۱ هفته پیش
2 بازدید

عصر خبر: همه موانع پیش روی رزم حسینی برای فسادزدایی از وزارت صمت؛ فشار از بیرون، مقاومت از داخل

شفافیت یکی از مهم‌ترین بخش‌های مورد اشاره وزیر صمت بوده و چنین انتظار می‌رود این وزارتخانه بتواند به یک اتاق شیشه‌ای و الگویی برای دیگر دستگاه‌ها تبدیل شود.

"عصر خبر" نوشت:علیرضا رزم حسینی در کمتر از چهار هفته از تکیه بر کرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت اصلاح ساختارهای این نهاد عظیم را در دستور کار قرار داده و در پی ایجاد تحول عمده است اما تحقق این تحولات منوط به رفع موانعی است که اگر به سادگی قابل رفع بود، این تحولات را تاکنون به نظاره نشسته بودیم؛ تحولاتی پرهزینه که با وجود زمان نه چندان طولانی تا پایان دولت دوازدهم، وزیر صمت مصمم به اجرایش است.
 

به گزارش « عصرخبر»؛ «یکی از مسیرهای مقابله با فساد، رانت خواری و امضاهای طلایی این است که با استفاده از سامانه‌های الکترونیکی مراجعه حضوری افراد به دستگاه‌های دولتی کاهش یابد. بروکراسی اداری مخل توسعه است و اراده وزارت صمت بر این است تا بخشی از بروکراسی که مربوط به وزارت است به تدریج حذف شود. به دنبال حذف امضاهای طلایی هستیم .برای توسعه و اشتغال پایدار باید موانع پیش روی فعالان اقتصادی را برداریم.» این بخشی از ماموریتی است که علیرضا رزم حسینی برای مجموعه تحت مدیریتش مشخص کرده است.

 
همه موانع پیش روی رزم حسینی برای فسادزدایی از وزارت صمت؛ فشار از بیرون، مقاومت از داخل
حضور علیرضا رزم حسینی در وزارت صنعت، معدن و تجارت به یک ماه نرسیده و چنین گمان می‌رفت که وزارت صمت در این دوران کوتاه تا پایان دولت عمدتاً بر اداره امور تمرکز داشته باشد اما وزیر تازه نفس قصد ندارد این فرصت را به روزمرگی بگذراند. او به درستی به سراغ چالش‌های اصلی کسب و کار در ایران رفته، چرا که ایران رتبه 172 در سهولت کسب و کار در جهان دارد و این نشان می‌دهد تولیدکننده در ایران چه مسیر پیچیده‌ای را پیش‌رو دارد و کوتاه‌سازی این مسیر پیچیده از طریق امضاهای طلایی، بسترساز چه فسادهایی می‌تواند باشد.
 
با این حال اصلاحات ساختاری که رزم حسینی در پی آن است بدون مقاومت و هزینه نخواهد بود و بی‌شک بخش قابل ملاحظه‌ای از این فشارها از ناحیه اشخاص و گروه‌هایی خواهد بود که خود یا وابستگانش از این امضاهای طلایی نفع می‌برند. رزم حسینی می‌بایست با یک سد از نیروها رو در رو شود که قطعاً هزینه‌های قابل توجهی برای او ایجاد خواهند نمود اما به نظر نمی‌رسد او با پذیرش همه این هزینه‌ها درصدد تحولات ساختاری است؛ تحولاتی که می‌توان به صورت عمده در چند محور خلاصه کرد.
 
شفافیت یکی از مهم‌ترین بخش‌های مورد اشاره وزیر صمت بوده و چنین انتظار می‌رود این وزارتخانه بتواند به یک اتاق شیشه‌ای و الگویی برای دیگر دستگاه‌ها تبدیل شود. نفس شفافیت در فرآیندها مانع بزرگی بر سر راه فساد اداری است، چرا که در یک ساختار شفاف، هر فعال اقتصادی می‌داند پس از طیف یک فرآیند اداری الکترونیک، چه زمان نوبت او خواهد بود و با ارائه چه مدارک و احراز چه شرایطی بدون امکان مداخله انسانی مجوزهای مرسوم صادر می‌شود. بنابراین امکان تغییر اولویت‌ها در تخصیص مجوزها، امتیازات و اعتبارات که در فرآیندهای کاغذی سهل بوده، به کل رفع می‌شود و بخش قابل توجهی از فساد برطرف خواهد شد.
 
همچنین فرآیندهای الکترونیک که ابزار کلیدی در افزایش شفافیت است، ارتباط فعالان صنعت و معدن و تاجران را با بدنه اداری به حداقل می‌رسد و چون بدنه کارشناسی و اداری وزارت صمت مواجهه‌ای با ارباب رجوع به شکل عمده ندارند و در صورت مواجهه، به واسطه الکترونیکی بودن فرآیند، امکان مداخله موثر ندارند، بستر بالقوه شکل گیری فساد در این بخش نیز برچیده می‌شود.
 
قاعدتاً در اقتصاد ایران که یک مجوز می‌تواند هزاران میلیارد تومان منافع نصیب یک شخص یا گروه نماید، این امتیاز از شفافیت و حذف امکان مداخله گری، با فشارهای شدیدی به وزیر صمت همراه خواهد شد اما تنها فشارهای خارجی در پیش نخواهد بود. بی‌شک بخشی از فشارها از درون این وزارتخانه خواهد بود و مقاومت سازمانی موثری را شاهد خواهیم بود که تغییرات وسیع در بخش‌های مختلف با هدف حذف این مقاومت سازمانی را اجتناب ناپذیر می‌کند.
 
رزم حسینی که در سال‌های اخیر نشان داده چهره‌ای فراجناحی احتمالاً در این مقطع نیز سراغ مدیرانی خواهد رفت که ورای تعلقات سیاسی، آماده همراهی با او برای تحقق این تحول سازمانی تا پایان دولت هستند. وزیر صنعت، معدن و تجارت در روزهای اخیر موانع زدایی را آغاز کرده و پس از تغییرات در بدنه مدیریتی وزارت صمت و به میدان آمدن مدیران همسو با مبارزه با فساد، شفافیت و موافق حذف امضاهای طلایی، انتظار می‌رود در ماه‌های پیش رو، آثار این تغییرات نیز به مرور هویدا شود.

 #‌اخبار
منبع: عصر ایران


مطالب پیشنهادی

چگونه مرغ را آبپز کنیم | چگونه مرغ را آبپز کنیم تا بوی زهم مرغ ندهد

چگونه مرغ را آبپز کنیم و چگونه مرغ را آبپز کنیم تا بوی زهم مرغ ندهد و روش مزه دار کردن مرغ و چگونه مرغ خوشمزه طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

این زیردریایی ارتش قابل رهگیری و کشف نیست + عکس

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: زیردریایی کلاس غدیر که در مراحل اورهال قرارداشت صبح امروز چهارشنبه ٢٠ فروردین به آب انداخته شد.

مصوبه مهم دولت درباره افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در سال ۹۹

در جلسه امروز هیئت وزیران، که به ریاست حجت‌الاسلام روحانی، رئیس جمهوری برگزار شد، میزان افزایش ضریب حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۹ مشخص شد.

اشتباهات رایج آشپزی | اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند

اشتباهات رایج آشپزی و اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند و نکات آشپزی و ترفندهای مهم آشپزی و نکات ماهرانه اشپزی را در پرشین وی بخوانید

لطفا کرونا را بهانه تسویه حساب سیاسی نکنید

این روزها شاهد برخی تسویه حساب‌های سیاسی با بهره‌گیری از فضای ملتهب ناشی از گسترش ویروس کرونا هستیم.

گپ و گفت خواندنی با یکی از کارگزاران رژیم پهلوی در مورد امام خمینی: یک پاپاسی از وجوهات را جابجا نمی کرد/امام خمینی در حد پاپ است

جماران نوشت: یکی از مسئولین رده بالای دولت شاه در مصاحبه ای گفت: تمام چیزی که به «سهم امام» معروف است پولی مال آنها است و طبق موازین شرعی از شیر مادر هم برای آنها حلال تر است. ولی تمام این پول از یک طرف می آید و از یک طرف دیگر می رود. آدمی که در حد پاپ است، زندگی او در حد ارزان ترین زندگی است.

کنایه‌های قطعی رهبری به آمریکایی‌ها /دولتی ماسک دولت دیگر را می‌برد و برای چند دستمال توالت به جان هم می‌افتند /یک سناتور گفته غرب وحشی زنده شد - خبرآ

مقام معظم رهبری فرمودند: خوشبختانه احساس تفکر اسلامی و زنجیره ارزش های اسلامی در مردم بسیار قوی و راسخ است.

سه قوه، دشمن مشترک را فراموش نکنند

در سال ۹۸ با چالش های زیادی مواجه شدیم. از بلایای طبیعی که در اول سال رخ داد تا بیماری کرونا که از اول اسفندماه در کشور شیوع پیدا کرد.

چمران: رای اصولگراها کاهش یافته/انتخابات ۱۴۰۰ قابل پیش‌بینی نیست

مهدی چمران با بیان اینکه رای اصولگرایان کاهش داشته است گفت: من نمی خواهم به تقسیم بندی ها تاکید داشته باشم ولی به طور کلی مشارکت در این دور از انتخابات کمتر از دفعات قبل بود، ما پیش از این وقتی به مساجد و مجالسی که عموما می رفتیم شاهد شور و هیجان بیشتری بودیم اما اینبار شور و هیجان کمتری را دیدیم .

الگوی یک زنِ پرتلاش، فاطمی و با اخلاق

خانم فاطمه رهبر از زنان انقلابی، ولایی و اهل فضل و تدین بودند که بعد از فعالیت‌های زیادی که در صدا و سیما داشتند، در شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی و در بخش بانوان نقش موثر و فعالی ایفا کردند.

صوفی: در ۱۴۰۰ اگر کاندیدای اصلاح‌طلب داشتیم، شرکت می‌کنیم

وزیر دولت اصلاحات می گوید: پیش بینی ما این است که اگر اجازه دهند کاندیدای مورد نظرمان را وارد صحنه انتخابات ۱۴۰۰ کنیم اوضاع تغییر خواهد کرد. اما مردم دیگر با کاندیداهای دست دوم، اجاره ای و ... پای صندوق نمی آیند.

به روغن انداختن خورش | نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی

به روغن انداختن خورش و نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی و جا انداختن خورشت فسنجان و روش سرخ کردن سیب زمینی رستورانی را در پرشین وی بخوانید

اگر خورش شور شد چکار کنیم | اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود

اگر خورش شور شد چکار کنیم و اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود و چند روش کاربردی برای رفع شوری غذا را در پرشین وی بخوانید

رهبر انقلاب به سخنان کدام مقام آمریکایی در سخنرانی امروز خود اشاره کردند؟

تسنیم نوشت: مقام معظم رهبری در سخنرانی تلویزیونی امروز به مصاحبه فرماندار ایالت ایلینوی آمریکا اشاره کردند که از زنده شدن غرب وحشی بعد از شیوع کرونا در آمریکا سخن گفته بود.

روحانی به مردم: از روز شنبه مرحله سخت مبارزه با کرونا شروع می‌شود /آن روز که فهمیدیم کرونا در قم نشر یافته، همان روز از قم هم خارج شده بود - خبرآنلای

روحانی گفت: آن روزی که به ما اعلام شد اول فقط در قم بود و روز بعد اراک را هم اعلام کردند که متوجه شدیم. آن روز که ما فهمیدیم هم در قم شیوع یافته و هم از قم عبور یافته است.

سرنوشت نامعلوم ۲ خواسته سیاسی روحانی؛ افزایش اختیارات و همه‌پرسی

بارها از اختیاراتی ویژه برای ریاست جمهور حرف زده، اختیاراتی که معتقد است اصل ۱۱۳ قانون اساسی به آن اشاره دارد اما تفسیرها اشتباه است، حتی معتقد به رفراندوم و رجوع به آراء مردمی در آن مسائلی که بن بست ایجاد می شود، است اما هیچکدام از دو خواسته سیاسی روحانی طی ۶ سال گذشته راه به جایی نبرده است.

رهبر انقلاب آمار ارائه ‌شده در سخنرانی خود را اصلاح کردند

رهبر انقلاب اسلامی فرمایشات امروز خویش درباره آمار تلفات ناشی از شیوع بیماری کرونا در سطح جهان را تصحیح کردند.

روش نرم شدن خلال بادام | روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها

روش نرم شدن خلال بادام و روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها و نکات درست کردن خلال بادام و خلال پسته درمنزل را در پرشین وی بخوانید

انکار یک خبرسازی درباره دولت و حسن روحانی

ایسنا نوشت:معاون پارلمانی رئیس جمهور با تکذیب ارتباط ویدیویی رئیس جمهور با نمایندگان مجلس برای رای اعتماد به وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: در جلسه امروز، معاون اول رئیس جمهور به جای رئیس جمهور حاضر خواهد شد.

پختن غذا در فویل | نکات و کاربرد پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل

پختن غذا در فویل و و روش پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل و کاربرد فویل در اشپزی و کاربرد فویل در اشپزخانه را در پرشین وی بخوانید

مطالب مرتبط