بیتوته |
1 ماه پیش

نشانه های مشابه کووید ۱۹ انسانی در مدل های حیوانیاخبار,اخبار پزشکی,ویروس کرونا
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود توانستند نشانه‌های مشابه کووید-۱۹ انسانی را در مدل‌های حیوانی نشان دهند.

به گزارش ایسنا به نقل از ساینس‌دیلی، پژوهشگران آمریکایی در پروژه جدیدی نشان داده‌اند میمون‌های سبز آفریقایی که در معرض کروناویروس قرار گرفته بودند، به "سندرم دیسترس حاد تنفسی" (ARDS) با نشانه‌های بالینی مشابه انواع جدی کووید-۱۹ در انسان مبتلا شدند.

 

این نخستین پژوهشی است که نشان می‌دهد میمون‌های سبز آفریقایی پس از عفونت کووید-۱۹، به بیماری شدید بالینی مبتلا می‌شوند. این موضوع ثابت می‌کند که میمون‌ها می‌توانند مدل‌های مفیدی برای بررسی کووید-۱۹ در انسان‌ها باشند.

 

دکتر "رابرت بلیر"(Robert Blair)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: مدل‌های حیوانی، درک ما را در مورد بیماری‌ها افزایش می‌دهند. فقدان مدل‌های حیوانی برای نوع شدید کووید-۱۹، مانع درک این شکل از بیماری شده است. اگر ثابت شود که میمون‌های سبز پیر می‌توانند الگوی پایداری برای نوع شدید کووید-۱۹ باشند، بررسی آسیب‌شناسی بیماری در آنها، درک ما را در مورد بیماری افزایش خواهد داد و امکان آزمایش گزینه‌های درمانی را فراهم خواهد کرد.

 

پژوهشگران در این پروژه، چهار میمون رزوس و چهار میمون سبز آفریقایی را در معرض کروناویروس قرار دادند. حیوانات مسن‌تر به صورت ویژه انتخاب شدند تا امکان ابتلا به نوع شدید بیماری را که معمولا در افراد مسن مشاهده می‌شود، مورد بررسی قرار دهند. همه میمون‌ها، به طیفی از کووید-۱۹ از خفیف تا شدید مبتلا شدند.

 

یک روز پس از غربالگری عادی، هیچ نشانه قابل توجهی مشاهده نشد. دو مورد از میمون‌های سبز آفریقایی، به تنفس سریع دچار شدند که به سرعت به دیسترس حاد تنفسی تبدیل شد. بررسی‌های رادیوگرافی نشان داد که دو میمون سبز آفریقایی در ریه‌های خود، تاری گسترده‌ای دارند که با تصاویر ثبت شده از پیش در تضاد است و رشد سریع بیماری را نشان می‌دهد. این نوع تاری، نشان‌دهنده سندرم دیسترس حاد تنفسی در انسان است.

 

میمون‌های سبز آفریقایی که به نوع شدید بیماری مبتلا شدند، افزایش قابل‌توجهی در سیتوکین‌های پلاسما داشتند که از دلایل بروز سندرم دیسترس حاد تنفسی در برخی بیماران شمرده می‌شود. هر چهار میمون سبز آفریقایی، سطح بالاتری از اینترفرون گاما داشتند. دو مورد از آنها که به سندرم دیسترس حاد تنفسی مبتلا شدند، بیشترین غلظت پلاسما را داشتند. سیتوکین‌ پلاسما، در میمون‌های رزوس افزایش پیدا نکرد. نظر دکتر بلیر این است که افزایش اینترفرون گاما را می‌توان به عنوان یک نشانگر زیستی برای پیش‌بینی بالقوه بیماری پیشرفته و یک هدف درمانی احتمالی مورد بررسی قرار داد.

 

وی افزود: داده‌های ما نشان می‌دهند که میمون‌های رزوس و میمون‌های سبز آفریقایی می‌توانند مدلی برای نشانه‌های خفیف عفونت ناشی از کووید-۱۹ باشند و میمون‌های سبز آفریقایی پیر علاوه بر این نشانه‌ها ممکن است نشانه‌های بیماری‌های شدیدی مانند سندرم دیسترس حاد تنفسی را داشته باشند.

 

این پژوهش، در "American Journal of Pathology" به چاپ رسید.

 

 #‌پزشکی منبع: بیتوته

بیشتر...

تبلیغات


تبلیغات

مطالب مرتبط

یک جمعیت‌شناس می‌گوید: یک‌سوم جمعیت مردهای ایران تنها و مجرد زندگی می‌کنند و ۶۰ هزار مرد متاهلِ ۱۰ تا ۱۸ ساله در کشور داریم که معادل ۲ درصد جمعیت مردان است.

نیم ساعت پیش

چندی قبل خبر مرگ یک دختر نوجوان و دوست 28 ساله‌اش در یکی از بیمارستان‌های پایتخت به بازپرس کشیک قتل پایتخت اعلام شد.

2 ساعت پیش

جلوی آینه قدی می ایستد، کمی عقب تر می رود تا اندامش را برانداز کند، اما به یک باره مأیوس و نا امید می شود و می گوید پس چرا من لاغر نمی شوم!؟

2 ساعت پیش

مدیر گروه مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا از آزمایش این واکسن روی گروه سنی ۱۸ سال به بالا در فاز سوم مطالعات بالینی خبر داد.

3 ساعت پیش

بیش از یکسال از شیوع بیماری کووید-۱۹ گذشته و حدود ۱۲ واکسن برای این مقابله با ویروس کرونا عرضه شده اما برخی مردم از دریافت واکسن امتناع می‌کنند تا آنجا که دولت‌ها مجازات‌هایی را برای چنین افرادی وضع کردند.

3 ساعت پیش

استانداردهای بین‌المللی در تهیه این واکسن بسیار رعایت شده و پروتکل‌های مربوطه به شدت رعایت می‌شود؛بنده فکر نمی‌کنم کمتر واکسنی این طور اصول را رعایت کند.

3 ساعت پیش

سازمان تامین اجتماعی با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: صدور دفاتر درمانی سازمان تامین اجتماعی در شعب و کارگزاری های این سازمان از اول اسفند متوقف شده است و هیچ دفترچه و یا کارت جدیدی جایگزین دفاتر درمانی فعلی نمی شود.

3 ساعت پیش

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره آخرین وضعیت شیوع کرونای انگلیسی در ایران گفت: ما با شیوع این بیماری به ویژه در مناطق جنوبی که اخیرا چهارمحال و بختیاری هم به این مناطق اضافه شده است، مواجه هستیم.

4 ساعت پیش

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به شیوع بالای مصرف مواد مخدر تریاک در بین کارگران از انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان فنی و حرفه‌ای برای پیشگیری و درمان اعتیاد در بین این قشر خبر داد.

4 ساعت پیش

مثبت اندیش بودن همیشه چیزی نیست که یک ویژگی ذاتی باشد. مثبت اندیشی چیزی است که می‌توانید با هدایت افکار و احساسات خود در جهت خوش بینانه تر و درگیر شدن با عادت‌هایی که باعث بهبود ذهنیت شما می‌شوند، آگاهانه در زندگی خود پیاده سازی کنید.

5 ساعت پیش

در سطح جهانی، آخرین میزان واکسیناسیون به طور متوسط ۶,۰۷۴,۹۳۲ دوز در روز گزارش شده است؛ یعنی روزانه برای بیش از ۳ میلیون نفر. اغلب این واکسن‌ها باید در دو دور تزریق شوند اما واکسن جانسون اند جانسون تک‌دوز است. این واکسن به تازگی تأییدیه هایی گرفته و در روزهای آینده کشورهای بیشتری آن را خریداری و دریافت خواهند کرد.

5 ساعت پیش

این مواد غذایی به کاهش فشار خون کمک می‌کنند.

5 ساعت پیش

عضو هیات علمی گروه حقوق دانشگاه بوعلی سینا گفت: اثبات تجاوز جنسی رویه سختی دارد و از نظر قانونی، کمبودهای زیادی در پیگیری پرونده‌های تجاوز به عنف وجود دارد.

6 ساعت پیش

به توصیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، اگر می‌خواهید وزن کم کنید، باید به جای افزودن مواد غذایی، به جایگزینی فکر کنید. چرا که اگر علاوه بر آنچه به طور معمول می‌خورید، شروع به خوردن میوه و سبزیجات می‌کنید، کالری بیشتری به بدنتان اضافه کرده و وزنتان افزایش می‌یابد.

6 ساعت پیش

اهمیت صبحانه در علم تغذیه به قدری زیاد است که آن را سرمایه‌ای برای سلامتیِ طولانی‌مدت می‌دانند؛ مخصوصاً برای آن دسته از افرادی‌ که قصد کاهش وزن دارند. در این مطلب با چند مورد از بهترین‌ موارد صبحانه برای لاغری آشنا می‌شوید.

6 ساعت پیش

بیشتر...