حقوق نیوز |
۲ هفته پیش

زنان خودارزشمندی: گام برای بهبود عزت نفس حقوق نیوز

زنان و خودارزشمندی: 5 گام برای بهبود عزت نفس

بسیاری از زنان تمایل دارند اشتباهات را شخصی‌سازی کنند و حتی برای کوچک‌ترین خطاها بیش از حد عذرخواهی کنند. به طور کلی، به نظر می رسد زنان با تمایل به عذرخواهی بیش از حد دست و پنجه نرم می کنند که احتمالاً به عزت نفس مربوط می شود.

نتایج یک مطالعه جالب نشان می دهد زنان نسبت به مردان دارای سطح عزت نفس پایین تری هستند. اختلاف در سراسر جهان مشاهده می شود.

در سال های اخیر، ما بیشتر و بیشتر در مورد مغز می آموزیم و متوجه می شویم که چگونه عوامل عصبی در شرایط مختلف نقش دارند. از نظر تاریخی، مطالعات کمی به مبانی عصب شناختی عزت نفس پرداخته اند. با این حال، یک مطالعه کالج دارتموث در سال 2014 نشان داد که سطوح عزت نفس با نحوه اتصال مناطق مختلف مغز مرتبط است:

افرادی که دارای اتصالات قوی ماده سفید از قشر میانی پیش پیشانی هستند، ناحیه ای که با خودشناسی تا جسم مخطط شکمی سروکار دارد و ناحیه ای که با سیستم های پاداش سروکار دارد، سطوح بالایی از عزت نفس را در دراز مدت نشان داده است.

یک ارتباط خوب با سطوح بالای فعالیت بین این دو حوزه با عزت نفس بالا در لحظه ارتباط دارد. این نتایج نشان می دهد که احساس ارزشمندی ممکن است ناشی از ارتباطات عصبی باشد که اطلاعات مربوط به خود را با تأثیر مثبت و پاداش ادغام می کند.

این توصیف ممکن است پیچیده و بسیار فنی به نظر برسد، اما نکته مهم در پشت این تحقیق این است که ارتباطات و یکپارچگی در مغز در عزت نفس نقش دارد و این ارتباطات ممکن است برای مردان و زنان متفاوت عمل کند.

جالب است در نظر بگیریم که چگونه زیست‌شناسی به تفاوت‌های عزت‌نفس بین جنسیت‌ها کمک می‌کند، اما این برای زنان چه معنایی دارد؟ از آنجایی که به نظر می‌رسد زنان مستعد سطوح پایین‌تری از عزت نفس هستند، برای زنان مهم‌تر است که فعالانه گام‌هایی برای ایجاد عزت نفس بردارند. چطور این کار را انجام دهیم؟

متأسفانه، ابزارهای لازم برای کمک به ایجاد عزت نفس در دوران کودکی یا در اکثر سیستم های مدرسه آموزش داده نمی شود. اغلب، آنها چیزهایی هستند که افراد تنها زمانی یاد می گیرند که با مشکلات خلقی یا رابطه ای دست و پنجه نرم می کنند که باعث می شود به دنبال کمک باشند.

اما همه، به ویژه زنان، سزاوار عزت نفس هستند و می توانند از ایجاد آگاهی در مورد آنچه برای یافتن قدرت درونی لازم است بهره ببرند. از آنجا که عزت نفس بر هر بخش از زندگی تأثیر می گذارد - شغل، روابط، والدین، سلامت عاطفی، و رفاه کلی - بسیار مهم است که درک بهتری از اینکه چگونه می توانید به طور فعال احساس ارزشمندی خود را ایجاد و حفظ کنید، بسیار مهم است.

1. خودتان را بشناسید

ایجاد عزت نفس ابتدا مستلزم این است که بدانید چه کسی هستید: شناسایی آنچه دوست دارید، دانستن آنچه از زندگی می خواهید و ایجاد آگاهی در مورد اینکه چگونه تجربیات گذشته شما شخصیت امروزی را شکل داده است. این امر مستلزم توجه به نحوه رفتار با خود و ایجاد آگاهی از پیام های داخلی است که با آنها دست و پنجه نرم می کنید.

2. مراقب خود باشید

توسعه عزت نفس سالم همچنین شامل تشخیص قدرت صدای درونی شما و یادگیری سیم کشی مجدد مغز با ایجاد الگوهای فکری موثرتر است. این شامل این است که به عنوان یک تشویق کننده خود عمل کنید و توجه داشته باشید که چیزهایی مانند رژیم غذایی، ورزش، خواب، و تعیین انتظارات واقع بینانه همگی در احساس شما نسبت به خودتان نقش دارند. فراتر از اصول اولیه، مراقبت از خود به این معناست که با انجام کارهایی که از آن لذت می برید، زمانی را برای پرورش روحیه خود اختصاص دهید.

3. به خودتان احترام بگذارید

احترام گذاشتن به خود برای حفظ عزت نفس سالم حیاتی است. این شامل ارزیابی و حمایت از ارزش های خود بدون قربانی کردن رفاه خود برای جلب رضایت دیگران است. این در مورد توسعه اعتماد به خود و یادگیری مهارت ها برای قاطعیت بیشتر است.

4. خودتان را بپذیرید

تقویت عزت نفس سالم شامل پذیرش محدودیت ها و نقص های خود، پذیرش اشتباهات و یادگیری برخورد موثرتر با انتقادات است. این امر مستلزم دانستن آستانه استرس، ایجاد شفقت نسبت به خود و بخشیدن خود برای اشتباهات یا گام های اشتباه است.

5. خودتان را دوست داشته باشید

برای نشان دادن واقعی عزت نفس، باید به ارزش خود ایمان داشته باشید و به آینده خود اهمیت دهید. دوست داشتن خود یعنی همان طور که با دوستان و عزیزان خود رفتار می کنید، با خودتان نیز رفتار کنید. انجام این کار مستلزم ایجاد مرزهای بهتر در روابط است. همچنین مستلزم بزرگداشت نقاط قوت و یادگیری پذیرش تعریف و تمجید است.

این مراحل ممکن است بیش از حد ساده به نظر برسد. برعکس، آنها ممکن است طاقت فرسا به نظر برسند. اما ایجاد عزت نفس سالم امکان پذیر است.

این امر مستلزم این است که شما فعالانه به درون خود بچرخید و حس خودآگاهی بیشتری ایجاد کنید. با تلاش اختصاصی، توجه متمرکز و تمایل به استفاده از ابزارهای جدید در عمل، می توانید عزت نفس ایجاد کنید و سطح بیشتری از اعتماد به نفس را تجربه کنید. انجام این کار به شما کمک می کند تا در نهایت به زندگی پربارتری برسید.#‌روانشناسی #‌روانشناسان منبع: حقوق نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در نظام آموزش نتیجه محور به ماحصل آموزش توجه می‌شود، یعنی اینکه چرا باید یک درس آموخته شود و قرار است چه کاربردی داشته باشد.

6 روز پیش

لیست تست های روانشناسی لطفاً توجه داشته باشید که علاوه بر آزمایش‌های ذکر شده، ممکن است از معیارهای تست دیگری نیز استفاده شود. تست های شخصیت اغلب برای به دست آوردن بینشی در مورد اینکه افراد چه کسانی…

۱ هفته پیش

بلاتکلیفی لذتی ندارد آیا فهمیدن اینکه در یک مهمانی چه لباسی بپوشید شما را دچار مشکل می کند؟ آیا وقتی می خواهید تصمیم بگیرید که آن شغل جدید را انتخاب کنید یا نه، فلج می شوید؟ مبارزه با بلاتکلیفی مانند…

۱ هفته پیش

خواندن کتاب داستان برای یادگیری زبان انگلیسی یکی از بهترین روش‌هاست. خواهیم گفت که چه کتاب‌هایی را انتخاب کنید و چطور این کار را انجام بدهید.

۱ هفته پیش

بیماری شربت افرا نوعی بیماری ارثی نادر اما بسیار خطرناک است. این بیماری به‌نام بیماری ادرار شربت افرا نیز شناخته می‌شود و این اسم را به‌دلیل بوی شیرین

۱ هفته پیش

پاپریکا ادویه‌ای محبوب است که در دنیا، توجه بسیاری را به خود جلب کرده و در انواع غذاها استفاده می‌شود. طرز تهیه پاپریکا در منزل را یاد بگیرید.

۱ هفته پیش

در میان کمبودهای مواد مغذی، ۷ مورد خیلی رایج‌تر هستند. شناخت این مواد مغذی ضروری برای بدن و نحوه تأمین آنها بسیار مهم است.

۱ هفته پیش

هنگامی که یک فرد ارتباط خود را با احساس خود به عنوان موجودی مجزا و زنده از دست می دهد، یک پیامد ممکن است یک ناراحتی بسیار واقعی از تنهایی باشد. چرا افراد به خصوص زنان نمی تونند با خود تنها باشند؟…

۱ هفته پیش

بیشتر...