کالایی که از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده کرده با قیمت آزاد و چند برابر گران‌تر فروخته شود؟

عمرانی در پاسخ گفت: اطلاعیه‌ای راجع به کارخانجات و واحدهای تولیدی که مشمول افزایش قیمت شدند صادر و اعلام کردیم که نسبت به کالاهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته‌اند باید خوداظهاری کنند.

وی افزود: این خوداظهاری باید به غیر از بازدید سازمان تعزیرات حکومتی و مجموعه قوه قضائیه انجام می‌شود. مثلاً؛ یک تولیدکننده ۴ هزار تن نهاده ارز ترجیحی دارد. این واحد می‌تواند محصول خود را با قیمت جدید عرضه کند اما باید مقدار مواد اولیه خریداری شده با ارز ترجیحی را به جهاد کشاورزی استان اعلام و رونوشت آن را به تعزیرات حکومتی و قوه قضائیه ارسال کند.

عمرانی ادامه داد: طبق گفته معاون وزیر جهاد، مبالغی که از این خوداظهاری دریافت می‌شود، به حساب سازمان هدفمندی یارانه‌ها واریز می‌شود.

معاون دادستان کل کشور همچنین گفت: در مورد فروشگاه‌ها هم به معاونین وزرا گفتم که اینها چون بیشتر به تعزیرات مربوط است، محصولاتی که از قبل در انبارها دارند را صورتجلسه کنند. فروشگاه‌ها محصولات خود را به قیمت جدید عرضه کنند و مابه التفاوت در نهایت به حساب سازمان هدفمندی یارانه‌ها واریز شود.

عمرانی در پاسخ به این سؤال که چرا مابه‌التفاوت قیمت‌ها باید از جیب مردم پرداخت شود؟ گفت: درست یا غلط الان سیاست دولت شروع شده و الان اگر هر فروشگاهی را مجبور کنیم که محصولات را به قیمت قدیم بفروشد، جز اینکه مردم هجوم بیاورند و بی‌نظمی ایجاد شود، اتفاق دیگری نمی‌افتد. این رویه همچنین باعث ایجاد دوگانگی در اجرای اصلاح قیمت‌ها و بین زمین و آسمان ماندن این سیاست می‌شود. الان باید موجودی انبارها صورتجلسه شود که چقدر محصول تولید شده با ارز ترجیحی دارند و سود ناشی از فروش آن با قیمت‌های جدید باید به حساب هدفمندی یارانه‌ها واریز شود که متعلق به مردم است.

وی در ادامه درباره همکاری با سازمان تعزیرات حکومتی درخواست این سازمان از دادستانی برای کمک به کنترل بازار گفت: در تمام استان‌ها دادستانی‌ها با تعزیرات مرتبط هستند و روز گذشته که روز تعطیلی جمعه هم بود، در بعضی شهرستان‌ها احکام توقیف و پلمب را اجرا می‌کردند و یا کسی را معرفی می‌کردند بر فروش کالا بر اساس قیمت‌های مصوب نظارت کنند. البته در این بحث بیشتر سازمان تعزیرات دخیل است ولی باز شاهد برخی ناهماهنگی‌ها در بحث کنترل بازار بودیم.

بیشتر بخوانید:

خطبای جمعه ؛ از «سر و صدا نکنید ، آبروی کشور می رود» و توصیه به تحمل «یک مقدار درد» تا «به رئیس‌جمهور بگوییم ممنونیم» و «براندازی فقرمطلق »

آتش زدن یک مسجد در اعتراضات دیشب ایذه/ تجمعاتاعتراضبه گرانی در اندیمشک به خشونت کشید

۲۳۳۲۳۱#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

صداوسیما نوشت: بخش‌هایی از ساختمان بزرگ «متروپل» در آبادان فرو ریخت.

17 ساعت پیش

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان اینکه روند نرخ باروری استان هرمزگان طی چند سال اخیر از میانگین کشور بالاتر بوده‌است، گفت: کاهش سریع نرخ باروری در هرمزگان نگران‌کننده است.

13 ساعت پیش

ایسنا نوشت: مقامات انگلیس در دستورالعملی اعلام کردند: هر فردی که در معرض بالاترین خطر ابتلا به آبله میمونی قرار دارد باید به مدت ۲۱ روز ایزوله شود.

16 ساعت پیش

ایسنا نوشت: رییس سازمان امداد و هلال احمر از جانباختن شش تن تاکنون، در پی ریزش ساختمان متروپل آبادان خبر داد.

10 ساعت پیش

ایسنا نوشت: پروژه متروپل آبادان که پس از ریزش، فاجعه‌آفرین شد از ماه‌ها قبل با گزارش‌هایی مبنی بر نشست ستون اصلی و شکم دادن سقف طبقات زیرین مواجه شده بود که یک کارشناس، ‌علت وقوع چنین حوادثی را نظارت‌های صوری مهندسان و عدم پیگیری تخلفات ساختمانی توسط شهرداری عنوان کرد.

13 ساعت پیش

بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۳۰ هزار و ۷۵۶ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

16 ساعت پیش

فارس نوشت: مدیر روابط عمومی اورژانس استان خوزستان گفت: تا کنون ۳ نفر از مصدومین حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان فوت کردند.

16 ساعت پیش

ایسنا نوشت: سخنگوی اورژانس کشور از مرگ یک تن درپی ریزش بخشی از یک ساختمان ۱۰ طبقه اداری تجاری در آبادان خبرداد.

16 ساعت پیش

بنا بر تصمیم کمیته اضطرار آلودگی هوا مدارس استان تهران سه‌شنبه ۳ خرداد تعطیل شد.

9 ساعت پیش

بیشتر...